اوکی اکسچنج

ارتباط برق با استخراج بیت کوین چیست؟

ارتباط برق با بیت کوین

ارتباط برق با بیت کوین چیست؟ سوالی که این روزها در اماکن مختلف مطرح می‌شود و اینبار شفاف تر از همیشه به این پرسش،‌ پاسخ خواهیم داد. بیشتر ما در سالهای اخیر، حتی برای یک بار، مجاب به راه اندازی دستگاه ماینر شده‌ایم. نداشتن اطلاعات دقیق،‌ ترس از دست دادن سرمایه، قانونی یا غیرقانونی بودن این پروسه و در نهایت پاسخ به این سوال که آیا استخراج بیت کوین در ایران به صرفه است یا خیر؛ از مهم ترین دلایلی هستند که باعث شده از راه اندازی ماینر منصرف شویم. در این مطلب، ضمن مطالعه ارتباط برق با بیت کوین به این مسئله می‌پردازیم که آیا استخراج BTC از لحاظ اقتصادی به صرفه است یا خیر؟

دستگاه میانگین مصرف انرژی (وات)
شارژر معمولی موبایل ۱۰
مودم ۵۰
تلویزیون LCD سایز ۴۰ اینچ ۱۲۰
یخچال ۲۰ فوت ۴۲۰
ماینر Antminer S9J ۱۳۵۰

چرا مصرف برق بیت کوین بالاست؟

سوددهی شیرین ماینینگ Bitcoin با توجه به قیمت سرسام آور آن،‌ رشد بی حد و حصر قیمت ارزهای دیجیتال و البته استقبال اکثریت مردم از بازار کریپتوکارنسی، دلگرمی بزرگی برای بسیاری از مردمانی شده است که در این روزهای نامساعد اقتصادی به دنبال درآمدزایی مطمئن هستند. از آن طرف؛ مصرف انرژی های تجدید ناپذیر ملی در راستای تامین منافع شخصی، ارتباط قطع شدن‌های مداوم برق در چند سال اخیر با استخراج بیت کوین، مصرف بالا انرژی دستگاه‌ های ایسیک (ASIC)، هزینه بالای برق در مصارف خانگی و دشوار بودن اخذ مجوز برای استخراج قانونی بیت کوین از شایع ترین دلایل بازدارنده نصب و راه اندازی دستگاه ماینر است.

الگوریتم اثبات کار

فارغ از اینکه چه نگرشی راجع به منابع ملی دارید، در قبال قانون چقدر انعطاف پذیر هستید و به صورت کلی چه طرز فکری راجع به ماینینگ بیت کوین دارید؛ مهم ترین عامل تعیین کننده، به صرفه بودن یا نبودن استخراج بیت کوین است که پس از بررسی ارتباط برق و بیت کوین به جواب خود خواهید رسید.

ارز دیجیتال بیت کوین چه ربطی به برق دارد؟

برای پاسخ به این سوال باید با سازوکار بیت کوین آشنا شویم و موضوع را کمی تخصصی تر بررسی کنیم. ساتوشی ناکاموتو،‌ خالق Bitcoin برای رفع مشکل بی‌اعتمادی میان کاربران شبکه غیرمتمرکز بیت کوین، از روشی استفاده کرد که در سال ‍‍۱۹۹۳ میلادی توسط دو دانشمند کامپیوتر معرفی شد. این روش که به مکانیزم اثبات کار یا (Proof of Work) معروف است، امنیت شبکه را تامین می‌کند.

اینکه فرآیند تامین امنیت شبکه بیت کوین دقیقا به چه ترتیبی تامین می‌شود در حوصله این مقاله نمی‌گنجد؛ آنچه که با آن سروکار داریم، ارتباط برق با بیت کوین است. در الگوریتم اثبات کار، ماینرها برای اینکه بتوانند پیام خود را به شبکه ارسال کنند باید معادلات ریاضی خاصی را با نام پازل اثبات کار (Proof of Work Puzzle) حل کنند؛ این فرآیند که نیروی زیادی از کاربر می‌گیرد، توسط دستگاه هایی به نام ایسیک انجام می‌شود. برای مطالعه بیشتر در مورد ماینینگ Bitcoin،‌ پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزش استخراج بیت کوین به زبان ساده را از دست ندهید.

آشنایی با ساختار ASIC

عبارت ASIC مخفف شده «Application Specific Integrated Circuit» به معنای مدار مشترک کاربرد خاص است. همانطور که از نام این ابزار پیداست، ایسیک ها مدارهای خاصی هستند که به منظور انجام فرآیندهای خاص مانند انجام محاسبات پیچیده ریاضی، پردازش تصاویر،‌ واقعیت مجازی و سایر موارد طراحی می‌شوند. این ابزار که به عنوان دستگاه ماینر هم استفاده می‌شود، در فرایند استخراج این رمز ارز اصلی ترین نقش را دارد.

ایسیک چیست؟
ایسیک‌ها را با مقدار هش تولیدی و مقدار مصرف برق می‌سنجند. برای افزایش خروجی،‌ تعداد تراشه ها و کیفیت آنها بیشتر و در نتیجه؛ مصرف انرژی بیشتر می‌شود. مصرف برق بالاتر به معنای تولید حرارت بیشتر است که برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد دستگاه، مجبور به بکارگرفتن سیستم های خنک کننده کارآمدتر و با حجم بیشتری هستیم.

میانگین هزینه برق استخراج Bitcoin چقدر است؟

همانطور که حتما شنیده‌اید، بیشترین هزینه استخراج بیت کوین مربوط به بهای برق است. معمولا مصرف انرژی دستگاه‌های ایسیک از ۱۰۰۰ وات به بالا است؛ بنابراین برای بدست آوردن قیمت برق، باید این عدد را در ۲۴ ساعت روز و سپس در ۳۰ روز ماه ضرب کنید تا مقدار انرژی مورد نیاز در ماه را بدست بیاورید. توجه داشته باشید که هر دستگاه مصرف انرژی مشخصی دارد. پس از اینکه مقدار انرژی مورد نیاز دستگاه را محاسبه کردید، عدد بدست آمده را در مقدار تعرفه مصرف برق ضرب کنید.

قیمت برق در ایران

حالا که به ارتباط برق با بیت کوین پی بردید، برای محاسبه هزینه استخراج باید نحوه محاسبه قیمت را بدانید. قیمت برق در ایران تعرفه ثابتی ندارد و متناسب با عوامل مختلفی محاسبه می‌شود. برای مثال؛‌ ۵ منطقه مختلف در ایران داریم که از مناطق گرمسیر ۱ تا ۴ و یک منطقه غیر از مناطق گرمسیر تشکیل شده اند.

آیا استخراج بیت کوین در ایران به صرفه است؟

تعرفه برق تعریف شده برای این مناطق مختلف است و علاوه براین، تعرفه برق در فصل های مختلف سال نیز با هم متفاوت دارد. همانطور که می‌دانید، قیمت برق در ساعات اوج مصرف بیشتر می‌شود و تعرفه آن برای مخاطبان کم مصرف و پر مصرف با هم متفاوت است. برای مشاهده کم و کیف تعرفه برق می‌توانید از سایت tariff.moe.gov.ir دیدن فرمایید.

استخراج بیت کوین شامل چه هزینه هایی می‌شود؟

زمانی که قصد ماینینگ Bitcoin را دارید، باید علاوه بر مطالعه ارتباط برق با بیت کوین، سایر فاکتورها را نیز در نظر بگیرید. استخراج بیت کوین شامل هزینه های جانبی دیگر از جمله اینترنت پرسرعت، تعمیر و نگهداری،‌ خنک سازی دستگاه (تهویه) مثل هواساز و چیلر و فن کویل، کارمزد شبکه و سایلنت باکس (ابزار کاهش صدا) است که متناسب با شرایط مدنظر شما می‌تواند بسیار متنوع باشد.

آیا ماین کردن بیت کوین در ایران به صرفه است؟

برای ماینینگ Bitcoin در ایران باید شرایط متفاوتی را در نظر بگیرید. مهم ترین ابزار مورد نیاز شما، دستگاه ایسیک است که خریداری نمونه های اصلی آن، با توجه به شرایط تحریم‌ها کمی دشوار است. علاوه بر این، معمولا این دستگاه‌ها با ولتاژ ۱۱۰ ولت کار می‌کنند. ایسیک های موجود در ایران، اغلب ساخت مهندسین داخلی است که به نسبت نمونه های خارجی، تفاوت قابل توجهی از نظر اختلاف کیفیت و بازده دارند.

بعد از دستگاه، مهم ترین دغدغه کاربران، ارتباط برق با بیت کوین است. با توجه به هزینه‌ها، استفاده از یک دستگاه به صرفه نیست و برای سودآوری بیشتر، پیشنهاد می‌شود که از بیشتر از دو دستگاه استفاده شود. با بررسی تعرفه برق شهری و تک فاز بودن آن، به این حقیقت پی می‌بریم که استخراج بیت کوین در منزل به صرفه نیست.

برای تولید یک بیت کوین به چه مقدار انرژی احتیاج داریم؟

طبق ادعا سایت datacenters.com برای تولید یک واحد بیت کوین به ۱۴۳۰۰۰ کیلو وات ساعت انرژی نیاز است. بدیهی است که این آمار برای ایران معتبر نیست؛ چرا که در این محاسبه، نوع دستگاه، سرعت اینترنت و بسیاری از عوامل دیگر در حالت خیلی متفاوت تری در نظر گرفته شده است. برای درک بهتر مقدار مصرف برق ماینرها، بد نیست تا مقایسه بین انرژی مصرفی این دستگاه‌ها با سایر لوازم پرمصرف داشته باشیم. در جدولی که در ادامه مشاهده می‌کنید از اطلاعات دستگاه ایسیک Antminer S9j، یکی از دستگاه‌های رایج بازار استفاده شده است.

سوالات متدوال

سوالات متدوال

ارتباط برق با بیت کوین چیست؟

دستگاه های ایسیک برای استخراج بیت کوین،‌ مجبور به حل معاملات پیچیده ریاضی هستند که همین عمل از آنها انرژی زیادی می‌گیرد؛ ارتباط برق با بیت کوین در واقع ارتباط میان کار ماینرها و انرژی دریافتی آنهاست.

 آیا استخراج بیت کوین با برق تک فاز ممکن است؟

بله؛ شما می‌توانید در منزلتان با برق تک فاز، بیت کوین استخراج کنید؛ اما این فرآیند به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما با ارتباط برق با بیت کوین نوشته شده است و آکادمی ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست