اوکی اکسچنج

ارز تورچین چیست؟ پل دیفای بین بیت‌کوین و رمزارزها

تورچین چیست

نیاز به نقدینگی بین شبکه‌ای با افزایش تعداد کاربران در شبکه‌های بلاک چین افزایش می‌یابد، تورچین یک پروتکل بلاک چین مبتنی بر شبکه کازماس است که برای انتقال دارایی‌های دیجیتالی مانند بیت‌کوین و اتریوم بین شبکه‌های بلاک‌چین استفاده می‌شود. با رشد سریع بازار ارز‌های دیجیتال، محصولات مالی در این زمینه به شدت افزایش یافت؛ اما مشکل اینجاست که دارایی‌های دیجیتالی در شبکه باقی می‌مانند؛ به این معنا که دارایی‌های دیجیتال در یک شبکه مانند اتریوم نمی‌توانند استفاده شوند یا مستقیماً در شبکه دیگری مانند بلاک‌چین بیت‌کوین یا زنجیره هوشمند بایننس، معامله نمی‌شوند.

برای مبادله دارایی‌ها در شبکه نیاز به واسطه‌هایی در قالب صرافی‌هایی مانند کوین بیس یا بایننس است؛ البته حل این مشکل با با نسخه‌های رپد این موضوع امکان‌پذیر است مانند رپد بیت‌کوین (Wrapped Bitcoin). اکوسیستم بلاک‌چین کاملاً فعال به نظر می‌رسد چرا که کاربران در حال خرید یا فروش هستند، اما بازار ارز‌های دیجیتال در کل تجزیه شده و غیرقابل نقدینگی است.

بلاک چین تورچین چیست؟

تورچین یا به اصطلاح “اینترنت بلاک چین” یک سیستم مبتنی بر کازماس است که هدف آن ایجاد نقدینگی برای ارز‌های دیجیتال در شبکه‌ها است. این شبکه به دنبال انجام معاملات رمز ارز‌ها به صورت غیر متمرکز است. در اصل عملکردی مشابه به کوین بیس و بایننس دارد با این تفاوت که بدون دستکاری شخص ثالث است. تورچین همچنین یک صرافی غیر متمرکز مانند یونی سواپ و سوشی سواپ است. این شبکه به کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق دارایی‌های دیجیتالی خود بتوانند معامله کنند یا قرض دهند و در ازای آن سود دریافت کنند.

بنیانگذار شبکه Thorchain

این شبکه توسط یک تیم ناشناس ساخته شده است. “chaosnet” چند زنجیره‌ای پروتکل می‌باشد که در یک هکاتون در سال ۲۰۱۸ ایجاد شد و سرانجام در‌آوریل ۲۰۲۱ پس از توسعه اولیه در چند شبکه آزمایشی شروع به کار کرد. همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، هدف اصلی این تیم ایجاد نقدینگی غیرمتمرکز است، به صورتی که اجازه دسترسی به هیچ کس برای دستکاری خدمات مالی یا کالا را ندهد.

بنیانگذار شبکه Thorchain

وقتی صحبت از امور مالی غیرمتمرکز است، نقش دیفای پر رنگ می‌شود؛ DeFi به گروهی از محصولات مالی اشاره می‌کند که کاربران را قادر می‌سازد بدون دخالت واسطه‌های شخص ثالث، دارایی‌های دیجیتالی را قرض یا وام دهند و همچنین به خرید و فروش بپردازند. صرافی غیرمتمرکز تورچین هم عضوی از این گروه است؛ این صرافی قصد دارد قدم‌هایی فراتر از مرز‌های تأمین مالی غیر متمرکز ارائه دهد. تیم تورچین تا پایان تابستان ۲۰۲۲ برنامه دارد که کنترل شبکه را به طور کامل در اختیاز جامعه قرار دهد.

شبکه تورچین چگونه کار می‌کند؟

تورچین با استفاده از فناوری وام دهی غیر متمرکز، به ویژه وام دهی مدام Bancor، معاملات را آسان می‌کند. دارایی‌ها در استخرهای نقدینگی مشترک با دارایی‌های دیگر هستند. توکن بومی تورچین، RUNE است. در همه صرافی‌ها، RUNE در مقابل سایر دارایی‌ها معامله می‌شود. برای مثال جهت مبادله دارایی A به دارایی B، دو معادله توسط پروتکل انجام می‌شود؛ مبادله A برای RUNE و سپس RUNE برای B. توکن RUNE مبادله دارایی غیر متمرکز بین شبکه‌های غیر حضوری با تعویض دوگانه فراهم می‌کند.

تا به امروز شبکه تورچین توانسته به بهترین شکل به قول‌های خود وفا کرده و مطابق انتظارات پیش رود. توکن RUNE در از نظر ارزش بازار در بین سایر توکن‌های دیفای تا ژوئن ۲۰۲۱ به رتبه ۱۰ رسیده بود. در حال حاضر تورچین تنها از ارز‌های دیجیتال اتریوم، بیت کوین، زنجیره هوشمند بایننس، بیت کوین کش و لایت کوین پشتیبانی می‌کند، اما توکن‌ها و دارایی‌های دیگر همچنان در حال اضافه شدن به این شبکه هستند.

کاربرد توکن بومی RUNE

دارایی اصلی شبکه تورچین، توکن RUNE است. بخشی جدا نشدنی از این شبکه که شبکه بدون آن نمی‌تواند کار کند و از آن برای حکمرانی، مشارکت، پیوند‌ها، پاداش و معاملات استفاده می‌شود. RUNE  با سایر دارایی‌های شبکه Thorchain معامله می‌شود و به دارایی‌های مختلف بلاک چین اجازه می‌دهد تا با یکدیگر تعامل داشته باشند.

پیوند RUNE برای تأیید گره‌ها استفاده می‌شود و به آن‌ها کمک می‌کند تا درآمد کسب کنند. همچنین اینکه به کاربران برای پیشنهادات و رای دادن پاداش می‌دهد. به دنبال این پاداش کاربران تشویق می‌شوند تا ۲ برابر میزان RUNE دریافت شده را در حوضچه‌های نقدینگی به عنوان وثیقه بگذارند و چون RUNE نیز در هر استخر نگهداری می‌شود، توکنومیک‌های Thorchain به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از افزایش قیمت RUNE به طور قطعی اطمینان حاصل کنند.

کاربرد توکن بومی RUNE

قیمت ارز دیجیتال RUNE از سال قبل تا به امروز ۱۳۴۴ درصد افزایش یافته و ارزش کل دارایی‌های قفل شده (TVL) به ۱۷۱ میلیون دلار رسیده است. این بدین معناست که توکنومیک‌های تورچین به درستی کار می‌کنند. RUNE در صرافی‌های مختلف از جمله بایننس، یونی سوآپ و FTX خریداری شود. همچنین خوب است بدانید که Asgardex Thorswap و Vanaheim چند مورد از رابط‌های تورچین هستند.

نام (نماد) تورچین (RUNE)
شبکه میزبان BEP2
مارکت بایننس، کوکوین و FTX
جایگاه (بر اساس مارکت کپ) ۴۶ام (۲/۵ میلیارد دلار)

گره‌های شبکه بلاک چین تورچین 

شبکه Thorchain یک بلاک چین اثبات سهام (و نه اثبات کار) است، به این معنا که با اپراتور‌های گره‌ای ارتباط برقرار کرده و از RUNE درآمد دارد، به علاوه به صورت ایمن نگهداری می‌شود. گره‌ها به زبان ساده کامپیوتر‌هایی هستند که مسئولیت تأیید و ایجاد مبادلات و دارایی‌ها دارند. نود‌ها (گره‌ها) در مقابل وظایف خود پاداش دریافت می‌کنند.

گره‌ها در ابتدا به ۱۰۰ اسپات اعتبارسنج دسترسی خواهند داشت، اما شبکه می‌تواند تا ۳۰۰ اسپات را گسترش دهد. این نقاط اغلب در فرآیندی موسوم به “churning” بازیابی می‌شوند که شبکه را رقابتی نگه می‌دارد و ناشناس بودن اپراتور‌ها را نشان و با جلوگیری از کنترل گره‌ها، امنیت را افزایش می‌دهد.

شرط اعتبار سنجی گره‌ها، پیوند بیش از ۱ میلیون توکن RUNE است؛ در حال حاضر این توکن با ارزش بازار حدود  ۲.۷ میلیارد دلار در رتبه ۴۶ و به قیمت ۷.۷ دلار به فروش می‌رسد. هنگامی که مبادله انجام می‌شود، دارایی به آدرس استخر یا مخازن ارسال می‌شود. آدرس استخر شبیه آدرس‌ایمیل است، با این حال یک سری ارقام و کاراکتر‌ها هستند که به جای کلمات و یک آدرس اینترنتی که به شخص اختصاص داده می‌شود، به کیف پول دیجیتالی اشاره می‌کند. بعد از اینکه دو سوم گره‌ها، آدرس‌هایی که کوین را دریافت کردند، تأیید کنند، دارایی برای کاربر ارسال می‌شود. توجه داشته باشید که این مبادله‌ها بومی هستند، به عنوان مثال استخر LTC/RUNE، حاوی یک آدرس دریافت‌کننده LTC است.

نحوه عملکرد استخر‌های نقدینگی

تورچین مانند صرافی‌های غیر متمرکز دیگر از یک مدل بازارساز خودکار (AMM) برای تعیین قیمت استفاده می‌کند. معامله گران مانند بورس و فارکس منعکس‌کننده قیمت‌ها هستند، به این صورت که قیمت را بسته به تعداد هر دارایی ذخیره شده در مخزن مشخص می‌کنند. این تریدر‌ها از آربیتراژ استفاده کرده به این صورت که دارایی‌ها را در زمان ارزانی خریداری می‌کنند و در زمانی که قیمت آن بالا می‌رود آن‌ها رو می‌فروشند تا قیمت‌ها متعادل شود. توکن RUNE و یک دارایی دیگر توسط ارائه‌دهندگان به یک استخر نقدینگی واریز می‌شود و در ازای تأمین نقدینگی، به عنوان کارمزد، به معامله‌گران توکن Rune پاداش داده می‌شود.

نحوه عملکرد استخر‌های نقدینگی

علاوه بر این، گره‌های معتبر برای ارسال دو برابر ارزش دارایی‌های ذخیره شده پاداش می‌گیرند. به این دلیل که:

کارمزد‌های معاملات بین ارائه‌دهندگان نقدینگی و هزینه گره‌ها در حال تغییر است. برای مثال زمانی که گره‌ها “تحت پیوند” هستند، از آنجایی که باعث ایجاد پیوند اضافی می‌شوند، کارمزد بیشتری را دریافت می‌کنند. پیوند بیش از حد، شرایط برعکسی را دارد. زمانی Thorchain در شرایط مطلوب خود قرار می‌گیرد که ۶۷ درصد از کل RUNE موجود در پروتکل به هم متصل شده و ۳۳ درصد به عنوان سهام در نظر گرفته شده باشد.

دلیل وجود این سیستم پیوند این است که گره‌هایی که فاقد اعتبار هستند در صورتی که درست کار نکنند به جای سود ضرر کنند. صرف نظر از امنیت، صرافی‌های غیر متمرکز برای تأمین نقدینگی فراوان طراحی شده‌اند. چرا که هزینه‌ها، بازدهی بدون برداشت و امور مالی غیرمتمرکز تضمین می‌کنند که معاملات تورچین با حداقل نوسانات قیمتی انجام شود.

چگونه می‌توان از تورچین استفاده کرد؟

جهت دسترسی به بلاک چین تورچین، باید از رابط کاربری Thorswap استفاده کنید  و مراحل زیر را دنبال کنید.

  • ابتدا کیف پول Thorswap را دانلود کنید. (در حال حاضر از این شبکه کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند لجر پشتیبانی نمی‌کند، اما از کیف پول Keystore پشتیبانی می‌کند.)
  • به وسیله کیف پول به رابط کاربری آن متصل شوید.
  • می‌توانید ترید، سپرده‌گذاری و یا برداشت را شروع کنید.
  • کاربران همچنین می‌توانند از کیف پول متصل به Thorchain مانند ShapeShift استفاده کنند.
نتیجه پایانی

تیم شبکه تورچین بر این باورند که پروتکل Cross Chain تنها شروع بازی جدی آنهاست. این تیم در تلاش برای ایجاد سیستمی می‌باشد که تمام جنبه‌های دیفای مانند وام دهی و قرض گرفتن را پوشش دهد. همچنین به دنبال توسعه کیف پول خود و ارتقای وبسایت اصلی نیز هستند. افزودن استخر برای سایر دارایی‌ها، از جمله دوج کوین، زی‌کش و مونرو نیز در برنامه تورچین قرار دارد. وقتی صحبت از رابط با پروتکل تورچین به میان می‌آید، کاربران گزینه‌های زیادی دارند. آن‌ها می‌توانند از یکی از صرافی‌های غیرمتمرکز، مانند Thorswap یا Asgardex یا از کیف پول‌های یکپارچه تورچین، مانند ShapeShift استفاده کنند.

سوالات متدوال

سوالات متداول

پلتفرم Thorchain چیست و چه هدفی را دنبال می‌کند؟

تورچین یک سیستم مبتنی بر کازماس است که هدف آن ایجاد نقدینگی برای ارز‌های دیجیتال در شبکه‌ها است.

بنیان‌گذار شبکه تورچین کیست؟

این شبکه توسط یک تیم ناشناس در سال ۲۰۱۸ ساخته شده است.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما با ارز دیجیتال تورچین نوشته شده است و آکادمی ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۱.۸/۵ - (۱۰ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست