اوکی اکسچنج

ارز مون ریور (Moonriver) چیست و چه آینده ای دارد؟

مون ریور (Moonriver) یکی از شبکه‌های پلتفرم مون بیم (Moonbeam) است که با هدف ایجاد یک بلاک چین سازگار با اتریوم در شبکه کوزاما طراحی شده است. ارز Moonriver به گونه‌ای طراحی شده که به صورت یک پاراچین در بلاک چین کوزاما اجرا شود و به شرکت‌های دیجیتالی اجازه می‌دهد تا با استفاده از روش چند زنجیره‌ای به مشتریان و بازار‌های جدید دسترسی پیدا کنند. در این مقاله از ارزتودی قصد داریم این شبکه و نحوه کار آن را به طور جامع برای شما توضیح دهیم. اگر در مورد شبکه کوزاما و پاراچین‌ها اطلاعاتی ندارید پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ ارز دیجیتال کوزاما را بخوانید.

مشاهده: قیمت لحظه‌ای Moonriver 

شبکه مون ریور (Moonriver) چیست؟

ارز دیجیتال مون ریور یک بلاک چین قرارداد هوشمند مبتنی بر کوزاما است که هدف آن سازگاری با ابزار‌ها و شبکه توسعه اتریوم است. مون ریور، مانند Moonbeam، یک اکوسیستم مبتنی بر اتریوم است که از ابزار‌های استاندارد صنعت این رمز ارز، DApps و پروتکل‌ها استفاده می‌کند. این شبکه قرار است همراهی برای پلتفرم مون بیم باشد که با ارائه یک شبکه جدید برای اکوسیستم کوزاما انگیزه دائمی را فراهم کند.

شبکه مون ریور (Moonriver) چیست؟

این موضوع بدان معناست که کد جدید ابتدا به Moonriver ارسال می‌شود، جایی که می‌تواند قبل از ارسال به Moonbeam در موقعیت‌های واقعی آزمایش و تأیید شود. سپس پس از اینکه کد مورد تأیید قرار گرفت، از مون ریور به پولکادات ارسال می‌شود. شاید برای شما سؤال باشد که پولکادات چه نقشی را در این شبکه ایفا می‌کند؟ به زبان ساده، پولکادات اکنون یکی از قدرتمندترین شبکه‌های بلاک چین موجود در دنیای کریپتوکارنسی است.

پولکادات، به جای داشتن یک شبکه زنجیره‌ای واحد، به دلیل داشتن زنجیره‌های متعددی شناخته شده و کاربران ممکن است از آن‌ها برای انتقال داده‌ها با کارایی و سرعت بالا استفاده کنند. کوزاما، خواهر پولکادات نیز شناخته می‌شود. در واقع، هر شرکت‌کننده‌ای در بازار که قصد شرکت در پروژه پولکادات را دارد، ابتدا باید به دنبال به دنبال یافتن جایگاهی در کوزاما باشد. می‌توان گفت که کوزاما نسخه آزمایشی پولکادات است؛ یعنی هر برنامه‌ایی که در پولکادات راه‌اندازی می‌شود، ابتدا باید در پروژه کوزاما بررسی و تست شود.

شبکه مون ریور چگونه کار می‌کند؟

شبکه مون ریور چگونه کار می‌کند؟

همانطور که اشاره کردیم، مون ریور مسئولیت آزمایش  کد‌های جدید را بر عهده دارد. اما این تمام ماجرا نیست. مون ریور مانند مون بیم از حساب‌های اتریوم، Web۳ RPC، گزارش‌ها و سایر ویژگی‌ها تقلید می‌کند و اجرای قرارداد‌های هوشمند Solidity را در بلاک چین ساده‌تر می‌کند. شبکه مون ریور این کار را به کمک اتریوم انجام می‌دهد. یکی دیگر از ویژگی‌های کلیدی، ادغام‌های داخلی پلتفرم است که شامل دارایی‌هایی مانند ERC-۲۰ و DOT می‌شود.

شبکه مون ریور چگونه کار می‌کند؟

مون ریور به عنوان یک پلتفرم قرارداد هوشمند، به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم خود را در یک محیط زیرلایه با حداقل اصطکاک مجدداً مستقر کنند. یعنی قرارداد‌های برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم، برای شبکه کوزاما پیکربندی یا بازنویسی نمی‌شوند. منظور از زیر لایه در این قسمت چارچوبی است که برای اجرای راحت‌تر شبکه‌های پولکادات و کوزاما به بلاک چین کمک می‌کند.

توکن بومی مون ریو MOVR چیست؟

مون ریور به عنوان یک پلتفرم قرارداد هوشمند، به یک توکن کاربردی نیاز دارد. در واقع می‌توان گفت که توکن MOVR بخشی جدا ناپذیر در طراحی شبکه این ارز دیجیتال است و نمی‌توان آن را در هر صورتی حذف کرد. مهم‌ترین کاربرد‌های توکن کاربردی مون ریور با علامت اختصاری MOVR عبارتند از:

 • ایجاد انگیزه برای گره‌ها
 • پرداخت کارمزد شبکه
 • تسهیل مکانیسم حاکمیت
 • حمایت از کنتور گس اجرای قرارداد‌های هوشمند

با نرخ تورم سالانه ۵٪، مجموعاً ۱۰ میلیون توکن عرضه خواهد شد که به شکل زیر توزیع شده است:

 • طرح‌های اجتماعی و ذخیره اسلات پاراچین: ۴۰%
 • وام جمعی پاراچین: ۳۰ %
 • برنامه‌های بلند مدت شبکه: ۲۴/۵%
 • برنامه توسعه دهنده: ۴/۵ %
 • خزانه: ۰/۵%
 • ذخیره اوراق قرضه پاراچین: ۰/۵%
نام (نماد) Moonriver (MOVR)
وبسایت Moonbeam.Network
وایت پیپر Moonriver Whitepaper
تعداد عرضه نهایی ۱۰,۳۲۸,۲۹۲ توکن
مارکت بایننس، کوکوین، کراکن،‌ Gate.io، کوینکس و برخی دیگر

سیستم حاکمیت شبکه مون ریور

همانطور که گفته شد، یکی از کاربرد‌های توکن مون ریور، استفاده از آن برای سیستم حاکمیت است. هولدرهای‌های MOVR می‌توانند شبکه را کنترل کنند. آن‌ها توانایی ارائه‌ایده‌ها، برگزاری همه پرسی، تعیین تاریخ راه‌اندازی برای همه پرسی عمومی، دوره‌های رای‌گیری سریع، تعیین دوره‌های قفل و اختصاص اختیار رای به حساب‌های دیگر را دارند.

پیش‌بینی قیمت توکن MOVR در آینده 

قیمت این توکن در تاریخ ۲۶ آبان سال ۱۴۰۰ حدود ۳۴۵. ۷۴ دلار، حجم معاملات روزانه آن نیز ۴۰، ۹۸۰، ۵۰۰. ۰۰ دلار بود. در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله در نوامبر سال ۲۰۲۱، توکن بومی مون ریور در رتبه ۱۱۷ بازار قرار دارد و ارزش بازار آن حدود ۸۲۶. ۲ میلیون دلار است. قطعاً می‌دانید که هیچ چیزی در بازار ثبات ندارد و دائماً در حال نوسان است. با این حال باید دانید که توکن ریور هنوز در صرافی باینس لیست نشده است. تحلیلگران بر این باورند که با لیست شدن آن در یکی بهترین صرافی‌های جهان، قیمت توکن قیمت سر به فلک کشیده و از مرز ۵۰۰ دلار فراتر خواهد رفت

ارز Moonriver از نظر سرمایه‌گذاری برای بلندمدت مناسب به نظر می‌رسد. با این حال، تا اینجای مقاله باید درک کرده باشید که آیا این توکن ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر. چرا که با وجود همه پاداش‌ها و پشتیبانی‌های ارائه شده در پروژه، ارزشی به توکن افزوده می‌شود و با توجه به موقعیتی که Moonriver از زمان معرفی خود توانسته حفظ کند، به نظر می‌رسد ارزش سرمایه‌گذاری را داشته باشد.

برنامه زمان‌بندی عرضه توکن MOVR

در نظر داشته باشید که Crowdloan پس از راه‌اندازی پاراچین مون ریور، ۳۰ درصد از توکن‌ها بلافاصله به اهداکنندگان وام‌های جمعی تعلق می‌گیرد و ۷۰ درصد باقی‌مانده ماهانه در طول مدت اجاره (۴۸ هفته) توزیع می‌شود. تأمین مالی اوراق قرضه پاراچین، ابتکارات نقدینگی ۱۰ درصد از عرضه را به خود اختصاص داده است. شرکت به خاطر سادگی، انتشار این توکن‌ها را در طول ۱۱ ماه به طور مساوی انجام می‌دهد، اما زمان‌بندی ممکن است پس از انتشار مشخصات برنامه تغییر کند.

برنامه پذیرش توسعه دهنده نیز به عنوان بخشی از کمک مالی به تیم‌هایی که در Moonriver در حال توسعه هستند و در این بین شرکت توکن‌هایی را ارائه می‌کند. ظرف ۴ ماه پس از فعال شدن شبکه، این توکن‌ها در دسترس خواهند بود. البته در نظر داشته باشید که شبکه مون ریور ممکن است توکن‌های اضافه‌ را جهت توسعه اکوسیستم و هزینه‌های متفرقه عرضه کند. توجه داشته باشید که این عرضه‌ها کاملاً شفاف خواهند بود. تاکنون ۴۰۰ هزار توکن جهت هزینه‌ها و نقدینگی عرضه شده است.

نقشه راه شبکه مون ریور

این شبکه همچنان در حال توسعه است و در ژوئن ۲۰۲۱ در شبکه کوزاما فعال و به اولین بلاک چین زنده شبکه Moonbeam تبدیل شد. طبق یک جدول زمانی آزمایشی، Moonbeam تا پایان سال ۲۰۲۱ در شبکه اصلی پولکادات اجرا خواهد شد. با این حال، این نقطه عطف همچنان مشروط به فعال بودن پاراچین‌های زنجیره رله پولکادات است.

اکوسیستم مون ریور

در پاراچین‌های مون ریور، بیش از ۸۰ برنامه غیرمتمرکز در حال اجرا هستند. در کوزاما، این یکی از متنوع‌ترین و فعال‌ترین اکوسیستم‌ها است. آن‌ها محدوده Dapp را در آینده افزایش خواهند داد تا نیاز جامعه را برآورده کنند، و اکوسیستم Moonriver به طور منظم به رشد خود ادامه می‌دهد، بنابراین امکانات با MOVR نامحدود است.

توکن MOVR را چگونه و از کجا بخریم؟

با وجود اینکه مدت زیادی از معرفی این شبکه و توکن آن نگذشته است؛ اما شما می‌توانید به چند روش مختلف توکن movr را دریافت کنید. برای مثال صرافی‌های متمرکز مانند بایننس، کوکوین، Gate.io و MEXC، صرافی‌های غیرمتمرکز مانند Solarbeam و از طریق استخراج نقدینگی. برای خرید‌ای توکن باید ابتدا ارز‌های دیجیتال اصلی مانند تتر، بیت کوین، اتریوم و یا بایننس کوین را در اختیار داشته باشید.

توکن MOVR را چگونه و از کجا بخریم؟

توکن MOVR را در کجا می‌توان نگه داری کرد؟

پس از خرید توکن‌ها، می‌توانید آن‌ها را در صرافی‌ها نگه دارید، اما برای امنیت و ذخیره‌سازی طولانی مدت، استفاده از کیف پول ارز دیجیتال اختصاصی را توصیه می‌کنیم. کیف پول‌های سخت‌افزاری امن‌ترین، اما گران‌ترین کیف پول‌ها نیز هستند. آن‌ها بهترین گزینه برای افرادی می‌باشند که پول زیادی ذخیره کرده و یا قصد دارند  آن را برای مدت طولانی نگه دارند. کیف پول‌هایی مانند پولکاوالت (Polkawallet)، لونی (Lunie)، مث ولت (Mathwallet) و تراست ولت (Trust Wallet) از معروف‌ترین‌ها هستند.

نتیجه پایانی

در نهایت می‌توان گفت مون ریور با توجه اینکه به تازگی راه‌اندازی شده اما دارای طیف متنوعی از پروژه‌ها مخصوصاً برنامه‌های غیر متمرکز( DeFi) است. مون ریور مانند Karura، یک جامعه قوی در پشت خود دارد. شبکه Moonriver هنوز در حال رشد است و زمانی که در سال ۲۰۲۲ به طور کامل تأسیس شود، ممکن است شاهد توسعه زیادی برای آن باشیم. چرا که پتانسیل زیادی از خود نشان داده است.

سوالات متدوال

سوالات متداول

شبکه Moonriver چیست؟

مون ریور (Moonriver) یکی از شبکه‌های پلتفرم مون بیم (Moonbeam) است که با هدف ایجاد یک بلاک چین سازگار با اتریوم در شبکه کوزاما طراحی شده است.

ارتباط مون ریور با شبکه پولکادات چیست؟

مون ریور به صورت مستقیم با شبکه کوزاما ارتباط دارد و Kusama نیز یک شبکه موازی با پولکادات است و به پسرعمو Polkadot مشهور است.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما با مون ریور نوشته شده است و ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • سلام این پروژه خوبیه ولی چرا افزایش قیمت نداره؟ کلا پروژه های پولکادات عالیه ولی هرچقد میگذره قیمتش اونقدری که باید رشد نمیکنه! چرا؟

  پاسخ
  • درود بر شما
   هنوز بسیاری از این پروژه‌‌ها به صورت رسمی شروع به کار نکردن و با اهدافشون فاصله زیادی دارن.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست