اوکی اکسچنج

ارز دیجیتال کوزاما (Kusama) و توکن KSM چیست؟

ارز دیجیتال کوزاما (Kusama) و توکن KSM چیست؟

با وجود اینکه پروژه رمزارز کوزاما (Kusama) یک پروژه جدید نیست، اما ممکن است به تازگی در مورد آن خبرهای زیادی را شنیده باشید. این شبکه در ماه مه ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد. کوزاما یک شبکه موازی با پروژه رمزارز پولکادات است. Kusama از ساختار و کد‌های مشابه پولکادات ساخته شده است، با این تفاوت که سریع‌تر و بهتر از آن کار می‌کند. بسیاری از افراد آن را با testnet اشتباه می‌گیرند؛ همانطور که گفته شد کوزوما محیطی مشابه به پولکادات دارد اما با سرعت بیشتر. کوزاما به تیم توسعه اجازه می‌دهد تا فناوری‌های جدید را امتحان کنند، پروژه های فعلی را توسعه دهند و خود را برای توسعه پولکادات آماده کنند.

مشاهده: قیمت لحظه ای کوزاما

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل و جامع پروژه رمز ارز کوزاما بپردازیم. کوزاما و پولکادات بسیار مرتبط با یکدیگر هستند. اگر اطلاعات کافی در مورد پولکادات ندارید قبل از خواندن ادامه مطلب، پیشنهاد می‌کنیم مقاله پولکادات چیست ارزتودی را بخوانید.

اهداف در نظر گرفته شده برای پروژه کوزاما

برای پولکادات، کوزاما به عنوان شبکه قناری نامگذاری شده است و اشاره‌ای به سنت معدنچیان در استفاده از قناری‌ها در معادن زغال سنگ دارد. در واقع قناری هشدار اولیه در مورد مونوکسید کربن و سایر مواد شیمیایی مضر که ممکن است به معدن کاران آسیب برساند یا احتمالاً باعث انفجار معدن شود را نشان می‌دهد. برا اساس این نظریه، کوزاما قناری‌ایی است که توسعه‌دهندگان پولکادات را از هر گونه نقص، خطرات یا آسیب‌پذیری در کدی که می‌نویسند، آگاه می‌کند. معمولا به توسعه‌دهندگان هشدار داده می‌شود که در حین کار بر روی پروژه کوزاما، که \”پسر عموی وحشی\” پولکادات نامیده شده است، انتظار تغییرات مختلف و پیش بینی نشده را داشته باشند، زیرا هیچ آزمایشی در زمان ساختن بر روی کوزاما صورت نگرفته است.

استفاده در نظر گرفته شده برای کوساما

دلیل این هشدار‌ها این است که بدانید با وجود اینکه کد‌های کوزاما مشابه پولکادات است، اما باز هم یک نسخه بدون حسابرسی است که به عنوان محیط توسعه برای آزمایش ویژگی‌های جدید قبل از راه‌اندازی در پولکادات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بدان معناست که کد کوزاما ممکن است معیوب باشد یا دارای اشکال باشد. این به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا ویژگی‌های مشکل دار را توسعه دهند تا مشکلات پروژه را حل کنند. هنگامی که کد مورد آزمایش و بهینه‌سازی قرار گرفت، می‌تواند به پولکادات منتقل شود.

با این حال لازم است بدانید که کوزاما یک شبکه آزمایشی نیست، بلکه یک بلاک چین واقعی است. کوساما حاکمیت خاص خود را دارد، به عنوان DAO عمل می‌کند و توکن بومی خود را نیز دارد. تیم‌ها می‌توانند در ابتدا از کوزاما برای توسعه پروژه‌های خود استفاده کنند، بعد از کامل‌تر شدن پروژه آن را به شبکه پولکادات منتقل کنند. حتی در برخی موارد برای بعضی از پروژه‌ها استفاده از کوزاما مناسب‌تر از پولکادات است.

به طور خلاصه، کوساما یک شبکه آزمایشی نیست. testnet یک محیط توسعه است که در آن توکن‌ها ارزشی ندارند. در حالی که کوزاما دارای توکن بومی با ارزش خود است. کوزاما شبکه توسعه پولکادات است که ویژگی‌های جدید در آن آزمایش و اصلاح می‌شوند، اما همچنین مکانی است که ممکن است پیشرفت سریع و خلاقیت در آن اتفاق بیفتد.

نقش‌ کاربر در پروژه Kusama

مقایسه پولکادات و کوزاما به ما نشان می‌دهد که کاربران مشابه به روش‌هایی که می‌توانند در پولکادات شرکت کنند، به روش‌های مختلف دیگر نیز می‌توانند در کوزاما مشارکت داشته باشند.

سازندگان

کسانی که پاراچین، پل، پاراترید و سایر ویژگی‌های دیگر شبکه را ایجاد می‌کنند سازندگان کوزاما نام دارند، در اصل این تیم توسعه و توسعه‌دهندگان منفرد هستند. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا تیم‌های توسعه‌ای می‌خواهند از Kusama برای کار خود استفاده کنند:

 • از آنجا که کوزاما بر اساس کد پولکادات ساخته شده است، توسعه‌دهندگان تجربه مشابهی را خواهند داشت که گویی در پولکادات توسعه می‌دهند.
 • سرعت توسعه کوزاما از پولکادات بیشتر است.
 • در صورت تمایل، می‌توان به سادگی پروژه ساخت شده در کوزاما را به پولکادات منتقل کرد.
 • استقرار در کوزاما ارزان‌تر از پولکادات است.
نگهدارندگان شبکه

شبکه کوزاما توسط بازیگران پولکادات نگهداری می‌شود، بازیگران شامل نامگذاران، گردآورندگان، اعتبارسنجان و بازیگران حکمرانی هستند. این گروه متفاوتی از افراد است که برای حفظ امنیت، ثبات و پیشرفت شبکه با هم همکاری می‌کنند. این روش با معرفی‌کننده‌ها آغاز می‌شود که مسئول انتخاب اعتبارسنجان هستند تا مسئولانه رفتار کرده و اعتبار خود را حفظ کنند. هر کسی می‌تواند نامگذاران باشد و با واگذاری توکن‌های خود به اعتبارسنجان مورد نظر خود به رای می‌دهد. در مقابل، آن‌ها سهمی از پاداش‌های بلاک ایجاد شده توسط اعتبارسنجی که در ازای آن رای داده‌اند، دریافت می‌کنند.

اعتبارسنجان

وظیفه ایجاد بلوک‌ها بر روی پاراچین که حاوی جدیدترین معاملات است، بر عهده سازنده می‌باشد. اعتبارسنجان سپس تعیین می‌کنند که کدام یک از این بلوک‌ها وضعیت پاراچین را بهتر نشان می‌دهد و سپس این بلوک‌ها را به زنجیره رله اضافه می‌کنند. برای اتصال پاراچین به زنجیره رله، گردآورنده‌ها باید KSM را درگیر کنند.

اعتبارسنجان

اعتبارسنجان وظیفه دارند که شبکه را با افزودن بلوک‌های جدید و برقراری ارتباط با سایر اعتبارسنجان برای توافق حفظ کنند. آن‌ها به خاطر تلاش‌های خود تحت سیستم الگوریتم اثبات سهام Proof-of-Stake پاداش می‌گیرند، اما اگر مشخص شود که فعالیت‌های مخربی می‌کنند، ممکن است آن‌ها را نیز از بین ببرند، هر ۲۴ ساعت یکبار اعتبارسنج جدید انتخاب می‌شوند.

بازیگران حکمرانی

بازیگران حکمرانی گروه سوم بازیگران هستند. این گروه اساساً کوزاما را به آینده سوق می‌دهد و با رای مثبت یا مخالف تغییرات پروتکل و کد برای تعیین نحوه رشد پلتفرم رای می‌دهد. هر کسی که مقدار معینی KSM داشته باشد می‌تواند پیشنهادات تغییر را ارائه دهد. هر هشت روز یکبار، رای‌دهندگان به پیشنهاد برتر رای می‌دهند (با توجه به میزان KSM پیوست شده به هر پیشنهاد).

فرایند حکمرانی به سه شاخه تقسیم می‌شود:

اتاق رفراندوم

این گروه متشکل از همه دارندگان KSM است و وظیفه ارائه‌ایده‌های تغییر و رای دهی در مورد انتخاب‌ایده‌ها را برعهده دارد. آن‌ها همچنین می‌توانند به اعضای شورا رای دهند و خودشان برای پیوستن به شورا درخواست دهند.

شورا

شورا از ۱۳ نفر تشکیل شده است؛ به عنوان نمایندگی از اعضای کوزاما که غیر فعال هستند، انتخاب می‌شوند. هر ۲۴ ساعت یکبار رای برای انتخاب اعضای شورا برگزار می‌شود. این شورا کمیته فنی را انتخاب می‌کند، دارای حق وتو (Veto) در همه پرسی‌ها را دارد و همچنین ممکن است همه پرسی‌ها را آغاز و پیگیری کند.

کمیته فنی

همانطور که قبلاً گفته شد، شورا مسئول انتخاب کمیته فنی است. این می‌تواند شامل توسعه‌دهندگان یا تیم‌های توسعه دهنده باشد و وظیفه آن ارزیابی میزان اهمیت هر‌ایده و سپس تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا نیاز به پیگیری سریع در شورا دارد، است. این تضمین می‌کند که صرف نظر از مقدار KSM که به پیشنهاد پیوند داده می‌شود، ‌ایده‌های فوری ابتدا رای‌گیری و اجرا می‌شوند.

فرایند حاکمیت کوزاما

هر یک از سه بازیگر می‌توانند فرآیند حکمرانی را آغاز کنند. اتاق رفراندوم، شورا و کمیته فنی همه می‌توانند پیشنهادات عمومی را ارائه دهند. اتاق رفراندوم نیز می‌تواند توصیه‌های خصوصی داشته باشد. به هر حال هر سه پتانسیل تغییر روش کوزاما را دارند. از آنجایی که پیشنهادات، تغییرات و اصلاحات در اتاق رفراندوم انجام می‌شود، مهمترین بخش حاکمیت است. اتاق رفراندوم (همه پرسی) برای ایجاد تغییرات مختلف مانند تغییر تنظیمات شبکه، ثبت یا لغو ثبت نام پاراچین، رای‌گیری در مورد تامین مالی خزانه برای یک پروژه و غیره استفاده شود.

فرایند حاکمیت کوزاما

رای‌گیری در مورد کوزاما هر ۸ روز یکبار برگزار می‌شود و پیشنهادی که بیشترین رای را بیاورد، انتخاب می‌شود. برای اطمینان از این که نه پیشنهادات عمومی و نه شورا اولویت ندارند، پیشنهاد برتر بین این دو جایگزین می‌شود. هر کسی که دارای سهام  و توکن KSM است می‌تواند به صورت رأی (به میزان سهم) به یک پیشنهاد وقتی که به همه پرسی تبدیل می‌شود، رای دهد. پس از یک دوره انتظار هشت روزه، اگر همه پرسی به تصویب برسد، به قانون تبدیل می‌شود.

کوزاما از یک مفهوم جدید رای‌گیری به نام تعدیل حد نصاب تطبیقی استفاده می‌کند. به معنی اینکه بسته به نوع گروه پیشنهاد دهنده و میزان رای‌دهندگان، تصویب یک پیشنهاد را ساده‌تر یا دشوار‌تر می‌کند. به طور خلاصه، هنگامی که میزان مشارکت در انتخابات کم است، اکثریت باید پیشنهاد را رد کنند، این بدان معناست که باید به آستانه کمتر از آرای \”بله\” برسد، اما با افزایش ۱۰۰ درصدی مشارکت، اکثریت ساده می‌شود.

خزانه کوزاما

خزانه کوزاما از پول نقد جمع‌آوری شده از طریق کارمزد معاملات، سپرده‌های از دست رفته، ناکارآمدی‌های احتمالی و کاهش جریمه‌ها تشکیل شده است. هر دارنده KSM می‌تواند با پیوستن ۵٪ از هزینه‌های پیش‌بینی شده از خزانه، برنامه هزینه‌ای را پیشنهاد دهد. برای تصویب یک پیشنهاد باید از ۶۰ درصد اعضای شورا رای مثبت دریافت کرد. اگر طرح کمتر از ۵۰ درصد تایید شورا را دریافت کند، اوراق قرضه ۵ درصد کاهش می‌یابد. این اتفاق هر شش روز یکبار رخ می‌دهد.

پاراچین و پاراترید

تفاوت زیادی از نظر تکنولوژی بین پاراچین و پاراترید وجود ندارد. در واقع پاراچین می‌تواند به یک پاراترید تبدیل شود و برعکس. تمایز اصلی این دو از نظر اقتصادی است. زنجیره‌های موازی، که در کوزاما به آن پاراچین‌ها نیز می‌گویند، یک بلاک چین ساده هستند که به جای تأمین امنیت خود، به امنیت لایه -۰ زنجیره اصلی متکی هستند.

پاراچین و پاراترید

پس از دریافت بلوک‌های تولید شده از سازندگان پاراچین، اعتبارسنج‌های اعتبار تراکنش و بلوک را ارائه می‌دهند. سازندگان وظیفه ذخیره تمام داده‌های پاراچین و ایجاد بلوک‌های جدید را بر عهده دارند. هر پاراچین نیاز به شکاف مخصوص خود دارد و انتظار می‌رود که یک زنجیره رله بین ۵۰ تا ۱۰۰ پاراچین را پشتیبانی کند. هر پاراچین از طریق حراج عمومی خریداری می‌شود.

همانطور که گفتنی تفاوت بین پاراچین و پاراترید در بحث هزینه و اقتصاد آن‌ها است. از این جهت که در پاراترید به جای خرید از طریق حراجی و مزایده، هزینه ثبت نام ثابت خواهد بود. پس خرید قطعات Parathread به طور قابل توجهی ارزان تراست. با این حال، ممکن است در دراز مدت‌گران‌تر شوند؛ زیرا هزینه‌ای برای هر بلوک جدید ایجاد شده و به زنجیره رله اضافه می‌شود.

حراج‌های پاراچین کوزاما

کوزاما، خواهر زنجیره‌ای و شبکه قناری پولکادات، شروع به انجام حراج‌های اسلات پاراچین کرده و مشتاق است که از برنامه‌های با کیفیت بالا به عنوان پاراچین در شبکه خود استفاده کند. معرفی پاراچین‌ها در کوزاما تکمیل یک فرآیند چند مرحله‌ای است که در آگوست ۲۰۱۹ با راه‌اندازی نامزد زنجیره‌ای کوزاما ۱ آغاز شد.

اولین چتر زنجیره‌ای کاربردی واقعی، استیت مینت، برای اولین بار معرفی شد. Statemint یک پاراچین دارایی عمومی مبتنی بر پولکادات است که توسط Parity Technologies ساخته شده است تا به کاربران این امکان را بدهد که دارایی‌هایی مانند CBDC، استیبل کوین، سایر توکن‌های قابل جابجایی و NFT را به کار گیرند.

از آنجا که statemine کوزاما یک کالا معمولی استف جایگاه آن توسط حاکمیت تعیین می‌شود نه سیستم حراج. در کوزاما، پاراچین Statemine ممکن است برای استقرار ارز‌های دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)، توکن‌های غیرمثلی (NFT) و دیگر توکن‌های قابل تعویض، استفاده شود. در حالی که ابذار Statemine به عنوان یک زنجیره مستقل برای اکوسیستم KSM حیاتی است، ارزش واقعی آن تنها تا زمانی که جامعه‌ای از شبکه‌های پاراچین قابل همکاری در معماری کوزاما ایجاد شود، محقق می‌شود.

در ۱۵ ژوئن ۲۰۲۱، کوزاما اولین حراج اسلات پاراچین خود را برگزار کرد و شبکه کارورا اولین جایزه را با قیمت قفل ۵۰۰۰۰۰ KSM یا بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در زمان نگارش این مقاله دریافت کرد

نحوه شرکت در مزایده پاراچین کوزاما

برای شرکت در حراج پاراچین کوزاما باید پس از ورود به سایت رسمی پولکادات، مراحل زیر را طی کنید:

مرحله اول  نصب کیف پول کوزاما
مرحله دوم خرید و ارسال توکن های KSM به کیف پول
مرحله سوم ورود به پورتال و انتخاب پروژه
مرحله چهارم قفل کردن توکن های کوزاما برای پروژه‌ی مدنظر
در صورت موفقیت در مزایده ‌دریافت پاداش
در صورت عدم موفقیت در مزایده بازگشت توکن ها به کیف پول

پیش بینی قیمت و آینده ارز دیجیتال کوزاما (KSM)

اگر صنعت دیفای رو دنبال کرده‌اید، باید بدانید که، قیمت کوزاما (و پولکادات) به مراتب کمتر از حد ممکن است. کافی است به سرمایه‌های عظیم در بازار در سال ۲۰۱۷/۲۰۱۸ نگاهی بیندازید و ببینید که دیفای، باعث محبوبیت بسیاری از ارز‌های دیجیتال شده است.

اکثریت مردم هنوز از اهمیت دیفای DeFi برای ارز‌های دیجیتال بی‌اطلاع هستند، اما دیفای دقیقاً همان چیزی است که بیت کوین برای آن طراحی شده است. آینده ارز‌های دیجیتال و بلاک چین تامین مالی غیر متمرکز است. پروژه‌های متعددی در سال‌های اخیر راه‌اندازی شد که بسیاری از آنها کاربردی نبود و با شکست روبرو شد.

پیش بینی قیمت و آینده ارز دیجیتال KSM

دیفای دقیقا شروع بلاکچین بود. پیام موجود در بلوک پیدایش بیت کوین را به خاطر بسپارید. “تایمز ۰۳/ژانویه/۲۰۰۹ صدراعظم در آستانه کمک مالی دوم برای بانک ها”. بیت کوین روندی را آغاز کرد که اکنون با کامل شدن فناوری بلاک چین تا جایی که دسترسی و بستر‌هایی برای افزایش DeFi وجودا دارد، طرفدار زیادی پیدا کرده است. کوزاما و پولکادات در قلب بسیاری از این پیشرفت‌های جدید قرار خواهند گرفت؛ زیرا پروژه‌ها را برای مقیاس‌بندی و رشد به اندازه مورد نیاز برای اجرای DeFi آسان‌تر می‌کنند.

با نگاهی کلی به اکوسیستم کامل Polkadot/Kusama و ابتکارات مبتنی بر آن؛ مشخص است که توسعه فعلی هیچ شباهتی به افراط و تفریط‌های احتمالی ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ ندارد. اگرچه در حال حاضر پذیرش با سرعت بیشتری در حال افزایش است، اما رشد توکن سنجیده‌تر و واقعی‌تر است. در حال حاضر در مرحله مشابهی با اواخر سال ۲۰۱۶ و اوایل ۲۰۱۷ هستیم، یعنی زمانی که سرمایه‌گذاری در اتریوم آسان بود. در آن زمان هر کس که این رمز ارز را می‌شناخت میدانست که با شروع پروژه، متقاضی زیادی برای آن وجود دارد. کوزاما و پولکادات در حاضر حاضر در همین مرحله مشابه هستند، با این تفاوت که صنعت دیفای استفاده از آن‌ها را واقعی‌تر می‌کند. این دو در حال حاضر مورد توجه قرار گرفته‌اند و موارد استفاده از آن‌ها به اندازه از اتریوم است.

تاریخه قیمت توکن KSM

توکن KSM قبل از توکن DOT در دسامبر ۲۰۱۹ با قیمت ۱. ۷۱ دلار شروع به معامله کرد. با نزدیک شدن به سال ۲۰۲۰، به زیر ۱. ۲۰ دلار رسید. پس از نوسانات بین ۱ تا ۱. ۲۰ دلار در ماه ژانویه و اوایل فوریه، قیمت آن رشد کرد. روند صعودی آن تا اواسط آگوست ادامه داشت، زمانی که از مرز ۱۴ دلار عبور کرد و سپس در پاسخ به معرفی شبکه اصلی پولکادات به روند صعودی هود ادامه داد. قیمت KSM ۱۸ در مه ۲۰۲۱ به بالاترین حد خود در تاریخ ۶۲۱. ۷۱ دلار رسید و از آن زمان تا کنون کاهش یافته است. کوین KSM در حال حاضر با ۲۱۴. ۴۲ دلار معامله می‌شود و از نظر سرمایه بازار (به نقل از Coinmarketcap)، پنجاهمین ارز دیجیتال ارزشمند است.

نمودار شمعی Kusama

چگونه توکن KSM را دریافت کنیم؟

چند راه مختلف برای دریافت توکن KSM وجود دارد:

نگهداری توکن‌های DOT

کوزاما با جامعه Polkadot همکاری کرده است و توکن‌های KSM را برای همه کسانی که در طول ICO خریداری کرده‌اند، ارائه می‌دهد. در صورت داشتن توکن DOT، این روش را برای دریافت مقدار یکسان KSM دنبال کنید. هیچ محدودیت زمانی برای درخواست KSM وجود ندارد.

پیشنهادات خزانه داری

اگر پروژه‌ای دارید که به ارزش شبکه کمک می‌کند، می‌توانید پیشنهاد خزانه داری را ارسال کنید.

برنامه پاداش اشکال

هر کسی که آسیب‌پذیری‌ها را در کد کوزاما شناسایی کند، پاداش دریافت می‌کنند.

اعتبار سنجان

اعتبار سنجان با اجرای‌گره اعتبار سنجی پاداش دریافت می‌کنند. مقدار KSM مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک‌گره معتبر همیشه در حال تغییر است. APY در حال حاضر حدود ۷. ۵ درصد تا اکتبر ۲۰۲۰ است.

معرفی‌کنندگان

با واگذاری KSM خود به حداکثر ۱۶ اعتبارسنج، معرفی‌کننده‌های کوزاما نقش سرمایه‌گذاری منفعل را ایفا می‌کنند. آن‌ها برای این کار به طریق مختلف پاداش می‌گیرند که در طول زمان تغییر می‌کند. APY برای نامزد‌ها تا اکتبر ۲۰۲۰ تقریبا ۷. ۱ درصد است.

نتیجه گیری

کوزاما پتانسیل زیادی برای رشد دارد، زیرا این شبکه به‌ایده‌های جدید کمک می‌کند تا خود را آزمایش کنند. در ابتدا به اتریوم کمک کرد و سپس پولکادات را ایجاد کرد. رمز ارز کوزاما  یا کوزاما به تمام توسعه‌دهندگان پایگاه کد منحصر به فرد و مبتکرانه پولکادات را به اشتراک می‌گزارد. در نظر داشته باشید که این پروژه تازه اول راه است، به نظر شما می‌تواند خود را برای پروژه‌های سنگین‌تر آماده کند؟

 

سوالات متدوال

سوالات متداول

پروژه کوزاما چیست؟

پروژه Kusama یک شبکه موازی (پاراچین) با پروژه رمزارز پولکادات است که درساخت آن از ساختار و کد‌های مشابه استفاده شده است؛ با این تفاوت که سریع‌تر و بهتر از آن کار می‌کند.

استیت مینت در پروژه Kusama چیست؟

Statemint یک پاراچین دارایی عمومی مبتنی بر پولکادات است که توسط Parity Technologies ساخته شده است تا به کاربران این امکان را بدهد که دارایی‌هایی مانند استیبل کوین، CBDC و سایر توکن‌های قابل جابجایی و NFT را به کار گیرند.

۴.۶/۵ - (۵ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • سلام ممنون از محتوا خوبتون
  اگر در حراج و مزایده برنده بشیم تکلیف توکنی که برای شرکت در قرعه کشی قرار دادیم چی میشه؟ ممنون میشم اگر راهنمایی کنین

  پاسخ
  • علی رضا فروتنی
   ۱۰بهمن ۱۴۰۰ ۱:۰۹ ب٫ظ

   درود بر شما؛
   برای شرکت در مزایده تعدادی توکن لاک میکنید و در صورتی که برنده مزایده بشید تا ۴۸ هفته حق برداشت توکن هارو ندارید که به عبارتی، این اتفاق یک مدل سرمایه گذاری بلند مدت محسوب میشه.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست