مقایسه پولکادات (Polkadot) و کوزاما (Kusama)

اینستاگرام

بلاک چین پولکادات (Polkadot) و کوزاما (Kusama) دو شبکه‌ی کاملا مستقل و خوداتکا هستند که بر پایه کدهای بسیار مشابهی ساخته شده‌اند، با این حال تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. شبکه کوزاما فرآیند حکمرانی سریع‌تر و منعطف‌تری دارد و موانع ورود به آن کمتر است، اما پولکادات شبکه‌ای محافظه‌کارتر است، این شبکه با داشتن فرآیندهای آهسته‌تر و روشمندتر در حکمرانی و به‌روزرسانی، ثبات و قابلیت اطمینان را در اولویت قرار می‌دهد.

در مقابل، کوزاما برای انجام آزمایش‌های جسورانه و استقرار پروژه در مراحل اولیه، شبکه‌ای ایدئال است. بلاک چین پولکادات برای توسعه و اجرای برنامه‌های کاربردی ریسک ناپذیر و با ارزش مالی بالا ساخته شده است. این دو شبکه بلاک چین محبوب شباهت‌ها و تفاوت‌های دیگری در عملکرد و استفاده دارند. پس تا انتهای این مقاله از ارز تودی همراه ما باشید تا دو ارز دیجیتال را به طور کامل برای شما بررسی و مقایسه کنیم.

تفاوت و مقایسه شبکه کوزاما و پولکادات

با راه‌اندازی شبکه پولکادات (Polkadot) بسیاری از کاربران آن را با کوزاما (Kusama) اشتباه گرفتند. برای بسیاری سؤال است که تفاوت بین این دو شبکه بلاک چین چیست و در آینده چگونه به روش‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در ادامه‌ی این مقاله ما به بررسی تفاوت‌های اصلی بین بلاک چین‌های این دو رمز ارز می‌پردازیم. با اینکه این شبکه‌ها مستقل هستند، اما در این حال به شکلی بسیار نزدیک به هم توسط جامعه توسعه‌دهندگان اداره شده و به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

به طور خلاصه، کوزاما شبکه‌ای کارامد برای راه‌اندازی و اجرای پروژه‌ها در مراحل اولیه و به صورت آزمایشی در شبکه پولکادات است. این شبکه به توسعه‌دهندگان و تیم‌های مختلف اجازه می‌دهد تا پاراچین‌ هایی را بسازند و پروژه‌ها را در محیطی که بازتاب اهداف‌ اقتصادی آنها در پولکادات است، مستقر کنند. هدف از ساختن شبکه کوزاما این است که مشکلات یک پروژه را قبل از منتشر شدن نهایی برطرف کند و ریسک‌های اجرایی آن را کاهش دهد. بنابراین می‌توان گفت بلاک چین کوزاما نقشی اساسی برای مراقبت و تثبیت شبکه پولکادات برای کاربرد‌های ریسک گریزتر در این زمینه ایفا می‌کند.

مقایسه فنی پولکادات و کوزاما

از آنجایی که پولکادات و کوزاما دارای حاکمیتی غیرمتمرکز و بدون مجوز (عمومی) هستند، شبکه‌ها در طول زمان به طور مستقل تکامل می‌یابند و بر اساس تصمیمات جامعه همگرا یا واگرا می‌شوند. با این حال چند تفاوت اصلی در سیستم فنی آن‌ها وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم. بیایید با شباهت‌های این دو شبکه شروع کنیم. کوزاما از نسخه اولیه‌ی کدی منتشر شد و در آینده در پولکادات مورد استفاده قرار گرفت، در نتیجه هر دو شبکه معماری یکسانی دارند.

مشاهدهقیمت لحظه ای پولکادات

یک طرح چند‌شبکه‌ای با ساختاری خرد شده ناهم‌گون (Heterogeneously-Sharded) که بر اساس الگوریتم اثبات سهام منتخب (Nominated Proof of Stake) طراحی شده است. این شبکه‌های بلاک چین‌ نوآوری‌های مشترک دیگری مانند مدیریت درون‌-زنجیره‌ای، به‌روزسانی اتصال گرم در هنگام اجرا بدون نیاز به فورک، به‌روزرسانی درون-شبکه‌ای و ارسال پیام میان‌-شبکه‌ای متقابل برای فراهم کردن قابلیت همکاری را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. به عبارت دیگر، پولکادات و کوزاما از تمامی فناوری‌های زیربنایی خود را به شکلی مشترک استفاده می‌کنند.

مقایسه سرعت 

اولین تفاوت فنی کلیدی بین پولکادات و کوزما در این است که کوزاما پارامترهای حاکمیتی را اصلاح کرده است و این امکان به‌روزرسانی سریع‌تر را فراهم می کند. این بدان معنا نیست که خود بلاک چین سریع‌تر است، بلکه بلاک یا توان عملیاتی بیشتری در پردازش تراکنش‌ها دارد و برای انجام رویدادهای حاکمیتی مانند پیشنهاد همه پرسی جدید، رای گیری، و تصویب به‌روزرسانی‌های تایید شد به زمان کمتری نیاز است. این ویژگی به کوساما اجازه می دهد تا نسبت به پولکادات سریع‌تر تطبیق یابد و تکامل پیدا کند.

اما چرا باید سرعت حکمرانی در کوزاما بیشتر از پولکادات باشد؟ پولکادات فقط یک فناوری پیشرفته نیست، بلکه بر روی لبه‌ فناوری راه می‌رود. ساخت و توسعه پولکادات مانند بیرون رفتن برای جست‌وجو در قلمرو‌ای ناشناخته است؛ دنیایی پر از خطرات ناشناخته، چالش‌ها و مسیرهای. کوزاما با استفاده از توانایی خود برای تکامل و تطبیق با سرعتی زیاد، مانند یک پیشاهنگ به جلو می‌رود و چشم‌انداز پیش رو را بررسی می‌کند. به لطف کوزما است که شبکه پولکادات می‌تواند به آرامی و با آرامش به جلو حرکت کند و از مشکلاتی که کوساما تجربه می‌کند در امان باشد.

مقایسه سرعت 

با این حال، افزایش سرعت فرآیند‌های حاکمیتی در کوزما به این معانی است که سهامداران باید فعال و مراقب باشند تا با همه پیشنهادات، همه‌پرسی‌ها و پیشرفت‌ها هماهنگ بمانند. با هفت روز رای‌گیری در مورد همه‌پرسی و هشت روز برای استقرار به‌روزرسانی پس از رای‌گیری، بلاک چین کوزاما تا چهار برابر سریع‌تر از پولکادات خواهد بود.

در نتیجه، اعتبارسنجی‌های کوزاما اغلب ملزم به به‌روزرسانی در مدت کوتاهی هستند. از سوی دیگر، اعتبار سنج‌ها در پولکادات تا یک ماه فرصت دارند تا به روز‌رسانی‌های برنامه‌ریزی شده را تکمیل کنند.

ورود و توسعه

کوزاما برای تیم‌های توسعه‌دهنده‌ای که می‌خواهند به‌عنوان پاراچین مستقر شوند، موانع کمتری برای ورود دارد؛ زیرا این شبکه نسبت به پولکادات نیازمند اتصال‌های کمتری است. این شبکه به اعتبارسنج‌ها کمک می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد زیرساخت اعتبارسنجی خود را اصلاح کنند. همچنین،اعتبارسنج‌های بلاک چین کوزاما می‌توانند از برنامه ۱۰۰۰ اعتبارسنج استفاده کنند؛ این برنامه به آن‌ها کمک کند تا نود های کوزامای خود را راه‌اندازی کنند. زیرساخت و تنظیمات برای کاربرانی که می‌خواهند به عنوان اعتبارسنج در هر شبکه پولکادات و کوزما یکسان است.

کاربرد و استفاده

پولکادات، شبکه‌ای برای استقرار برنامه‌های کاربردی در سطح سازمان‌ها و آنهایی است که مستلزم تراکنش‌هایی با ارزش بالا هستند و به امنیت و ثبات در سطح بانک نیاز دارند. از سوی دیگر، کوزاما پس از راه‌اندازی پولکادات به پشتیبانی از کاربردهای مداوم ادامه خواهد داد و احتمالا مکانی خواهد بود که در آینده شاهد آزمایش‌های فناوری جدید جذابی در آن باشیم. کوزاما یک شبکه زنده، کاملا غیرمتمرکز و تحت کنترل جامعه با با شرایط و انگیزه‌های دنیای واقعی است.

کوزاما به عنوان یک محیط پیش تولید عمل می‌کند که در آن پروژه‌ها پاراچین‌ها را در هر دو شبکه حفظ می‌کنند و قبل از استقرار آن‌ها در پولکادات فناوری‌ها و ویژگی‌های جدید را آزمایش می‌کنند. همین‌ها باعث شد تا کوزاما به عنوان شبکه قناری یا Canary Network شناخته شود، چرا که آزمایش روی کوزاما درک دقیق‌تری از نحوه عملکرد پاراچین خاص، مؤلفه بلاک چین یا راه‌اندازی اعتبارسنجی در شرایط واقعی و در صورت بروز مشکلات با ریسک کمتری ارائه می‌دهد.

پروژه‌هایی مانند چین لینک (Chainlink)، آکالا (Acala) و مون بیم (Moonbeam) قبلا به این جنبه به عنوان یکی از دلایل کلیدی استقرار در کوزاما اشاره کرده‌اند. شبکه کوزاما همچنین برای شبکه‌های جدید و اثبات نشده که هنوز در حال اصلاح فناوری و طراحی خود هستند، کاربرد دارد. توسعه‌دهندگان آزادی بیشتری در نهایی کردن معماری پلتفرم، رشد پایگاه کاربران خود و کسب مقبولیت در جامعه با استقرار پاراچین در محیط کم ریسک کوزاما خواهند داشت.

کاربرد و استفاده

شبکه کوزاما همچنین برای شبکه‌های جدید و اثبات نشده که هنوز در حال اصلاح فناوری و طراحی خود هستند، کاربرد دارد. توسعه‌دهندگان آزادی بیشتری در نهایی کردن معماری پلتفرم، رشد پایگاه کاربران خود و کسب مقبولیت در جامعه با استقرار پاراچین در محیط کم ریسک کوزاما خواهند داشت. پولکادات برای شرکت‌ها به عنوان پله‌ای برای پیشرفت عمل می‌کند استفاده از کوزاما برای پروژه‌هایی که به توان عملیاتی زیادی نیاز دارند (مانند بازی، شبکه‌های اجتماعی) اما به امنیت در سطح بانکی نیاز ندارند، بسیار‌ ایده‌آل است.

کوزاما محیط‌ ایده‌آلی برای آزمایش ماجراجویانه با‌ ایده‌ها و پیشرفت‌های جدید در زمینه‌هایی مانند حکمرانی، مشوق‌ها، سیاست‌های پولی و سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز DAOs (سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز) فراهم می‌کند. استفاده از کوزاما به عنوان شبکه آزمایشی، خزانه کوزاما را به عنوان پایه‌ای مالی برای آزمایش سیستم‌های انگیزشی نوآورانه جهت تحریک علاقه و مشارکت جامعه، تبدیل می‌کند. کوزاما طرفداران پروپاقرص زیادی در جامعه دارد، برخی از آن‌ها حتی لوگوی این شبکه را روی خود تتو کرده اند.

مشاهدهقیمت لحظه ای کوزاما

در آخر، نه تنها می‌توانیم نحوه عملکرد این فناوری‌ها و ویژگی‌های جدید را در سناریو‌های واقعی قبلا از راه‌اندازی آن‌ها در پولکادات بررسی کنیم، بلکه تیم‌هایی که در هر دو شبکه مستقر شده‌اند نیز شروعی در مورد نحوه عملکرد فناوری خود تحت این به‌روزرسانی‌ها خواهند داشت.

نتیجه‌گیری

کوزاما و پولکادات به‌عنوان شبکه‌های مجزا و مستقل در جوامع، حاکمیت و موارد استفاده تکمیلی خود شناخته می‌شوند. با این حال آن‌ها به همکاری نزدیک با هم ادامه خواهند داد و احتمالا تیم‌های زیادی برنامه‌ها را در هر دو شبکه اجرا خواهند کرد. کوزاما در آینده پلی ارتباطی بین خود و پولکادات برای همکاری متقابل ایجاد خواهد کرد. این بلاک چین به عنوان یک شبکه قناری (Canary Network) به سرویس‌دهی خود ادامه می‌دهد و تضمین می‌کند که به اندازه پروژه و آینده پولکادات، آینده وب غیرمتمرکز پایدار، قابل اعتماد و ایمن خواهد بود.

۴.۶/۵ - (۵ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارز تودی بپیوندید.

فهرست