اوکی اکسچنج

بررسی آینده ارز دیجیتال پولکادات

آینده پولکادات

بیشتر متخصصان معتقدند که آینده ارز دیجیتال پولکادات روشن و برای سرمایه گذاری در بلند مدت یکی از بهترین انتخاب هاست. شاید هوشمندانه‌ترین، خلاقانه ترین و کامل ترین شبکه موجود در دنیای ارزهای دیجیتال، متعلق به Polkadot باشد. برای همین، قریب به اتفاق کارشناسان، آینده آن را درخشان می‌بینند؛ اما همانطور که می‌دانید، در دنیایی که شت کوین‌ها افزایش قیمت ناگهانی دارند، باید کمی محتاط تر عمل کرد. در این مطلب، تمامی فرضیه های موجود برای رشد یا افول قیمت رمز ارز DOT را بررسی خواهیم کرد و به بررسی آخرین نظریات کارشناسان در مورد آینده پولکادات می‌پردازیم.

مشاهده: قیمت لحظه‌ای پولکادات

بررسی پروژه ارز دیجیتال پولکادات

ارز دیجیتال پولکادات که با نماد اختصاری DOT نمایش داده می‌شود، در زمان نگارش این مقاله با داشتن ارزش بازار حدود ۲۵ میلیارد دلاری، در جایگاه ۱۱ام جدول ارزهای دیجیتال ایستاده است. بالاترین قیمتی که این رمز ارز تا این لحظه تجربه کرده است، ۵۴/۹۹ دلار بوده که مربوط به تاریخ ۱۳ آبان ۱۴۰۰ است.

ارزدیجیتال دات

آیا پولکادات برای سرمایه گذاری در آینده مناسب است؟

برای آن دسته از سرمایه گذاران که به دنبال پروژه های کاربردی هستند، Polkadot یک پروژه کم نقص و همه فن حریف است. توجه داشته باشید که در دنیای امروزی ممکن است یک پروژه برخلاف شایستگی هایی که دارد با استقبال جالبی مواجه نشود و در سمت دیگر، بسیاری از پروژه های کم ارزش، مثل شت کوین‌ها به سرعت رشد می‌کنند. هولدرهای با تجربه علاوه بر منطق، احساسات بازار را نیز در نظر می‌گیرند و با سنجیدن ابعاد مختلف، اقدام به خرید و نگه داری از یک یا چند ارز دیجیتال می‌کنند. با این تفاسیر می‌توان گفت که آینده پولکادات درخشان و پر سود به نظر می‌رسد؛ اما باید دید که احساسات بازار در این مورد به چه سمتی پیش خواهد رفت.

گوین وود (Gavin Wood)

برای اولین بار در سال ۲۰۱۴، ایده اینترنت غیر متمرکز در ذهن یک دانشمند ۳۴ ساله انگلیسی به نام گوین جیمز وود تداعی شد. هیچکس نمی‌داند که بدون حضور او چه بر سر دنیای بلاک چین می‌آمد و چه زمانی به پیشرفت کنونی در Blockchain می‌رسیدیم! شاید بزرگترین دست آورد او خلق زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity)، همان زبان معروف شبکه اتریوم است و برای همین، وود به عنوان یکی از تاثیرگذارترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود.

گوین وود

یلو پیپر اتریوم (Ethereum Yellow Paper) که در ۴۱ صفحه به جزئیات برنامه نویسی و فنی اتریوم پرداخته، جزو خدمات گوین وود است. او سرانجام بر سر اختلافاتی که با ویتالیک بوترین، ایده پرداز اصلی Ethereum پیدا کرد، این تیم را ترک کرد و به سراغ شروع پروژه پولکادات رفت. بنا به همین دلایل و انگیزه مضاعف گوین وود، دور از انتظار نیست که آینده پولکادات بسیار روشن باشد.

شبکه پولکادات؛ شاه کلید بلاک چین

برای پیش‌بینی آینده رمز ارز دات، اولین راه، بررسی ظرفیت های پروژه Polkadot است. مزیت های این شبکه، بسیار چشم گیر و تحسین برانگیز است. قابلیت بروزرسانی خودکار Polkadot، بدون نیاز به انتشار فورک، باعث ایجاد ثبات در شبکه می‌شود که همین امر می‌تواند به بهبود آینده پولکادات کمک کند. در ادامه به بررسی سایر مزیت‌های مهم این پروژه می‌پردازیم که هریک از آنها می‌تواند به افزایش قیمت رمز ارز DOT در بلند مدت کمک کند.

الگوریتم گرندپا بیب (Grandpa-babe)

الگوریتم اجماعی که در شبکه Polkadot لحاظ شده است، یک سازوکار کارآمد داشته و با نام گرندپا بیب شناخته می‌شود؛ این مکانیزم، ترکیبی از الگوریتم اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) است. در مکانیزم اجماع کار، تامین امنیت به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود و ضعف آن در مشکل مقیاس پذیری است. در مکانیزم اثبات سهام به نسبت (PoW)،‌ مشکل مقیاس پذیری تا مقدار زیادی برطرف شده است؛ اما امنیت شبکه مقداری کاهش پیدا کرده است. مکانیزم گرندپا بیب، با ترکیب این دو الگوریتم، از محاسن آنها استفاده و عیوب را برطرف کرده است.

پاراچین (Parachain)

اگر قصد راه اندازی ارز دیجیتالی را روی شبکه اتریوم داشته باشید، در نهایت رمزارز شما به عنوان یک توکن شناخته می‌شود؛ به عبارت دیگر، تیم های توسعه دهنده برای ثبت یک شبکه جدید، نمی‌توانند روی شبکه اتریوم فعالیت کنند و مجبور به ترک آن می‌شوند. بلاک چین Polkadot این امکان را به توسعه دهندگان رمزارزها داده است که روی زنجیره مرکزی پولکادات یا همان Relay، شبکه جدید و مجزا مورد نظر خود را راه اندازی کنند و از امنیت و مقیاس پذیری پولکادات نیز بهرمند شوند. به این شبکه های جدید که در بلاک چین پولکادات راه اندازی می‌شود، پاراچین می‌گویند.

شاردینگ ناهمگون (Heterogeneous Sharding)

پولکادات با استفاده از روشی نوین به نام شاردینگ ناهمگون، این امکان را به پاراچین های خود می‌دهد که از طریق یک شبکه اصلی (لایه صفر پولکادات) به یکدیگر متصل شوند و تراکنش ها را در بستری امن و به صورت موازی پردازش کنند.

سرعت بالا ثبت تراکنش‌ها

طبق اخرین بررسی ها و آزمایش های صورت گرفته، سرعت ثبت تراکنش ها در شبکه Polkadot، در حالت عادی و بدون استفاده از پاراچین ها به ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه می‌رسد و در صورت استفاده از شاردینگ ناهمگون، این عدد تا سقف یک میلیون تراکنش در ثانیه افزایش می‌یابد که عدد فوق العاده‌ای است.

برتری پولکادات نسبت به اتریوم

همانطور که می‌دانید،‌ Polkadot یکی از رقبای اصلی اتریوم است. بلاک چین‌های متعددی به عنوان رقیب Ethereum معرفی شده اند؛ اما داستان پولکادات به شدت جدی تر است. چرا؟

رفع مشکل مقیاس پذیری و تمرکز زدایی

شبکه اتریوم با تمام برتری ها و امکاناتی که دارد، جزو شبکه های نسل دوم بلاک چین محسوب می‌شود و در طرف مقابل، پولکادات و برخی دیگر از شبکه های بلاک چین مانند کاردانو از پرچمداران نسل سوم بلاک چین هستند. مشکلات اساسی مانند مقیاس پذیری و تمرکز زدایی که در اتریوم و بیت کوین مشاهده می‌شد در Polkadot رفع شده است.

گوین وود؛ همکار دیروز و رقیب امروز

همانطور که پیشتر اشاره کردیم؛ بنیانگذار پولکادات، دکتر گوین وود،‌ از بنیانگذاران اصلی اتریوم است. گوین وود از زیر و بم اتریوم مطلع است و نقاط ضعف این شبکه را می‌شناسد. مشکلاتی که Wood با ویتالیک بوترین پیدا کرد که منجر به ترک اتریوم شد، بهترین انگیزه برای اوست تا در کنار اتریوم و به عنوان یک رقیب عرض اندام کند.

تیم توسعه دهنده پولکادات

تیم حرفه‌ای و رزومه قوی

یک پروژه کاربردی و تاثیرگذار، نیازمند داشتن یک تیم قوی است. گوین وود با سابقه و رزومه بی‌نظیری که دارد، بنیانگذار این شبکه است و دو فرد تاثیرگذار دیگر هم به او در رسیدن به اهداف پروژه کمک می‌کنند. یکی از این افراد، رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) است. به جرات می‌توان گفت که با توجه به رزومه هابر مایر، یکی تاثیرگذار ترین افراد در افزایش سرعت تایید تراکنش های Polkadot، این شخص است. یکی دیگر از دستیاران گوین وود، پیتر چابن (Peter Csaba)، متخصص ماشین لرنینگ و مدیر فناوری بنیاد وب ۳ است.

آینده پولکادات در چه صورتی درخشان خواهد شد؟

بر سر راه تمام شبکه های میزبان ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند مانند پوکادات، سولانا و کاردانو، یک چالش  و رقییب بسیار بزرگ به نام اتریوم وجود دارد. روی کاغذ، اتریوم کمترین شانس را برای موفقیت دارد؛ چراکه نماینده بلاک چین نسل دو است و مشکل مقیاس پذیری، سرعت تایید تراکنش ها و قیمت کارمزدهای زیاد آن نسبت به شبکه های رقیب، بسیار قابل توجه است؛ اما در واقعیت، آمار چیز دیگری را نشان می‌دهد. همانطور که می‌دانید، انتخاب بیشتر توسعه دهندگان، شبکه Ethereum است.

پولکادات و اتریوم 2.0
در یک سال اخیر که شاهد رشد بلاک چین نسل سه بودیم، این خطر از جانب تیم اتریوم احساس شد و این تیم با وعده بروزرسانی های اساسی در اتریوم ۲.۰، سعی بر راضی نگه داشتن کاربران خود دارد. حتی در صورت موفقیت آمیز بودن پروژه Ethereum 2.0، به علت تعدد بالا پروژه های غیر متمرکز، انتظار می‌رود که استقبال خوبی ار رقبای اتریوم شود. در هر صورت باید ببینیم که در نهایت چه آینده ای در انتظار رمزارز پولکادات است.

نظر رسانه های معتبر خارجی در مورد آینده پولکادات

سایت های خارجی بسیاری وجود دارند که وظیفه آنها، رصد چارت های قیمتی و اخبار فاندامنتالی به منظور پیش‌بینی قیمت است. در ابتدا، نظر شما را به قیمت های پیش‌بینی شده توسط سایت priceprediction.net جلب می‌کنیم و در ادامه آمار سایت کریپتو نیوز را بررسی خواهیم کرد. اختلاف قیمت بین این دو رسانه، یادآور این نکته است که هیچ یک از این پیشنهادات، تضمینی و دقیق نیست و نباید بر اساس آنها اقدام به سرمایه گذاری کرد.

سال کمترین قیمت میانگین قیمت بیشترین قیمت
۲۰۲۲ 💲۳۶.۰۰ ۳۷.۰۹ ۴۵.۳۹
۲۰۲۳ 💲۵۱.۳۷ 💲۵۲.۸۶ 💲۶۲.۹۰
۲۰۲۴ 💲۷۶.۹۶ 💲۷۹.۰۷ 💲۸۹.۱۷
۲۰۲۵ 💲۱۰۸.۷۴ 💲۱۱۲.۶۹ 💲۱۳۲.۲۱
۲۰۲۶ 💲۱۵۴.۵۱ 💲۱۵۹.۰۲ 💲۱۹۱.۱۲
۲۰۲۷ 💲۲۲۹.۹۵ 💲۲۳۷.۹۰ 💲۲۷۴.۰۳
۲۰۲۸ 💲۳۲۹.۴۸ 💲۳۳۹.۰۰ 💲۳۹۹.۷۱
۲۰۲۹ 💲۴۸۸.۶۲ 💲۵۰۲.۱۸

پیش‌بینی آینده پولکادات از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵ از دیدگاه سایت cryptonewsz.com

وبسایت cryptonewsz.com در آخرین مقاله خود در مورد آینده پولکادات، براساس تاریخچه قیمتی ارز دیجیتال دات (DOT)، قیمت ها را به این صورت پیش‌بینی کرده است که برای انتهای سال ۲۰۲۲، قیمت ۶۵ دلار را برای هر واحد دات و برای پایان ۲۰۲۳، قیمت ۷۴ تا ۸۰ دلار و برای ابتدا سال ۲۰۲۵، قیمت ۹۰ دلاری را تخمین زده است.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

آیا رمز ارز دات برای سرمایه گذاری در آینده مناسب است؟

با توجه به پتانسیل بسیار بالای پروژه پولکادات، این رمزارز برای سرمایه داران صبوری که به فکر سرمایه گذاری در بلند مدت هستند، یک انتخاب بسیار خوب و منطقی است.

چگونه پولکادات بخریم؟ 

برای خرید این رمزارز می‌توانید در صرافی های معتبر داخلی ثبت نام و احراز هویت کنید و به صورت مستقیم، با ریال اقدام به خرید DOT کنید؛ همچنین می‌توانید به صورت غیر مستقیم از طریق صرافی های خارجی رمزارز مد نظرتان را خریداری کنید.

۴.۷/۵ - (۶ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • نازنین پوری
  ۵خرداد ۱۴۰۱ ۴:۳۱ ب٫ظ

  سلم در حل حاضر قیمت حدود ۱۰ دلاره
  به نظرتون به چیزی که نوشتین تا اخر سال میرسه؟

  پاسخ
  • علی رضا فروتنی
   ۵خرداد ۱۴۰۱ ۴:۳۳ ب٫ظ

   سلام
   همونطور که داخل مقاله هم صراحتا نوشته شده، تمام قیمت‌ها از برترین سایت‌های پیش‌بینی قیمت گرفته شده اما با این حال، هیچ تضمینی برای رسیدن به این قیمت‌ها نیست.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست