اوکی اکسچنج

آشنایی با مون بیم (Moonbeam) و ارز دیجیتال GLMR

پلتفرم مون بیم (Moonbeam) و ارز دیجیتال GLMR چیست؟

مون بیم (Moonbeam) اولین پلتفرمی است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا قراردادهای هوشمند سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) را در بلاک چین پولکادات (Polkadot) اجرا کنند. معماری شبکه مون بیم (Moonbeam) در نهایت بر روی یکی از پاراچین‌های (Parachain) اصلی بلاک چین پولکادات (Polkadot) مستقر شد. ریلی چین (Relay Chain) اصلی پولکادات امنیت این پلتفرم قرارداد هوشمند را به عنوان یک پاراچین تامین و امکان تعامل‌پذیری آن با پاراچین‌های دیگر را فراهم می‌کند.

مون بیم (Moonbeam) چیست؟

مون بیم (Moonbeam) یک بلاک چین متمرکز توسعه‌محور (Developer-Oriented) است که تلاش می‌کند تا با زنجیره‌ی ابزار (ToolChain) توسعه‌دهندگان و شبکه‌ اتریوم سازگاری داشته باشد. این کار از طریق پیاده‌سازی کامل ماشین مجازی اتریوم (EVM)، یک API سازگار با وب ۳.۰ و بریچ‌هایی که به شبکه‌های اتریوم موجود متصل می‌کند، انجام می‌شود. Moonbeam به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا بتوانند قراردادهای هوشمند به زبان سالیدیتی (Solidity) و بخش فرانت‌اند برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) فعلی را با حداقل تغییرات در این شبکه مستقر کنند.

هدف شبکه Moonbeam چیست؟

توسعه‌دهندگان Moonbeam به دنیای چند بلاک چینی در آینده اعتقاد دارند که در آن کاربران دارایی‌های خود را بر روی شبکه‌های مختلف نگه‌داری می‌کنند؛ به همین دلیل این شبکه ایجاد شده است. مون بیم (Moonbeam)، یک پلتفرم قرارداد هوشمند است که یک محیط سازگار با اتریوم را برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) فراهم می‌کند. این شبکه نیز با هدف خدمت‌رسانی به کاربران و دارایی‌هایی که میان دو یا چند بلاک چین وجود دارند، طراحی شده است.

مون بیم (Moonbeam) اولین پاراچین سازگار با EVM بر روی شبکه پول

پلتفرم‌های قرارداد هوشمند موجود برای خدمت‌رسانی به کاربران و دارایی‌ها در یک بلاک چین واحد و خاص طراحی شده اند. شبکه مون بیم (Moonbeam) با ارائه امکان اجرای قرارداد‌های هوشمند میان‌زنجیره‌ای، به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا پروژه خود را به مون بیم منتقل کرده و دامنه دسترسی برنامه‌ها را به کاربران جدید و دارایی‌های زنجیره‌های دیگر گسترش دهند. ادغام میان زنجیره‌ای این پلتفرم با تبدیل شدن به یک پاراچین در شبکه پولکادات انجام می‌شود. بلاک چین پولکادات یکپارچه‌سازی و اتصال بین پاراچین‌هایی که به شبکه متصل هستند و سایر زنجیره‌های غیر مبتنی بر پولکادات مانند اتریوم و بیت کوین از طریق بریج‌ها را فراهم می‌کند.

مون بیم (Moonbeam) چه کاربردهایی دارد؟

سه دسته از پروژه‌ها که می‌توانند از عملکرد میان‌زنجیره‌ای شبکه Moonbeam بیشترین بهره را ببرند را در ادامه معرفی می‌کنیم:

۱. پروژه‌های موجود مبتنی بر شبکه اتریوم

پروژه‌هایی که با چالش‌های هزینه و مقیاس‌پذیری در اتریوم دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌توانند از Moonbeam برای موارد زیر استفاده کنند:

 • جابه‌جا کردن بخش‌هایی از حجم کاری موجود و خارج کردن لایه ۱ اتریوم با حداقل تغییرات مورد نیاز.
 • پیاده‌سازی یک رویکرد ترکیبی، یعنی برنامه‌ها به طور همزمان روی بلاک چین‌های اتریوم و Moonbeam زیست کنند.
 • گسترش دسترسی به شبکه و سایر زنجیره‌هایی که به پولکادات متصل هستند.

۲. پروژه‌های اکوسیستم پولکادات

پروژه‌های اکوسیستمی شبکه پولکادات که به عملکرد قرارداد هوشمند نیاز دارند می‌توانند از مون بیم برای موارد زیر استفاده کنند:

 • تقویت پاراچین‌ها (Parachains) و پاراتریدهای (Parathreads) موجود خود.
 • اضافه کردن قابلیت جدیدی که در زنجیره اصلی (Relay Chain) پولکادات گنجانده نشده است اما مورد نیاز است؛ برای مثال، این ایجاد مکانی که در آن تیم‌ها بتوانند پروژه‌های خود را سرمایه‌گذاری کنند، لاک‌دراپ‌های خود را اجرا کرده و سایر تراکنش‌های مالی پیچیده‌تر را نسبت به عملکرد پایه Substrate پردازش کنند.
 • استفاده از زنجیره ابزار کامل و گسترده اتریوم موجود بر روی شبکه اتریوم.

۳. توسعه‌دهندگان برنامه‌‌های غیرمتمرکز جدید

افراد و تیم‌هایی که می‌خواهند ایجاد و توسعه یک برنامه کاربردی (dApps) را روی شبکه پولکادات امتحان کنند می‌توانند از مون بیم برای موارد زیر استفاده کنند:

 • بهره‌مندی از عملکرد تخصصی پاراچین‌های پولکادات در حین دسترسی به کاربران و دارایی‌های زنجیره‌های دیگر.
 • ساختن عملکردی از پاراچین‌های پولکادات با استفاده از پلتفرم مون بیم به عنوان یک لایه ادغام سبک وزن که خدمات شبکه را قبل از ارائه به کاربران نهایی جمع‌آوری می‌کند.
 • پیاده‌سازی یک سرویس ترکیبی با استفاده از ادغام‌های از پیش ساخته شده در یک پلتفرم قرارداد هوشمند، در بسیاری از موارد بسیار سریع‌تر و آسان‌تر از ساختن یک زمان اجرای کامل Substrate و انجام ادغام‌ها در زمان اجرای برنامه خواهد بود.

پروژه‌های چند زنجیره‌ای (Multi-Chain) بر روی شبکه مون بیم (Moo

ویژگی‌های کلیدی و عملکرد

بلاک چین مون بیم (Moonbeam) به عنوان اولین پاراچین سازگار با ماشین مجازی اتریوم بر روی شبکه پولکادات ویژگی‌های کلیدی زیر را دارد:

 • غیرمتمرکز و بدون مجوز: این یک نیاز پایه‌ای برای مقاومت در برابر سانسور و پشتیبانی از بسیاری از موارد استفاده از ‌برنامه‌های غیرمتمرکز موجود در زمان حال و آینده است.
 • امکان پیاده‌سازی کامل EVM: قراردادهای هوشمند مبتنی بر سالیدیتی را می‌توان با حداقل تغییر و با نتایج اجرایی مورد انتظار منتقل کرد.
 • پیاده‌سازی API وب ۳.۰: می‌توان فرانت‌اندهای موجود برنامه‌‌های غیرمتمرکز را با حداقل تغییرات مورد نیاز منتقل کرد و ابزارهای موجود مبتنی بر اتریوم مانند ترافل (Truffle)، ریمیکس (Remix) و متامسک (MetaMask) را بدون تغییر در شبکه مون بیم استفاده کرد.
 • سازگاری با مجموعه ابزار اکوسیستم فرعی: شامل مرورگرهای بلاک چین، کتابخانه‌های توسعه یافته برای فرانت‌اند و کیف پول‌ها به توسعه دهندگان و کاربران است که این امکان را می‌دهد تا از ابزار مناسب برای اهداف خود استفاده کنند.
 • یکپارچه‌سازی میان‌زنجیره‌ای: از طریق شبکه پولکادات و از طریق بریج‌های توکن که امکان جابجایی توکن، نمایان شدن حالت و ارسال پیام با اتریوم و سایر زنجیره‌ها را فراهم می‌کند، اتفاق می‌افتد.
 • حاکمیت درون‌زنجیره‌ای: به کاربران اجازه می‌دهد تا پروتکل پایه را با توجه به نیازهای توسعه دهندگان و جامعه به سرعت و بدون فورک توسعه دهند.

این ترکیب منحصربه‌فرد از عناصر، شکاف استراتژیک بازار را پر می‌کند و در عین حال به بلاک چین مون بیم (Moonbeam) اجازه می‌دهد تا با رشد شبکه پولکادات در طول زمان، نیازهای توسعه‌دهندگان آینده را برطرف کند. ساختن زنجیره‌ی خود با Substrate قدرتمند است، اما تعدادی مسئولیت اضافی مانند یادگیری و اجرای زمان اجرا (runtime) زنجیره در Rust، ایجاد اقتصاد توکن و ایجاد انگیزه برای جامعه اپراتورهای نود نیز به همراه دارد.

برای بسیاری از توسعه‌دهندگان و پروژه‌ها، پیاده‌سازی یک رویکرد قرارداد هوشمند سازگار با اتریوم بسیار ساده‌تر و سریع‌تر خواهد بود. با ساختن این قراردادهای هوشمند در مون بیم، توسعه‌دهندگان همچنان می‌توانند با زنجیره‌های دیگر ادغام شوند و از ویژگی‌‌های شبکه مبتنی بر پولکادات بهره‌مند شوند.

چرا مون بیم بر روی پولکادات ساخته شده است؟

پس از تحقیقات گسترده، تصمیم بر آن شد تا پلتفرم مون بیم با استفاده از چارچوب توسعه Substrate ساخته و به عنوان پاراچین در شبکه پولکادات مستقر شود.

فریم ورک بلاک چین Substrate

چارچوب Substrate بستر مناسب فنی خوبی برای مون بیم وجود دارد. توسعه با استفاده از این چارچوب، می‌توانیم از قابلیت‌های گسترده‌ای که Substrate ارائه می‌دهد استفاده کنیم و نه اینکه نیاز به ساختن آن داشته باشیم. این شامل شبکه‌های همتا به همتا، مکانیسم‌های اجماع، عملکرد حاکمیتی، اجرای EVM و موارد دیگر است.

به طور کلی، استفاده از Substrate به طور چشمگیری زمان و تلاش پیاده سازی مورد نیاز برای پیاده سازی مون بیم را کاهش می‌دهد. Substrate درجه بالایی از سفارشی‌سازی را امکان‌پذیر می‌کند که برای دستیابی به اهداف سازگاری اتریوم ما ضروری است و با استفاده از زبان راست (Rust)، هم از تضمین‌های ایمنی و هم از مزایای عملکرد آن بهره مند می‌شویم.

شبکه و اکوسیستم پولکادات

شبکه پولکادات نیز برای مون بیم مناسب است. این شبکه به‌عنوان یک پاراچین در پولکادات، می‌تواند مستقیما با هر پاراچین و پاراترید دیگری در شبکه یکپارچه شود. شما همچنین می‌توانید از هر یک از بریج‌هایی که به‌طور مستقل برای اتصال زنجیره‌های غیر پولکادات به پولکادات ساخته شده‌اند، از جمله بریج‌های اتریوم استفاده کنید.

اکوسیستم مون بیم (Moonbeam)

مدل قابلیت همکاری پولکادات به طور منحصربه‌فردی از اهداف یکپارچه‌سازی زنجیره‌ای متقابل مون بیم پشتیبانی می‌کند و یک فناوری کلیدی برای پشتیبانی از آن محسوب می‌شود. اما شاید به همان اندازه که معیارهای فنی بالا مهم است، ما تحت تأثیر افراد اکوسیستم پولکادات هستیم؛ این شامل افرادی می شود که در پاریتی (Parity) یا وب ۳.۰ فاندیشن (Web3 Foundation) و همچنین پروژه‌های دیگر در این اکوسیستم هستند که باعث ایجاد روابط ارزشمند زیادی شده است.

قراردادهای هوشمند پشتیبانی شده توسط توکن گلیمر(GLMR)

مون بیم (Moonbeam) به عنوان یک پلتفرم قرارداد هوشمند غیرمتمرکز، برای انجام عملکردهای مالی خود به یک توکن نیاز دارد. ارز دیجیتال گلیمر (Glimmer) یا GLMR در طراحی شبکه نقش اساسی دارد و نمی‌توان آن را بدون به خطر انداختن امنیت و عملکرد ضروری حذف کرد.

 • اجرای هوشمند قرارداد

ارز دیجیتال گلیمر (GLMR) برای پرداخت هزینه اجرای قرارداد هوشمند استفاده می‌شود و همان نقشی را ایفا می‌کند که توکن اتر (ETH) در شبکه اتریوم انجام می‌دهد.

 • کارمزد معامله

تمامی کارمزد هزینه‌های تراکنش‌های مون بیم با توکن گلیمر (GLMR) پرداخت می‌شود.

 • استیکینگ

کاربران با استیکینگ رمز ارز گلیمر (GLMR) به پشتیبانی از شبکه و حفظ امنیت آن کمک می‌کنند.

 • حاکمیت

برای شرکت در رای گیری و حکمرانی در شبکه مون بیم باید از ارز دیجیتال گلیمر (GLMR) استفاده کرد.

از کجا ارز دیجیتال مون بیم (GLMR) بخریم؟

برای خرید ارز دیجیتال مون بیم (GLMR)، ابتدا باید یکی از ارزهای دیجیتال اصلی مثل بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH) یا تتر (USDT) را بخرید. در مرحله بعدی باید یکی از صرافی‌های که این رمز ارز در آن لیست شده را انتخاب کنید. در حال حاضر، Gate.io، بایننس، کوکوین، هات‌بیت و صرافی ارز دیجیتال ایرانی اوکی اکسچنج، توکن گلامور (GLMR) را برای خرید و فروش لیست کرده‌اند. در مرحله بعدی باید رمزارزهای خود را به یک صرافی مورد نظر خود منتقل کنید؛ البته امکان خرید ریالی از صرافی‌های ایرانی نیز فراهم است. همراهان عزیز ارزتودی می‌توانید سوالات و نظرات خود را در مورد مون بیم با ما در میان بگذارید.

سوالات متدوال
سوالات متداول

مون بیم (Moonbeam) چیست؟

مون بیم یک بلاک چین متمرکز توسعه‌محور است که تلاش می‌کند تا با زنجیره‌ی ابزار توسعه‌دهندگان و شبکه‌ اتریوم سازگاری داشته باشد.

Moonbeam چه کاربردهایی دارد؟

پروژه‌های موجود مبتنی بر شبکه اتریوم، پروژه‌های اکوسیستم پولکادات، توسعه‌دهندگان برنامه‌‌های غیرمتمرکز جدید

ویژگی‌های کلیدی بلاک چین مون بیم چیست؟

غیرمتمرکز و بدون مجوز، امکان پیاده‌سازی کامل EVM، پیاده‌سازی API وب ۳.۰، سازگاری با مجموعه ابزار اکوسیستم فرعی، یکپارچه‌سازی میان‌زنجیره‌ای، حاکمیت درون‌زنجیره‌ای

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست