اوکی اکسچنج

معرفی شبکه آکالا (Acala) و ارز دیجیتال ACA

معرفی شبکه آکالا (Acala) و ارز دیجیتال ACA

آکالا (Acala) یکی از برجسته‌ترین پروژه‌های شرکت‌کننده در حراج پاراچین و یک بازیگر اساسی برای حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در اکوسیستم پولکادات است. این پروتکل محصولات و خدمات مختلفی را از جمله وام‌دهی، وام‌گیری و استیکینگ ارائه می‌دهد که تجربه کاربری بهتر، هزینه گس بسیار پایین‌‌تر و امکانات بیشتری را برای مقیاس‌پذیری شبکه پولکادات فراهم می‌کند. این برنامه غیرمتمرکز مالی در سازوکار خود از دو پروتکل اصلی استفاده می کنند: هوما (Homa) و هونزون (Honzon).

مشاهده: قیمت لحظه ای acala

هوما یک پروتکل استیکینگ برای تامین نقدینگی است و هونزون یک پروتکل (ایجاد) استیبل کوین میان-زنجیره‌ای است. آکالا همچنین به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز با مدل بازارساز خودکار (AMM) طراحی شده است. همچنین، ساختار حاکمیت غیرمتمرکز این پلتفرم دی‌فای، بر استفاده از ارز دیجیتال ACA متکی است. در این مقاله ما به بررسی پروتکل دیفای Acala و ارز دیجیتال اکالا (ACA) می‌پردازیم.

شبکه آکالا (Acala Network) چیست؟

شبکه آکالا (Acala Network) یک پلتفرم قرارداد هوشمند لایه ۱ است که به شکلی مقیاس‌پذیر، سازگار با اتریوم و بهینه‌سازی شده برای پلتفرم‌های دی‌فای با نقدینگی داخلی طراحی شده است. همچنین، این شبکه شامل یک مجموعه نرم‌افزاری مالی با استفاده آسان است که همگی به شکل یک برنامه منسجم جمع‌آوری شده‌اند. این ویژگی، آکالا برای توسعه‌دهندگانی که به دنبال کنترل کامل به روی برنامه‌های غیرمتمرکز خود هستند، بسیار مناسب می‌کند.

شبکه آکالا (Acala Network) چیست؟

پشتیبانی از سابستریت و سازگاری با بلاک چین اتریوم (Ethereum) با فراهم کردن قابلیت تعامل میان-زنجیره‌ای و پروتکلی امن برای میزبانی برنامه‌های مالی در شبکه غیرمتمرکز، اکالا را به مرکز فعالیت برنامه‌های دیفای در اکوسیستم پولکادات تبدیل می‌کند.

پلتفرم آکالا چگونه کار می‌کند؟

اکالا (Acala) برای میزبانی پروتکل استیکینگ نقدینگی (Liquidity Staking) هوما (Homa) و پروتکل ایجاد استیبل کوین هونزون (Honzon) در پاراچین پولکادات از فریم‌ورک پیشرفته سابستریت (Substrate) استفاده می‌کند. همچنین، این شبکه دارایی‌های رپدشده (Wrapped Assets) دیگری مانند renBTC را به عنوان وثیقه برای ضرب استیبل کوین خود، ارز دیجیتال aUSD می‌پذیرد. در ادامه بخش‌های مختلف تشکیل‌‌دهنده پروتکل آکالا را بررسی می‌کنیم.

وام‌های جمعی پاراچین

اکالا برای پرداخت هزینه حراجی پاراچین یک وام‌جمعی (Crowdloan) را در شبکه پولکادات راه‌اندازی می‌کند. این مزایده به‌ گونه‌ای طراحی شده است که داوطلبان می‌توانند توکن‌های دات (DOT) خود را به منظور حمایت از پروژه واریز کنند و در صورت برنده شدن پاداشی متناسب دریافت کنند.

پروتکل هونزون

پروتکل هونزون (Honzon Protocol) جهت ساده‌تر کردن کار‌ها برای افراد در جامعه ارز‌های دیجیتال ایجاد شد. این پروتکل با پذیرش دارایی‌هایی به عنوان وثیقه از بلاک چین‌های مختلف،‌ استیبل کوین‌هایی ایجاد می‌کند که هم استفاده از آن‌ها آسان است و هم توسط Collateralized Debt Positions یا CDPs پشتیبانی می‌شود.

پروتکل هونزون

توکن aUSD، استیبل کوین اکالا با نسبت ۱: ۱ به دلار آمریکا متصل است، این طراحی به کاربران ارز دیجیتال اجازه می‌دهد تا با واریز دارایی‌های دیجیتال به شبکه، دلار برداشت کنند. با این حال، کاربران ملزم به پرداخت کارمزد بهره هر وامی هستند که که از پروتکل دریافت می‌کنند. استفاده از شبکه چین‌لینک (Chainlink) به طور قابل توجهی کارایی را افزایش می‌دهد و امکان نگهداری و عملیات بدون ریسک داده‌های قیمت غیرمتمرکز در پروتکل Acala را فراهم می‌کند.

پروتکل هوما 

هدف پروتکل هوما (Homa Protocol) ایجاد نقدینگی از دارایی‌های قفل‌شده در شبکه اکالا است. از هر دارایی قفل‌شده می‌توان برای دریافت سود در‌ مدل رایج ییلد فارمینگ استفاده کرد. کاربران می‌توانند از طریق پروتکل هوما در‌ ییلد فارمینگ شرکت کنند و از دارایی‌های قفل شده برای انجام فعالیت‌های دیگر استفاده کنند. دارایی‌هایی که قفل شده‌اند در قالب یک توکن‌ L یا L-token به کاربران بازگردانده می‌شوند. برای مثال، هنگامی که توکن‌های دات (DOT) سپرده‌گذاری می‌کنید، در مقابل توکن ال-دات (L-DOT) دریافت می‌کنید. شما می‌توانید از این توکن‌ها برای انجام کارهای مختلفی مانند پرداخت وثیقه ضرب استیبل کوین aUSD برای تامین نقدینگی وام برای وام‌ گیرندگان استفاده کنید.

سازگاری با EVM

سیستم اکالا با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است. این پروتکل امکان ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز به زبان سالیدیتی و مینت کردن دارایی‌های مشابه با توکن‌های ERC-20 را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند. همچنین، اکالا از پردازش تراکنش‌های میان-زنجیره‌ای مانند renBTC و aUSD نیز پشتیبانی می‌کند. تمامی کارهایی که به شکل درون-زنجیره‌ای در EVM انجام می‌شوند برای اکستنشن‌های پولکادات مانند اوراکل‌ها به زبان سابستریت ترجمه می‌شوند. این اوراکل‌ها فیدهای قیمت را آماده می‌کنند تا تعاملات به طور یک‌پارچه و بدون واسطه بین زنجیره‌ها اتفاق بیفتند.

استیبل کوین‌ aUSD

هدف اصلی استیبل کوین اکالا (aUSD)، گسترش این پروتکل به عنوان راه‌حل مقیاس‌پذیری و فراهم کردن قابلیت همکاری با سایر شبکه‌ها و اکوسیستم‌ها است. این استیبل کوین از شبکه بلاک چین پولکادات و فناوری سابستریت برای ارائه ویژگی‌های منحصربه‌فردی مانند امنیت بالا، قابلیت انتقال میان-زنجیره و پشتیبانی از چند وثیقه استفاده می‌کند.

استیبل کوین‌ aUSD

ارز دیجیتال اکالا (ACA) چیست؟

رمز ارز ACA، توکن بومی شبکه اکالا است که از آن برای اهداف مختلفی از جمله کارکردهای زیر استفاده می‌شود:

  • توکن کاربردی شبکه: از ارز دیجیتال اکالا (ACA) برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها و و اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. همچنین، از این توکن برای استیکینگ وثیقه‌ها، در اوراکل‌ها و دیگر فعالیت‌های درون شبکه استفاده می‌شود.
  • حاکمیت شبکه: هولدرهای توکن اکالا (ACA) در اداره خزانه‌داری، انتخاب اعضای شورا، ارتقاء شبکه و سایر تصمیمات مدیریتی در شبکه آن.

ویژگی‌های توکن ACA

نام اختصاری توکن ACA
بلاک چین پولکادات
نوع رمزارز کاربردی، حاکمیت
کل عرضه ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ACA
عرضه در گردش ۴۸۷,۳۹۴,۶۰۵.۰۰ ACA
شیوه عرضه ثابت و ضد تورمی
سایت رسمی acala.network

تخصیص‌ توکن ACA

  • پاداش: ۳۴ درصد
  • سرمایه‌گذاران استراتژیک: ۲۹.۱ درصد
  • تیم: ۲۰.۳ درصد
  • رزرو شده: ۱۱.۶ درصد
  • اکوسیستم: ۵ درصد

تخصیص‌ توکن ACA

چگونه توکن ACA بخریم؟

با استیکینگ توکن‌های دات (DOT) خود و دریافت ACA به عنوان پاداش، می‌توانید در وام‌های جمعی آکالا شرکت کنید. برای تمام تخصیص‌های واجد شرایط، ACA ممکن است به مدت دو سال مسدود شود. در کنار این‌ها، ارز دیجیتال اکالا (ACA) در صرافی‌های بایننس، کوکوین، هیوبی و Gate.io لیست شده است.

نقشه راه

اکثر به روزرسانی‌های رمز ارز Acala امسال تکمیل شده است. مهم‌ترین آن‌ها نیز راه‌اندازی شبکه آلا است که در در پایان سال ۲۰۲۱ انجام شد.

تیم، سرمایه‌گذاران و شرکای Acala 

بنیانگذاران آکالا تخصص گسترده‌ای در حوزه فناوری اطلاعات و بلاک چین دارند. هدف بلندمدت آن‌ها این است که آکالا به یکی از پروژه‌های مشابه اکوسیستم پولکادات تبدیل شود.

تیم، سرمایه‌گذاران و شرکای Acala 

آیا آکالا (Acala) برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

در این مقاله با پروتکل دیفای آکالا و رمز ارز بومی آن Acala Token آشنا شدید. با این حال، چند نکته مهم وجود دارد که سرمایه‌گذاران باید قبل از تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری به آن‌ها توجه کنند:

یکی از بزرگترین موانع توسعه پروژه‌های روی یک بلاک چین مجزا، قابلیت همکاری و سازگاری با شبکه‌های دیگر است. پروتکل آکالا (Acala) بخشی از مشکل مقیاس‌پذیری خود را در سازگاری با EVM اتریوم حل کرده است. در حقیقت، این ویژگی به این پروژه کمک می‌کند تا در آینده به‌ شکلی گسترده توسعه یابد و به پلی میان بلاک چین‌های پولکادات و اتریوم تبدیل شود.

شبکه اکالا حتی قبل از حراج در پاراچین، اعتماد زیادی از جامعه به دست آورده است که نشان می‌دهد تعداد قابل توجهی از کاربران از آن حمایت می کنند. کسب موقعیت رسمی در مورد برنده شدن در حراجی پاراچین گام مهمی برای توسعه این پروژه خواهد بود. نوع CBD چند وثیقه‌ای که شبکه اکالا برای ایجاد استیبل کوین aUSD ارائه می‌دهد تقریباً شبیه معماری میکر دائو است. با این حال، دارایی‌ها پشتیبانی شده در این پروتکل به توکن‌های بومی دات محدود نمی شوند، بسیاری از دارایی های دیجیتال از سایر بلاک چین‌ها و اکوسیستم‌ها مانند بیت کوین و اتریوم نیز پشتیبانی می شوند. این استراتژی موارد استفاده از شبکه Acala در آینده را بر روی بسیاری از پروژه‌ها بر روی بلاک چین‌های خود کار خواهند کرد، توسعه خواهد داد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

شبکه آکالا (Acala Network) چیست؟

شبکه آکالا یک پلتفرم قرارداد هوشمند لایه ۱ است که به شکلی مقیاس‌پذیر، سازگار با اتریوم و بهینه‌سازی شده برای پلتفرم‌های دی‌فای با نقدینگی داخلی طراحی شده است.

بخش‌های مختلف تشکیل‌‌دهنده پروتکل آکالا چیست؟

وام‌های جمعی پاراچین، پروتکل هونزون، پروتکل هوما، سازگاری با EVM، استیبل کوین‌ aUSD

کاربردهای ارز دیجیتال ACA چیست؟

ارز دیجیتال آکالا (ACA) به عنوان اتوکن کاربردی شبکه و همچنین توکن حاکمیتی شبکه کاربرد دارد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۳/۵ - (۶ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست