اوکی اکسچنج

چین لینک (ChainLink) چیست؟ همه چیز درباره توکن LINK

چین لینک (ChainLink) چیست؟

چین لینک (Chainlink) به یکی از پرکاربردترین پروژه‌ها در فضای ارز دیجیتال تبدیل شده است. چین لینک یک سرویس اوراکل غیرمتمرکز است که می‌تواند داده‌های دنیای خارج را به قراردادهای هوشمند اتریوم تزریق کند. به عبارت دیگر، چین‌لینک بلاکچین را به دنیای واقعی متصل می‌کند. این رمزارز را به‌عنوان گروهی از مردان و زنان خردمند در نظر بگیرید که همیشه به دنبال تعیین نزدیک‌ترین چیز به حقیقت هستند. اما چرا می‌توان آنها را قابل‌اعتمادتر از دیگران دانست؟ بیایید باهم بررسی کنیم.

مشاهده: قیمت لحظه ای چین لینک

آشنایی با ارز دیجیتال چین لینک

قراردادهای هوشمند توافق‌نامه‌ها را در بلاکچین به صورت خودکار در می‌آورند. آنها اطلاعات را ارزیابی می‌کنند و در صورت تحقق برخی شرایط، آنها را اجرا می‌کنند. با این‌حال، در اینجا یک مشکل وجود دارد. بلاکچین‌ها راهی برای دسترسی به داده‌های خارجی ندارند. مشکل اتصال داده‌های off-chain با on-chain یکی از چالش‌های بزرگ قراردادهای هوشمند به شمار می‌رود. بنابراین، چین‌لینک تلاش می‌کند تا با ارائه یک اوراکل غیرمتمرکز این مشکل را حل کند. به‌طور خلاصه، اوراکل یک نرم‌افزار است که داده‌های خارجی را به زبانی که قراردادهای هوشمند می‌توانند آن را بفهمند ترجمه می‌کند (و بالعکس).

آشنایی با پروژه چین لینک

حال چه چیزی چین‌لینک را غیرمتمرکز می‌کند؟ خب، اول، باید بفهمیم که یک اوراکل متمرکز چیست. حدس زدن آن کار سختی نیست – اوراکل تأمین‌کننده اطلاعات خارجی برای یک قرارداد هوشمند است. اوراکل فقط یک منبع است و این می‌تواند مشکلات بزرگی را ایجاد کند. اگر اوراکل داده‌های ناصحیح یا غلط ارائه دهد، چه می‌شود؟ تمام سیستم‌هایی که به آن اعتماد می‌کنند از کار می‌افتند. از این اغلب به‌عنوان مشکل اوراکل (the oracle problem) یاد می‌شود، همان چیزی که پروژه رمزارز چین لینک در تلاش برای حل آن است.

پروژه Chainlink چگونه کار می‌کند؟

چین‌لینک با استفاده از شبکه‌ای از گره‌ها داده‌های وارد شده به قراردادهای هوشمند را تا حد ممکن قابل‌اطمینان و قابل‌اعتماد می‌کند. فرض کنیم یک قرارداد هوشمند به داده‌های دنیای واقعی نیاز دارد و برای آن یک درخواست ارسال می‌کند. پروتکل Chainlink این درخواست را ثبت می‌کند و آن را به گره‌های Chainlink ارسال می‌کند تا «پیشنهاد‌های» خود را در مورد این درخواست ارائه دهند.

آنچه این فرایند را قدرتمند می‌کند تائید داده‌ها از چندین منبع توسط چین‌لینک است. چین‌لینک با استفاده از یک سیستم تائید اعتبار داخلی، می‌تواند با دقت نسبتاً بالایی تعیین کند که کدام منابع قابل‌اعتماد هستند. این می‌تواند دقت نتایج را تا حد زیادی افزایش دهد و از قراردادهای هوشمند در برابر انواع حملات محافظت کند.

قراردادهای هوشمندی که داده را درخواست می‌کنند درازای خدمات خود به اپراتورهای گره چین‌لینک توکن LINK پرداخت می‌کنند. قیمت‌ها توسط اپراتورهای گره بر اساس شرایط بازار برای آن داده‌ها تعیین می‌شوند. اپراتورهای گره همچنین برای اطمینان از تعهد طولانی‌مدت به پروژه در شبکه استیک می‌کنند. مشابه مدل رمزنگاری بیت‌کوین، اپراتورهای گره Chainlink تشویقی دریافت می‌کنند تا به روشی قابل‌اعتماد عمل کنند.

چین‌لینک و دیفای

از زمانی که فایننس غیرمتمرکز (DeFi) رواج پیدا کرد، علاقه فزاینده‌ای به خدمات اوراکل با کیفیت بالا وجود دارد. به هر حال، اکثر این پروژه‌ها به هر نحوی از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند و همچنین برای اجرای صحیح به داده‌های خارجی نیاز دارند.

پلتفرم‌های دیفای با استفاده از خدمات اوراکل متمرکز، می‌توانند خود را در برابر طیف وسیعی از حملات، ازجمله حملات وام‌های فلاش از طریق دستکاری اوراکل، آسیب‌پذیر کنند. حوادث متعددی مانند این قبلاً رخ داده است و در صورت نبود اوراکل‌های متمرکز باز هم رخ خواهند داد.

چین‌لینک و دیفای

ممکن است بسیاری از مردم فکر کنند که چین‌لینک می‌تواند همه این مشکلات را حل کند، اما این ممکن است درست نباشد. با وجود پروژه‌هایی مانند Synthetix، Aave و سایر پروژه‌هایی که همگی به فناوری چین‌لینک متکی هستند، انواع جدیدی از خطرات نیز بروز پیدا می‌کنند. اگر پلتفرم‌های بسیاری به یک سرویس اوراکل مشابه مانند چین لینک تکیه کنند و اگر سرویس چین‌لینک به طور ناگهانی از کار بی افتد، همه آنها از کار خواهند افتاد.

این ممکن است بعید به نظر برسد. به هر حال، چین‌لینک یک سرویس اوراکل غیرمتمرکز است که ظاهراً هیچ نقطه شکستی ندارد. با این وجود، در سپتامبر ۲۰۲۰، گره‌های چین‌لینک دچار «حمله اسپم» شدند که در آن مهاجم ۷۰۰ ETH را از کیف پول‌های اپراتور گره تخلیه کرد. این حمله به سرعت برطرف شد، اما این یک یادآوری است که هیچ سیستمی در برابر حملات مخرب به طور کامل مقاوم نیست.

عرضه و صدور توکن LINK

حداکثر موجودی LINK یک میلیارد توکن است. ۳۵ درصد از این توکن‌ها در طی ICO در سال ۲۰۱۷ به فروش رسیده است. حدود ۳۰۰ میلیون توکن در دست شرکت تأسیس کننده این پروژه است. برخلاف بسیاری از دارایی‌های رمزارزی دیگر، LINK هیچ فرآیند استخراج یا استیکینگ ندارد که موجودی در گردش آن را افزایش دهد.

ذخیره و نگهداری از توکن لینک

توکن LINK هیچ بلاکچین بومی ندارد. این توکن روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است. توکن‌های LINK از استاندارد ERC-667 که پسوند استاندارد ERC-20 است پیروی می‌کنند. شما می‌توانید LINK را در کیف‌پول‌های مختلف ازجمله تراست والت (Trust Wallet) یا متامسک (MetaMask) ذخیره کنید.

از توکن LINK برای چه استفاده می‌شود؟

همان‌طور که اشاره کردیم، اپراتورهای گره چین‌لینک می‌توانند LINK را به‌عنوان روشی برای پیشنهاد قیمت به خریدار داده، استیک کنند. اپراتور گره‌ای که «برنده» پیشنهاد می‌شود، باید اطلاعات مربوط به قرارداد هوشمند را ارائه دهد.

نمودار شمعی چین لینک

تمام پرداخت‌ها به اپراتورهای گره به‌صورت توکن‌های LINK انجام می‌شود. این رویکرد باعث می‌شود اپراتورهای گره به انباشت Link ادامه دهند. چرا؟ چون داشتن توکن‌های بیشتر به معنای دسترسی به قراردادهای داده بزرگ و بزرگ‌تر است. اگر یک اپراتور گره تصمیم به نقض قوانین بگیرد، توکن‌های LINK او حذف خواهد شد.

تفنگداران لینک چه کسانی هستند؟

برای پروژه‌های ارز دیجیتال غیرمعمول نیست که به اعضای کامیونیتی خود لقب بدهند. چین‌لینک یکی از اولین و موفق‌ترین نمونه‌ها در این زمینه بود که لقب تفنگداران لینک (LINK Marines) را به اعضای جامعه خود داد. این روش در حال تبدیل شدن به یک تاکتیک بازاریابی مؤثر در فضای کریپتو شده است. حامیان اصلی می‌توانند مشارکت و توجه رسانه‌های اجتماعی زیادی را به پروژه جلب کنند که این می‌تواند بعداً در معیارهای دیگر منعکس شود.

جمع‌بندی

ثابت شده است که فناوری به کار رفته در پروژه رمزارز چین لینک Chainlink یکی از مهم‌ترین ارکان دیفای و اکوسیستم گسترده‌تر رمزارز است. منابع داده‌های خارجی قابل‌اعتماد یکی از مهم‌ترین عناصر سازنده یک اکوسیستم سالم بلاکچینی است.

سوالات متدوال

سوالات متداول

چین لینک چیست؟

پروژه چین لینک یک سرویس اوراکل غیرمتمرکز است که می‌تواند داده‌های دنیای خارج را به قراردادهای هوشمند اتریوم تزریق کند یا به عبارت دیگر، بلاکچین را به دنیای واقعی متصل کند.

توکن LINK روی چه کیف پول هایی ذخیره می‌شود؟

به دلیل اینکه توکن لینک از استاندار ERC-20 پیروی می‌کند، می‌توانید آن را روی تمام کیف پول هایی که از Ethereum پشتیبانی می‌کنند ذخیره کنید؛ مناسب ترین والت ها برای چین لینک، کیف پول های شبکه اتریوم هستند.

۴.۷/۵ - (۱۰ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست