اوکی اکسچنج

وام جمعی (Crowdloan) چیست؟

وام جمعی (Crowdloan) چیست؟

وام جمعی یا Crowdloan یک مفهوم منحصر به فرد است که کاربران را قادر می‌سازد تا از پاراچین شبکه کوزاما/پولکادات حمایت کرده و بودجه آن را تأمین کنند. چه چیزی این طرح را از سایر مدل‌ها متمایز می‌کند؟ درواقع Crowdloan روشی جهت توزیع توکن‌ها به کاربرانی است که دارایی خاصی را برای مدت زمان مشخصی در اختیار دارند و به محصول شما‌ ایمان دارند. وام‌های جمعی KSM هم اکنون در حال اجراست. در این مقاله از وبسایت ارزتودی یاد خواهید گرفت که اصطلاح رایج ارز دیجیتال، وام جمعی چیست و چگونه می‌توان در آن مشارکت کرد. 

بررسی اصطلاح وام جمعی (Crowdloan) در پاراچین‌ های پولکادات و کوزاما

فرض کنید بتوانید در استارتاپ غیرمتمرکزی با پتانسیل رشد ۱۰۰۰ برابری بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای سرمایه‌گذاری کنید، فوق‌العاده نیست؟ Crowdloans بخشی از ساختار زیرلایه پولکادات است تا به سازمان‌هایی که پاراچین‌ها را ایجاد می‌کنند، اجازه دهد تا رمز ارز DOT را جمع‌آوری کنند و جایگاهی را در حراج‌های پاراچین تضمین کنند. به عبارتی دیگر وام جمعی مکانیزمی جهت به دست آوردن حمایت لازم پروژه‌های جدید برای پیوستن به شبکه کوزاما یا پولکادات به عنوان پاراچین است. مشارکت‌های وام جمعی شما (یعنی توکن‌های KSM برای وام‌های جمعی پروژه کوزاما وتوکن‌های DOT برای وام‌های جمعی پروژه پولکادات) به جای «قرض دادن»، در حساب سرمایه‌گذاری شده، برای مدت زمانی از پیش تعیین‌شده قفل می‌شوند. در نظر داشته باشید که پاراچین معمولاً در طول (یا پس از) این دوره قفل واجد شرایط دریافت جایزه می‌شود و این پاداش معمولاً به صورت یک توکن بومی از پروژه است.

بررسی اصطلاح وام جمعی (Crowdloan) در پاراچین‌ های پولکادات و کوزاما

توکن‌های ارائه‌شده KSM/DOT را می‌توان جهت پوشش کارمزد‌های اجاره پاراچین (مقدار مورد نیاز برای ایمن کردن شکاف پاراچین در شبکه‌های کوزاما یا پولکادات) در حالی که قفل هستند، استفاده کرد، اما پاراچین پروژه هرگز به آن‌ها دسترسی مستقیم ندارد. وجه به صاحب خود بازگردانده می‌شود و در صورت عدم موفقیت پروژه در مزایده، قفل آن باز می‌شود. البته به یاد داشته باشید که وام جمعی تنها یکی از روش‌های یک پروژه با هدف افزایش KSM/DOT با مناقصه است. گزینه‌های جایگزین مختلفی برای جمع‌آوری توکن‌ها برای مناقصه در حراج پاراچین وجود دارد، از جمله فروش خصوصی و عمومی، ICO، IDO و.. شما با تتر، اتریوم، یا بایننس کوین در ICO یا IDO سرمایه‌گذاری می‌کنید و پول خود را پس نمی‌گیرید، فقط توکن‌های تازه به شما داده می‌شود. در صورتی که با وام جمعی، بازپرداخت اولیه خود را نیز دریافت می‌کنید. برای آشنایی بیشتر با توکن KSM، توجه شما را به جدول زیر جلب می‌کنیم.

نام (نماد) کوزاما (KSM)
وبسایت Kusama.Network
شبکه میزبان کوزاما (پاراچین پولکادات)
تعداد کل رمز ارزهای در گردش  ۹,۶۵۱,۲۱۷ KSM
بازار بایننس، Gate.io،‌ کوکوین، کراکن و اکثر صرافی‌های معروف

مزایای وام جمعی (Crowdloan)

وام‌های جمعی بهترین فرصت برای کسانی است که سرمایه‌ایی ندارند اما با حمایت از یک پروژه، می‌توانند توکن‌های آن شبکه را دریافت کنند. اگر چه هر وام جمعی توسط هر پروژه پاراچین تکمیل نمی‌شود و هر کدام از آن‌ها تا حدودی معیار‌ها و ویژگی‌های مختلفی دارند. با این حال، صرف نظر از تفاوت‌های بین وام‌های جمعی برای پروژه‌های مختلف، همه وام‌های جمعی مزایایی برای سرمایه‌گذار دارند که شامل:

 • یک رویکرد سریع و آسان برای ارائه توکن به اعضای جامعه که به پروژه شما علاقه‌مند هستند.
 •  تأمین مالی یک اسلات پاراچین بدون نیاز به گذراندن یک روش جمع‌آوری سرمایه با زمان و منابع فشرده امکان پذیر می‌کند.
 • روشی برای سنجش حمایت و ایجاد تقاضای بازار برای یک پروژه جدید یا پاراچین است.
 • به کاربرانی که مشارکت‌های کوچکی انجام می‌دهند، پاداش داده می‌شود.
 • یک استراتژی هوشمندانه برای به دست آوردن سرمایه و جلب اعتماد کاربران است.

چگونه می‌توان به وام‌های جمعی دسترسی پیدا کرد؟

طبق آنالیز و تحقیقات انجام شده، وام‌های جمعی که تاکنون توسط پروژه‌های مختلف صورت گرفته است، از سه طریق می‌توان آن‌ها را دریافت کرد.

 •  رابط کاربری گرافیکی Polkadot.js به طور مستقیم: با استفاده از رابط کاربری گرافیکی Polkadot، به طور مستقیم در زنجیره (در وب سایت آنها) مشارکت کنید.
 • استفاده از داشبورد سفارشی (روی زنجیره): با استفاده از داشبورد سفارشی پروژه پاراچین مشارکت کنید.
 • دسترسی به واسطه‌ها (خارج از زنجیره): می‌توانند از طریق واسطه‌هایی مانند صرافی کراکن یا بایننس در وام‌های جمعی مشارکت داشته باشید. تنها باید به سایت واسطه رفته و دستورالعمل‌ها آن‌ها را مطالعه کنید.

نکته: البته پروژه‌ها برای کمک به کاربر معمولاً ترکیبی از این روش‌ها را در اختیار کاربر قرار می‌دهند؛ تا هر کدام را که راحت‌تر هستند انتخاب کنند. البته به یاد داشته باشید از مشارکت در روش‌هایی که مستقیماً به حساب ماژول در Crowdloan متصل نیستند، خودداری کنید.

هر کمپین وام جمعی چه مدت زمانی دارد؟

به طور خلاصه، مدت زمانی هر کمپین بعد از ثبت شدن آن توسط پروژه مشخص می‌شود. در واقع این کار با اختصاص یک “تاریخ پایان کمپین” به یک بلوک خاص انجام می‌شود. یک “کمپین” صرفاً به مدت زمانی اشاره دارد که یک وام جمعی می‌تواند کمک‌های مالی خود را برای شرکت در مزایده‌ها قفل نگه دارد. در صورتی که یک پروژه تا آخرین روز پایان کمپین نتواند به هدف نهایی خود برسد، کمپین وام جمعی به پایان و وام جمعی KSM/DOT باز شده و به صاحبانش بازگردانده می‌شود.

اسلات پاراچین موجود در شبکه‌ی کوزاما و پولکادات بسیار محدود است، همین قضیه منجر به ایجاد فضای رقابتی در حراجی‌ها می‌شود. در واقع هدف از تاریخ پایان مزایده، ایجاد فرصت برای پروژه‌هایی است که یک یا چند مزایده اولیه را از دست داده‌اند و می‌خواهند در مزایده‌های متوالی به رقابت خود ادامه دهند. از آنجایی که یک پروژه ممکن است هفته‌های متوالی در مزایده‌ها شرکت کند، مشخص کردن تاریخ پایان کمپین امری ضروری است؛ چرا که شرکت‌کنندگان ممکن است تمایلی به قفل شدن توکن‌هایشان برای مدت طولانی نداشته باشند.

انواع مختلف پاداش‌ها در وام جمعی

پروژه‌ها با شرکت در مزایده اسلات پاراچین‌ها، برای ایجاد سرمایه خود توکن‌های قفل شده DOT و KSM را از طریق روش وام جمعی دریافت می‌کنند. در نتیجه با برنده شدن در مزایده، توکن‌های دریافت شده به صورت پاداش به مشارکت‌کنندگان اهدا می‌شود. کوزاما و پولکادات به پروژه‌ها توصیه می‌کنند که برای پاداش‌هایی که می‌دهند، محدودیتی تعیین کنند. این محدودیت می‌تواند شامل توکن‌های بومی پروژه یا هر چیز دیگری خارج از زنجیره باشد.

انواع مختلف پاداش‌ها در وام جمعی

اینکه پاداش‌ها به چه صورت و در چه تعدادی ارائه می‌شود، توسط پروژه با جزئیات بیشتر اعلام خواهد شد. برای مثال، نسبت توکن‌های ارائه‌شده به توکن‌های بومی دریافت‌شده، ممکن است ثابت یا پویا باشد و با تغییر درجه مشارکت وام‌های جمعی تغییر کند. علاوه بر این، پاداش‌های مختلفی برای پیش ثبت نام‌ها، مشارکت‌های زود هنگام، مراجعه به آدرس‌های دیگر و اقداماتی از این قبیل پروژه را ترغیب به ارائه پاداش‌های مضاعف کند. به یاد داشته باشید که یک پروژه ممکن است حتی در صورت برنده نشدن در مزایده هم به مشارکت‌کنندگان خود پاداش‌هایی اعطا کند.

عکس این داستان هم وجود دارد؛ یعنی پروژه‌ای ممکن است در صورت پیروز شدن در مزایده، پاداشی فراتر از آن چیزی که اعلام کرده بود، اهدا کند. معمولاً پاداش‌ها به صورت توکن‌های گوناگون است، اما پاداش‌های مختلف به صورت خارج از شبکه نیز توسط شرکت‌ها ارائه شده است.

تاریخ شروع Crowdloan

اطلاعات دقیق تاریخ شروع هر مزایده معمولاً از طریق سایت‌های پولکادات و کوزاما ارائه می‌شوند. این زمان‌ها توسط بنیاد Parity مشخص می‌شود. برای مثال اولین حراج کوزاما در ژوئن ۲۰۲۱ و حراج پولکادات در نوامبر ۲۰۲۱ آغاز شد.

نحوه شرکت در وام جمعی

همانطور که در اوایل مقاله اشاره شد، نحوه دسترسی به وام‌های جمعی از طریق پروژه‌ها مشخص می‌شود. به طور کلی، هر کسی ممکن است بدون نیاز به گذراندن هیچ گونه KYC یا محدودیتی در Crowdloans شرکت کند، اما باید یک حساب یا توکن پولکادات داشته باشد. برای شرکت در Crowdloan، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. وارد سایت Polkadot.js.org شوید.
 2. در صفحه اصلی سایت، گزینه “Network” را انتخاب کنید.
 3. از منوی باز شده، روی گزینه پاراچین کلیک کنید.
 4. به تب “Crowdloan” بروید. لیستی از حراج‌های آینده را مشاهده خواهید کرد.
 5. در سمت راست، کوین‌های که قصد اهدای آن‌ها را دارید، روی \”contribute\” کلیک کنید. (شما می‌توانید Altair، Sakura و یا گزینه‌های دیگر را انتخاب کنید. ) این فرآیند را می‌توان در بخش وام‌های جمعی ادامه داد.
 6. در صفحه‌ی باز شده، حسابی را که می‌خواهید در آن مشارکت کنید انتخاب کنید.
 7. مبلغ دلخواه خود را که برای مشارکت مد نظر دارید، وارد کنید.
 8. بر روی گزینه contribute کلیک کنید.
 9. معامله را تأیید و ارسال کنید.
نتیجه پایانی

با وجود اینکه وام جمعی یک مفهوم جدید است، اما پتانسیل رشد زیادی از خود نشان داده و مورد حمایت بسیاری از علاقه‌مندان به دنیای رمز ارز‌ها قرار گرفته است. چرا که وام جمعی (Crowdloan) نه تنها برای پروژه از نظر تأمین مالی، بلکه برای کاربران نیز مفید است. وام جمعی پولکادات کمک شایانی به موفقیت این پلتفرم کرده و به طور کلی روشی کم خطر‌تر و بهتر از ICO‌ یا عرضه اولیه کوین محسوب می‌شود.

سوالات متدوال

سؤالات متدوال

هر کمپین Crowdloan چقدر طول می‌کشد؟

هر پروژه با توجه به شرایط خود، تاریخ پایان کمپین مختلفی دارد. چرا که شرایط و ضوابط هر کمپین Crowdloan منحصر به فرد خواهد بود. روند مناقصه زمانی به پایان می‌رسد که یک کمپین وام جمعی به تاریخ پایان خود برسد.

آیا برای مشارکت در یک وام جمعی به احراز هویت نیاز است؟

هر فردی می‌تواند بدون هیچ گونه KYC یا محدودیتی به هر Kusuma Crowdloan بپیوندد، با این حال شرایط برای هر کمپین Crowdloan متفاوت است و ممکن است پروژه‌ای بخواهد از احراز هویت استفاده کند.

از کجا می‌توان توکن‌های KSM را برای شرکت در Crowdloan تهیه کرد؟

در واقع توکن کوزاما ارزی است که به دلیل محبوبیت در اکثر صرافی‌های دیجیتالی لیست شده است. صرافی‌هایی مانند بایننس، کراکن، جمینی، کوین بیس و.. شما می‌توانید از هر صرافی که از این توکن پشتیبانی می‌کند برای خرید آن استفاده کنید.

 آیا بعد از ثبت نام، امکان لغو مشارکت وجود دارد؟

خیر، مشارکتی که قبلاً انجام شده، قابل لغو نیست. پس از گذشت مدت زمان مشخصی، توکن‌ها برگردانده می‌شوند.

کمترین مقدار لازم جهت مشارکت چقدر است؟

حداقل مبلغی که باید داشته باشید ۰. ۱ KSM است. البته برخی از پروژه‌ها حداقل مبلغ مشارکت مالی را هم تعیین می‌کنند.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست