اوکی اکسچنج

پولکا استارتر (Polkastarter) و ارز دیجیتال POLS

پولکا استارتر (Polkastarter) یک پلتفرم غیر متمرکز برای جذب سرمایه و تأمین مالی است که برای ایجاد و اجرای حراج‌های میان‌زنجیره‌ای و استخرهای (نقدینگی) توکن ساخته شده است. پروژه‌های جدید می‌توانند از پلتفرم پولکا استارتر به عنوان سکوی پرتابی در فرآیند افزایش سرمایه خود استفاده کنند. به علاوه این پروژه‌ها می‌توانند کار را در یک محیط تعامل‌پذیر انجام دهند؛ زیرا تفاوتی ندارد که پروژه خود را بر روی بلاک چین اتریوم، بایننس اسمارت چین یا پالی‌گان مستقر کرده باشند.

پروتکل پولکا استارتر دارای کارمزد‌های پایین، تراکنش‌های سریع و ایمن، طراحی تجربه کاربری دوستانه است و امکان انتقال دارایی‌ها بین بلاک‌چین‌های مختلفی را فراهم می‌کند. علاوه بر این، این پلتفرم به عنوان یک سکوی پرتاب امکان راه‌اندازی استخرهای توکن میان‌زنجیره‌ای و اجرای حراجی را به آسانی فراهم می‌کند. این ویژگی‌ها برای استارت‌آپ‌ها و پروژه‌های بلاک چین که در مراحل اولیه توسعه به دنبال افزایش سرمایه و توزیع توکن هستند، بسیار سودمند است.

در این مقاله برخی از امکانات این پلتفرم‌ که هم‌ اکنون در دسترس هستند را به شما معرفی می‌کنیم، برخی دیگر نیز به زودی راه‌اندازی می‌شوند. همچنین، توکن کاربردی پولس (POLS) و نقشی که در اکوسیستم پولکا استارتر ایفا می‌کند را هم بررسی خواهیم کرد.

پولکا استارتر چیست؟

بنیانگذاران پولکااستارتر قصد داشتند با فراهم کردن امکان جمع‌آوری سرمایه به صورت غیرمتمرکز برای پروژه‌ها بر این صنعت تأثیر بگذارند. آن‌ها برای انجام این کار به ترکیب مناسبی از سرعت، مقیاس‌پذیری، حاکمرانی درست و قابلیت مشارکت‌پذیری نیاز داشتند.

با وجود گزینه‌های مختلف در مرحله اکتشاف، دانیل استوکهاوسؤ، مدیرعامل پولکا استارتر جذب ارائه “Substrate” توسط گاوین وود در جلسه وب ۳ در سال ۲۰۱۸ شد. بنیانگذاران پروژه پولکادات توانستند بلاک چین‌های سفارشی را با استفاده از معماری پایه توسعه دهند. علاوه بر این، هدف، چشم انداز و ارزش‌های پولکا استارتر تا حد زیادی مشابه با پولکادات است.

نحوه راه اندازی پروژه در Polkastarter

پروژه‌هایی که می‌خواهند در Polkastarter به صورت زنده اجرا شوند، ابتدا باید توسط تحلیلگران تیم و کارشناسان شبکه تأیید شوند. سپس پولکا استارتر با ایجاد یک استخر مبادله برای توکن خود بر اساس نرخ خرید تعریف شده، به پروژه‌های تأیید شده در جمع‌آوری سرمایه کمک می‌کند.

در نظر داشته باشید استخر‌های مبادله ثابت به چند روش مختلف برای سرمایه‌گذاران فروش توکن سودآور هستند. همانطور که از نام این استخر‌ها نیز پیداست، مزیت اصلی آن‌ها نسبت به مدل‌های سنتی جمع‌آوری سرمایه مانند عرضه اولیه کوین (ICO) این است که قیمت توکن در طول فروش تا زمانی که کل عرضه اصلی خریداری نشود، ثابت می‌ماند.

از این رو، کاربران می‌توانند در یک محیط امن شرکت کنند و بدانند که قیمت‌های اولیه توکن تغییر نخواهد کرد؛ پروژه‌ها نیز می‌توانند سریع و با هزینه کم سرمایه خود را جمع‌آوری کنند. در ادامه در مورد استخر‌ها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

پولکا استارتر چیست و چه مشکلاتی را حل می‌کند؟

این پلتفرم در دسامبر ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد. از آن زمان به بعد به عنوان فضایی غیرمتمرکز برای عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) مورد استفاده قرار گرفت، زیرا این نوع صرافی‌ها پس از دیفای در سال ۲۰۲۰ محبوبیت زیادی پیدا کردند. پس از آن IDO‌ها نیز به‌عنوان جایگزینی کم‌هزینه و غیرمتمرکز به جای ICO‌ها و پیشنهادات مبادله اولیه (IEO) ظاهر شدند.

هر سه مدل، استراتژی‌های سرمایه‌گذاری هستند. از سوی دیگر، وب‌سایت پروژه، یک ICO منتشر می‌کند، در حالی که صرافی ارز‌های دیجیتال، یک IEO را بررسی و راه‌اندازی می‌کند. در مقابل، یک IDO از یک پلتفرم شخص ثالث برای بررسی صرافی استفاده می‌کند و فروش توکن به صورت غیرمتمرکز انجام می‌شود.

در حالی که IDO‌ها هزینه‌های اولیه را برای لیست کردن توکن کاهش می‌دهند، اما هزینه‌های دیگری را به همراه دارند. تریدر‌های حرفه‌ای یاد گرفته‌اند که چگونه در صورت سقوط نقدینگی، فهرست‌های اولیه را ارائه کنند. به عنوان مثال، سرمایه‌گذاران ممکن است یک استخر کامل را در یونی‌سواپ قبل از سایر کاربران بخرند و باعث افزایش قیمت دارایی شوند. این اقدام باعث می‌شود دیگران رفتار آن‌ها را تقلید کنند تا بازار را در فهرست‌های جدید توکن‌ها به سمت خود جذب کنند. در نتیجه این کار آن‌ دسته از افرادی که به دنبال پایین‌ترین قیمت برای ورود بودند به هدف خود خواهند رسید و سیلی از نوسانات همراه با برخی سناریو‌های فاجعه بار به وجود خواهد آمد که بسیاری از معامله گران را نابود می‌کند.

معایب مدل IDO

پروژه‌ها در یک IDO باید نقدینگی را در هر دو طرف دارایی تأمین کنند. به عنوان مثال، یک جفت ارز می‌تواند از POLS/ETH تشکیل شده باشد. پس از برقراری جفت ارز، توکن با بازارسازان خودکار (AMM)، مانند چیزی که Uniswap اجرا می‌کند، معامله می‌شود؛ سپس عرضه و تقاضا به تغییر قیمت کمک می‌کند.

استخر نقدینگی در AMM چگونه کار می‌کند؟

پروژه‌هایی که به نقدینگی فوری نیاز دارند، می‌توانند با استفاده از استخر‌های نقدینگی که نقدینگی را در قیمت‌های مختلف ارائه می‌دهند، بودجه لازم در اختیار کاربران قرار دهند. قابل ذکر است، تعیین مقادیر توکن قبل از طی یک فرآیند طولانی کشف قیمت، چالش برانگیز است. در این مرحله، هر کسی ارزش آن را حدس می‌زند.

در نتیجه، یک جفت نقدینگی جدید که به توکن پروتکل گره خورده است به خصوص برای استخر‌های کوچک با کمتر از ۱۰۰,۰۰۰ دلار ممکن است شاهد نوسانات قیمتی بی‌ثباتی باشد. نهنگ‌ها می‌توانند این‌ مقدار را جابه‌جا کنند و هر بار که یک توکن را در آن مبادله می‌کنند، نسبت موجودی استخر نقدینگی را تغییر دهند. مبادله نرخ تنظیم قرارداد هوشمند را فعال کردع که تضمین می‌کند نسبت ۵۰/۵۰ برای جفت ارز‌های دیجیتال در استخر نقدینگی به طور خودکار حفظ می‌شود.

در نتیجه، هر بار که کاربر با استخر نقدینگی معامله می‌کند، نرخ تغییر می‌کند. علاوه بر این، اگر یک استارت‌آپ از استخر‌های نقدینگی AMM برای راه‌اندازی یک توکن استفاده کند، در صورت مشارکت تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران، قیمت ممکن است به سرعت افزایش یابد. دلیل آن هم این است که استخر‌های نقدینگی باید علی‌رغم فشار خرید، نسبت را حفظ کنند.

استخر مبادله ثابت چیست؟

حتماً کنجکاو هستید که بدانید پولکا استارتر چه راهی برای غلبه بر این مشکل ارائه کرده است؟ برای شروع، یک استخر مبادله ثابت یک قیمت سوآپ از پیش تعیین شده را ایجاد می‌کند. هنگامی که این عملکرد با مدل IDO ترکیب شود، پروژه‌ها می‌توانند مقادیر دقیق بودجه جمع‌آوری شده و توکن‌های فروخته شده را مشاهده کنند.

آن‌ها همچنین می‌توانند اعتماد کنند که جامعه آن‌ها توکن‌های خریداری شده با قیمت مناسب را در اختیار دارند. از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران می‌توانند مطمئن باشند که منابع مالی آن‌ها به طور مستقیم به پیشرفت پروژه کمک می‌کند.

مدل سرمایه‌گذاری IDO به پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا گزینه‌های بیشتری برای جذب سرمایه داشته باشند. محدود کردن تعداد سرمایه‌گذاران در استخر و تعیین حداکثر سطوح سرمایه‌گذاری برای هر کاربر نمونه‌هایی از این گزینه‌ها هستند. توسعه‌دهندگان می‌توانند با گنجاندن کلاهک‌های سخت یا نرم در قرارداد هوشمند به این هدف برسند و اطمینان حاصل کنند که دور‌های تأمین مالی منصفانه و شفاف هستند.

نحوه کار استخر مبادله ثابت و پولکا استارتر

شاید از خود بپرسید که Polkastarter دقیقاً چیست؟ پولکا استارتر یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که به پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا توکن‌های خود را با قیمت ثابت و بدون نوسان فهرست کنند. این ویژگی قیمت ثابت، نوسانات را در طول دوره راه‌اندازی یک توکن کاهش می‌دهد. همچنین شفافیت را از نظر مقدار پول جمع‌آوری شده و توکن‌های فروخته شده بهبود می‌بخشد. در غیر این صورت، نوسانات بیش از حد، محاسبه این داده‌ها را دشوار می‌کند.

به جای تکیه کامل بر پارادایم AMM، پولکا استارتر به پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا استخر‌های نقدینگی ایجاد کنند که سفارشات را با قیمت از پیش تعیین شده اجرا می‌کنند. استخر‌های مبادله ثابت، به طور خلاصه، راه حل‌های زیر را برای این مشکلات ارائه می‌دهند:

عدم وجود مکانیزم‌های کنترلی

کشش نقدینگی و توزیع ناعادلانه توکن ممکن است زمانی رخ دهد که پروژه‌ها مکانیسم‌های کنترلی نداشته باشند.

دامپ توکن

مکانیسم‌های کنترلی همچنین می‌توانند مانع از فروش توکن‌های سرمایه‌گذاران و کاهش قیمت شوند. بنابراین، Polkastarter چگونه از دامپ توکن و راگ پول جلوگیری می‌کند؟ در ادامه متوجه خواهید شد.

مزایای استفاده از استخر مبادله ثابت

پروژه‌ها و سرمایه‌گذاران به طور یکسان از استخر‌های مبادله ثابت سود می‌برند. اول، شفافیت در مورد تعداد توکن‌های فروخته شده و میزان سرمایه جذب شده پروژه برای سرمایه‌گذاران حیاتی است. سرمایه‌گذاران دقیقاً می‌دانند که با نرخ‌های ثابت ارز چقدر می‌پردازند و چقدر دریافت می‌کنند.

دوم، در بازاری با قیمت‌های ثابت به جای بازاری با نوسانات پی‌در‌پی، سرمایه‌گذاران می‌توانند انتخاب‌های بهتری داشته باشند. در این شرایط، سرمایه‌گذاران علاقه‌مند می‌توانند توکن‌ها را با نرخ و قیمت مناسب بدون اینکه نیازی به تقلید کردن داشته باشند، خریداری کنند.

سوم هر چه تعداد دارندگان توکن بیشتر باشد برای استارت‌آپ‌ها سودمندتر است. تفاوت‌های جمعیتی و جغرافیایی در میان دارندگان توکن تصویر مثبت‌تری را برای مبادلات متمرکز (CEX) ارائه می‌دهد. آن‌ها هنگام تصمیم‌گیری در مورد لیست کردن یا عدم لیست کردن توکن پروژه، مقدار و مکان دارندگان توکن را در نظر می‌گیرند.

و در نهایت، استخر‌های مبادله ثابت به Polkastarter کمک می‌کنند تا به یکی از اهداف خود یعنی اطمینان از ارسال بودجه به پروژه دست یابد. Polkastarter شروع به آزمایش با استخر‌های مبادله ثابت کرد تا در عین غیرمتمرکز ماندن، روش توزیع توکن برابر‌تری را فعال کند.

مهم‌ترین کاربردهای پولکا استارتر

حال، موارد استفاده از Polkastarter چیست؟ این پلتفرم موارد استفاده زیادی دارد. یکی از مهم‌ترین آن‌ها این است که کارآفرینان می‌توانند از زیرساخت غیرمتمرکز و قابل تعامل پولکا استارتر برای جذب بودجه مورد نیاز استفاده کنند. از سوی دیگر، فناوری پولکا استارتر در شرایطی غیر از جمع‌آوری کمک مالی مفید است. قرارداد‌های OTC بسته محافظت شده با رمز عبور و تخفیف‌های فروش برای آدرس‌های لیست سفید از جمله آن‌ها هستند.

رابطه پولکادات و پولکا استارتر

پولکا استارتر به دلایل مختلفی پولکادات را انتخاب کرده است. کاربران نهایی از افزایش هزینه‌های شبکه اتریوم و کاهش عملکرد پلتفرم ناراضی هستند. آن‌ها تراکنش‌های کم‌هزینه، مبادله‌های سریع و یک رابط کاربرپسندتر می‌خواهند.

ارز‌های دیجیتال بزرگی مانند بیت‌کوین و اتریوم، به دلیل شلوغی شبکه، تنها می‌توانند هفت تا ۳۰ تراکنش در ثانیه (TPS) را پردازش کنند. از سوی دیگر، شبکه پولکادات این مشکلات سرعت و مقیاس‌پذیری را به روش‌های مختلفی مانند مقیاس‌پذیری افقی با پاراچین و مقیاس‌پذیری عمودی با مکانیسم اجماع آن که امکان پردازش موازی بلوک‌ها را فراهم می‌کند، برطرف می‌کند.

چرا پولکا استارتر، پولکادات را انتخاب کرده است؟

چرا تیم Polkastarter بلاک چین Polkadot را به سایر شبکه‌ها ترجیح می‌دهد؟ دلیل اصلی این است که پولکادات فرآیند ایجاد یک بلاک چین را در اکوسیستم خود آسان‌تر می‌کند. همچنین به عنوان یک عامل سودمند در استانداردسازی و دموکراتیزه کردن تمام زنجیره‌های تأمین خود عمل می‌کند. از آنجایی هم که چشم انداز پولکادات مانند پلتفرم پولکا استارتر بود، این شبکه توسط تیم انتخاب شد.

مبادله دارایی‌ها در بلاک چین نیز یکی از ویژگی‌های برجسته شبکه است. قابلیت همکاری در اکوسیستم DeFi به باید تبدیل شده است. زیرا بعید است که آینده فقط به یک بلاک چین محدود شود. خرید، فروش و انتقال دارایی‌ها بین بلاک چین‌ها به جای اختیاری باید مورد نیاز باشد.

پولکادات سازگاری زنجیره‌ای متقابل و انتقال زنجیره‌ای متقابل از طریق پل‌ها را از نقطه نظر برنامه‌نویسی امکان‌پذیر می‌کند، در حالی که Polkastarter مجموعه‌های مبادله‌ای و تبادل زنجیره‌ای را ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند به لطف اکوسیستم Polkastarter برای تراکنش‌های سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر، توان عملیاتی بیشتری کسب کنند، در حالی که برای اهداف نقدینگی به بلاک چین اتریوم (و سایرین) متصل می‌مانند. مهمتر از همه، ویژگی‌های پولکادات به پولکا استارتر در دستیابی به هدف خود برای ایجاد یک DEX متقابل و زنجیره‌ای متقابل کمک می‌کند.

معرفی توکن و ارز دیجیتال POLS

توکن کاربردی پلتفرم پولکا استارتر چندگانه است. POLS کارکرد‌های مختلفی را از جمله حاکمیت و استیکینگ در اکوسیستم انجام می‌دهد. هر دو برای حفظ دارندگان توکن و اعضای جامعه درازمدت حیاتی هستند. دارندگان توکن POLS این امکان را دارند که در مورد پروژه‌های فهرست شده، انواع حراج، ویژگی‌های محصول و ابزار توکن رای دهند.

سپرده‌گذاری POLS برای پاداش استخر

کاربرانی که قصد سپرده‌گذاری ارز دیجیتالی را دارند، توکن‌های خود را برای مدت مشخصی قفل نگه می‌دارند. سهامداران برای ارائه ارزش شبکه پاداش‌های استیکینگ دریافت می‌کنند.

کاربرانی که نقدینگی را در پولکا استارتر ارائه می‌کنند، می‌توانند توکن‌های POLS را در ازای سهمی از هزینه‌های استخر توکن روز سپرده‌گذاری کنند. در Polkastarter، زمانی که کاربر یک استخر توکن را راه‌اندازی می‌کند، سازنده استخر هزینه ثابتی را بر اساس کل مبلغ جمع‌آوری شده می‌پردازد. بخشی از این مبلغ به سهامداران POLS می‌رسد.

برای مثال فرض کنید که یک توسعه دهنده استخر ۱۰۰ واحد اتریوم را از طریق فروش توکن با کارمزد ثابت ۱ درصد افزایش دهد. در نتیجه، یک اتریوم از فروش کسر می‌شود (۱۰۰ x ۱٪ = ۱). سهامداران POLS بخشی از یک اتریوم را که به عنوان کارمزد به دست می‌آورند، دریافت خواهند کرد. سهامداران POLS از توکن استخر‌های چندین ارز دیجیتال به این روش پاداش دریافت می‌کنند.

سود سهام نیز در چرخه‌های از پیش تعیین شده توزیع می‌شود. در نتیجه، کاربری که مالک ۵ درصد از کل مبلغ POLS در طول یک چرخه است، ۵ درصد از مشوق‌های سپرده‌گذاری را برای آن چرخه دریافت می‌کند. به عنوان مثال، اگر Polkastarter در مجموع ۱۰۰ ETH برای استخر پاداش استیکینگ به دست آورد، آن کاربر ۵٪ از آن یا پنج ETH را دریافت می‌کند.

سپرده‌گذاری POLS برای دسترسی به استخر

برای دسترسی به استخر‌های توکن، اعضای انجمن باید توکن‌های POLS را سپرده‌گذاری کنند. توسعه‌دهندگان توکن استخر‌ها کنترل کاملی بر فرآیند دارند. سازندگان استخر فقط در ازای دریافت هزینه مبادله کمتر، می‌توانند دسترسی استخر را به دارندگان POLS محدود کنند.

توکن pols

پروژه‌ها می‌توانند دسترسی به نقدینگی و مشارکت‌کنندگان برتر شبکه را برای استخر‌هایی که تقاضای بالایی دارند محدود کنند. آن‌ها می‌توانند این کار را با حفاظت از رمز عبور و فهرست سفید انجام دهند. با این حال، همسو کردن منافع کل جامعه، نه فقط نهنگ‌ها، همیشه عاقلانه‌ترین گزینه است. در نتیجه، توکن POLS به عنوان یک مکانیسم هماهنگ‌کننده عمل می‌کند.

قرارداد هوشمند مبادله ثابت Polkastarter، همراه با ویژگی‌های اشتراک توکن POLS و مهاجرت به Polkadot، آن را به یک پلتفرم راه‌اندازی توکن بی‌نظیر تبدیل می‌کند.

کلام آخر

سال ۲۰۲۲ با زمستان کریپتو شروع شد. با وجود سقوط بازار، Polkastarter هشت پروژه جدید را در سه ماه راه‌اندازی کرد و ۷. ۵ میلیون دلار جمع‌آوری کرد. این کل بودجه جمع‌آوری شده آن‌ها را به ۴۶ میلیون دلار می‌رساند که در ۱۰۵ پروژه تقسیم شده است.

سوالات متدوال

سوالات متداول

پولکا استارتر (Polkastarter) دقیقاً چیست؟

پولکا استارتر یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که به پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا توکن‌های خود را با قیمت ثابت و بدون نوسان فهرست کنند.

لیست کردن توکن‌ها با قیمت ثابت چه مزیتی دارد؟

قیمت ثابت، نوسانات را در طول دوره راه‌اندازی یک توکن کاهش می‌دهد. همچنین شفافیت را از نظر مقدار پول جمع‌آوری شده و توکن‌های فروخته شده بهبود می‌بخشد.

کاربرد توکن POLS چیست؟

POLS کارکرد‌های مختلفی را از جمله حاکمیت و استیکینگ را دارد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست