بنر اوکی اکسچنج

بنر ارز تودی

معرفی ارز دیجیتال Klima DAO و توکن KLIMA

معرفی ارز دیجیتال Klima DAO و توکن KLIMA

ارز دیجیتال Klima DAO یک پروژه بلاک چین غیرمتمرکز در اقتصاد مبتنی بر کربن است که اعتبارات کربن توکن شده را در قالب توکن بومی KLIMA ایجاد می‌کند. در واقع می‌توان گفت یک تن کاهش کربن یا “BCTs” با یک توکن KLIMA نشان داده می‌شود. این توکن‌ها همچنین به کاربران اجازه می‌دهند تا از طریق استیکنیگ KLIMA جوایزی را به دست آورند. اعتبارات کربن توکن شده یک ارز جدید است که انتشار گاز‌های گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد و در دنیای واقعی بر تغییرات آب و هوا تأثیر می‌گذارد. در این مقاله از ارز تودی به بررسی اکوسیستم Klima DAO خواهیم پرداخت؛ همچنین قرار است تمام بخش‌های مختلف این اکوسیستم را که شامل اعتبارات کربن توکن شده، تن کربن پایه (BCT)، توکن KLIMA، استیکینگ، باندینگ و پل کربنی توکان را مفصل توضیح دهیم، پس با ما همراه باشید.

مشاهده: قیمت لحظه ای KLIMA

ارز دیجیتال Klima DAO چیست؟

پلتفرم Klima DAO مجموعه‌ای تشکیل شده از “طرفداران محیط زیست، توسعه‌دهندگان و کارآفرینان” است که قصد دارند تا از مهارت‌ها و تجربیات ترکیبی خود برای بهبود بازار‌های کربن استفاده کنند. این مجموعه از فناوری‌های وب ۳ و بلاک چین جهت هدایت تأمین مالی اقلیمی به طرح‌های تأیید شده که مزایای زیست محیطی دارند، استفاده می‌کنند.

دو فاکتور، امور مالی و هماهنگی از اصلی‌ترین چالش‌های مربوط به تغییرات آب و هوا هستند. علی‌رغم فراوانی منابع انرژی جایگزین، سالانه صد‌ها میلیون دلار برای تولید کالا و انرژی از سوخت‌های فسیلی سرمایه‌گذاری می‌شود. Klima DAO از بلاک چین برای ایجاد اعتبارات کربنی توکن شده استفاده می‌کند تا بر محدودیت‌های سازمانی و مالی که سر راه پروژه اقتصاد کربن قرار می‌گیرند، غلبه کند. فناوری‌های بلاک چین و وب ۳ این توانایی را دارند که مشارکت‌کنندگان تغییرات آب و هوایی را به شیوه‌ای مشارکتی و جانبی برای به حداکثر رساندن سرمایه و استفاده از منابع به شیوه‌ای شفاف بسیج کنند.

ارز دیجیتال Klima DAO چیست؟

پلتفرم klimadao.finance با حذف واسطه‌ها و خودکار کردن طرح‌های پاداشی، مشارکت‌کننده‌ها را به استفاده از قرارداد‌های هوشمند تشویق می‌کند. علاوه بر این راه‌های نوآورانه برای مدیریت و سازمان‌دهی منابعی که فراتر از رویه‌های بوروکراتیک کنونی هستند را کشف کرده و برای تعامل با تغییرات آب و هوایی به کاهش موانع می‌پردازد.

ارز دیجیتال Klima DAO بر روی بلاک چین پالی گان، یک راه حل لایه ۲ اتریوم، اجرا می‌شود.  این پروژه با ایجاد پل ارتباطی با بازار‌های اقتصادی کربن و فناوری پیشرفته، یک “ارتباط نوآوری آب و هوا” ایجاد می‌کند. به منظور تشویق دانش فنی و سرعت بخشیدن به تلاش‌های سودمند، Klima DAO در نظر دارد شیوه‌ها را در سراسر اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) استاندارد کند.

شبکه Klima DAO چگونه کار می‌کند؟

اکوسیستم Klima DAO با کمک چرخه صادقانه رشد اقتصادی، ارزشی را برای جامعه خود ایجاد می‌کند. تمام اقدامات اقتصادی که در داخل اکوسیستم انجام می‌شود، عرضه توکن‌های KLIMA را افزایش می‌دهد. در این اکوسیستم، توکن‌های KLIMA تنها زمانی صادر می‌شوند که BCT‌ها از گردش خارج شده و در خزانه‌داری Klima DAO ذخیره شده باشند. همچنین با رشد پروژه‌های Klima DAO، توکن‌های KLIMA با پشتیبانی BCT عرضه می‌شوند. در نظر داشته باشید که با حذف عرضه کربن از بازار و ذخیره آن در خزانه Klima DAO، قیمت افست (Offsets) کربن و همچنین قیمت توکن KLIMA افزایش خواهد یافت.

شبکه Klima DAO چگونه کار می‌کند؟

آشنایی با توکن Klima

کلیما (Klima)، یک توکن Rebase (قابل بازیابی) و یک ارز دیجیتال با ذخیره الگوریتمی شناور و پشتوانه کربن است. طبق معماری در نظر گرفته شده در پروژه Klima DAO یک توکن Klima تنها در صورتی توسط خزانه داری ایجاد می‌شود که حداقل یک BCT، قفل شده در ذخایر خود داشته باشد. اکوسیستم Klima DAO بر اساس قیمت کربن ساخته شده است، زیرا هر BCT توسط اعتبار کربنی پشتیبانی می‌شود که متعهد به حذف یک تن کربن است. در نتیجه، توکن KLIMA به عنوان ارز ذخیره ارزش در نظر گرفته می‌شود که در پلتفرم‌های ارز‌های دیجیتال قابلیت معامله دارد.

توکن‌های KLIMA تنها زمانی می‌توانند برای پاداش دادن به سهامداران KLIMA ایجاد شوند که خزانه Klima تعداد کافی BCT برای پشتیبانی از آن‌ها داشته باشد. شایان ذکر است BCT که زیربنای هر توکن KLIMA است نیز در خزانه نگهداری می‌شود. در نتیجه، این پروژه پیش‌بینی می‌کند که قیمت BCT‌ها همگام با بازار کلی کربن افزایش پیدا می‌کنند.

آشنایی با توکن Klima

اولین فروش توکن KLIMA از طریق “پیشنهاد اولیه Discord” به عنوان راه‌اندازی Klima DAO انجام شد. توکن KLIMA در حال حاضر با قیمت ۷۴.۶۲۴  دلار معامله می‌شود و ارزش بازار آن ۸۶۲ میلیون دلار است. KLIMA یک توکن حاکمیتی نیز در نظر گرفته می‌شود که به کاربران این امکان را می‌دهد تا در مورد تغییرات سیاست رای دهند.

بنیان‌گذار گروه ناشناس
شیوه عرضه پیشنهاد اولیه در دیسکورد
پشتوانه کربن
کاربردپذیری کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای و تاثیر بر تغییرات آب و هوا در دنیای واقعی
هدف تقویت بازار کربن و ایجاد سود از کاهش انتشار کربن

پل کربن توکان (Toucan)

تن کربن پایه دارایی ذخیره Klima DAO (BCT) است. یک BCT نماد سبدی از تن کربن مختلف از جمله TCO۲ است. هر واحد TCO۲ یک افست (Offsets) کربن منحصربه‌فرد است که پروژه‌ها می‌توانند از طریق پل کربنی توکان روی بلاک چین خریداری کنند. هر توکن افست نشان دهنده یک تن انتشار دی اکسید کربن است که از طریق عملیات تأیید شده آگاهانه از محیط زیست پاک شده‌اند.

پل کربن توکان (Toucan)

آفست کربن TCO۲ شامل اطلاعاتی مانند نام و نوع پروژه، شماره سریال و سال تأیید است. کوین‌های TCO۲ همچنین می‌توانند در آفست کربن فعالیت‌های متعدد در رشته‌ها و مکان‌های مختلف را نشان دهند. استخر کربن پایه به استانداردسازی بازار کربن زنجیره‌ای کمک می‌کند. در استخر اصلی کربن، همه توکن‌های TCO۲ را می‌توان استیک کرد و در نتیجه کاربران در مبادله رمز شاخص کربن BCT را دریافت می‌کنند.

ویژگی‌های اکوسیستم Klima DAO

اکوسیستم Klima DAO با سه روش کلیدی، باندینگ، استیکینگ و ریبیسینگ کاربران را به مشارکت‌های طولانی دعوت می‌کند. در ادامه‌ی مقاله به بررسی این سه مورد می‌پردازیم.

۱. باندینگ

باندینگ فرآیند فروش بخشی از استخر نقدینگی به پروتکل کلیما است. پروتکل تعداد توکن‌های KLIMA را که کاربر در ازای فروش، دریافت می‌کند و همچنین نرخ تخفیف و زمان واگذاری را فهرست می‌کند. از این رو، خزانه داری Klima می‌تواند قدرت خرید خود را گسترش و عرضه توکن KLIMA را افزایش دهد.

۲. استیکینگ

با استیک کردن توکن KLIMA، شرکت‌کنندگان می‌توانند سهمی از سود توکن را دریافت کنند. اکوسیستم Klima DAO این کار را جهت ایجاد انگیزه و تشویق کاربران انجام می‌دهد. در نتیجه، کاربران در معرض افزایش هزینه کربن هستند. پرداخت‌های استیکینگ متناسب با تعداد توکن‌های KLIMA و مدت زمان نگهداری آن است. بنابراین هر چه توکنی برای مدت طولانی‌تری بماند، بازده ترکیبی بیشتری را به همراه خواهد داشت.

استیکینگ

۳. ریبیسینگ

با استیک کردن، دارایی‌های کاربران به قرارداد استکینگ کلیما تحویل داده می‌شود. یعنی پروتکل درخواستی برای بازگرداندن این پرداخت‌ها اعمال نمی‌کند؛ پس قرارداد استیکینگ دارای نسبت بیشتری از توکن‌های KLIMA نسبت به موجودی معوق توکن‌های sKLIMA است. پروتکل برای رفع این تفاوت و بازگرداندن تعادل مناسب، یک rebase توکن sKLIMA ایجاد کرده است. ریبیسینگ به کاهش تداخل KLIMA کمک می‌کند و همچنین هر چه تعداد سهامداران یا باندر‌های پلتفرم افزایش یابد، عرضه هم بیشتر می‌شود.

اقتصاد کم کربن چیست؟

بازار‌های کربن با استفاده از محدودیت‌های انتشار و مکانیسم‌های مالی به کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای کمک می‌کنند. معامله “واحد انتشار” در چندین صرافی امکان‌پذیر است. یک تن دی اکسید کربن (یا معادل آن) حذف یا اجتناب شده برابر است با یک واحد آفست کربن؛ در نتیجه، این تکنیک هزینه کم شدنِ انتشار کربن را کاهش می‌دهد.

اقتصاد کربن

علاوه بر این، برنامه‌های کاهش کربن ممکن است منجر به فروش اعتبارات کربن جهت پوشش هزینه‌های راه‌اندازی و جاری شوند. درواقع توسعه‌دهندگان و کارآفرینان انگیزه‌ای برای بهره‌مندی از پروژه‌های انتشار کربن دارند که تأثیر خوبی در دنیای واقعی خواهد گذاشت.

تن کربن پایه

توکن KLIMA نوع جدیدی از پول است که توسط قیمت کربن تعیین می‌شود. قیمت BCT نشان‌دهنده هزینه کربن است که تیم کلیما پیش‌بینی می‌کند و با افزایش تقاضا برای انتشار کربنِ کمتر و گسترش برنامه‌های آفست کربن، افزایش می‌یابد. همچنین، با افزایش تعداد سهامداران، KLIMA اضافی اغلب از بازار خریداری می‌شود. با افزایش قیمت توکن KLIMA، پروتکل توکن‌ها را با قیمت بالاتری می‌فروشد تا برای اعضای سهامدار KLIMA سود بیشتری ایجاد کند. هدف این مدل تشویق کاربران جدید برای کمک به تداوم چرخه است.

زمانی که قیمت توکن KLIMA افزایش می‌یابد، نرخ تنزیل اوراق قرضه نیز افزایش می‌یابد. این امر نقدینگی خروجی را افزایش می‌دهد و امکان استخراج توکن‌های KLIMA بیشتری را فراهم می‌کند. البته برعکس این موضوع نیز امکان‌پذیر است؛ کاهش تقاضا برای پلتفرم منجر به کاهش انگیزه‌های سهام و کاهش تعداد اوراق قرضه‌ای خواهد شد. اگرچه تیم Klima DAO مدعی است که بازار افست کربن به اندازه کافی در حال توسعه است تا با کاهش‌هایی که ممکن است بین زمان‌های رشد رخ دهد مقابله کند.

نتیجه پایانی

اکوسیستم ارز دیجیتال Klima DAO یک روش راحت برای تعامل با بازار کربن را ارائه می‌دهد. اگرچه این پروتکل قصد ندارد قیمت کربن باثباتی را در کوتاه مدت ایجاد کند، اما با رای‌گیری و انتخاب‌های درست به شکل‌گیری تصویر بهتری از آنچه بازار‌های کربن روی زنجیره باید باشند، کمک می‌کند. علاوه بر این، این پلتفرم قصد دارد روی نوسانات اقتصاد کربن جدید سرمایه‌گذاری کند تا توکن KLIMA با رشد تقاضا و ثابت ماندن عرضه، ثبات قیمت را ایجاد کند. در نهایت می‌توان گفت این اکوسیستم تمام تلاش خود را جهت تقویت بازار کربن و ایجاد سود از کاهش انتشار کربن انجام می‌دهد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

ارز دیجیتال Klima DAO چیست؟

پلتفرم Klima DAO مجموعه‌ای تشکیل شده از “طرفداران محیط زیست، توسعه‌دهندگان و کارآفرینان” است که قصد دارند تا از مهارت‌ها و تجربیات ترکیبی خود برای بهبود بازار‌های کربن استفاده کنند.

کاربران چگونه می‌توانند در این پلتفرم مشارکت کنند؟

اکوسیستم Klima DAO با سه روش کلیدی، باندینگ، استیکینگ و ریبیسینگ کاربران را به مشارکت‌های طولانی دعوت می‌کند.

هدف اکوسیستم کلیما چیست؟

این اکوسیستم تمام تلاش خود را جهت تقویت بازار کربن و ایجاد سود از کاهش انتشار کربن انجام می‌دهد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله پیشنهاد مالی نیست و جهت آشنایی شما گردآوری شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی هیچگونه مسئولیتی در قبال تصمیمات مالی افراد ندارد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارز تودی بپیوندید.

فهرست