اوکی اکسچنج

معرفی پروتکل دیفای سینتتیکس (Synthetix) و توکن SNX

سینتتیکس (Synthetix) چیست؟

پروژه سینتتیکس (Synthetix) قبل از تبدیل شدن به پروتکل دیفای برای دارایی‌های مصنوعی در ابتدا با نام Havven به عنوان یک استیبل کوین ایجاد گردید. مکانیسم‌های این پروتکل توسط افراد جامعه ایجاد شده و Synthetix به عنوان یکی از بلوک‌های اصلی دیفای در اتریوم و راه‌حل مقیاس‌بندی لایه ۲ احتمالاً به بخش مهمی از DeFi در آینده تبدیل خواهد شد.

مشاهده: قیمت لحظه ای Synthetix Network Token

پروتکل سینتتیکس (Synthetix) چیست؟

سینتتیکس (Synthetix) یک فناوری مبتنی بر اتریوم است که امکان صدور دارایی‌های مصنوعی را فراهم می‌کند. یک دارایی مصنوعی را می‌توان به عنوان یک محصول مشتق در نظر گرفت که به شما این امکان را می‌دهد که بدون داشتن مالکیت واقعی، دارایی را در اختیار داشته باشید. اما دارایی مصنوعی یا به اختصار «Synth» چیست؟ می‌توان گفت هر چیزی که قیمت قابل اعتمادی داشته باشد.

پروتکل سینتتیکس (Synthetix) چیست؟

ارز‌های رمزپایه مانند بیت کوین و اتریوم، کالا‌هایی مانند طلا و نقره و ارز‌های فیات مانند USD همگی از این نوع دارایی هستند. به بیانی دیگر این دارایی‌ها با ترکیب معاملات آپشن بیت کوین یا قرارداد‌های آتی، یک دارایی اساسی مانند سهام و اوراق قرضه شبیه‌سازی می‌کند. تریدر‌ها با استفاده از دارایی مصنوعی می‌توانند صاحب سرمایه‌ای باشند که در زنجیره در دسترس نیست. Synthetix همچنین اجازه می‌دهد تا شاخص‌هایی مانند شاخص دیفای DeFi به دنبال قیمت سبدی از دارایی‌های DeFi ایجاد شود.

نحوه کار سینتتیکس چگونه است؟

Synths قیمت دارایی‌های اساسی را از طریق اوراکل‌های قیمت غیرمتمرکز تعیین می‌کند. به یاد داشته باشید که Synth یک استیبل کوین معمولی نیست، بلکه ارز دیجیتالی است که توسط یک ذخیره پشتیبانی می‌شود. قیمت Synth از طریق انواع الگوریتم‌های پیچیده روی زنجیره و قرارداد‌های هوشمند و نه ذخیره سنتی تعیین می‌شود.

به عنوان مثال، BUSD استیبل کوین صرافی بایننس و برابر با ۱ دلار است، Pax Gold Paxos (PAXG) به طور مشابه توسط شمش‌های طلای واقعی پشتیبانی می‌شود؛ یعنی داشتن PAXG مانند مالکیت بخشی از ذخایر طلا است. به عبارت دیگر، PAXG یک ارز دیجیتال است که نشان دهنده مالکیت طلا است.

اما Synths فرق می‌کند، آن‌ها قیمت دارایی‌ها را از طریق یک سیستم پیچیده از قرارداد‌های هوشمند تعیین می‌کنند. اگر صاحب sXAU هستید، طلای اساسی ندارید بلکه تنها به این معنا است که شما قیمت طلا هستید. Synth‌ها بسیار ارزشمند هستند زیرا مانند توکن‌های ERC-۲۰ در اتریوم، می‌توانند به راحتی در پروتکل‌های مختلف DeFi ادغام شوند. Synths را می‌توان در سایت‌هایی مانند Uniswap، Sushi و Curve واریز کرد، جایی که می‌توانید نقدینگی تهیه کنید و کارمزد معاملاتی را دقیقاً مانند سایر توکن‌های ERC-۲۰ دریافت کنید.

توکن نتورک Synthetix چیست؟

شاید برای شما سؤال باشد که اگر شبکه سینتتیکس تحت حمایت دارایی پایه قرار نمیگیرد پس توسط چه چیزی پشتیبانی می‌شود؟ پاسخ به این سوال توکن این پلتفرم بوده که با نام اختصاری SNX شناخته می‌شود. پروتکل سینتتیکس اخیراً ETH را به لیست وثیقه‌های پشتیبانی شده خود اضافه کرده است؛ Synthetix از وثیقه بیش از حد استفاده می‌کند، به این معنی که هر دارایی مصنوعی با پول بیشتری از ارزش آن پشتیبانی می‌شود.

نام توکن SNX
سایت رسمی synthetix.io
عرضه در گردش ۲۳۶,۵۶۷,۳۷۸.۰۳
عرضه کل ۲۹۴,۸۴۵,۲۱۱
کاربرد پشتیبانی شبکه سینتتیکس

کاربران می‌توانند با وثیقه‌گذاری و مینت کردن یک دارایی مصنوعی، Synths را به دست آورند. به بیان دیگر، هر Synth اساساً وامی است که توسط وثیقه ارسال شده و تضمین می‌شود؛ در زمان‌های بدهی یک نسبت وثیقه خاص باید حفظ شود که این نسبت توسط حاکمیت مشخص می‌شود. اینکار در جهت جلوگیری از کسری در سیستم و اطمینان از اندازه کافی وثیقه، حتی در زمان سقوط بازار، انجام می‌شود. سپرده‌گذاران برای اطمینان از کسب پاداش‌های استیکینگ باید به صورت دستی این نسبت را با مینت کردن و سوزاندن Synths ایجاد کنند.

چه چیزی سینتتیکس را از سایر پروتکل‌ها متمایز می‌کند؟

از آنجایی که هیچ دفتر کل برای ثبت سفارشی وجود ندارد، سینتتیکس خود را به عنوان صرافی‌ با “نقدینگی نامحدود” معرفی می‌کند و سیستم الگوریتم قیمت‌گذاری را که بیشتر شبیه به بازارساز خودکار (AMM) است تا یک دفتر سفارش محدود مرکزی (CLOB) مشخص می‌کند.

چه چیزی سینتتیکس را از سایر پروتکل‌ها متمایز می‌کند؟

این بدان معناست که شما با یک شخص یا بازارساز در Synthetix معامله انجام نمی‌دهید. بلکه بخشی از وام خود را از استخر بدهی بازپرداخت می‌کنید در حالی که همان مقدار را از Synth دیگری وام می‌گیرید. معامله در Synthetix مانند معامله در دفتر سفارش Binance یا استخر‌های نقدینگی یونی سواپ نیست. Synthetix با مکانیسم پیچیده‌تر اما تفاوت‌های ظریف‌تری کار می‌کند.

مزایای Synthetix

 کارمزد‌ها و ضمانت‌های اجرایی شبکه اصلی اتریوم برای اکثر معامله‌گران و سبک‌های معاملاتی‌ایده‌آل نیستند. از این رو قرارداد‌های Synthetix روی یک راه حل لایه ۲، Optimism اجرا می‌شوند. درواقع Rollups یک روش عالی برای مقیاس‌بندی بلاک چین است؛ بر خلاف روش‌های مقیاس‌گذاری جایگزین مانند زنجیره‌های جانبی که با استفاده از یک مجموعه اعتبارسنجی جداگانه، مسئولیت امنیت خود را بر عهده دارند، رول‌آپ‌ها از بلاک چین اتریوم امنیت دریافت می‌کنند.

این یک مزیت مهم برای Synthetix است، به علاوه در نظر داشته باشید که Rollup‌ها می‌توانند به همان مزایای مقیاس‌پذیری زنجیره‌های جانبی (یعنی توان عملیاتی بالاتر و کاهش هزینه تراکنش‌ها) بدون به خطر انداختن امنیت دست پیدا کنند. اما از سوی دیگر، قرارداد‌های Synthetix بسیار پیچیده هستند. به همین خاطر برای انتقال آن‌ها به ایمن‌ترین راه نیاز است که آن هم آسان نیست و در نتیجه Optimism به روی Synthetix کار می‌کند.

نتیجه گیری

سینتتیکس (Synthetix) یک پروتکل دارایی ترکیبی مبتنی بر اتریوم است؛ Synths قیمت یک کالای اساسی را بدون نیاز به داشتن آن توسط کاربران مشخص می‌کند. این پروتکل یکی از اولین پروژه‌های دیفای است که از SynthetixDAO به عنوان سیستم مدیریت متمرکز استفاده می‌کند.

سوالات متدوال
سوالات متداول

پروتکل سینتتیکس (Synthetix) چیست؟

سینتتیکس (Synthetix) یک فناوری مبتنی بر اتریوم است که امکان صدور دارایی‌های مصنوعی را فراهم می‌کند.

وجه تمایز سینتتیکس با سایر پروتکل‌ها چیست؟

سینتتیکس خود را به عنوان صرافی‌ با “نقدینگی نامحدود” معرفی می‌کند و هیچ دفتر کل برای ثبت سفارشی وجود ندارد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۵/۵ - (۶ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست