اوکی اکسچنج

سرمایه گذاری در کازماس (Cosmos) و ارز دیجیتال اتم (ATOM)

سرمایه گذاری در پروژه کازماس و ارز دیجیتال ATOM

بلاکچین کازماس (ATOM) به دنبال تبدیل رقابت به یک کامیونیتی از طریق رویکرد منحصر به فرد خود در بازار است. برخلاف بسیاری از پروژه های موجود در این فضا، هدف کازماس رقابت، گرفتن تاج پادشاهی یا شناخته شدن نیست. در عوض، کازماس درصدد کمک به کل بخش بلاکچین از طریق ترکیبی از پروتکل های منحصر به فرد است.

مشاهده: قیمت لحظه‌ای Cosmos

کازماس (ATOM) چیست؟

کازماس شبکه ای از شبکه های بلاک چین است. توسعه دهندگان این مفهوم را “اینترنت بلاک چین” می‌نامند. هدف پروژه cosmos این است که امکانی را فراهم کند تا بلاک چین های جداگانه با یکدیگر به شیوه ای یکپارچه ارتباط برقرار کنند. با برقراری ارتباط، به اشتراک گذاری داده ها و تعامل بلاکچین‌ها با یکدیگر، کاسماس می‌تواند اصطکاک موجود در بازار را به یک نیروی محرکه مثبت برای توسعه تبدیل کند. کازماس چیزی بیشتر از یک پل بین بلاکچین‌ها است. این پلتفرم همچنین دارای مجموعه کاملی از محصولات و قابلیت هایی است که آن را به  یک گزینه چشمگیر در بازار تبدیل می‌کند.

نام پروژه کازماس
نماد سهام ATOM
نوع دارایی کوین
نوع شبکه بلاک‌چین
پروتکل توافق شبکه PoS + BFT
تاریخ افتتاح مارس ۲۰۱۹
وبسایت رسمی cosmos.network

کازماس یک فناوری نسل بعدی را معرفی می‌کند که دسترسی توسعه دهندگان به ابزارهای قدرتمند و کارایی ایجاد بلاک چین را افزایش می‌دهد. به طرز شگفت انگیزی، توسعه دهندگان در اکوسیستم cosmos قادر به ایجاد بلاکچین‌های پیچیده در عرض یک هفته هستند، کاری که در بلاکچین‌های نسل ۲ هفته ها زمان می‌برد. به همین دلیل، کازماس همچنان شاهد یک کامیونیتی غیرمتمرکز (Dapp) در حال رشد است که به ایجاد تعامل بیشتر با کاربران کمک می‌کند.

کازماس (ATOM) چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

هدف اصلی کازماس مقابله با فقدان تعامل‌پذیری در بازار است. حوزه بلاک چین شامل خدمات و عملکردهای بسیار متنوعی است، اما در حال حاضر، هر بلاک چین مانند یک جزیره عمل می‌کند. این امر توانایی کلی بازار را در لابی‌گری در زمینه قانون‌گذاری رمزارزها یا سایر تحولات حیاتی در صنعت تضعیف می‌کند.

کازماس (ATOM) چه مشکلاتی را برطرف میکند؟

بواسطه کازماس، بلاک چین های مختلف می‌توانند با کاربردهای تخصصی خود با یکدیگر همزیستی داشته باشند. این توسعه دهندگان را قادر می‌سازد تا بیشتر بر روی پیشرفت تمرکز کنند تا بازاریابی و رقابت. این پروژه حتی به بلاکچین های مختلف اجازه می‌دهد تا از قابلیت های دیگر پلتفرم‌ها برای بهبود خود بهره ببرند.

مزایای کازماس (ATOM)

کازماس مزایای بسیاری را ارائه می‌دهد، برای مثال این پلتفرم کاملاً قابل سفارشی سازی است. توسعه دهندگان می‌توانند به راحتی اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های بلاکچینی جدید ایجاد و منتشر کنند. به طور کلی، شبکه cosmos بدون هیچ نهاد مرکزی فعالیت می‌کند. به این ترتیب، این شبکه تراکنش های بین بلاکچینی را تسهیل می‌کند و به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد که داده ها و توکن های خود را به اشتراک بگذارند.

نحوه کار کازماس چگونه است؟

کازماس از ابزارهای متن باز اختصاصی برای تسهیل تعامل بین بلاکچین‌ها در شبکه خود استفاده می‌کند. بدین منظور، این پروتکل به طور خودکار وضعیت هر بلاکچین در شبکه را رصد می‌کند. در اکوسیستم کازماس، هر شبکه به عنوان یک زون یا منطقه  (Zone) شناخته می‌شود.

زون‌ها (Zones)

زون‌ها بلاکچین‌های مستقلی هستند که می‌توانند هرگونه تراکنش لازم برای تکمیل وظایف خود را اجرا کنند. این بلاک چین ها می‌توانند توکن های جدیدی روی شبکه های خود صادر و توزیع کنند، حساب ها و تراکنش‌ها را تایید کنند، رای بدهند و  به روزرسانی‌های پروتکل را بدون هیچ گونه تأثیری از اتصال به کازماس اجرا کنند.

Cosmos Hub

کاسماس هاب (Cosmos Hub) جایی است که همه این بلاک چین ها با یکدیگر ملاقات می‌کنند. این پروتکل به عنوان یک واسطه عمل می‌کند. هر زون در شبکه مستقیماً به هاب متصل می‌شود. سپس هاب یک تاریخچه ثابت از وضعیت فعلی زون را نزد خود نگه می‌دارد. هنگامی که یک زون به کاسماس هاب  متصل می‌شود ، می‌تواند با هر زون دیگر در شبکه تعامل برقرار کند.

لایه های کازماس

اکوسیستم کاسموس بر سه لایه متکی است تا کل صنعت بلاک چین را گرد هم آورد. لایه اول لایه اپلیکیشن (Application) است. این لایه مسئول مدیریت پردازش تراکنش ها است. لایه اپلیکیشن همچنین مسئول رصد وضعیت شبکه است. شبکه‌سازی (Networking) دومین لایه این بلاکچین است. این لایه ای است که به بلاک چین های مجزا امکان برقراری ارتباط با یکدیگر می‌دهد. بلاک چین های مختلف، با فناوری ها، مکانیسم‌های اجماع و اهداف کاملاً متفاوت، می‌توانند با استفاده از این سیستم از خدمات یکدیگر استفاده کنند.

لایه های کازماس

اجماع کازماس (ATOM)

لایه نهایی این پروتکل لایه اجماع است. پروژه cosmos از موتور Tendermint BFT استفاده می‌‎کند، این مکانیزم باعث ایمن شدن شبکه شده و به گره‌ها این اجازه را می‌دهد تا وضعیت فعلی خود را حفظ کنند. به عبارتی پروتکل باعث تایید تراکنش ها و اضافه کردن بلوک های جدید به بلاک چین می‌شود. موتور Tendermint BFT از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند و کاربران شبکه در نقش اعتبار سنج عمل می‌کنند. همچنین کاربران شبکه کازماس می‌توانند از طریق استیک کردن توکن های ATOM خود به کسب درآمد در این بستر بپردازند، استیکینگ ارز دیجیتال اصطلاحی است که برای قفل کردن دارایی دیجیتال در کیف پول شبکه یک رمز ارز و دریافت پاداش در ازای این کار، استفاده می‌شود. کسب درآمد از ارزهای دیجیتال با استفاده از روش استیکینگ، به دلیل ریسک پایین در مقایسه با معاملات دیگر، مورد توجه افراد زیادی قرار دارد.

تاریخچه ارز دیجیتال ATOM

تاریخچه شکل گیری ATOM به سال‌ها قبل از لانچ شده پروژه Cosmos برمی‌گردد، پلتفرم کازماس توسط توسعه‌دهنده معروف بلاک چین و بنیانگذار Interchain با نام Jae Kwon Tendermint راه اندازی شد. نسخه اولیه این پروژه در سال ۲۰۱۴ شکل گرفت و پس از آن دو توسعه دهنده دیگر با نام‌های Zarko Milosevic و Ethan Buchman به پروژه اضافه شدند. در آوریل سال ۲۰۱۷ پروژه Cosmos با موفقیت از طریق عرضه اولیه کوین (ICO) امنیت شبکه خود را تأمین کرد. جالب است بدانید بعد از عرضه اولیه و تنها در ۲۹ دقیقه کازماس توانست به هدف خود برسد. در دسامبر سال ۲۰۱۸، این شبکه آزمایش های بزرگی را با انتشار یک نسخه از Game of Stakes شروع کرد و سرانجام و در کمتر از ۴ ماه توانست شبکه اصلی کازماس را در سال ۲۰۱۹ راه اندازی کند.

نقش توکن ATOM

ارز دیجیتال ATOM به عنوان رمز ارز بومی پروژه cosmos شناخته می‌شود. این ارز برای کارهای مختلف در این پروژه از جمله اجرای قراردادهای هوشمند و تکمیل اطلاعات معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به کاربرانی که از خدمات استیکنگ این شبکه استفاده می‌کنند و کاربرانی که به عنوان اعتبار سنج در شبکه نقش مهمی را دارند بعد از ساخت هر یک بلوک و تایید معاملات، ارز ATOM پاداش داده می‌شود. در حال حاضر ۲۰۴،۶۰۳،۵۷۶ ارز ATOM در بازار رمزارزها گردش است، قابل ذکر است که رقم بالایی از این تعداد در عرضه اولیه کوین و هنگام راه اندازی شبکه Cosmos به دست آمد.

نحوه خرید ارز دیجیتال ATOM

خرید این رمز ارز از صرافی های ارز دیجیتال خارجی مثل بایننس و کوکوین امکان پذیر است. پیشنهاد می‌کنیم بعد از خرید کوین‌های خود را به کیف پول‌هایی مثل Atomic Wallet و تراست ولت منتقل کنید. در نظر داشته باشید که با استفاده از کیف پول تراست ولت می‌توانید به راحتی از استیکینگ کازماس استفاده کنید. اگر به فکر سرمایه گذاری با ارز ATOM برای بلند مدت هستید، استفاده از کیف پول های سخت افزاری مثل Ledger Nano S بهترین گزینه است.

سوالات متدوال

سوالات متداول

پروژه کازماس چیست؟

کازماس (Cosmos Network) شبکه‌ای است که به کمک ابزار و تکنولوژی منحصر به فردی که دارد، ارتباط و تعامل میان بلاک چین ها را تسهیل می‌کند. از این پروژه با عنوان اینترنت بلاک چین ها  (Internet of blockchains) یاد می‌شود؛ چراکه بستر ارتباطی دنیای بلاک چین محسوب می‌شود.

هدف پروژه Cosmos چیست؟

هدف پروژه cosmos فراهم کردن شرایطی است که بلاک چین های جداگانه با یکدیگر به شیوه ای یکپارچه ارتباط برقرار کنند.

۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • سلام
  این توکن اتم همون اتمیک کوینه؟

  پاسخ
  • علی رضا فروتنی
   ۱۱بهمن ۱۴۰۰ ۲:۰۳ ب٫ظ

   درود بر شما؛
   خیر؛ اتمیک کوین یک پروژه شکست خورده و اسکم بود که در سال ۲۰۱۸ با تمرکز بر روی سایت های شرطبندی روی کار آمد و ربطی به ATOM ندارد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست