اوکی اکسچنج

پشتیبانی طلا از ارزهای دیجیتال به چه صورت است؟

پشتیبانی طلا از دارایی‌های دیجیتال

طلا گران‌بها‌ترین فلز دنیا است که در طول قرن‌ها بخشی از اقتصاد ما بوده و برای بسیاری از افراد پول واقعی محسوب می‌شود. این فلز یک ابزار عالی برای محافظت در برابر تورم بود و حتی برای مدت طولانی از دلار آمریکا حمایت می‌کرد تا اینکه بانک‌ها متوجه شدند که دیگر مطلوب نیست. تنها پشتوانه ارز فیات در حال حاضر دولت است اما آیا این نوع حکایت برای اقتصاد دنیای پایدار خواهد بود؟ آیا ارزهای دیجیتال پاسخی برای تورم هستند؟ در ادامه این مقاله از آکادمی ارزتودی این موضوع را با هم بررسی کنیم.

سرمایه گذاری در طلا از طریق ارزهای دیجیتال

زمانی که ارزهای دیجیتال را با پشتوانه طلا در نظر می‌گیریم، باید هر دو دارایی را بررسی کنیم. طلا اغلب با جواهرات مرتبط است، اما اینکه این فلز یک منبع اساسی برای الکترونیک نیز هست چطور؟ طلا علاوه بر زیبایی دلپذیر، موارد استفاده بسیار ارزشمندی نیز دارد از جمله اینکه به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، یک ماده با ارزش در تولید لوازم الکترونیکی است.

یکی از چیزهایی که در طول همه‌گیری بین مردم در کنار ویروس کرونا شیوع پیدا کرد، ارزهای دیجیتال بود.

برای کسانی که نمی‌دانند، طلا برای مدت طولانی استاندارد سیستم مالی ما بوده است. طلا از دلار آمریکا حمایت کرد و مانع از آن شد که دولت‌ها و بانک‌ها قدرت کامل را بر عرضه پول داشته باشند. با این حال، اکنون ما اقتصادی داریم که بانک‌ها می‌توانند عرضه پول را به هر شکلی که می‌خواهند بر دیگران دیکته کنند. در طول همه‌گیری COVID-19، ما شاهد یک طرح چاپ بیش از حد پول بودیم که پس از آن تورم ما را مجازات خواهد کرد. افزایش قیمت‌های پوچ که کنترل آن‌ها چالش برانگیز است، آشفتگی بزرگی را در جامعه ایجاد می‌کند. در همین حال، افزایش بدهی دولت‌ها هرگز متوقف نمی‌شود و بسیاری از اقتصاددانان کلان نگران هستند که ما در یک حباب زندگی می‌کنیم و این حباب در نهایت می‌ترکد.

ظهور کریپتوکارنسی

یکی از چیزهایی که در طول همه‌گیری بین مردم در کنار ویروس کرونا شیوع پیدا کرد، ارزهای دیجیتال بود. مردم نه تنها نگران سلامتی خود بودند بلکه مجبور می‌شدند از دارایی‌های خود محافظت کنند. هنگامی که مردم شروع به کاوش در مورد بازار کریپتوکارنسی کردند، بسیاری ارزهای دیجیتال را به عنوان محافظی در برابر تورم و جایگزینی بسیار بهتر برای پس انداز نسبت به پول در بانکی که تقریباً هیچ سودی ارائه نمی‌دهد، در نظر گرفتند.

فناوری بلاک چین قابلیت‌های زیادی دارد، اما از نظر ارز و اقتصاد، سرمایه گذاران استدلال می‌کنند که یک ارز غیرمتمرکز به معنای اقتصاد شفاف‌تر است. علاوه بر این، بانک‌ها دیگر همان قدرتی را که امروز دارند، نخواهند داشت. اگرچه ارزهای دیجیتال پتانسیل بالایی از خود نشان می‌دهند، اما بازار همچنان نمایان‌گر نشانه‌هایی از تردید است. صرف نظر از اینکه این جنس دارایی ارزش واقعی داشته باشد یا نه، مردم هنوز به دارایی‌های دیجیتال عادت ندارند. به این ترتیب، این سوال پیش می‌آید که آیا طلا پشتوانه ارزهای دیجیتال هست یا خیر؟

ارزش بازار ارزهای دیجیتال

با محبوبیت NFTها، فروش هنر دیجیتال به رقم بی‌سابقه‌ای رسید. این مسئله این سوال را مطرح می‌کند که ارزش واقعی ارزهای دیجیتال چیست؟ وقتی دارایی‌ها نامشهود هستند، دیدن ارزش ذاتی دشوار است به‌ویژه زمانی که هیچ چیز فیزیکی آن را پشتیبانی نمی‌کند. یکی دیگر از عوامل اساسی که درک ارزش ارزهای دیجیتال را به چالش می‌کشد این است که بلاک چین یک فناوری جدید است.

علاقه‌مندان به کریپتو استدلال می‌کنند که بیت کوین " طلای دیجیتال " است.

اکثر ارزهای دیجیتال به جز خود فناوری بلاک چین، با چیز دیگری پشتیبانی نمی‌شوند. این بدان معناست که بلاک چین باید ارزش خود را نه تنها در تئوری بلکه در عمل اثبات کند. آیا سابقه طولانی طلا که فناوری بلاکچین فاقد آن است، مکمل خوبی برای پذیرش سریع‌تر ارزهای دیجیتال خواهد بود؟ بسیاری از علاقه‌مندان به طلا قدرت داشتن چیزی که توسط یک دارایی فیزیکی پشتیبانی می‌شود را می‌دانند.

اهمیت استفاده از طلا

طلا ممکن است مشهورترین فلز گران‌بهایی باشد که می‌شناسیم. این فلز با ثروت و دارایی ارتباط مستقیم داشته و نقش بزرگی در فرهنگ بشری ایفا می‌کند و احتمالاً در آینده نیز به انجام این کار ادامه خواهد داد. اگر این حقایق آشکار را نادیده بگیریم که طلا یک فلز گرانبهای کمیاب و زیبا است، متوجه می‌شویم که دارای ویژگی‌های بسیار ارزشمندتر از حد انتظار است. همین کاربردها و عملکرد در صنایع مختلف است که با استفاده از آن ارزش واقعی این فلز گران‌بها را کشف خواهیم کرد.

یکی از کاربردهای اصلی  طلا، ساخت لوازم الکترونیکی است. طلا یکی از بهترین هادی‌های الکتریسیته است. این فلز همچنین بسیار انعطاف پذیر است که کار با آن را آسان می‌کند. به این ترتیب، یافتن جایگزین‌های دیگر به جای این فلز چالش بزرگی است. در مقایسه با سایر فلزات، طلا یکی از عناصر کم واکنش در سیاره ما است؛ کدر نمی‌شود و زنگ نمی‌زند و…. اینها تنها دلایلی نیستند که آن را تبدیل به یک فلز عالی برای جواهرات می کند. شرکت‌های بزرگ نیز از آن در تولید لوازم الکترونیکی و اکتشافات فضایی استفاده می‌کنند.

در نتیجه، طلا به شدت در فرهنگ ما ادغام شده است. این فلز کمیاب و جذاب است و سابقه طولانی در تاریخ بشر دارد و منبعی اساسی برای ساختن آینده مدرن ما است. همه اینها طلا را به یک دارایی قوی تبدیل می‌کند و ترکیب آن با فناوری، مانند بلاک چین، ممکن است عالی باشد.

دارایی‌های دیجیتال با پشتوانه طلا

علاقه‌مندان به دنیای رمزارزها استدلال می‌کنند که بیت کوین طلای دیجیتال است. این یک ادعای جسورانه است زیرا ما این واقعیت را در نظر می‌گیریم که بیت کوین تنها برای بیش از یک دهه وجود داشته است و بنابراین، چیزهای زیادی برای اثبات دارد. طلا به قدمت زمین تاریخ دارد، آزمون زمان را پس داده است و ما هنوز از آن استفاده می‌کنیم. یکی از استدلال‌هایی که علیه دیجیتالی بودن بیت‌کوین وجود دارد، نوسانات شدید قیمت است که از ویژگی‌های یک دارایی تحت پوشش نیست.

این دو دارایی کاملاً متفاوت هستند، یکی از آن‌ها فیزیکی و دیگری دیجیتال است. بیت کوین به دلیل افزایش ارزش خود ثابت کرده است که یک انتخاب عالی برای سرمایه گذاری است. اما چرا این دو دارایی را با هم در یک نهاد جمع نمی‌کنیم؟ در بخش‌های بعدی به برخی از جایگزین‌ها نگاه خواهیم کرد که می‌توانند بهترین شرایط را به شما ارائه دهند.

پکس گلد (PAXG)

یک شرکت مستقر در نیویورک Paxos Standard، استیبل کوین با پشتوانه دلار آمریکا یعنی USDP را منتشر کرد. در سال ۲۰۱۹ آن‌ها PAX Gold (PAXG) را منتشر کردند که طلای فیزیکی و واقعی آن را پشتیبانی می‌کند به این صورت که یک اونس طلای فیزیکی پشتیبان هر توکن PAXG است. این مسئله‌ی کاربردی بودن طلای فیزیکی، مشکلات ذخیره سازی و حمل و نقل را حل می‌کند. در نتیجه هر کسی می‌تواند فوراً طلا را به هر کجای دنیا ارسال کند یا آن را در کیف پول اتریوم خود ذخیره کند. در حال حاضر، در حالی که یک اونس طلای فیزیکی گران است، PAXG این فرصت را برای خرید کسری از توکن ارائه می‌دهد. حداقل عدد قابل تقسیمی که می توان از PAXG خریداری کرد ۰.۰۱ (۱٪ از توکن PAXG) است.

در سال 2019 آنها "PAX Gold" (PAXG) را منتشر کردند که طلای فیزیکی و واقعی آن را پشتیبانی می‌کند به این صورت که یک اونس طلای فیزیکی پشتیبان هر توکن PAXG است.

شرکت Paxos که در سال ۲۰۱۲ تأسیس شد، سابقه طولانی دارد و بیش از ۹۰ میلیون دلار سرمایه خطرپذیر را جمع آوری کرده است. علاوه بر این، هر شمش طلا دارای یک شماره ثبت است که توکن به آن اختصاص می‌یابد، و این اطمینان را می‌دهد که PAXG به طور کامل توسط طلای اختصاص داده شده پشتیبانی می‌شود. همچنین، PAXG یک ابزار جستجو خاص را ارائه می‌دهد که در آن کاربران می‌توانند اطلاعاتی در مورد شمش طلا صادر شده را برای توکن پیدا کنند.

دیجیکس (DGX)

مشابه PAXG، طلای فیزیکی از ارز دیجیتال DGX پشتیبانی می‌کند. دیجیکس که در سال ۲۰۱۴ و در سنگاپور تأسیس شد، یک شرکت نسبتاً جدید است. در اصل، همان PAX Gold است اما با تفاوت های جزئی. یک مورد منحصر به فرد در مورد DGX این است که آنها عامل دیگری از شفافیت را با سند حسابرسی خود ارائه می‌دهند. این لیست تمام شمش‌های طلا را با شماره سریال مربوطه نشان می‌دهد. علاوه بر این، آنها حتی یک کاوشگر دارایی دارند که در آن مشتریان می‌توانند تمام جزئیات مربوط به شمش طلا را مشاهده کنند.

مشابه PAXG، طلای فیزیکی از ارز دیجیتال منتشر شده دیجیکس، DGX پشتیبانی می‌کند.

اگر نتوانید به آن دسترسی پیدا کنید، هیچ چیز واقعاً با طلا پشتیبانی نمی‌شود. ار همین رو مشتریانی که می‌خواهند طلای خود را بازخرید کنند، می‌توانند این کار را از طریق فرآیندی به نام بازسازی انجام دهند. با این حال، هنگام بازخرید طلا، باید کارمزد ۱٪ را در نظر بگیرید. خرید توکن کار سختی نیست و درست مانند پکس گلد، دو راه برای به دست آوردن توکن وجود دارد. اولین راه مستقیماً دسترسی وب سایت آن‌ها است. راه دیگر از طریق یک بازار ثانویه است که دیجیکس از آن عقب می‌افتد. حال، برای اینکه بفهمیم کدام یک از PAXG و DGX بهتر است، اجازه دهید آن موضوع را در بخش آخر بررسی کنیم.

PAXG یا DGX

جایگزین‌های بیشتری در بازار نسبت به PAXG و DGX وجود دارد اما این دو قابل توجه هستند. هر دوی این موارد بسیار شبیه به هم هستند اما تفاوت‌های جزئی می‌تواند عاملی تعیین کننده برای برخی باشد. همه چیز به ترجیحات خریدار بستگی دارد. PAXG و DGX هر دو بر اساس شبکه اتریوم هستند. PAXG متفاوت است زیرا مدت طولانی‌تری وجود داشته و تثبیت شده است و به نوبه خود، شهرت آن به مراتب بیشتر است. علاوه بر این، ایالت نیویورک به طور کامل PAXG را به عنوان یک trust company در نظر می‌کند، که آن را به یک تجارت کاملا قابل اعتماد تبدیل می‌کند. از طرف دیگر، یک تیم کاملاً شایسته از DGX حمایت می‌کند و در عین حال یک ممیزی کامل از طلا را ارائه می‌دهد که باعث نمی شود DGX کمتر قابل اعتماد باشد.

طلا و ارزهای دیجیتال دو دارایی نسبتا متفاوت هستند. اما، چه آن را بخواهید یا نه، آنها اهداف تقریبا مشابهی دارند.

نقطه ضعف DGX این است که آن‌ها دسترسی بازار دوم به توکن‌های خود را محدود می‌کنند. تنها دو صرافی حجم قابل توجهی از معاملات این توکن را دارند. شرکت‌های معتبری مانند PAXG ممکن است جایگزین بهتری برای کاربرانی باشد که به دنبال کسب و کارهایی با سابقه طولانی‌تر هستند. برای کسانی که می‌خواهند مقادیر کمتری از توکن‌های دارای پشتوانه طلا و گزینه بازخرید طلا را با حداقل‌های پایین داشته باشند، شاید DGX انتخاب بهتری باشد.

نتیجه‌گیری

طلا و ارزهای دیجیتال دو دارایی نسبتا متفاوت هستند. اما اهداف تقریبا مشابهی دارند. بحث‌های جاری در مورد اینکه کدام نوع دارایی بهتر است، هیچ هدفی ندارد. هر دو دارایی قصد دارند از تورم جلوگیری کنند. پس چرا به جای مقایسه آن‌ها به عنوان رقیب، هر دو را نپذیریم و در آغوش نگیریم؟ ترکیب این دو دارایی در یک محصول می‌تواند به علاقه‌مندان طلا و کریپتو کمک کند تا با یکدیگر آشنا شوند و به پذیرش هر دو دارایی کمک کنند. بازار ارزهای دیجیتال بسیار بی‌ثبات است و طلا ممکن است یک راه حل خوب برای کاهش آن و کمک به پذیرش ارزهای دیجیتال باشد.

فیزیکی یا غیر فیزیکی، محیط و سیستم ما دیجیتالی‌تر شده است و داشتن دارایی فیزیکی احتمالاً چالش برانگیزتر خواهد شد. فقط به رسانه‌های امروز نگاه کنید. ما برای همه چیز اشتراک می‌پردازیم. اخبار، موسیقی، فیلم و غیره، بدون اینکه واقعاً چیزی داشته باشیم. امروزه داشتن خانه یا آپارتمان سخت تر از همیشه است. دارایی‌های ملموس همیشه ارزشمند خواهند بود و با دیجیتالی‌تر شدن دنیای ما، حتی ممکن است به مفهوم کمیاب تبدیل شوند. شما چطور فکر میکنید؟ دیدگاهتان را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

سوالات متدوال

سوالات متداول


آیا دارایی دیجیتالی وجود دارد که طلا پشتوانه آن باشد؟

بله – هر ارز دیجیتال پکس گلد (PAXG) برابر با یک اونس طلا است و ارز دیجیتال DGX نیز به همین صورت.

آیا طلا می‌تواند پشتوانه خوبی برای بازار ارزهای دیجیتال باشد؟

از آنجا که بازار ارزهای دیجیتال بی‌ثبات است، طلا می‌تواند راه‌حل خوبی برای کاهش بی‌ثباتی بازار و کمک به پذیرش ارزهای دیجیتال باشد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴/۵ - (۴ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست