اوکی اکسچنج

ارز آیوتکس IOTEX چیست؟

ارز آیوتکس چیست؟

ارز دیجیتال آیوتکس (IOTEX) در سال ۲۰۱۷ تاسیس شد؛ این پروژه، یک شبکه بلاک چین مقیاس پذیر است که چشم‌انداز اینترنت اشیا (IoT) را به سطح جدیدی سوق می‌دهد. به گفته شرکت تحقیقاتی Globe Newswire، ارزش بازار اینترنت اشیا در سال ۲۰۲۰ به ۳۰۸.۹۷ میلیارد دلار رسید. انتظار می‌رود ارزش آن با نرخ رشد مرکب سالانه ۲۵.۴ درصد افزایش یابد و تا سال ۲۰۲۸ به حدود ۱۸۵۵ میلیارد دلار برسد.

دستگاه‌های اینترنت اشیا قادر به جمع‌آوری حجم زیادی از داده‌ها است و آیوتکس می‌خواهد تا به بلاک چین اصلی تبدیل شود و بتواند تراکنش‌ها را به صورت هرچه امن‌تر آسان کند. در ادامه این مقاله از ارزتودی می‌خواهیم به سوالاتی همچون آیوتکس چیست؟ چگونه کار می‌کند و نقاط مثبت منفی آن چیست؟ پاسخ دهیم.

ارز دیجیتال آیوتکس (IoTeX) چیست؟

ارز دیجیتال آیوتکس در سال ۲۰۱۷ به عنوان یک پروژه متن باز با همکاری Jing Sun ،Raullen Chai ،Qevan Guo و Xinxin Fan راه‌اندازی شد. IOTX یک توکن است که پلتفرم IoTeX را تقویت می‌کند؛ این پلتفرم با هدف اتصال دستگاه‌های IoT مانند دوربین‌ها، سنسورها، حسگرها و سایر دستگاه‌های متصل به اینترنت و برنامه‌های غیرمتمرکز مشغول به کار است.

از آنجا که تکنولوژی اینترنت اشیا در حال رشد و پیشرفت است، انتظار می‌رود در سال‌های آینده به ۱۸ میلیارد دستگاه افزایش یابند! با این حال، بیشتر پلتفرم‌های اینترنت اشیا امروزی متمرکز بوده و مقیاس‌پذیر نیستند، همچنین هزینه‌های عملیاتی بالا و نگرانی‌های مربوط به حفظ حریم خصوصی کاربر را دارند.

ارز دیجیتال ایوتکس چیست

با توجه به اینکه دستگاه‌های هوشمند اینترنت اشیا نحوه تعامل افراد در دنیای مدرن را تغییر داده‌اند، هدف IoTeX ایجاد اکوسیستمی است که در آن انسان‌ها و دستگاه‌ها (ماشین‌ها) بتوانند با استفاده از اراده آزاد خود، بدون نگرانی در مورد امنیت یا اعتماد، با یکدیگر تعامل داشته باشند و از انگیزه‌های اقتصادی لذت ببرند.

دستگاه‌های هوشمند اشتراک‌گذاری داده‌ها را راحت و سریع کرده‌اند؛ IoTeX به دنبال ایجاد پلتفرمی است که در آن مشاغل و افراد بتوانند دستگاه‌های خود را داشته باشند و از داده‌های خود ارزش ایجاد کنند.

لایه‌های آیوتکس

از نظر معماری، IoTeX از دو لایه تکنولوژیکی اصلی تشکیل شده است:

 • بلاک چین: با توجه به پلتفرم، بلاک چین آیوتکس یکی از سریع‌ترین بلاک چین‌ها در صنعت اینترنت اشیا است. این بلاک چین می‌تواند یک بلاک را در عرض پنج ثانیه نهایی کند که در مقایسه با میانگین کل (۱۷.۴۹ ثانیه) بسیار خارق‌العاده است. پلتفرم IoTeX ادعا می‌کند که بلاک چین آن‌ها از سال ۲۰۱۹ بدون خطا کار می‌کند.
 • هویت غیرمتمرکز (DID: Decentralized Identity): از یک طرف، جایی که پلتفرم‌های سنتی یک هویت غیرمتمرکز را فقط برای افراد ایجاد می‌کنند، IoTex هم برای افراد و هم برای دستگاه‌ها، DID ایجاد می‌کند. این هویت‌ها می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند؛ زیرا در سراسر پلتفرم استاندارد شده‌اند. IoTeX با استفاده از این فناوری به دنبال ایجاد یک تعامل یکپارچه بین افراد و ماشین‌ها است.

در پلتفرم IoTeX، حتی ماشین‌ها به کیف پول و قراردادهای هوشمند برای اجرای تراکنش‌ها دسترسی دارند. قراردادهای هوشمند مانند قراردادهای معمولی هستند؛ با این تفاوت که قراردادهای هوشمند با برنامه‌نویسی تنظیم می‌شوند و پس از تایید هیچ راه بازگشت نیست و تغییری در آن انجام نخواهد شد.

همانطور که قبلا ذکر شد، توکن IOTX شبکه IoTeX را تامین و تقویت می‌کند. IOTX یک توکن سازگار با اتریوم است و دارندگان آن می‌توانند برای دسترسی به منابع شبکه، توکن را به اشتراک بگذارند، خرج کنند و یا بسوزانند.

تاریخچه پروژه IoTeX

IoTeX به عنوان یک پلتفرم منبع باز در سال ۲۰۱۷ طراحی و توسعه یافت؛ دفتر مرکزی این شرکت در سیلیکون ولی واقع شده است و بیش از ۳۰ دانشمند و مهندس در این حوزه بر روی آن کار می‌کنند. عرضه اولیه کوین آیوتکس در فوریه ۲۰۱۸ صورت گرفت و هر توکن با قیمت ۰.۰۰۰۰۱۲۵ دلار عرضه شد. این پروژه در عرضه اولیه خود توانست حدود ۱۴ میلیون دلار جمع‌آوری کند. پس از آن، وایت پیپر IoTeX در می ۲۰۱۸ منتشر شد و در سال ۲۰۱۹ شبکه بلاک چین خود را راه‌اندازی کرد.

بنیان‌گذاران اصلی این پروژه را در ادامه معرفی می‌کنیم:

 •  Raullen Chai

او یکی از بنیان‌گذاران اصلی آیوتکس و مشاور BootUP Ventures است؛ همچنین در گذشته به عنوان سرپرست تحقیق و توسعه در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت کرده است.

 • Qevan Guo

او علاوه بر بنیان‌گذاری شرکت آیوتکس، از بنیان‌گذاران Hyperconnect Lab نیز است. در گذشته به عنوان مدیر مهندسی در فیس بوک مشغول به کار بوده است.

 • Xinxin Fan

پیش از آنکه بنیان‌گذار آیوتکس باشد، در مرزکز تحقیقات و فناوری آمریکای شمالی به عنوان مهندس تحقیقات ارشد فعالیت می‌کرد.

 • Jing Sun

جینگ سان علاوه بر آیوتکس، در شرکت Sparkland Capital به عنوان شریک مدیریتی مشغول است؛ همچنین در پروژه‌های Rippling و Polychain Capital سرمایه‌گذاری کرده است.

تیم ایوتکس

ویژگی‌های کلیدی ارز دیجیتال IoTeX

IoTeX مشکل مقیاس‌پذیری اکثر شبکه‌های بلاک چین را از طریق مولفه‌های اصلی زیر حل می‌کند:

۱. Roll-DPoS

اجماع Roll-DPoS (اثبات سهام نمایندگی شده) با انتخاب تعداد معینی از نمایندگان یا تولیدکنندگان بلوک برای یک شبکه بلاکچین کار می‌کند. ذینفعان از آرای خود برای انتخاب تولیدکنندگان بلوک استفاده می کنند، که پس از آن باید به ساختن بلاک‌ها و افزودن آن‌ها به شبکه ادامه دهند.

نمایندگان برای افزودن بلاک‌های جدید پاداش دریافت می‌کنند و جوایز دریافتی را بین سهامدارانی که به آن‌ها رای داده‌اند توزیع می کنند. بنابراین، هم تولیدکنندگان بلاک و هم ذینفعان برای حفظ تمرکززدایی بلاک چین IoTeX انگیزه دارند.

۲. زنجیره های لایه ۲

شبکه بلاک چین در بلاک چین IoTeX با استفاده از زنجیره‌های لایه ۲ امکان‌پذیر شده است؛ این معماری به افزودن برنامه‌های کاربردی بر اساس ارزهای دیجیتال مختلف کمک می‌کند. این کار از طریق اعتماد جمعی متقابل ایجاد شده از گروه نمایندگان انجام می‌شود و ایجاد یک زنجیره فرعی برای افزودن دستگاه‌های مختلف اینترنت اشیا را بدون دردسر می‌کند.

۳. ارتباطات متقابل شبکه

زنجیره ریشه IoTeX می‌تواند ارتباط با همه زیر زنجیره‌ها را آسان‌تر کند و نیز تعاملات زنجیره‌ای و حاکمیت را امکان‌پذیر کند؛ این کار از طریق مکانیسم نهایی بلاک آن به دست می‌آید. بلاک نهایی تضمین می‌کند که هر بلاکی که در شبکه IoTeX ایجاد می‌شود، چه در زنجیره ریشه یا زیر زنجیره، قابل تغییر نباشد. این موضوع از حریم خصوصی محافظت می‌کند و در عین حال امکان همکاری را راحت‌تر را فراهم می‌کند.

مزایا و معایب IoTeX

در حالی که شبکه IoTeX می‌تواند تاثیر مثبتی بر زیرساخت بلاک چین جهانی بگذارد، اما عاری از نقص نیست. در اینجا برخی از مزایا و معایب بلاک چین آن وجود دارد.

مزایا

 • هزینه کم برای هر تراکنش

از آنجایی که دستگاه‌های هوشمند می‌توانند حجم عظیمی از داده‌ها را جمع‌آوری کنند، بزرگ‌ترین چالش انتقال آن داده‌ها از طریق بلاک چین است. با زنجیره‌های لایه ۲ IoTeX، سرعت هر تراکنش افزایش و هزینه آن تا حد زیادی کاهش می‌یابد؛ در نهایت استفاده از شبکه بلاک چین را برای کاربران آسان‌تر می‌کند.

 • حریم خصوصی

همانطور که گفتیم شبکه IoTeX به کاربران امکان می‌دهد داده‌های خود را کنترل کنند؛ یعنی برخلاف سایر شبکه‌های اینترنت اشیا، مجبور نیستند بین حریم خصوصی و خدمات یکی را انتخاب کنند.

 • قابلیت همکاری

زنجیره ریشه و معماری زیرشاخه آیوتکس امکان همکاری بین برنامه‌ها و دستگاه‌های هوشمند متصل به هر زنجیره جانبی را فراهم می‌کند. این قابلیت متقابلا به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد تا در صورت لزوم با درگیر شدن با یکدیگر کارایی را افزایش دهند.

معایب

 • تمرکززدایی ناقص

از آنجایی که توافق Roll-DPoS نمایندگان خاصی را انتخاب می‌کند که شبکه بلاک چین را اداره کنند، این شبکه کاملاً غیرمتمرکز نیست.

 • نوسانات بالا

مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال جدید، IOTX نیز نوسانات زیادی دارد که می توان از بالا و پایین شدن ناگهانی قیمت آن تا کنون مشاهده کرد.

توکن آیوتکس در چه صرافی‌هایی موجود است؟

اگر شما قصد خرید و فروش و یا سرمایه‌گذاری روی آیوتکس را دارید می‌توانید از طریق صرافی‌های Kucoin، Huobi Global، Binance، CoinOne اقدام کنید. در صرافی‌های نام برده شده  معامله ارز دیجیتال آیوتکس با جفت ارزهای BTC، BUSD، USDT و KRW امکان‌پذیر است.

نکته: با توجه به تحریم‌ها ممکن است نتوانید در برخی صرافی‌ها فعالیت داشته باشید که بهتر است قبل از انتخاب صرافی ارز دیجیتال خارجی یا پلتفرم‌های خرید و فروش ایرانی درباره آن‌ها تحقیق کنید.

سخن نهایی

بلاک چین IoTeX که کمی بیش از سه سال پیش تاسیس شده، تاکنون پتانسیل بسیار زیادی را از خود نشان داده است. با توجه به قابلیت‌های شبکه، احتمالاً شاهد توسعه دستگاه‌های IoT و DApp‌های بیشتری در شبکه آن خواهیم بود که بر قیمت کلی IOTX تاثیر می‌گذارد.

این تازه شروع IOTX در دنیای ارزهای دیجیتال و اینترنت اشیا است و تیم IoTeX راه درازی در پیش دارد. با این حال، با اطلاعیه هایی مانند MachineFi به نظر می رسد که آن‌ها در مسیر درستی هستند. به نظر شما آینده این پلتفرم چگونه خواهد بود؟ آیا این ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

سوالات متدوال

سوالات متداول


هدف از توسعه پلتفرم آیوتکس (IoTeX) چیست؟

این پلتفرم با هدف اتصال دستگاه‌های IoT مانند دوربین‌ها، سنسورها، حسگرها و سایر دستگاه‌های متصل به اینترنت و برنامه‌های غیرمتمرکز مشغول به کار است.

لایه تکنولوژیکی اصلی IoTeX چیست؟

بلاک چین آیوتکس، هویت غیرمتمرکز (DID: Decentralized Identity)

ویژگی‌های کلیدی ارز دیجیتال IoTeX چیست؟

Roll-DPoS، زنجیره‌های لایه ۲، ارتباطات متقابل شبکه

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • تشکر ویژه از خانم عباسی
  واقعا مقالاتتون روون و ساده توضیح دادید و کاملا قابل فهم هستن

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست