اوکی اکسچنج

کارمزد تراکنش چیست؟ آشنایی با انواع کارمزد در ارزهای دیجیتال

کمترین کارمزد تراکنش برای ارزهای دیجیتال

یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های سرمایه‌گذاران ارز‌های دیجیتال، هزینه کارمزد تراکنش است. در واقع این مسأله بیشتر برای معامله‌گران روزانه عامل نگرانی است تا سرمایه‌گذاران بلندمدت که کمتر خرید و فروش می‌کنند. به این دلیل که کارمزد‌های تراکنش ارز‌های دیجیتال بسیار زیاد است. کارمزد‌های بالای شبکه اتریوم، کاربران را مجبور می‌کند تا به گزینه‌های دیگر روی بیاورند؛ البته گفتنی است راه‌حل‌های لایه ۲ برای حل این مشکل‌ها به وجود آمده‌اند.

در این مقاله با ارزتودی همراه باشید تا با شبکه‌هایی آشنا شویم که کارمزد تراکنش مناسب‌تری دارند و در نهایت درباره نحوه عملکرد و چرایی نیاز به آن پروژه‌ها صحبت می‌کنیم.

انواع مختلف کارمزد تراکنش‌های دیجیتالی

هنگام تعیین اینکه کدام ارز دیجیتال کم‌ترین کارمزد تراکنش را دارد، باید به انواع مختلف کارمزد تراکنش‌ها، مانند کارمزد تراکنش‌های بلاک چین (کارمزد شبکه)، کارمزد مبادله و کارمزد کیف پول نگاه کنیم.

کارمزد تراکنش‌های بلاک چین

اولاً، بلاک چین‌ها برای ذخیره و ردیابی تراکنش‌ها در ارز‌های دیجیتال استفاده می‌شوند. دوما، بلاک چین یک پایگاه داده غیرمتمرکز است که به بلاک‌های داده تقسیم شده است. در نهایت، داده‌های بلاک چین در شبکه‌ای از رایانه‌ها به نام گره یا Node ذخیره می‌شوند. علاوه بر این، ماینر‌ها و اعتبار سنجی‌ها، بلاک‌های تراکنش را استخراج و تأیید می‌کنند که به روش‌های مختلف پاداش می‌گیرند:

ارزهای دیجیتال تعداد تراکنش در ثانیه میانگین زمان انجام تراکنش
بیت‌‌کوین ۳-۷ ۶۰ ذقیقه
اتریوم ۱۲-۲۵ ۶ دقیقه
ریپل ۱۵۰۰  ۴ ثانیه
بیت‌کوین کش ۶۱ ۶۰ دقیقه
استالر ۱۰۰۰ ۲-۵ ثانیه
لایت کوین ۵۶ ۳۰ دقیقه

پاداش بلاک

ماینر‌ها هر زمان که بلوکی از تراکنش‌ها را به بلاک چین اضافه کنند، یک پاداش بلوکی به صورت کوین بومی شبکه دریافت می‌کنند.

کارمزد تراکنش‌‌ها

روش دوم برای تشویق اعتبار سنجی شبکه، توزیع کارمزد تراکنش بین کسانی است که آن را تأیید می‌کنند. به دلیل فضای محدود، هر بلوک فقط می‌تواند حدود ۲۸۰۰ تراکنش بیت کوین را در خود جای دهد. هنگامی که بیش از ۲۸۰۰ تراکنش منتظر بلاک بیت کوین هستند، کاربرانی که تراکنش‌های معلق دارند، می‌توانند هزینه‌ی اضافی را برای جذب ماینر جهت تکمیل تراکنش خود قبل از دیگران، بپردازند.

از این رو، مناقصه‌ای کوچک بین کسانی که بالاترین هزینه تراکنش را پرداخت می‌کنند تا به بلاک بعدی بروند، اتفاق می‌افتد. علاوه بر این، کارمزد تراکنش‌های کریپتو بر اساس تعداد تراکنش‌هایی که در هر زمان خاص در یک بلاک قرار می‌گیرند در نوسان است.

از آنحایی که در روز‌های اولیه بیت‌کوین، هیچ شلوغی در شبکه برای رقابت بین فضای بلاک نبود، هیچ کارمزد تراکنشی وجود نداشت. کارمزد تراکنش بیت کوین از ۶۰ دلار در‌ آوریل ۲۰۲۱ به حدود ۱.۶۵ دلار در حال حاضر کاهش یافته است. البته دلیل آن هم روند نزولی ارز‌های دیجیتال بوده است.

کارمزد تراکنش قرارداد‌های هوشمند

ارز‌های دیجیتال مانند بیت کوین از ساختار کارمزد تراکنش استفاده می‌کنند، اما ارز‌های قرارداد هوشمند مانند اتریوم، از روش متفاوتی استفاده می‌کنند. اصلی‌ترین تفاوت این است که کارمزد‌های تراکنش اختیاری نیست؛ زیرا قرارداد‌های هوشمند نسبت به تراکنش‌های معمولی به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز دارند.

این محاسبات در اتریوم در واحد‌هایی به نام گس اندازه‌گیری می‌شود. علاوه بر محدودیت در اندازه بلاک، اتریوم محدودیتی بر میزان گسی که می‌تواند در هر بلاک ذخیره شود، اعمال می‌کند. در حال حاضر محدودیت گس در هر بلوک تقریباً ۳۰ میلیون واحد است. با سقف گس ۳۰ میلیون در هر بلوک، یک بلوک اتریوم می‌تواند حدود ۱۴۰۰ انتقال عادی را در خود جای دهد. محدودیت گس در هر بلوک، حداکثر مقدار محاسباتی است که استخراج‌کنندگان اتریوم می‌توانند در یک بلوک انجام دهند. در نتیجه، اتریوم و سایر ارز‌های رمزنگاری شده قرارداد‌های هوشمند، به جای فضای بلاک، هزینه‌هایی را برای محاسبات دریافت می‌کنند.

علاوه بر این، انواع متفاوت تراکنش‌ها سطح مختلف محاسباتی را می‌طلبد. از این رو، انواع مختلف تراکنش‌ها، مقادیر متفاوتی از گس را دریافت می‌کنند؛ بنابراین، می‌توان گفت که محدودیت گس در هر بلوک به حداکثر مقدار محاسباتی که می‌تواند در یک بلوک قرار گیرد اشاره دارد؛ از سوی دیگر، محدودیت گس برای تراکنش‌ها به حداقل مقداری که استخراج‌کنندگان برای پردازش تراکنش نیاز دارند نیز اشاره دارد. برای مشاهده و بررسی محدودیت‌های گس برای انواع متخلف تراکنش‌ها می‌توانید «کاغذ زرد» اتریوم را مشاهده کنید.

 

کارمزد تراکنش قرارداد‌های هوشمند

کارمزد‌های صرافی

صرافی‌های متمرکز با کارمزدهای تراکنش بسیاری بالایی مخصوصاً در زمان برداشت وجوه به همراه دارند. از سوی دیگر، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) می‌توانند نرخ‌های بالایی را به ویژه برای مبادلات پیچیده‌تر داشته باشند. از این رو، بهتر است صرافی‌های متمرکز مختلف را زیر نظر داشته باشید، چرا که همه‌ی آن‌ها برای کاهش کارمزد‌های تراکنش با یکدیگر در حال رقابت هستند. در این جنگ رقابتی شما می‌توانید با دنبال کردن صرافی‌هایی که کمترین کارمزد را ارائه می‌دهد، سود کنید.

کارمزد کیف پول ارز دیجیتال

برای کیف پول‌های رمزنگاری مانند متامسک، محدودیت‌های گس وجود دارد. علاوه بر این، قیمت گس مقدار ETH است که یک کاربر آماده پرداخت در “gwei” است. افزایش محدودیت گس در مورد کریپتو‌های قرارداد هوشمند، بسته به پیچیدگی تراکنش و ارز، شانس کاربر را برای انتخاب معامله توسط ماینر افزایش نخواهد داد. به این دلیل که هر گونه اضافه پرداخت گس به طور خودکار به کاربر بازپرداخت می‌شود. با این حال، با استفاده از متامسک، کاربر می‌تواند حداکثر هزینه اولویت را افزایش دهد تا ماینر را مجبور به اجرای سریع‌تر تراکنش کند.

کارمزد شبکه اتریوم

دلیل اصلی اینکه هزینه‌های گس اتریوم انقدر بالاست این است که توکن‌های بلاک چین به قرارداد‌های هوشمند متکی هستند که پردازش هر تراکنش پیچیده را گران می‌کند. با این حال، نکته مثبت این است که با سقوط اخیر بازار‌های کریپتو، کارمزد‌های بالای اتریوم به پایین‌ترین سطح خود رسیده‌اند. در ماه گذشته، میانگین تراکنش ETH حدود ۱۲ دلار بوده است. از این رو، اگر در حال حاضر انتقال ارزی را به دلیل کارمزد بالای آن به تعویق انداخته‌اید، الان بهترین زمان است.

کارمزد شبکه اتریوم

آیا ارز‌های دیجیتال بدون کارمزد امن هستند؟

هنگام جستجوی اینکه کدام ارز دیجیتال کمترین کارمزد تراکنش را دارد، یک سوال به ذهن خطور می‌کند: چرا باید این هزینه‌ها را بپردازیم؟ آیا کارمزد تراکنش راه دیگری برای اخاذی شرکت‌ها از کاربران وفادار خود است؟ نه دقیقا. پروژه‌ها برای عملیاتی کردن نیاز به بودجه دارند، اما کارمزد تراکنش به دلایل مختلفی وجود دارد.

هنگامی که کاربران، بیت کوین را از یک حساب به حساب دیگر منتقل می‌کنند، باید هزینه تراکنش را بپردازند. اگر کاربران توکن‌های خود را از یک کیف پول به کیف دیگر یا از یک صرافی ارز دیجیتال به کیف پول منتقل کنند، باید هزینه انتقال را بپردازند. در نتیجه، اگرچه کارمزد تراکنش‌ها کریپتو برای پلتفرم درآمد ایجاد می‌کند، اما خدمات اضافی مانند امنیت را نیز تأمین می‌کند.

در صورتی که برای انجام تراکنش رمزارزی به پرداخت هیچ کارمزدی نداشته باشید، از نظر تئوری آن رمزارز ممکن است کلاهبرداری باشد. در دسامبر ۲۰۲۱، سولانا مورد حمله DDoS قرار گرفت و نشان داد که چگونه هزینه تراکنش‌های کریپتو کم یا بدون آن ممکن است امنیت شبکه را به خطر بیندازد. به همین دلیل است که در اوایل بیت کوین علیرغم اینکه کاربران زیادی نداشت، اما حداقل کارمزد تراکنش ۰.۰۱ BTC را اعمال کرد.

امنیت در ارزهای دیجیتال

با این حال، برخی از پلتفرم‌ها مانند پولکادات کارمزد تراکنش را اعمال نمی‌کنند. در عوض برای برقراری امنیت، پاراچین آن به بلاک چین اصلی متصل می‌شود. به گفته گاوین وود (بنیانگذار پولکادات) پاراچین نیازی به کارمزد تراکنش ندارد، اما بیشتر آن‌ها ترجیح می‌دهند این کار را برای افزایش ارزش توکن انجام دهند. علاوه بر این‌ها، هیچ کارمزدی برای نانو، IOTA یا اسموسیس (Osmosis) وجود ندارد. رونین هر روز تعداد محدودی تراکنش رایگان ارائه می‌دهد.

چرا ارز‌های دیجیتال به کارمزد تراکنش نیاز دارند؟

۱. امنیت

در مورد ارزهای دیجیتالی که از قرارداد‌های هوشمند (مانند اتریوم) استفاده می‌کنند، به خاطر داشته باشید که بلاک چین محدودیتی برای محاسبه هر بلوک دارد. از آنجا که قرارداد‌های هوشمند از ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده می‌کنند، اتریوم از کارمزد گس برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی استفاده می‌کند.

برای مثال، یک کلاهبردار ممکن است یک قرارداد هوشمند با نیاز بی‌نهایت به قدرت پردازش ایجاد کند. چنین عملیاتی ممکن است از نظر تئوری بخشی از توان کامپیوتر هر بلوک را به طور نامحدودی مصرف کند. در نتیجه، هزینه‌های گس باید برای محاسبات پرداخت شود و قرارداد‌های هوشمند باید شامل پارامتری باشد که محاسبه را با تمام شدن گس متوقف کند.

۲. مشوق‌های اقتصادی

ماینر‌ها و اعتبار سنجی‌ها می‌توانند از کارمزد تراکنش سود ببرند. این پاداش‌ها و مشوق‌ها، ماینر‌ها و اعتباردهندگان بیشتری را تشویق می‌کند تا به بلاک چین بپیوندند و از آن محافظت کنند.

۳. پایداری

در نهایت، چندین ارز دیجیتال مانند BTC، BNB و MATIC محدودیت عرضه دارند. به عنوان مثال، ماینر‌ها تنها می‌توانند حداکثر ۲۱ میلیون بیت کوین را تولید کنند. در نتیجه، پس از مینت آخرین ارز، کارمزد تراکنش به محرک اقتصادی اولیه برای بقای پروژه تبدیل خواهد شد.

چگونه می‌توان کارمزد‌های تراکنش را کاهش داد؟

در ادامه لیستی از راه‌حل‌های مختلف برای کاهش کارمزد تراکنش وجود دارد:

۱. زمانبندی

تقریباً همه ارز‌های دیجیتال پر ترافیک هستند. اگر می‌خواهید بفهمید کدام ارز دیجیتال ارزان‌ترین کارمزد تراکنش را دارد، به خاطر داشته باشید ارز‌های دیجیتال معمولاً در ساعت اوج ترافیک، بالاترین کارمزد تراکنش را به همراه دارند.

۲. گزینه‌های جایگزین

بهتر است به دنبال شبکه‌هایی که از ماشین مجازی اتریوم (EVM) برای قرارداد‌های هوشمند استفاده می‌کنند، باشید. چرا که این بلاک‌ها اغلب همان توکن‌هایی را دارند که می‌خواهید روی بلاک چین اتریوم ارسال کنید، اما هزینه‌های تراکنش کمتری دریافت می‌کنند.

بنابراین، کاهش هزینه‌های گس ممکن است به آسانی تغییر به بلاک‌چین‌های مختلف باشد. به خاطر داشته باشید که بلاک‌چین‌هایی که تازه ایجاد شده‌اند، هنوز قبال اطمینان نیستند، بنابراین با احتیاط رفتار کنید. راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم و شبکه لایتنینگ بیت‌کوین نیز به گزینه‌های عملی تبدیل می‌شوند. علاوه بر این، صرافی‌های ارزهای دیجیتال بیشتر از لایه ۲ پشتیبانی می‌کنند، بنابراین به مرور زمان استفاده از این گزینه‌ها آسان‌تر می‌شود.

چگونه کارمزد تراکنش را کاهش دهیم

پیدا کردن ارز‌های دیجیتال که کمترین کارمزد تراکنش را دارند، مقداری سخت است. مخصوصاً در اتریوم که با برنامه‌های آتی، فعالیت‌های‌ییلد فارمینگ و خرید و فروش‌های NFT ترافیک شبکه را مختل می‌کند. ناگفته نماند ربات‌های آربیتراژ که ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته کار می‌کنند. کارمزد‌های بالاتر تنها می‌تواند نشان دهنده استفاده بیشتر باشد. با این حال، با در دسترس‌تر شدن راه‌حل‌های لایه ۲ و آخرین مراحل اتریوم ۲.۰ و اتمام شاردینگ، می‌توان خوشبین بود.

کدام ارز کمترین کارمزد تراکنش را دارد؟

بیایید نگاهی دقیق‌تر به برخی ارز‌های دیجیتال خاص و هزینه‌های تراکنش آن‌ها بیندازیم. کارمزد تراکنش بیت کوین در ماه‌های اخیر پایین آمد و به طور میانگین به حدود ۱.۶۵ دلار رسید. با این حال، در صورتی که بازار دوباره به حال مثبت خود برگردد، میانگین تراکنش بیت کوین ممکن است نزدیک به ۶۰ دلار افزایش یابد.

طی ماه گذشته، قیمت اتریوم بین ۸.۵ تا ۱۳ دلار در نوسان بوده است. با این حال صرافی‌های غیرمتمرکز محبوب اتریوم ممکن است بیش از ۳۰ دلار برای معاملات پیچیده دریافت کنند. تراکنش‌ها در کاردانو کارمزد کمتری دارند زیرا برای انتقال آن‌ها به محاسبات فشرده نیاز نیست. با این وجود، با افزایش محبوبیت کاردانو، کارمزد تراکنش‌های آن نیز افزایش می‌یابد.

مونرو، یک کوین حفظ حریم خصوصی، کارمزد تراکنش بسیار پایینی (چند پنی برای ارسال XMR) را ارائه می‌دهد. توکن ماتیک نیز مانند مونرو است با این تفاوت که ممکن است در معاملات پیچیده‌تر کارمزد بیشتری دریافت کند.

شبکه‌های آوالانچ و فانتوم به دلیل کارمزد بالای اتریوم به عنوان جایگزین ظاهر شده‌اند. کارمزد ارسال AVAX یا FANT کمتر از یک پنی است. به طور مشابه، تراکنش‌های پایه سولانا و الگوراند به دلار است. حتی پیچیده‌ترین تراکنش‌ها فقط چند پنی هستند. حتی پیچیده‌ترین تراکنش‌ها نیز چند پنی هزینه دارند.

در نهایت پایین‌ترین هزینه تراکنش مربوط به ریپل و استلار است. از آنجایی که تاریخچه این دو شبکه مشابه یکدیگر است به نظر مناسب می‌آیند. با فرض اینکه کاربر حداقل موجودی را داشته باشد، ارسال XRP و XLM کمتر از یک پنی هزینه دارد.

کوین‌های محبوب با کمترین کارمزد

این فهرست جامع نیست؛ زیرا هزینه‌ها بسته به محاسبات و فضای مورد نیاز ذکر شده در بالا می‌تواند متفاوت باشد. با این وجود، BitInfoCharts فهرستی از محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال و همچنین هزینه‌های مرتبط با آن‌ها را گردآوری کرده است.

نام کوین میانگین کارمزد تراکنش
بیت‌کوین گلد ۰.۰۰۱۲ دلار 
ریپل ۰.۰۰۲۲ دلار 
اتریوم کلاسیک ۰.۰۰۲۸ دلار
بیت‌‌کوین کش ۰.۰۰۴۴ دلار 
دش ۰.۰۰۵ دلار 
لایت‌‌کوین ۰.۰۱۶ دلار 
دوج‌‌کوین ۰.۰۱۷ دلار
مونرو ۰.۰۲۴ دلار
نتیجه گیری

ارز‌های دیجیتال ممکن است برای تازه وارد‌ها کمی دشوار به نظر برسد. بنابراین بررسی کردن کارمزد تراکنش‌ها تنها کاری است که می‌توانند انجام دهند. به طور معمول، انتخاب ارزان‌ترین ارز‌های دیجیتال عقلانی است، اما فاکتور‌های دیگری مانند امنیت بیشتر وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

سوالات متدوال

سوالات متداول


چرا ارزهای دیجیتال به کارمزد تراکنش نیاز دارند؟

۱. امنیت ۲. پاداش اعتبارسنج‌ها و ماینرها ۳. پایداری شبکه

چگونه می‌توانیم کارمزد تراکنش‌ها را کاهش دهیم؟

۱. در زمان‌های شلوغی معامله انجام ندهیم. ۲. از گزینه های جایگزین برای کاهش کارمزد استفاده کنیم.

پایین‌ترین کارمزد تراکنش مربوط به کدام کوین‌ها است؟

ریپل و استلار

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۴/۵ - (۵ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

  • ایول دممتون گرم
    خیلی دنبال ارزهای دیجیتالی بودم که کارمزد کم تری داشته باشن
    بیت کوین و اتریوم که سرسام اوره

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست