اوکی اکسچنج

آموزش نحوه استیک کردن اتریوم

آموزش نحوه استیک کردن اتریوم

اگر اکنون در حال خواندن این مقاله هستید به این معنا است که به دنبال راهی برای کسب درآمد غیرفعال از استیکینگ اتریوم هستید. به جای اینکه رمز ارز اتریوم خود را صرفاً در کیف پول ارز دیجیتال نگه دارید، می‌توانید از آن به عنوان راهی برای درآمد زایی استفاده کنید و یک سود اضافی برای خود ایجاد کنید. این کار به امنیت و آینده اکوسیستم اتریوم نیز کمک شایانی خواهد کرد. این مقاله از ارزتودی به شما کمک می‌کند که چگونگی استیک کردن اتریوم را به صورت کامل آموزش ببینید. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا از این شرایط برای افزایش درآمد خود استفاده کنید.

استیکینگ اتریوم چیست؟

به زبان ساده اتریوم تحت یک بروزرسانی بسیار ضروری است که به شبکه اجازه می‌دهد از مکانیزم اجماع اثبات کار به اتریوم نسخه دو که از مکانیزم اثبات سهام استفاده می‌کند، تبدیل شود. این ارتقا از آنجایی اهمیت دارد که در فضای دیفای تأثیر مثبتی می‌گذارد. محبوب‌ترین دامنه‌های کریپتو، سندباکس، دیسنترالند و همچنین اصلی‌ترین قسمت توکن‌های NFT به این شبکه وابسته هستند. شایان ذکر است که بیش از نصف ۱۰۰ ارز برتر موجود در بازار از توکن‌های اتریوم ERC۲۰ استفاده می‌کنند.

استکینگ اتریوم چیست؟

بنابراین از آنجایی که فعالیت‌های زیادی به این شبکه وابسته است، از سال ۲۰۱۵ مشخص شد که احتمال وجود تقاضا برای اکوسیستم اتریوم همچنان زیاد باشد و شبکه آن باید به اثبات سهام ارتقا یابد. آنچه که درباره این امر با استیکینگ مرتبط است این است که با افزودن بلوک‌ها به مدل اجماع جدید برای اتریوم ۲.۰، افرادی که اتریوم خود را به اصطلاح استیک می‌کنند، اعتباربخش شبکه می‌شوند و به امنیت بلاک چین، پردازش تراکنش‌ها و ذخیره اطلاعات کمک می‌کنند. در نهایت به عنوان پاداش برای این کار خود، اعتباردهندگان و سهامداران سود کوین‌های استیک شده را دریافت می‌کنند.

چطور می‌توانید از طریق استکینگ اتریوم درآمد کسب کنید؟

درصد عملکرد سالانه (APY) دریافت شده از طریق استیکینگ اتریوم بستگی به تعداد شرکت‌کنندگان و مقدار اتریوم استیک شده و همچنین پلتفرم و تکنیک استیک کردن به کار گرفته شده، متفاوت است. پاداش‌ها بر اساس وضعیت شبکه در پایان هر دوره به صورت پویا تعیین می‌شوند. مقدار کل ETH استیک شده و میانگین درصد زمان بکارگیری اعتبار سنج، نرخ پاداش در سطح شبکه را تعیین می‌کند.

# نام پروژه پاداش استیکینگ
۱ Lido Finance ۹.۸۶%
۲ Cream Finance ۱۰.۰۸%
۳ Stake Wise ۹.۸۶%
۴ Stkr ۹.۶۴%
۵ Stafi Protocol ۸.۷۶%
۶ Stake DAO ۹.۸۶%
۷ Rocket Pool ۹.۸۶%

 

پس کل APY برای اتریوم استیک شده روی یک نرخ ثابت محاسبه می‌شود. سهامداران اولیه ۲۱ درصد سود دریافت می‌کنند، با ورود سهامداران بیشتر نرخ کاهش می‌یابد، زیرا APY از نظر فنی ثابت می‌ماند، اما باید به طور مساوی بین اعتبارسنجی‌ها توزیع شود و میزان پاداش اتریوم برای اعتبار دهنده‌ها کاهش می‌یابد، همین منجر به تغییر APY برای هر اعتبار سنج فردی نیز می‌شود.

در صرافی‌هایی مانند بایننس، کوین‌بیس و کراکن، پاداش سرمایه‌گذاری فعلی اتریوم بر اساس آنچه در زمان نوشتن این مقاله، بین ۴ تا ۲۰ درصد متغیر است. هرچند شایان ذکر است که نرخ‌های بهره بالاتر به تازه واردان تعلق می‌گیرد و نرخ‌های بهره در حال حاضر افزایش است. در حال حاضر نرخ بهره در پایین‌ترین سطح این مقیاس قرار دارد. کسانی که مایل به استفاده از اعتبار سنجی خود یا استفاده از استخر‌های سهام هستند ممکن است انتظار داشته باشند بین ۴ تا ۱۰٪ APY کسب کنند.

کجا و چگونه می‌توانید اتریوم را به استیک کرد؟

این سوال در ابتدا ممکن است پیچیده به نظر برسد. راه‌های مختلف و مکان‌های زیادی برای به استبکینگ اتریوم وجود دارد. گفتنی است که روش‌های انجام این کار نیز متنوع می‌باشد. در این قسمت از مقاله ۵ روش مختلف را از نظر سخت‌ترین و پرهزینه‌ترین راه در راه‌اندازی اولیه و مقدار اتریوم مورد نیاز، به شما معرفی خواهیم کرد.

اعتبار سنج شبکه

راه‌اندازی گره اعتبارسنجی خود، غیرمتمرکز‌ترین و مؤثرترین روش برای قرار دادن اتریوم در سرسخت‌ترین فضای شبکه است. اگرچه این روش راه آسان و ارزانی نیست. قطعاً اگر از نظر فنی تخصصی ندشاته و همچنین تعداد ۳۲ اتریوم هولد ندارید و با به اینترنت پر سرعت دسترسی ندارید نباید این روش را انتخاب کنید.

کسانی از این روش برای استیک رمز ارز اتر خود استفاده می‌کنند که به دنبال پشتیابی مستقیم از این شبکه هستند. این دسته از افراد در تلاش هستند تا به امنیت، عملکرد بهتر اتریوم، موفقیت و شکوفایی این اکوسیستم در آینده کمک کنند. تنها چیزی که برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنجی و قرار دادن یک گره برای استیک کردن نسخه دوم اتر  نیاز دارید، ۳۲ اتریوم یعنی ۱۱۵ هزار دلار است.

اعتبارسنج خود باشید.

فرض را بر این بگیریم که از نظر مالی مشکلی ندارید و ۳۲ اتریوم را در دسترس دارید. این روش مستلزم یک سخت‌افزار قوی است. شما باید یک رایانه اختصاصی برای اجرا داشته باشید. خب، شاید برای شما سؤال باشد که تکلیف کسانی که سخت‌افزار و پول کافی ندارند چه می‌شود. نگران نباشید. گزینه‌های دیگری روی میز برای شما وجود دارد. گزینه‌هایی که هیچ نیازی به ۳۲ اتریوم یا سیستم قوی ندارند و با ساده‌ترین راه حل‌ها شروع می‌شوند.

استیکینگ متمرکز در صرافی

یکی از اسان‌ترین و سریع‌ترین راه‌های استیک کردن اتریوم استفاده از صرافی‌ها است. شما می‌توانید بدون دارایی زیاد اتریوم، در صرافی‌های بایننس، کراکن و کوین بیس استیکینگ را شروع کنید. بر خلاف روش قبلی هیچ سختی در این روش در کار نیست. شما می‌توانید با ایجاد حساب در یکی از ۳ صرافی نام برده شده، مقداری اتریوم در آن حساب ذخیره کرده و در زمان مناسب استیک کردن اتریوم را انجام دهید. البته به یاد داشته باشید که استیکینگ این رمز ارز محدود شده و در هر کشوری قابل دسترسی نیست. بنابراین قبل از این کار، صرافی دلخواه خود را کامل بررسی کنید تا ببینید آیا در یکی از مناطق پشتیبانی شده آن هستید یا خیر. توجه داشته باشید که زمانی که استیک شدن اتریوم را در هر صرافی شروع می‌کنید، نمی‌توانید آن را تا زمانی که مرحله اول ارتقای اتریوم ۲ به پایان نرسیده است، لغو کنید. بسته به شرایط و ویژگی‌های هر صرافی، سود به دست آمده از اتریوم هم متفاوت است.

کوین بیس

در زمان نگارش این مقاله، صرافی کوین‌بیس از لیکوئید استیکینگ پشتیبانی نمی‌کند، به این معنی که برخلاف بایننس و کراکن، کوین‌بیس توکن ERC۲۰ متصل به اتریوم را با ارزش ۱: ۱ به مشتریان عرضه نمی‌کند و اتریوم شما را ثابت نگه می‌دارد. پول شما دیگر برای استفاده لیکوئید نیست و هر زمان که بخواهید نمیتوانید دارایی خود را جابه جا کنید. صرافی کوین بیس اتریوم و پاداش‌های را قفل می‌کند و اجازه دسترسی به آن‌ها را به شما نمی‌دهد. پاداش‌های کاربران در بخش “جوایز مادالعمر” قابل مشاهده است.

کوین بیس

بایننس

در نظر داشته باشید که صرافی بایننس با کوین بیس کاملاً متفاوت است. کاربرانی که اتریوم را در بایننس استیک می‌کنند دارایی توکن شده‌ای به نام Beacon Ethereum یا “BETH” دریافت می‌کنند که دارای ارزش ۱: ۱ است که نشان دهنده ارزش اتریوم است. پس از انجام اولین مرحله ارتقاء اتریوم ۲. ۰، کاربران می‌توانند BETH خود را به اتریوم تبدیل کنند. برای تبدیل مشتریان همان مقدار اتریوم را دریافت می‌کنند که مقدار BETH در لحظه تبدیل پول در اختیار دارند.

بایننس

بسیاری از کاربران این تکنیک را دوست دارند زیرا توکن‌های BETH لیکوئید هستند، بنابراین در حالی که اتریوم آن‌ها در حال استیک است، ممکن است از BETH خود برای تجارت مانند اتریوم معمولی سایر دارایی‌ها مبادله کنند یا در فارمینگ BETH شرکت کنند تا سود خود را هنگام تبدیل BETH افزایش دهند.

کراکن

صرافی Kraken، مانند بایننس، برای شروع کار Staking اتریوم را با حداقل ۰. ۰۰۰۰۱ ETH ارائه می‌دهد. کاربرانی که اتریوم خود را روی کراکن قرار می‌دهند، یک توکن ثابت با نسبت ۱: ۱ دریافت می‌کنند که نشان‌دهنده ارزش اتریوم است. این توکن با نام SstETH شناخته می‌شود و ممکن است مانند توکن‌های استاندارد ERC۲۰ استفاده شود.

کراکن

استکینگ اتریوم، مانند سایر مکانیسم‌های تبادل کنترل‌شده، قفل می‌شود و تا زمانی که مرحله اول ارتقای اتریوم ۲. ۰ تکمیل نشود، غیرقابل دسترسی است. به یاد داشته باشید، استکینگ ارتیوم برای کاربران آمریکا و کانادا در کراکن فعال است. لیکوئید استیک و توزیع ETH۲. S در دسترس نیست. بنابراین قبل از شروع منطقه مورد نظر را بررسی کنید.

استخر‌های استیکینگ (Staking)

کاربران با کمتر از ۳۲ اتریوم می‌توانند به استخر‌های استیکینگ بپیوندند و در آن شرکت کنند که روش دیگری برای مشارکت در استیک کردن رمز ارز اتریوم محسوب می‌شود. استخر‌های زیادی برای این کار وجود دارند که در این قسمت بهترین آن‌ها را برای شما آورده‌ایم. استخر‌ها با این هدف استفاده می‌شوند تا در جمع‌آوری اتریوم در گره‌های اعتبارسنجی مشارکت کنند تا زمانی که ۳۲ اتریوم را به دست آورند. استخر‌ها به کاربران اجازه می‌دهند اتریوم خود را در صرافی‌ها متمرکز نگه دارند و همچنان به استیکینگ خود ادامه دهند. به همین دلیل است که اکثر کاربران از این تکنیک استقبال می‌کنند. Lido رایج‌ترین گزینه در این دسته است.

لیدو

استخر Lido یک گزینه عالی برای این کار است؛ زیرا به کاربران اجازه می‌دهد رمز ارز خود را در کیف پول‌های اتریوم غیر قابل نگهداری مانند متامسک، کوین بیس ولت، تراست ولت و حتی Ledger که یک تغییر دهنده بازی است، استیک کنند. مانند صرافی بایننس و کراکن، لیدو لیکوئید (نقدینگی) استیکینگ را ارائه می‌دهد. این کار به شما امکان شرکت در استیک اتریوم بدون قفل کردن سرمایه را فراهم می‌‌کند.

لیدو

در حالی که اتریوم کاربر قفل باقی می‌ماند، کاربران stETH با ارزش ۱: ۱ از مقدار اتریوم استیک شده را به اضافه پاداش دریافت می‌کنند. بعد از سپرده شدن توکن‌های stETH ایجاد می‌شوند و پس از اتمام مرحله اول ارتقای اتریوم ۲. ۰، زمانی که برای اتریوم بازخرید شدند، سوزانده می‌شوند. توکن‌های stETH را می‌توان به همان روشی استفاده کرد که توکن‌های ERC۲۰ معمولی را می‌توان مبادله یا فروخت. شما می‌توانید برای راحتی بیشتر استیکینگ اتریوم از کیف پول Argemt استفاده کنید.

آنکر ANKR

یکی دیگر از پلتفرم‌های کارآمد دیفای انکر است. این پلتفرم جهت میزبانی بیش از ۵۰ بلاک چین مختلف استفاده می‌شود که راهی آسان برای شروع کار با استخر‌های استیک اتریوم ۲ را فراهم می‌کند. انکر با استفاده از پروتکل استیکینگ غیرمتمرکز Stkr، امکان Staking اتریوم را ارائه می‌دهد. Stkr یک قرارداد هوشمند است که به کاربران این امکان را می‌دهد که با حداقل ۵ اتریوم در سهام این ارز دیجیتالی شرکت کنند. کاربران این پروتکل دو راه دارند. آن‌ها می‌تواند یک درخواست‌کننده یا سهامدار باشند، در این صورت شخص دیگری گره را برای شما اجرا می‌کند و سود را تقسیم می‌کند، یا می‌توانند ارائه دهنده گره باشند حتی اگر ۳۲ اتریوم را نداشته باشند. این دسته از کاربران می‌توانند با ترکیب اتریوم یا کاربران دیگر، پاداش بیشتری کسب کنند.

آنکر ANKR

این پروتکل تنها پروتکلی است که امکان بازخرید اتریوم را قبل از تکمیل شدن مرحله اول می‌دهد. کاربری که در حال انجام گره است، این اجازه را خواهد داشت تا مالکیت خود را به شخص دیگری انتقال دهد. انکر با متامسک، تراست ولت، بیت کیپ، مث ولت، imTOKEN، هوبی ولت و سایر کیف‌پول‌ها کار می‌کند تا امکان لیکوئید استیکینگ را مشابه Lido فراهم کند. کاربرانی که می‌خواهند اتریوم را استیک کنند، یک توکن اتریوم در ازایاین کار دریافت می‌کنند. این دارایی ممکن است در صرافی‌هایی مانند سوشی سواپ و یونی سواپ فروخته شود و نقدینگی را برای سهامداران اتریوم ۲. ۰ آزاد کند.

نتیجه پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم رایج‌ترین راه‌ها را برای استیکینگ اتریوم برای شما بازگو کنیم. Staking اتریوم بیشتر توسط هولدر‌های طولانی مدت این رمز ارز و حامیان صادق شبکه استفاده می‌شود زیرا آن‌ها مشتاق پیشرفت اکوسیستم اتریوم و شکوفا شدن آینده DeFi هستند.

سوالات متدوال

سوالات متداول

استیکینگ اتریوم چیست؟

به قرار دادن مقدار مشخصی اتریوم یا بیشتر از آن در یک کیف پول ارز دیجیتال و قفل کردن آن در مدت زمانی معلوم، استیکینگ اتریوم می‌گویند.

استیکینگ با چه هدفی انجام می‌شود؟

استیک کردن یک رمز ارز با هدف تامین امنیت و اعتبار شبکه انجام می‌شود.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما با استیکینگ اتریوم نوشته شده است و ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۴.۷/۵ - (۱۵ امتیاز)
نظرات
۵ دیدگاه

۵ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • سلام من مقداری اتریوم در کیف پول لجر استیک کردم و حدود شش روز قبل درخواست دادم که از استیک خارج بشه ولی هنوز در همون وضعیت استیک باقی مونده لطفا به من کمک کنید با تشکر

  پاسخ
 • سلام چرا پاداش استیکینگ اینقدر کم شده؟ قبلا یادمه خیلی بیشتر بود!!

  پاسخ
  • درود بر شما
   پاداش استیکینگ به مرور زمان با استقبال بیشتر کاربرها، کم و کمتر میشه و دلیلش هم عرضه و تقاضاست. بدیهیه که وقتی تقاضا برای استیک بیشتر بشه، شبکه کارمزد کمتری میده.

   پاسخ
 • با سلام من موقع ترک بایننس به خاطر تحریم توکن بث رو به تراست ولتم انتقال دادم الان برای فروشش باید چیکار کنم؟این یعنی اتریوم من هنوز استیکر اونجا؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست