اوکی اکسچنج

کدام پروژه های اتریوم در سال ۲۰۲۲ احتمال ایردراپ دارند؟

10 ایردراپ احتمالی اتریوم در سال 2022

اینکه بگوییم سال ۲۰۲۱ فقط سال خوبی برای ایردراپ ها بوده است، احتمالا حق مطلب را ادا نکرده‌ایم. وب‌سایت Crypto Briefing در ژانویه امسال فهرستی از ۱۰ پروژه دیفای (DeFi) منتشر کرده که احتمالا برای اولین کاربران خود ایردراپ احتمالی خواهند داشت. تاکنون، ۳ مورد از ۱۰ مورد فهرست شده در این لیست ایردارپ‌هایی داشتند که هزاران دلار از دارایی‌های دیجیتالی را میان کاربران خود توزیع کرده‌اند. در ماه ژوئن، پلتفرم دیفای Instadapp اولین موردی بود که ۱۱٬۰۰۰٬۰۰۰ توکن INST را در یک ایردراپ میان کاربران کامپوند (Compound)، میکر دائو (Maker DAO) و آوه (Aave) در شبکه‌های اتریوم و پالی‌گان توزیع کرد.

ایردراپ های احتمالی حوزه دیفای (DeFi)

پس از آن و در ماه آگوست، پلتفرم معاملاتی درون-زنجیره‌ای دی وای دی ایکس (صرافی dYdX) اعلام کرد که ۷.۵ درصد از کل عرضه توکن DYDX را میان کاربران خود توزیع می‌کند. علیرغم اینکه پاراسوپ (Paraswap) به طور علنی اعلام کرد که قصد ایردراپ ندارد، در نهایت، ۱۵۰ میلیون توکن PSP را در ماه نوامبر میان کاربران خود تقسیم کرد. احتمال ایردراپ ۷ مورد دیگر لیست در سال ۲۰۲۲ بسیار زیاد است. متامسک (Metamask) به طور مداوم اشاره می‌کند که ممکن است یک ایردراپ داشته باشد اما دقیقا مشخص نیست که چه کسانی واجد شرایط دریافت هستند یا اینکه ممکن است در چه زمانی رخ بدهد.

گزینه‌های دیگری مانند پلتفرم‌های زپر (Zapper) و دیفای سیور (DeFi Saver) با این‌که سروصدای زیادی نداشته‌اند اما همچنان موارد مناسبی برای دریافت ایردراپ‌های احتمالی در آینده هستند. مثل همیشه، هیچ‌ چیز در مورد دریافت جوایز ایردراپ‌ها قطعی و تضمین شده نیست، زیرا عواملی مانند معیارهای واجد شرایط بودن به سختی قابل پیش‌بینی هستند‌، خصوصا پس از کشف تعدادی حمله سابیل (Sybil Attack) در اوایل امسال که ایردارپ‌ها را هدف قرارداده‌ بودند. علیرغم همه این‌ها، بررسی تاریخچه ایرداپ‌ها نشان می‌دهد که کاربرانی که به‌ طور مداوم در این رویدادها شرکت می‌کنند،‌ به احتمال زیاد می‌توانند پاداش زیادی کسب کنند.

۱۰ ایردراپ احتمالی اتریوم در سال ۲۰۲۲

پس از یک سال عجیب که ایردراپ‌ها رکوردها را جابجا کردند، ارزتودی برای شما فهرست دیگری از ۱۰ ایردراپ احتمالی پلتفرم‌های شبکه اتریوم در سال ۲۰۲۲ آماده کرده است.

۱. ایردراپ zkSync

پروتکل zkSync یک راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ برای اتریوم است. این پروتکل که از فناوری ZK-Rollups استفاده می‌کند و یکی از چندین پروژه مقیاس‌پذیری اتریوم است که احتمال ایردراپ آن در سال ۲۰۲۲ وجود دارد. کاربران می‌توانند دارایی اتریوم (ETH) خود را به شبکه اصلی zkSync منتقل کنند، جایی که امکان ضرب کردن NFTها یا استفاده از برنامه‌های کابردی (dApps) آماده اجرا بر روی شبکه برای آن‌ها فراهم است.

ایردراپ zkSync

شما می‌توانید با انتقال اتریوم (ETH) به کیف پول zkSync و انجام مبادله بر روی نسخه‌ی آزمایشی شبکه یونی‌سینک (UniSync) در zkEVM، واجد شرایط شرکت در ایردراپ احتمالی این پروتکل در آینده شوید. به ویژه که پروتکل zkSync تایید کرده که قصد دارد، توکن حاکمیتی خود را منتشر کند و بسیاری حدس می‌زنند که از طریق ایردراپ بین کاربران اولیه توزیع شود.

۲. ایردراپ StarkNet

پروتکل استارک نت (StarkNet) مانند zkSync، یکی دیگر از راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم است که با استفاده از فناوری ZK-Rollups ساخته شده است. استارک‌ور (StarkWare)، شرکت توسعه‌‌دهنده استارک نت، فناوری لازم برای مقیاس‌پذیر کردن چندین پروتکل دیفای (DeFi) و ان اف تی (NFT) موجود مانند دی‌وای‌دی‌ایکس (dYdX)، دیورسی‌فای (DeversiFi)، سوراره (Sorare) و امیوتبل اکس (Immutable X) را فراهم می‌کند.

ایردراپ StarkNet

تیم توسعه‌دهنده استارک نت (StarkNet) در مورد قصد خود برای انتشار یک توکن صحبتی نکرده است، اما این ایده را کاملا رد نکرده است. در دیسکورد استارک ویر، اعضای تیم اغلب به سؤالات مربوط به انتشار توکن را بدون هیچ نظری پاسخ می‌دهند. البته که مهم‌ترین و محبوب‌ترین راه استارک‌ور برای غیرمتمرکز کردن پروتکل استارک‌نت (StarkNet) انتشار توکن حاکمیتی است.

نسخه آلفا استارک‌نت (StarkNet) به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا قبل از انتشار عمومی در سال ۲۰۲۲ برنامه‌هایی بسازند و در شبکه منتشر کنند. کاربران می‌توانند آرجنت (Argent)، (یکی از اولین کیف‌پول‌های افزونه مرورگر سازگار با ااستارک نت) را دانلود کنند. از آنجایی که استارک ویر به هر طریقی از صحبت در این مورد خودداری کرده است، بسیاری بر این باورند که وجود یک توکن، احتمالا یک ایردراپ، برای کاربران در آینده محتمل است.

۳. ایردراپ ZigZag

گام بعدی برای کسانی که اتریوم را به zkSync یا استارک نت منتقل کرده‌اند، انجام برخی معاملات در زیگ زاگ (ZigZag) است. زیگ زاگ اولین صرافی غیرمتمرکز است که بر روی zkSync و استارک نت آلفا ساخته شده است. هنوز در مراحل اولیه توسعه است و تنها از تعداد محدودی از جفت‌های معاملاتی پشتیبانی می‌کند. اما به نظر می‌رسد که نسبت به پروتکل‌های دیگری که قصد راه‌اندازی بر روی راه‌حل‌های لایه ۲ مبتنی بر ZK-Rollup را دارند، پیش روی قابل توجهی دارد. شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه اگر صرافی زیگ زاگ (ZigZag) تصمیم به انتشار یک توکن بگیرد، کاربران می‌توانند در آینده یک ایردراپ دریافت کنند.

ایردراپ ZigZag
۴. ایردراپ Arbitrum

در ادامه، یکی از بهترین راه‌حل‌های لایه ۲ اتریوم یعنی آربیتروم (Arbitrum) در لیست ۱۰ ایردراپ احتمالی اتریوم در سال ۲۰۲۲ قرار دارد. حدس و گمان‌ها برای ایردراپ پروتکل آربیتروم از زمانی به‌وجود آمدند که گود بریج (Good Bridge)، یک بریج محبوب بر روی شبکه آوالانچ (Avalanche)، تمامی عرضه توکن خود را میان کسانی که از این بریج برای انتقال وجه استفاده کرده بودند توزیع کرد.

ایردراپ Arbitrum

 

برخی حدس می‌زنند که کاربران بریج آربیتروم (Arbitrum Bridge) نیز می‌توانند انجام ایردراپ مشابهی را در آینده داشته باشند. در حالی که ادوارد فلتن (Edward Felten)، یکی از بنیانگذاران شرکت توسعه‌دهنده آربیتروم یعنی آفچین لبز (Offchain Labs)، اعلام کرد که پروتکل قصدی برای انتشار توکن ندارد اما باز هم بسیاری احتمال انتشار توکن را زیاد می‌‌دانند.

۵. ایردراپ Optimistic

Optimistic یکی دیگر از پروژه‌هایی است که هدف آن ایجاد راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه ۲.۰ برای شبکه اتریوم است. مانند آربیتروم، حدس و گمان ایردراپ برای کسانی که توکن‌های اتریوم (ETH) خود را به Optimistic متصل و از برنامه‌های دی‌فای این پروتکل استفاده می‌کنند، وجود دارد. پروتکل‌های دی‌فای سینتتیکس (Synthetix)، سیناپس (Synapse) و یونی‌سواپ (Uniswap) همگی تاکنون از Optimistic پشتیبانی و استفاده می‌کنند. انجام معاملات بر روی این پروتکل‌ها نیز می تواند منجر به واجد شرایط بودن برای دریافت ایردراپ Optimistic شود.

ایردراپ Optimistic
۶. ایردراپ HOP

از آنجایی که احتمال ایردراپ چندین راه‌حل لایه ۲ اتریوم در آینده وجود دارد، پلی این پروتکل‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند نیز کاندید خوبی به‌نظر می‌رسد. Hop، یک بریج رول‌آپ به رول‌آپ است که اتریوم را به آربیتروم ، پالی‌گان، Gnosis و Optimistic متصل می‌کند. شایعاتی مبنی بر اینکه استفاده از بریچ این پروتکل‌ها، اضافه کردن نقدینگی و استیک کردن توکن‌های عرضه‌کننده نقدینگی می‌تواند کاربران را واجد شرایط ایردراپ آینده کند، وجود دارد. استفاده از پروتکل هاپ می‌تواند احتمال واجد شرایط شدن برای کسانی که می‌خواهند هر در هر سه ایردراپ احتمالی شرکت کنند، بالا می‌برد.

ایردراپ HOP

کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را بر روی شبکه اتریوم به آربیتروم ارسال کنند و سپس از هاپ برای ایجاد پل ارتباطی با آپتیمیزم استفاده کنند و در هزینه‌های گس اتریوم نیز صرفه‌جویی کنند. علاوه بر این کسانی که از بریج این پروتکل استفاده می‌کنند ممکن است واجد شرایط دریافت سایر ایردراپ ها نیز باشند. 

۷. ایردراپ Bored Ape Yacht Club

با حرکت به سمت راه‌حل‌های لایه ۲ اتریوم، ایردراپ احتمالی بعدی برای دارندگان یکی از  شناخته‌شده‌ترین مجموعه‌های NFT Bored Ape Yacht Club است. حساب توییتر این پروژه در ماه اکتبر مورد در مورد امکان راه‌اندازی یک توکن در سه‌ ماهه اول سال ۲۰۲۲ صحبت کرده است، با این حال این خبر هنوز به شکل رسمی تایید نشده است. این‌ خبر که دارندگان توکن‌های NFY Bored Ape Yacht Club احتمالا یک ایردراپ دریافت خواهند کرد.

ایردراپ Bored Ape Yacht Club

همچین از آنجایی که بسیاری از کاربران امکان خرید توکن‌های گران قیمت Bored Apes را ندارند، این احتمال وجود دارد که دارندگان توکن‌های پروژه‌های جانبی آن مانند Bored Ape Kennel Club و Mutant Ape Yacht Club واجد شرایط شرکت در ایردراپ باشند.

۸. ایردراپ CowSwap

پلتفرم CowSwap اولین صرافی غیرمتمرکز است که بر اساس پروتکل Gnosis V2 ساخته شده است. این پروتکل به کاربران امکان می‌دهد که با استفاده از سفارش‌های بدون هزینه گس که به صورت همتا‌به‌همتا یا توسط هر منبع نقدینگی درون-زنجیره‌ای تسویه می‌شوند، توکن‌ها را خرید و فروش کنند. مدتی است که شایعات ایردراپ پلتفرم CowSwap در توییتر و در میان جوامع CowSwap و Gnosis منتشر شده است. همچین، یک طرح برای بهبود این پروتکل با استفاده از توکن در انجمن Gnosis  ارائه شده که مورد توجه قرار گرفته است. اگر CowSwap تصمیم به راه‌اندازی یک توکن گرفته باشد، احتمالا دارندگان توکن پروتکل Gnosis نیز واجد شرایط دریافت ایردراپ خواهند بود.

ایردراپ CowSwap
۹. ایردراپ Clipper

کلیپر (Clipper) یکی دیگر از صرافی‌های غیرمتمرکز تازه راه‌اندازی شده که در لیست پروژه‌های احتمالی اتریوم برای ایردراپ قرار دارد. کلیپر خود را به‌ عنوان یک صرافی برای معامله‌گران خرده‌ معرفی می‌کند که با هدف پایین نگه داشتن اسلیپیج برای انجام انجام مبادلات کمتر از ۱۰٬۰۰۰ دلاری تمرکز دارد.

ایردراپ Clipper

علاوه بر اینکه این صرافی غیرمتمرکز هنوز توکن خود را منتشر نکرده است، اعلام کرده که قصد دارد یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) ایجاد کند. بنابراین ممکن است در آینده یک توکن برای غیرمتمرکز‌تر کردن پروتکل خود راه اندازی کند. استفاده از صرافی کلیپر برای می‌تواند کاربران را واجد شرایط دریافت جوایز ایردراپ آینده کند. کسانی که می‌خواهند از هزینه‌های بالای گس در اتریوم اجتناب کنند، می‌توانند تراکنش‌های خود را بر روی شبکه پالی‌گان انجام دهند تا در لیست احتمالی این ایردراپ بالقوه قرار بگیرند.

۱۰. ایردراپ Unstoppable Domains 

پس از ایردراپ غافلگیرکننده اتریوم نیم سرویس (ENS) در اوایل نوامبر، گمانه‌زنی‌ها در مورد اینکه آیا سایر ارائه‌دهندگان دامنه بلاک چین نیز ایرداپ خواهند داشت، افزایش یافته است. Unstoppable Domains دامنه‌ی “crypto” را در اتریوم و پالی‌گان ارائه می‌کند؛ مشابه آنچه ENS (سرویس نام اتریوم) دامنه‌ی “eth” را در اتریوم ارائه می‌کند.

ایردراپ Unstoppable Domains 

این پروتکل در حال حاضر توکنی ندارد و آن را به یک کاندیدای اصلی برای ایردراپ در آینده تبدیل می کند. برخلاف ENS، برای خرید دامنه بدون هزینه تمدید Unstoppable Domains فقط به یک بار پرداخت نیاز دارد. اگر این پروتکل تصمیم به صدور توکن بگیرد، صاحبان این دامنه واجد شرایط ایردراپ آینده خواهند بود.


نتیجه گیری 

در آغاز سال ۲۰۲۱، پروتکل‌های DeFi امیدوارکننده‌ترین گزینه‌ها برای دریافت ایردراپ‌ به نظر می‌رسند. همانطور که انتظار می‌رفت، بسیاری از پردرآمدترین ایردراپ‌ها از پروژه‌های DeFi شبکه اتریوم به دست آمده‌اند. بنظر می‌رسد در سال ۲۰۲۲، راه‌حل‌های لایه ۲ اتریوم و بریج‌های میان آنها در آستانه‌ی محبوب شدن باشند. جدای از نام‌هایی که در لیست ۱۰ پروژه احتمالی اتریوم برای ایردراپ ذکر شده است، هر راه‌حل دیگر مقیاس‌پذیری اتریوم یا پروتکل‌هایی که قابلیت همکاری با این شبکه را دارند، در سال آینده احتمالاً شرایط خوبی برای به حداکثر رساندن شانس ایردراپ شدن هستند.

علاوه بر اتریوم، جست‌وجو در پروتکل‌های دی‌فای اکوسیستم‌های دیگر مانند کازماس (Cosmos)، آوالانچ (Avalanche) و سولانا (Solana) نیز احتمالاً برای پذیرندگان پروتکل پاداش‌هایی به همراه خواهد داشت. جدای از پاداش‌های توکن‌ها، آشنایی با فناوری‌های آینده به خودی خود یک سرمایه گذاری عالی است که با آموزش همراه است. در حالی که استفاده از پروتکل‌های اولیه می‌تواند نتایج قابل توجهی داشته باشد، افرادی که این کار را انجام می‌دهند باید از خطرات ناشی از استفاده از پروتکل‌هایی که هنوز در مراحل اولیه توسعه هستند، آگاه باشند.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۳/۵ - (۶ امتیاز)
نظرات
۴ دیدگاه

۴ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست