اوکی اکسچنج

آموزش کسب درآمد با پلتفرم Zapper.fi

آموزش کسب درآمد با پلتفرم Zapper.fi

به طورکلی پلتفرم Zapper برای مدیریت و استفاده از دیفای در یک واحد مستقل شکل گرفته است. با توجه به سختی‌های موجود در‌ فارمینگ بهره آیا بهتر نیست به کمک یک داشبورد پورتفولیو خود را مدیریت کنید؟ این همان کاری است که زپرفای انجام می‌دهد. یک داشبورد مدیریت پورتفولیو برای DeFi که استخر‌های نقدینگی و موقعیت‌های استخراج نقدینگی شما را پیگیری می‌کند؛ این روز‌ها بحث دیفای داغ است، از این رو Zapper Finance (که به عنوان Zapper شناخته می‌شود)، یک پلتفرم جامع مدیریت دارایی دیفای است. Zapper Finance (یا Zapper.fi) محصول ترکیبی از ابتکارات مردمی DeFiZap و DeFiSnap است.

پلتفرم زپرفای (Zapper.fi) چگونه کار می‌کند؟

لازم است بدانید “Zapping In” و “Zapping Out” دو فعالیت اصلی هستند که پلتفرم Zapper را تشکیل می‌دهند. این بدان معناست که شما می‌توانید برای وارد شدن و خروج از موقعیت‌های DeFi به داشبورد Zapper دسترسی پیدا کنید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید در استخر صرافی یونی سوآپ ETH-DAI شرکت کنید، باید ۵۰ درصد ETH و ۵۰ درصد DAI مبادله کنید. با این حال، برای چند معامله این زمان و کارمزد گس مجدد به همین شکل محاسبه می‌شود. اما با استفاده از این برنامه می‌توانید این کار را با یک کلیک انجام دهید. در نتیجه، پس از تأیید تراکنش خود، در “یونی سوآپ ETH-DAI” وارد استخر “zapped In” می‌شوید. در این حالت شما نیز می‌توانید بدون اشتراک‌گذاری اطلاعات KYC یا کنترل دارایی از زپرفای استفاده کنید.

تاریخچه Zapper. Fi

DeFiZap

بعد از برنده شدن DeFiZap در hackathon مجازی Kyber DeFi، پروژه‌ای که توسط Kyber DeFi ایجاد شده بود، استارت راه اندازی این پروژه شکل گرفت. این سیستم onramps‌های منحصر به فرد دیفای را ارائه می‌کند که به کاهش شوک از دست دادن موقت کمک زیادی می‌رساند. DeFiZap همچنین یکی از برترین دریافت‌کنندگان کمک‌های مالی در چهارمین دور Gitcoin Grants است.

تاریخچه Zapper. Fi

DeFiSnap

داشبورد DeFiSnap جهت ردیابی برای مکان‌های DeFi مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که دیفای‌اسنپ نیز دریافت‌کننده کمک‌های مالی در پنجمین دور Gitcoin Grants بوده است، می‌توان آن را با دیفای زپ مقایسه کرد. DeFiSnap به دلیل ادغام با DeFi معروف شد. DeFiSnap به کاربران اجازه می‌دهد موقعیت‌های برجسته را ردیابی کنند، اما به آن‌ها اجازه نمی‌دهد که از پول خود استفاده کنند. زپرفای در ماه مه سال ۲۰۲۰ هنگامی که DeFiSnap و DeFiZap با هم ترکیب شدند، شکل گرفت. برای ایجاد راحتی و دسترسی بهتر با دیفای، این پلتفرم دو پروتکل درجه یک را باهم ادغام کرد. در ادامه، خلاصه‌ای از اطلاعاتی را مشاهده می‌کنید که از وبسایت رسمی پلتفرم Zapper بدست آمده است.

کاربرد پلتفرم زپر مدیریت پروژه‌‌های دیفای Web3
تعداد کاربران بیش از ۱ میلیون کاربر از ابتدای سال ۲۰۲۰
تعداد پلتفرم‌‌های پشتیبانی شده در زپر ۲۴۴ پلتفرم
مقدار سرمایه گذاری کاربران از طریق زپر بیش از یک میلیارد دلار

ویژگی‌های پلتفرم زپر

پلتفرم Zapper دارای تعدادی ویژگی منحصر به فرد است:

 • امکان ادغام با انواع سیستم‌های DeFi
 • انتقال پول به سیستم عامل‌های مختلف
 • فراهم کردن ویژگی‌های چند مجموعه‌ای و امکان توزیع دارایی‌ها را در چندین مجموعه نقدینگی
 • جمع‌آوری بهترین فرصت‌ها در یک داشبورد
 • انجام کلیه کارها تنها در یک وبسایت
 • استفاده از تعداد زیادی “زپرز”
 • کنترل موقعیت‌های دیفای در یک تصویر فوری از دارایی‌ها و بدهی‌ها
 • تقسیم نقدینگی به نسبت مورد نیاز (به عنوان مثال، این نسبت‌ها در یونی سواپ ۵۰/۵۰ و در Balancer ۸۰/۲۰ است.)

چگونه از زپر استفاده کنیم؟

شما می‌توانید با روش‌های زیادی در DeFi با Zapper سرمایه‌گذاری و با این روش در زمان، تلاش و هزینه گس خود به مقدار قابل توجهی صرفه‌جویی کنید. بدون نیاز به بازدید از هر وب سایت، می‌توانید با پروتکل‌های DeFi پیشرو از جمله Balancer،Curve، یونی سواپ و یرن فایننس کار کنید.

 • در مرحله اول نیازی به ثبت نام و ایجاد حساب نیست.
 • تنها به کیف پول متامسک خود متصل شوید. (می توانید به یک یا چند کیف پول متصل شوید)
 • برای این کار کافی است به روی منوی کشوی در کنار آدرس کیف پول بالا سمت چپ کلیک کنید. سپس گزینه مدیریت آدرس‌ها را انتخاب کرده و ادرس یا آدرس‌های کیف پول اتریوم خود را وارد کنید.
 • در این مرحله با پرسشنامه‌ایی مواجه می‌شوید.
 • در این پرسشنامه در مورد روش و استراتژی مورد نظر شما برای سرمایه‌گذاری در دیفای سؤال می‌شود. این پرسشنامه به شما کمک می‌کند تا نوع سرمایه‌گذاری را بفهمید و همچنین اهداف و ریسک‌پذیری خود را بار دیگر محک بزنید.
 • بعد از مشخص کردن استراتژی، شما مستقیماً وارد یک Zaps می‌شوید.
 • در تب “Invest” به دنبال پروتکل‌های پشتیبانی شده باشید.
 • شما می‌توانید نقدینگی را اضافه کنید، پاداش دریافت کنید و از جمله موارد دیگر مانند امتیازات رای دادن را در این بخش داشته باشید.

در نظر داشته باشید که وبسایت Zapper هزینه‌ای از شما دریافت نمی‌کند؛ البته در زمان Zap In یا Zap Out باید هزینه گس اتریوم را بپردازید، همچنین زپر هیچگونه مراقبتی در قبال دارایی‌های شما انجام نمی‌دهد.

مزیت‌های استفاده از پلتفرم Zapper

پلتفرم Zapper به شما امکان می‌دهد موقعیت خود را در میان محبوب‌ترین پروتکل‌های DeFi ردیابی کنید، برای مثال بالانسر، کرو، dYdX، توکن ستز، سینتتیکس و یونی سوآپ. همچنین رپر به شما امکان می‌دهد تا دارایی‌های خود را به تفکیک سیستم عامل‌ها مشاهده کرده و پول نقد را به پروتکل‌های پشتیبانی شده منتقل کنید. شایان ذکر است که یکی از مهم‌ترین مزیت‌های زپر، نحوه ساده‌سازی روند مالی آن است.

مزیت‌های استفاده از پلتفرم Zapper

استخراج نقدینگی به صورت دستی زمان زیادی به طول می‌انجامد، اما با زپر این زمان کوتاه‌تر است چرا که نیاز به دیدن و جستجوی چندین پروتکل نیست. دلیل این سرعت بالاتر نیز یکجا قرار گرفتن وام، معاملات مارجین و تجمیع در Zaps است. شما همچنین می‌توانید با ترکیب بسیاری از معاملات در یک معامله با Zapper، در هزینه گس اتریوم صرفه‌جویی کنید.

سایر ویژگی‌های Zapper

از طریق داشبورد زپر می‌توان به صد‌ها نقدینگی دسترسی پیدا کرد، در نتیجه، شما می‌توانید از بین انواع استخر‌ها بر اساس نیاز‌های نقدینگی آن‌ها را انتخاب کنید و شروع به دریافت هزینه و سایر پاداش‌ها کنید. به یاد داشته باشید تا زمانی که کیف پول خود را متصل نکرده‌اید، نمی‌توانید به اطلاعات داشبورد دسترسی داشته باشید.

سایر ویژگی‌های Zapper

اگر کیف پول‌های متعددی دارید، می‌توانید آدرس ۰x را وارد کنید و سپس روی آدرس‌ها کلیک کنید. این به شما این امکان را می‌دهد تا بسته به آنچه در کیف پول خود دارید و آنچه در مخزن نقدینگی موجود است، حساب خود را تجزیه کنید و سپس تفکیک تخصیص دارایی خود را بسته به پروتکل که در آن قرار دارند انتخاب کنید.

ابزار ردیابی پورتفولیو

توانایی دیدن معاملات یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد در ابزار ردیابی پورتفولیو است. ممکن است از این بازار برای جستجوی مبتنی بر پروتکل یا توکن استفاده کنید. این ویژگی نسبت به استفاده از سایت Etherscan برای کشف مواردی مانند یک رمز SNX به مراتب آسان‌تر است. با وجود اینکه Etherscan ابزاری کارآمدی است، اما موارد استفاده متفاوتی نسبت به این ابزار دارد. به بیان ساده‌تر، یافتن توکن در کیف پول خود در Etherscan دشوارتر از Zapper است. فراموش نکنید که تکنولوژی دیفای همه چیز را برای شما آسان‌تر می‌کند.

ایجاد نقدینگی در Zapper

زپر از طریق یک رابط واحد به شما امکان می‌دهد منابع خود را جمع کنید. جهت ایجاد نقدینگی، می‌توانید از زپر برای انتخاب استخر‌های مختلف استفاده کنید. همچنین می‌توانید استخرها را بر اساس نقدینگی طبقه‌بندی کنید. اگرچه استخر‌های نقدینگی مختلف ممکن است درآمد کمتری را ارائه دهند، اما ایمنی استخرها نیز در این حالت کمتر خواهد بود. 

یکی از مزیت‌های زپرفای این است که به شما امکان می‌دهد با استفاده از توکن‌هایی که در کیف پول خود دارید اما آن توکن در استخر نیست، کار خود را شروع کنید. بنابراین، اگر می‌خواهید LP در استخر yCurve باشید، باید از یکی از استیبل کوین‌های مشخص شده استفاده کنید در غیر این صورت نمی‌توانید نقدینگی ارائه دهید. از طرف دیگر وبسایت zapper.fi به شما امکان می‌دهد با آنچه در حال حاضر در کیف پول خود دارید شروع کنید. شما می‌توانید تمام دارایی‌های خود را با یک حرکت ساده و یک کلیک مشاهده کنید. پیگیری پروتکل‌های مختلف همیشه مهم است، به خصوص اگر از چندین آدرس کیف پول اتریوم استفاده می‌کنید.

فرض کنید برای تأمین نقدینگی نیاز  به استیبل کوین USDC است، اما شما در کیف پول خود فقط ETH دارید. Zapper می‌تواند در زمان شما برای انتقال ETH به صرافی غیر متمرکز مانند Uniswap صرفه‌جویی کند. می‌توانید تا پایان مراحلی که زپر برای شما انجام می‌دهد، در زپر بمانید. این فرایند رایگان نخواهد بود؛ زیرا برخی از هزینه‌های گس وجود دارد، اما شما می‌توانید نقدینگی را در یک معامله به سرعت تأمین کنید، حتی اگر استیبل کوین مورد نیاز را نداشته باشید.

استخر‌های نقدینگی زپر در یونی سواپ

در یونی سواپ سه نوع مدل استخر وجود دارد:

استخر‌های Pegged

این‌ها استخر‌های کم خطر با پاداش کم هستند. این استخر‌ها برای توکن‌هایی که پشتیبانی اتریوم را دارند، استفاده می‌شوند. از این رو پیشنهاد می‌کنیم به طور کامل برای معاملات، هزینه‌های معاملاتی و پاداش‌ها با اتریوم کار کنید.

استخر‌های استیبل

استخر‌های استیبل سرمایه‌گذاری‌هایی با ریسک بالا و پاداش بالا هستند؛ برای مثال استخر ETH-DAI. از ا«جایی که سود این استخر‌ها زیاد است، تریدر‌ها آن را می‌پسندند. البته عیب بزرگ این استخر سود ناپایدار و ریسک بالای آن است، به این معنی که ممکن است سود رمز ارز اتریوم شما به طور کامل از بین برود. با این حال، اگر هزینه‌ها به اندازه کافی بالا باشد، هزینه فرصت می‌تواند جبران شود.

استخر‌های توکن (Token Pools)

برای هولدر‌ها، این استخرها‌ ایده‌آل هستند؛ برای مثال ETH-MKR. اگر شما توکن‌هایی دارید، چرا از آن برای تأمین نقدینگی در یک مجموعه ثابت استفاده نمی‌کنید؟ البته این را به عنوان یک توصیه سرمایه‌گذاری برداشت نکنید. در هر صورت ابتدا سعی کنید اطلاعات خود را در آن مورد بالا ببرید. بنابراین اگر به دنبال کسب درآمد بیشتری هستید، این موضوع ارزش مطالعه بیشتر را دارد. با این حال، کسانی که تأمین‌کننده نقدینگی هستند، بهتر است از استخر‌های که زیر ساخت بهتر و محکم‌تری دارند استفاده کنند. در عوض استفاده از برخی منابع مبهم و ناپایدار که سود زیادی را هم ارائه می‌دهند، به دنبال نشانه‌هایی از حجم بالا و مشارکت زیاد ارائه‌دهندگان نقدینگی باشید.

استخر‌های توکن (Token Pools)

البته فراموش نکنید که باید از استخر‌هایی با توکن‌های تخصصی و عجیب و غریب نیز خودداری کنید. یا حداقل قبل از ورود به این نوع استخر‌ها در مورد توکن‌های آن به خوبی تحقیق کنید. با این حال، چند مسأله وجود دارد که باید قبل از تصمیم‌گیری برای تبدیل شدن به تأمین‌کننده نقدینگی از خود بپرسید. از چه منابعی می‌خواهید به خوبی استفاده کنید؟ آیا مقداری DAI اضافی دارید؟ آیا می‌خواهید توکنی را که مالک آن نیستید ارائه دهید؟

خطرات استفاده از پلتفرم Zapper

اول از همه، در حالی که از پروتکل DeFi استفاده می‌کنید، همیشه از عقل سلیم استفاده کنید. به این معنا که صفحه Zapper را به عنوان نشانک در مرورگر خود ذخیره کرده و فقط از همین طرق استفاده کنید. شما نباید روی هیچ پیوند‌ ایمیل ناخواسته، بدون توجه به میزان مشروعیت آن کلیک کنید. چرا که این احتمال وجود دارد که یک طرح فیشینگ و کلاهبرداری باشد.

آیا زپر امن است؟

خطرات استفاده از ویژگی‌های Invest همانند سایر انواع ریسک نقدینگی است. اگر از فرصت ارائه دهنده نقدینگی در هر پلتفرم DeFi استفاده کنید، خود را در معرض نقص‌های احتمالی قرارداد هوشمند قرار می‌دهید. اگر مقدار زیادی پول منتقل می‌کنید با خرید بیمه از شرکت‌هایی مانند Nexus Mutual می‌توانید از پول محافظت کنید.

با این حال، تیم توسعه دهنده پلتفرم زپر در تلاش برای بررسی قرارداد‌های هوشمند است، اما شما نیز باید مراقب ریسک‌های موجود در این سیستم باشید. فراموش نکنید که امکان ایجاد مشکل و خطرات در هنگام انتقال توکن‌ها به یا از استخر‌های مختلف وجود دارد.

خطرات دیگر

یکی از مهمترین خطرات استفاده از Zapper لغزش و خطای کاربر هنگام خرید و معاملات است. برای مقابله با این مورد، روی نماد کوچک در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید. مقابله با این مورد، روی نماد کوچک در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید. شما می‌توانید تحمل لغزش (slippage) و همچنین حداکثر درصدی (۱، ۲ یا ۳  درصد تحمل لغزش) را که مایل به از دست دادن در آنجا هستید انتخاب کنید. وقتی روی “تأیید” برای اجرای Zap کلیک می‌کنید، با پیغامی خطا مواجه می‌شوید که به شما دستور می‌دهد وب سایت را مجدداً بارگیری کنید یا در صورت فراتر رفتن از آن، تحمل لغزش خود را افزایش دهید.

این ویژگی به شما کمک می‌کند از در صورت ورود به یک معامله با هزینه‌ی بالا جلوگیری می‌کند. این ویژگی چندان عقلانی نیست، به همین خاطر تحمل لغزش خود را با فکر و درست انتخاب کنید. خطرات دیگر مربوط به اکوسیستم دیفای است. در سرویس‌هایی مانند Uniswap این خطرات شامل هکر‌ها یا احتمال از بین رفتن موقت داده‌ها است.

نتیجه پایانی

پلتفرم Zapper به سرعت خود را به عنوان یک پروتکل پیشرو در مدیریت دارایی معرفی می‌کند، این پلتفرم بودجه خود را به طور کامل تأمین و با حمایت قوی جامعه، برآورده کردن خواسته‌های فارمر‌ها و ارائه‌دهندگان نقدینگی را ایجاد می‌کند. زپر جدیدترین برنامه‌ها و سیستم عامل‌های دیفای را به شما اطلاع می‌دهد. در بیشتر موارد، dApp جدید در داشبورد Zapper ظرف چند روز پس از انتشار ظاهر می‌شود.

البته در حال حاضر تنها از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کند، دلیل آن هم این است که شرکت معتقد است از آنجا که اتریوم بیشتر فعالیت‌های DeFi را میزبانی می‌کند، موردی مناسبی برای این کار است. از سوی دیگر، در صورتی که بتوانند تعداد کافی از کاربران و نقدینگی را جذب کنند، ممکن است بلاک چین‌های دیگر را هم مورد بررسی و پشتیبانی قرار دهند.

سوالات متدوال

  سوالات متداول

زپر دیفای چیست؟

یک پلتفرم جامع مدیریت دارایی دیفای است که استخر‌های نقدینگی و موقعیت‌های استخراج شما را پیگیری می‌کند.

پلتفرم Zapper چه کاربردی دارد؟

با کمک این برنامه می‌توانیم تمامی امور مربوط به دیفای و قراردادهای هوشمند را در زمان کمتر و به صورت بسیار راحت‌تر انجام دهیم.

۴.۶/۵ - (۵ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست