بنر اوکی اکسچنج

بنر ارزتودی

ارز دیجیتال یرن فایننس (Yearn Finance)؛ دومین رمزارز گران بازار

ارز دیجیتال یرن فایننس (Yearn Finance)؛ دومین رمزارز گران بازار

یرن فایننس و یا به اختصار YFI یکی از رمز ارز‌های بومی از پروتکل یرن فایننس (Yearn Finance) بوده و یک توکن حاکمیتی است که به کاربران امکان رای در مورد پروتکل را می‌دهد. این توکن که بر روی بلاک چین اتریوم کار می‌کند، در ژانویه ۲۰۲۰ فعالیت خودش را شروع کرد. تمرکز یرن فایننس بر روی امور مالی غیر متمرکز شبکه اتریوم است یا به زبان ساده‌تر می‌توان گفت که این پروژه مانند رباتی است که همیشه در حال یافتن بهترین استخراج نقدینگی در اتریوم دیفای (امور مالی غیر متمرکز) است.

مشاهده: قیمت لحظه ای یرن فایننس

آشنایی با پروژه Yearn Finance

امور مالی غیر متمرکز یا به اختصار دیفای (Decentralized)، به دلیل افزایش بازدهی ارائه شده توسط پروتکل‌ها، پیشرفت خوبی داشته است. پیدایش توکن‌های حاکمیتی، که به کاربران اجازه کنترل پروتکل‌ها را می‌داد، به طور قابل توجهی بر پیشرفت آن تاثیر داشت. توکن‌های حاکمیتی بر غیرمتمرکز‌سازی سیستم دیفای نقش بسیار مهمی داشته‌اند.

با موج سواری بر توکن‌های حاکمیتی، یرن فاینانس (مشاهده وبسایت) در جولای ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد. این رمز ارز به سرعت در دنیای ارزای دیجیتال جا باز کرد به طوری که در عرض یک ماه از ۳ دلار به ۳۰ هزار دلار افزایش پیدا کرد.

یرن فایننس چیست؟

قبل از اینکه به سراغ معرفی توکن YFI برویم، بیایید در مورد پروژه یرن فایننس  و یا وای ارن (YEarn ) توضیحاتی را برای شما شرح دهیم. Yearn Finance در اوایل سال ۲۰۲۰ توسط آندره کرونژ راه‌اندازی شد، یک پروتکل مبتنی بر اتریوم است که بر دسترسی کاربران به بالاترین بازده سپرده‌های اترسوم، استیبل کوین و آلت کوین متمرکز شده است. آندره کرونژ توسعه دهنده فناوری مالی آفریقای جنوبی که با پیدا کردن ناسازگاری‌ها در برنامه‌ای مختلف دیفای، ‌ایده یرن فایننس در ذهنش جرقه خورد. کرونژ پس از اولین راه‌اندازی، پروتکل را به روز‌رسانی کرد و طیف جدیدی از محصولات را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داد.

یرن فایننس چیست؟

مهم‌ترین ویژگی‌های یرن فایننس

مهمترین ویژگی این پروتکل Vaults نام دارد، با کمک این ویژگی کاربران می‌توانند رمز ارز‌های خود را سپرده‌گذاری کنند و از طریق آن وام بگیرند. وجوه‌واریز شده به وسیله یک استراتژی خودکار مدیریت می‌شود تا سود را به حداکثر و ریسک را به حداقل برساند. در ابتدا یرن فایننس تنها از استیبل کوین‌ها پشتیبانی می‌کرد، اما بعد از حمایت اتریوم، توکن‌های و سایر کوین‌های دیگر را نیز پشتیبانی می‌کند.

پروتکل Vaults از آنجایی که هزینه بالای انجام تراکنش‌های اتریوم را کاهش می‌دهد به همین خاطر اهمیت زیادی دارد. به این صورت که تنها یک حساب (صاحب والت) باید هزینه تراکنش را برای کشت سود یا فارمینگ بهره (yield farming) پرداخت کند.

پروژه Yearn. finance همچنین انواع مختلفی از خدمات اضافی را ارائه می‌دهد. Earn نسخه تجزیه و تحلیل شده Vaults است که فقط استیبل کوین و توکن بیت کوین را می‌پذیرد. کاربران می‌توانند سکه‌های سنتی را با توکن‌های ارائه دهنده نقدینگی که از طریق Zap مبادله کنند. یرن فایننس در حال کار بر روی محصولات جدید دیگر خود مانند yInsure، یک پروتکل بیمه غیر متمرکز برای کاربران DeFi و StableCredit، که کار‌های وام را آسان می‌کند، است.

با توکنYFI آشنا شوید

تا ماه جولای یرن فاینسس به خوبی عمل می‌کرد. اما بعد از راه‌اندازی در سال ۲۰۲۰ و نزول بازار رمز ارز‌ها در مارس، بسیاری از کاربران برای استفاده از این پروتکل جدید حساس و نگران شده بودند. بعد از این جریانات پست وبلاگ کرونژه در مورد ارز یرن فایننس منجر به تغییر این وضعیت شد. یک توکن ERC-۲۰ راه‌اندازی شد تا کاربران بتوانند پروتکل یرن فایننس را کنترل و مدیریت کنند.

محصولات YFI از طریق روش‌های مختلف که شامل، تامین نقدینگی Balancer، صرافی غیر متمرکز و‌واریز سرمایه اجرا می‌شوند. با وجود اینکه در پست وبلاگ مدیوم اعلام شده بود که یرن فایننس هیچ ارزش واقعی ندارد، بازار کوین‌ها را بهم ریخت و به طرز عجیبی رشد کرد. ارز یرن فایننس در ابتدا با قیمت ۳ دلار در استخر بالانسر معامله می‌شد؛ اما بعد از اینکه سرمایه‌گذاران مقدار زیادی از این ارز را سپرده‌گذاری کردند، ارزش آن زیاد شد.

مدتی بعد از معرفی، جامعه اداره‌کننده پروتکل تصمیم بر این گرفتند تا این ارز را به حداکثر ۳۰ هزار کوین برسانند تا کمیاب باقی بماند. اما تعدادی که از این تصمیم ناراضی بوند از پروژه جدا شدند، پروژه را فورک کردند و پروژه جدیدی به نام DFI. money یا YFII ایجاد کردند.

غیر متمرکز شدن یرن فایننس چگونه اتفاق افتاد؟

با وجود اینکه YFI محبوبیت زیادی بین کاربران پیدا کرده بود، اما این ارز مهم اهداف دیگری را نیز دنبال می‌کرد:

  • غیر متمرکز شدن 
  • کنترل پروتکل توسط کاربران.

مکانیزم کشت (Farming)، این اجاره را به کاربران می‌داد که با هر مقدار سرمایه در هر زمان، با همان مقدار YFI کسب کنند. این بدین معنا بود که هر کاربری که دارای ارز YFI بود می‌توانست بر روی یرن فایننس تاثیر بگذارد.

بعد از راه‌اندازی YFI، پورتال حاکمیتی ایجاد شد. در این محیط دارندگان توکن می‌توانند در مورد تصمیمات مختلفی مانند استخدام بازاریابان، طراحان و افزودن استراتژی‌های مختلف به والت، که توسط جامعه ارائه می‌شود رای دهند.

البته دارندگان توکن YFI تصمیم بزرگ دیگری نیز گرفتند؛ که دارندگان بتوانند به قسمتی سود‌های پروتکل دسترسی داشته باشند. با توجه به این تصمیم کارمز‌های اخذ شده برای محصولات یرن فایننس که متعلق به خزانه داری است؛ بین دارندگان YFI و تیم توزیع می‌شود. این تصمیم ارز YFI را به دارایی سودآور تقسیم کرد، که آن را از بیت کوین و اتریوم جدا کرده است.

دلیل اهمیت توکن YFI

در حالی که بسیاری فکر می‌کنند قیمتی که پیدا کرده، یکی از مزیت‌های آن حساب می‌شود، اما باید بگویم که مهمترین دلیل اهمیت آن تغییر در نحوه ایجاد انگیزه برای پذیرش پروتکل‌ها است. از آنجایی که هر کس می‌تواند با هزینه‌ایی یکسان در تولید کوین‌های آن شرکت کنند، ارز یرن فایننس به عقیده بسیاری از سرمایه‌گذاران عادلانه‌ترین روش عرضه بعد از بیت کوین را داشته است. 

دلیل اهمیت توکن YFI

کاربران به جای استفاده یک مدل اولیه ارائه کوین‌ها (ICO)، که در آن کاربران مبلغ مشخصی را برای هر سکه جدید پرداخت می‌کردند؛ در YFI ملزم به شرکت در پروتکل‌ها هستند. از آنجا که هر کاربر قدرت یکسانی برای تأثیرگذاری بر Yearn. finance از طریق توکن حاکمیتی دارد، جامعه‌ای به سرعت در اطراف پروژه رشد کرد. حتی پس از نوسانات اولیه قیمت، Yearn. finance به یکی از فعال‌ترین جوامع را در فضای مالی غیر متمرکز تبدیل شده است.

چالش‌های یرن فایننس

به طور حتم، ارز یرن فایننس بدون چالش نخواهد بود. چرا که سرمایه‌گذاران مشتاقانه تمام حرکات کرونژه مغز متفکر یرن فایننس را دنبال می‌کردند. این بدان معناست که اگر او استراحت کند، بسیاری از مردم آن را به عنوان یک شکست برای YFI در نظر می‌گیرند. در نتیجه، برخی معتقدند که پروژه هنوز بر این رقم محوری (حداقل تا حدی) یک بازیکن اصلی متمرکز است.

نمودار کندل استیک Yearn.finance

برای مثال، بعد از اینکه کرونژه در اوایل امسال اعلام کرد که می‌خواهد فضای دیفای را ترک کند، قیمت YFI در پی ترس از تعطیلی پروژه به سرعت سقوط کرد. البته این چالش با معرفی اعضای تیم جدید یرن فایننس به تدریج اهمیت خود را از دست داد. اگر حاکمیتی غیرمتمرکز بدون تاثیر کرونژ ادامه یابد، دیگر مشکلی نخواهد بود.

سخن پایانی

معرفی توکن YFI نشان دهنده تغییر روش توزیع ارز‌های دیجیتال در صنعت کریپتوکارنسی است. پروژه‌ها می‌توانند با ایجاد انگیزه برای کاربران اولیه، به پذیرش سریع و گسترش جامعه برسند. این به‌ایده “پوست در بازی” مربوط می‌شود، که نشان می‌دهد افرادی که علاقه مالی یا احساسی به سرمایه‌گذاری دارند، تمام تلاش خود را برای اطمینان از موفقیت انجام می‌دهند.

پروژه Yearn. finance در حال ایجاد محصولات مالی غیرمتمرکز منحصر به فرد است که آن را به یک پروتل جالب تبدیل کرده است. از آنجایی که تیم طراحان و توسعه‌دهندگان حرفه‌ایی استخدام می‌کنند به نظر می‌رسد آینده‌ایی درخشان دارد. اما زمان نشان می‌دهد که آیا این پروژه می‌تواند مدت بیشتری در فضای دیفای اتریوم پیشرفت کند یا خیر.

سوالات متدوال

سوالات متداول

توکن های حاکمیتی مانند YFI به چه رمز ارزهایی اطلاق می‌شود؟

توکن‌های حاکمیتی، ارزهای دیجیتالی هستند که طوری طراحی شده اند تا دارندگان توکن را قادر سازند در آینده پروتکل موردنظر مشارک داشته باشند. دارندگان توکن حاکمیتی، می‌توانند تصمیمات مرتبط با پروژه مانند ارائه یا رد پیشنهادات را اتخاذ کنند و یا حتی سیستم حاکمیتی را تغییر دهند.

توکن یرن فایننس را روی چه شبکه هایی می‌توان یافت؟

این توکن را علاوه بر شبکه اتریوم می‌توانید در شبکه های BSC،‌ سولانا، فانتوم و آوالانچ بیابید.

۴.۶/۵ - (۷ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست