مجموعه NFT میمون‌های کسل یا Bored Ape Yacht Club چیست؟

Bored Ape Yacht Club

اینستاگرام

مجموعه هنری Bored Ape Yacht Club از ۱۰۰۰۰ میمون بی‌حوصله NFT ساخته شده که توسط آزمایشگاه یوگا در ۳۰‌ آوریل ۲۰۲۱ ایجاد شده است. هر Bored Ape آواتار خود را دارد و عضوی از باشگاه قایق BAYC است. این مجموعه به دلیل اینکه بر بستر شبکه اتریوم است، توانسته توجه و محبوبیت زیادی را به خود جلب کند.  BAYC همچنین از استاندارد توکن غیرقابل تعویض اتریوم ERC-۷۲۱ استفاده می‌کند. ۱۰۱ میمون بی‌حوصله اخیراً به قیمت بیش از ۲۴ میلیون دلار در ساتبیز به حراج گذاشته شده‌اند که ارزش هر میمون حدود ۲۴۱۰۰۰ دلار است.

مشاهده: قیمت لحظه ای Unicly Bored Ape Yacht Club Collection

باشگاه قایق تفریحی میمون بی‌حوصله (Bored Ape Yacht Club) چیست؟

در ابتدا کریپتوپانک بود که مجموعه هنری‌های دیجیتالی NFT را در سال ۲۰۱۷ ایجاد کرد و در اوایل سال ۲۰۲۱ به محبوبیت زیادی رسید. در نظر داشته باشید که BAYC تنها یکی از مجموعه‌های توکن NFT است که از آن زمان به بازار آمده است. همانطور که می‌دانید هر NFT منحصر به فرد است، در این مجموعه نیز همین گونه است. هر میمون این مجموعه تک است؛ با ۱۷۰ ویژگی مختلف، از جمله مو‌های صورت، لوازم جانبی، کلاه و لباس. برخی از ویژگی‌ها غیرعادی تلقی می‌شوند و می‌توانند ارزش Bored Ape را افزایش دهند زیرا هر میمون به صورت برنامه‌ریزی شده ساخته شده است.

باشگاه قایق تفریحی میمون بی‌حوصله (Bored Ape Yacht Club) چیست؟

استخر نقدینگی NFT۲۰، یک NFT DEX بدون مجوز می‌باشد که به دنبال تأمین نقدینگی برای پروژه‌های NFT است و در تاریخ ۵ می‌ توسط BAYC تأسیس شد. مالکان هر BAYC NFT می‌توانند با پرداخت هزینه لازم حدود ۹۵ دلار BAYC۲۰، مشتق ERC-۲۰ برای Bored Ape NFT دریافت کنند. این کار منجر به افزایش نقدینگی توسط مالکان می‌شود. همچنین آن‌ها می‌توانند با واریز ۱۰۰ دلار BAYC۲۰ یکی از Bored Ape‌ها موجود در استخر را بازخرید کنند. برخی از افراد مشهور، مانند ایلان ماسک، این قسمت از سیستم را مورد انتقاد قرار داده‌اند و معتقد هستند که مالکان می‌توانند یک Bored Ape را که متفاوت از میمون اولیه است را بازخرید کنند. برای درک بهتر این موضوع پیشنهاد می‌کنیم مقاله F-NFT با مالکیت اشتراکی را مطالعه کنید.

قیمت هر bored ape چه مقدار است؟

آزمایشگاه یوگا، اوایل قیمت این مجموعه را بر اساس کارمزد گس و مینت کردن آن ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار (۰. ۰۸ ETH) تعیین کرده بود. تیم Bored Ape از هیچ طرح منحنی پیوندی (منحنی پیوند یک مدل ریاضی است که در آن قیمت یک دارایی به طور خودکار در صورت فروش افزایش می‌یابد) استفاده نمی‌کند، چرا که باور دارند هر پروژه‌ای که از منحنی پیوند استفاده کند، به نوعی کلاهبرداری به روش پانزی است.

قیمت هر bored ape چه مقدار است؟

اعضای BAYC مالکیت تجاری دائمی میمونهای Bored خود را دارند. این بدان معناست که مالکان می‌توانند هر کاری که می‌خواهند با Bored Apes خود انجام دهند. در نتیجه، چندین مالک آیتم‌هایی را ایجاد کرده‌اند که میمونهای کسل‌شده‌شان را به تصویر می‌کشد.

چه چیزی منجر به محبوبیت BAYC شده است؟

این مجموعه مانند سایر مجموعه‌های دیگر NFT به این صورت معروف شد که توجه افراد برجسته را به خود جلب کرد. در ابتدا قیمت ثابت ارائه شده توسط BAYC توجه دو کلکسیونر معروف NFT، @Pranksy و @J۱mmy. eth را در توییتر به خود جلب کرد. خرید مشترک ۲۵۰ میمونBored Apes در ۲۴‌ آوریل، باعث شد یک سری از رویداد‌ها شامل تعدادی از افراد، از جمله DJ ۳LAU، که دو جایزه Bored Ape را در سرور Discord خود برگزار کرد، انجام شود.

نحوه به فروش رسیدنِ مجموعه Bored Ape

در عرض یک روز از اولین نمایش در ۳۰‌ آوریل، تمام ۱۰۰۰۰ میمون Bored فروخته شد. در ۳ می‌، قیمت Bored Ape به طور سرسام‌آوری افزایش یافت و یک میمون به قیمت ۱۷۰۰ دلار یا ۶۰۰ درصد بالاتر از قیمت اصلی فروخته شد. جاش هارت از نیواورلئان پلیکانز، تایرس هالیبرتون از ساکرامنتو کینگز، لاملو بال از شارلوت هورنتز، و استفن کری دوبار MVP از گلدن استیت وریرز، همگی اعضای BAYC هستند. خرید یک میمون بی‌حوصله به قیمت ۵۵ اتریوم (۱۸۰۰۰۰ دلار) توسط کری در اوایل سپتامبر باعث افزایش تقاضا برای BAYC و در نتیجه قیمت پایانی حراج ساتبی شد.

این مجموعه چقدر طول کشید تا به فروش برسند؟

از آنجایی که داشتن Bored Ape به شما حق عضویت در Bored Ape Yacht Club را می‌دهد، BAYC از دیگر مجموعه‌های NFT متمایز است. دسترسی به سرور مخفی Discord و “THE BATHROOM”، یک تابلوی گرافیتی مشترک آنلاین که اعضا می‌توانند در آن شرکت کنند و نظر بنویسند، از جمله امتیازات عضویت در باشگاه هستند.

BAYC همچنین یک بار پنج میمون را به صورت تصادفی ایردراپ و یک فروشگاه خرده فروشی منحصر به فرد با لباس‌های محدود VH افتتاح کرد. یکی دیگر از ویژگی‌های نقشه راه BAYC «یادداشت اسرارآمیز» است. این یادداشت اسرارآمیز اولین سرنخ در جستجوی گنج برای اعضای BAYC است که با یک جایزه ۵ ETH و یک میمون بی‌حوصله به اوج می‌رسد. شایان ذکر است تیم BAYC دو مجموعه هنری NFT دیگر به نام‌های Bored Ape Kennel Club و Bored Ape Mutant Club را هم ایجاد کرده‌اند.

مجموعه Bored Ape Kennel Club 

در ۱۸ ژوئن ۲۰۲۱، BAKC تأسیس شد. BAKC یک مجموعه NFT از ۱۰۰۰۰ آواتار سگ است که قرار است همراه هر میمون Bored باشد. تمامی اعضای BAYC که به این NFT‌ها علاقه‌مند بودند به صورت رایگان به آن‌ها توکن‌های مجموعه جدید اهدا خواهد شد. هر سگ در Bored Ape Kennel Club درست مانند Bored Ape به طور مکانیکی، با ویژگی‌های منحصربه‌فرد و تنظیمات پس‌زمینه خود تولید می‌شود.

مجموعه Bored Ape Mutant Club 

در ۲۸ آگوست، Bored Ape Mutant Club (BAMC) راه‌اندازی شد که در مجموع شامل ۲۰۰۰۰ میمون است و ۱۰۰۰۰ نمونه از آن‌ها توسط صاحبان فعلی ایجاد شده‎‌اند که هر کدام از یک ایردراپ سرم جهش یافته (Mutant) هستند. این سرم جهش یافته در سه نوع تولید می‌شود که هر کدام باعث می‌شود یک میمون موجود به روشی منحصر به فرد جهش پیدا کند. تا زمانی که آخرین میمون جهش یافته فروخته نشود، سومین جهش سرم مخفی باقی خواهد ماند. از آنجایی که هر Bored Ape فقط یک بار می‌تواند جهش یابد، بازاری ایجاد شده است که صاحبان آن سعی می‌کنند با نوع دیگری از سرم مبادله کنند.

BAMC به ۱۰۰۰۰ نفر این فرصت را داده است تا با خرید یک میمون جهش یافته به کلاب Mutant بپیوندند. اگر اعضای اصلی Bored Ape میمون‌های جهش یافته خود را بفروشند، ۱۰۰۰۰ نفر دیگر می‌توانند عضو شوند. این عضویت یک پله پایین‌تر از عضویت اصلی BAYC است. امتیازات انحصاری برای اعضایی که فقط یک میمون جهش یافته دارند بعد از Bored Apes ایجاد می‌شود و برخی از مزایا ممکن است فقط برای اعضای VIP در دسترس باشد.

چه کسی Bored Ape Yacht Club را ایجاد کرد؟

Bored Ape توسط ۴ دوست در آزمایشگاه یوگا ایجاد شد. هر بنیانگذار صرفاً با نام مستعار خود شناخته می‌شود که به ترتیب گارگامل، گوردون گونر، امپراتور توماتو کچاپ و نو ساس است. در حال حاضر بنیانگذاران اطلاعات زیادی از خود منتشر نکرده‌اند.

بررسی آینده BAYC 

برجسته‌ترین ویژگی BAYC مربوط به منحصر به فرد بودن و دسترسی اعضا به کلاب است. بسیاری از صاحبان Bored Apes آواتار‌های توییتر خود را به Bored Apes خود تغییر داده‌اند و به عنوان اعضای باشگاه مخفی با یکدیگر تعامل دارند. به گفته یکی از کارآفرینان رمزارز، مالکیت Bored Ape “به نوعی مانند پوشیدن یک ساعت فانتزی یا کفش غیر عادی است”. هر NFT منتشر شده، توانایی ایجاد بازار خود را دارد؛ دلیل آن هم این است که تیم به مالکان اهمیت زیادی می‌دهد. برای مثال، مالکانی که سرم جهش یافته خاصی را دریافت کرده‌اند، ممکن است سعی کنند با سرم دیگری تعویض کنند. مالکان همچنین می‌توانند حیوانات خانگی خود را از طریق BAKC بفروشند یا مبادله کنند. این امر در مورد میمون های جهش یافته و هر NFT جدیدی که BAYC معرفی و بین اعضا توزیع می‌کند هم صدق می‌کند.

آینده برای BAYC چگونه خواهد بود؟

در نتیجه، بخشی از ارزش هر عضویت BAYC به پیشرفت‌های آتی تیم BAYC وابسته است. مالکان نیز نقشی در چگونگی توسعه پروژه خواهند داشت که به طور بالقوه ارزش پروژه را افزایش می‌دهد. انحصار در BAYC به این معنی است که قیمت Bored Apes تا زمانی که مالکان از عضویت خود سود می‌برند، افزایش می‌یابد. این واقعیت که فقط ۱۰۰۰۰ مالک Bored Ape وجود دارد این ویژگی را برجسته‌تر می‌کند.

نتیجه پایانی

علاقه به مجموعه‌های هنری NFT در اوایل سال ۲۰۲۱ رو به کاهش بود تا اینکه BAYC شروع به کار کرد و باعث ایجاد شور و هیجانی در انتشار مجموعه‌های هنری جدید NFT شد. جنبه انحصاری، BAYC را از سایر مجبوب‌ترین مجموعه‌های هنری NFT متمایز می‌کند. BAYC پتانسیل قابل توجهی برای حفظ تقاضا به عنوان یک کالای کلکسیونر رده بالا با حق عضویت دارد. تا اینجا تیم آزمایشگاه یوگا تونایی خود را به خوبی نشان داده‌ اما مهم این است که به این روند پیشرفت خود ادامه دهد.

۴۴.۱۹۲.۲۵.۱۱۳
۴.۴/۵ - (۵ امتیاز)
نظرات
۳ دیدگاه

۳ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارز تودی بپیوندید.

فهرست