اوکی اکسچنج

NFT کاربردی یا Utility چیست؟

NFT کاربردی یا Utility چیست؟

توکن‌های غیرقابل تعویض بعد از یک حراج هنری ۷۰ میلیون دلاری، توجه‌های زیادی را به خود جلب کردند. در سال ۲۰۲۰، حجم کل معاملات NFTS ۲۰۰ میلیون دلار بود. همین مقدار تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ به بیش از ۱۲ میلیارد دلار افزایش یافته است. این پیشرفت فوق‌العاده‌است، اینطور نیست؟ به نظر شما در آینده چه اتفاقاتی برای صنعت NFT قرار است بیفتد؟ در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی کاربرد‌های NFT (Utility NFT) بپردازیم.

ان‌اف‌تی کاربرد‌ی (Utility NFT) چیست؟

بررسی کاربرد‌های NFT در دنیای واقعی مبتنی بر ارزش NFT‌ها هنوز در مراحل اولیه خود است. توکن‌های غیر قابل تعویض می‌توانند عملکرد‌های مختلفی را در شبکه بلاک چین انجام دهند و از نظر رمزنگاری از یکدیگر متمایز هستند. ارزش یک توکن ابزار NFT می‌تواند فراتر از محدودیت‌های سرمایه‌گذاری ساده باشد و شیوه زندگی، کار و بازی ما را تغییر دهد.

یک NFT کاربردی به معنای توکن‌های غیرقابل تعویض با کاربرد‌هایی فراتر از نمایش دارایی‌های دیجیتال است. یکی از ویژگی‌های کلیدی NFT‌های کاربردی برتر، توانایی اعطای امتیازات، پاداش‌ها یا حقوق به مالکان است که اغلب آن‌ها را پیدا نمی‌کنند. برای درک بهتر مثال زیر را در نظر بگیرید.

به برگزاری کنسرتی با حدود ۸۰۰ صندلی و ۸۰۰ بلیط کاغذی فکر کنید. با توجه به شماره بلیط، هر بلیط از بقیه متمایز است. اما هر بلیط فردی برای ورود به کنسرت استفاده می‌شود. در حال حاضر می‌توان به جای استفاده از ۸۰۰ بلیط کاغذی از ۸۰۰ NFT استفاده کرد. چرا که هر NFT متمایز است و هر کدام برای یک هدف واحد کار می‌کنند.

نحوه عملکرد NFT‌های کاربردی

هر کسی که به پروژه‌های NFT کاربردی علاقه‌مند است، می‌خواهد بداند که توکن‌های غیرقابل تعویض کاربردی چگونه کار می‌کنند. با توجه به مشخصات فنی، NFT‌های کاربردی تقریباً مانند NFT‌های معمولی عمل می‌کنند. این NFT‌ها دارایی‌های دیجیتال متمایز در یک بلاک چین هستند که مانند NFT‌های معمولی دارای امنیت رمزنگاری می‌باشند. علاوه بر این، تغییرناپذیری و مزایای شفافیت بلاک چین می‌تواند به دارندگان NFT در تأیید منشأ NFT‌های خود کمک کند.

چگونه می‌توان یک NFT را به NFT کاربردی تبدیل کرد؟

مفهوم توکن‌های غیرقابل تعویض کاربردی، بدون شک توجه کردن به کاربرد اساسی NFT‌ها را برجسته می‌کند. بسیاری از شما باید علاقه‌مند به یادگیری نحوه کاربردی کردن یک NFT برای یک هدف خاص باشید. آیا به ایجاد یک NFT منحصر به فرد با استفاده از فناوری‌های پیشرفته نیاز دارید؟ خیر. راه‌های زیادی برای افزایش سودمندی یک NFT یا یک مجموعه NFT وجود دارد.

استراتژی افزودن سودمندی به توکن‌های غیرقابل تعویض بیشتر به تغییرات در نحوه استفاده از فناوری بستگی دارد تا تغییرات در خود فناوری. می‌توانید با فکر کردن به نمونه‌ای ساده از توکن‌های کاربردی در صنعت موسیقی، ‌ایده‌ای در مورد نحوه ارائه ابزار‌های غیر قابل تعویض به دست‌آورید. در مارس ۲۰۲۱، Kings of Leon رکورد خود را به عنوان مجموعه NFT منتشر کرد.

چگونه می‌توان یک NFT را به NFT کاربردی تبدیل کرد؟

در حالی که بسیاری از تغییرات کاربردی NFT در رکورد ارائه می‌شود، گروه همچنین از کانال‌های توزیع سنتی‌تری مانند iTunes و Spotify استفاده می‌کند. یک NFT با آثار هنری دیجیتال و گزینه دانلود صدا همراه با ضبط گنجانده شده بود و صاحبان می‌توانستند آن را با نسخه محدود وینیل تعویض کنند. صندلی‌های بالای نمایش‌ها و کنسرت‌های Kings of Leon با نسخه دیگری از NFT در این رکورد امکان‌پذیر شد. جالب است که اولین رکورد موسیقی NFT تقریباً ۲ میلیون دلار فروش داشت.

روشی که مصرف‌کنندگان به کاربرد توکن‌های غیرقابل تعویض پی بردند، با مثالی از گنجاندن NFT با تکنیکی جدید در یک سی‌دی موسیقی دوباره ابداع شد. می‌توانید ببینید که چگونه NFT‌های کاربردی به مشتریان چیزی بیش از یک آلبوم موسیقی کمک می‌کنند. بازار هدف این توکن‌های غیرقابل تعویض کاربردی، طرفداران موسیقی هستند، که ممکن است NFT‌های خود را با نسخه‌های واقعی آلبوم وینیل تعویض کنند. علاوه بر این، دارندگان NFT کاربردی می‌توانند مزایای ویژه‌ای مانند بهترین صندلی‌ها در طول کنسرت‌های گروه دریافت کنند. انتشار آلبوم Kings of Leon به عنوان مجموعه‌ای از NFT‌ها به عنوان یک تصویر عالی از مزایای توکن‌های غیر قابل تعویض کاربردی است.

نکاتی در مورد Utility NFTs

یکی از بحث‌های داغ در مورد آینده NFT‌ها، تکامل NFT‌های کاربردی است. این نکته که NFT‌های کاربردی همیشه هم سودمند نیستند، را فراموش نکنید. ویژگی قابل توجه توسعه پروژه‌های NFT کاربردی، میزان سودمندی بسیاری از آن‌ها پس از راه‌اندازی اولیه است. بهترین نمونه از مجموعه NFT که بدون هیچ کابردی خاصی راه‌اندازی شد، مجموعه Bored Ape Yacht Club NFT است. در گذشته، NFT‌های BAYC برای اهداف مختلفی از جمله فروش گذرنامه و بلیط به رویداد‌های انحصاری یا پاداش دادن به کاربران برای ایجاد NFT‌های جدید استفاده می‌شدند.

استفاده از توکن‌های غیرقابل تعویض فراتر از حوزه هنر‌های بصری است که یکی از ویژگی‌های کلیدی NFT‌های کاربردی است. شما نمی‌توانید پیش‌بینی کنید که NFT‌ها همچنان به عنوان ابزاری برای منعطف کردن مجموعه NFT زیبا شما در آینده استفاده شوند. اگرچه NFT‌ها هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند، اما بدیهی است که فرصت‌هایی برای گسترش کاربرد آن‌ها در چندین زمینه وجود دارد.

NFT‌های کاربردی (Utility NFT) در کجا استفاده می‌شوند؟

استفاده از توکن‌های کاربردی نیز سهم قابل توجهی در تعیین آینده توکن‌های غیر قابل تعویض دارد. در اینجا چندین صنعت عمده وجود دارد که می‌توان آن‌ها را با NFT‌های کاربردی ترکیب کرد.

بازی‌

صنعت بازی زمانی که نوبت به دانستن نحوه ارائه ارزش به NFT می‌رسد، پیشتاز است. برنامه‌های NFT چه بازی‌های متاورس یا بازی برای کسب درآمد باشند، به‌طور یکپارچه با صنعت بازی ادغام می‌شوند. به عنوان مثال، NFT‌های بازی برای کسب درآمد، روش جدیدی برای ادعای مالکیت اقلام و کلکسیون‌های درون بازی ارائه می‌دهند. بازی ویدئویی Axie Infinity یکی از بهترین نمونه‌های NFT‌های بازی است.

املاک مجازی

تقاضا برای املاک مجازی همراه با محبوبیت دنیای مجازی افزایش یافته است. املاک مجازی توسط ابتکارات متاورس معروف متعددی از جمله Sandbox و Decentraland با انواع موارد استفاده ارائه شده است. یکی از محبوب‌ترین مفاهیم کاربردی NFT، املاک مجازی است که کاربرد‌های گسترده‌ای از جمله میزبانی تجربیات جدید در دنیای مجازی و پشتیبانی از تبلیغات دارد. برنامه‌های کاربردی مبتنی بر NFT همچنین می‌توانند برای نشان دادن ویژگی‌های فیزیکی با استفاده از اطلاعات اسناد زمین مورد استفاده قرار گیرند.

دیسنترالند

فضای اجتماعی

دسترسی NFT‌ها، انواع جدیدی از توکن‌های کاربردی NFT، ممکن است دسترسی بلادرنگ به جوامع و محتوا را در دنیای دیجیتال و فیزیکی فراهم کنند. یکی از نمونه‌های بهتر مجموعه NFT کاربردی، میمون‌های کسل یا BAYC است. عضویت انحصاری در یک باشگاه قایق بادبانی منحصر به فرد با توکن کاربردی در دسترس است.

اعضای باشگاه منحصر به فرد قایق بادبانی با توکن‌های کاربردی خود چه چیزی می‌توانند خریداری کنند؟ اگر عضو باشگاه هستید، ممکن است بتوانید به برخی از مناطق خصوصی انجمن Bored Ape Yacht Club دسترسی داشته باشید. برای یک برداشت متفاوت و خنده دار در مورد می‌مون‌های خسته آن‌ها، به عنوان مثال، از باشگاه قایق بادبانی می‌مون‌های جهش یافته بازدید کنید. دسترسی به یک استودیوی هنری تعاونی و یک Bored Ape Kennel Club برای یافتن حیوانات خانگی برای Bored Apes شما دو مزیت دیگر عضویت در باشگاه است.

صنعت مد

NFT کابردی چه نقشی در بخش مد دارد؟ افزایش پتانسیل ابزار NFT ممکن است امکان برگزاری نمایش‌های مد مجازی را علاوه بر رویداد‌های خرید مجلل فراهم کند. ارزش توکن‌های غیرقابل تعویض در بخش مد به تازگی با لباس‌های مجازی برای آواتار‌ها در بازی‌های ویدیویی شروع شده است.

نمونه‌هایی ازNFT‌های کاربردی (Utility NFT)

موارد استفاده از NFT‌های کاربردی در صنعت‌های مختلف زیاد است. کسب‌وکار‌ها ممکن است استراتژی‌های جدیدی را برای استفاده از NFT در موارد استفاده متنوع ایجاد کنند، زیرا بازار برای آن‌ها توسعه می‌یابد. همچنین توجه به هرگونه ابتکار عمل NFT کاربردی در همان زمان بسیار مهم است.

کریپتو باریستا‌ها (Crypto Baristas)

مجموعه‌ای از NFT‌ها به نام کریپتو باریستاس‌ها بر روی ارائه \”تجربه کامل کافئین دار\” به همه دارندگان متمرکز شده‌اند. دارندگان Crypto Barista NFT همچنین ممکن است واجد شرایط تخفیف در کافی شاپ‌ها و خرده فروشان آنلاین آینده باشند.

دوستان نامرئی (VeeFriends)

گری واینرچوک مجموعه VeeFriends NFT را معرفی کرده است. مزیت مجموعه NFT این است که مالکان می‌توانند از آن‌ها به عنوان بلیط کنفرانس VeeCon استفاده کنند. مجموعه NFT دوستان نامرئی همچنین مجموعه‌هایی را با مزایای مختلف مانند جلسات مربیگری‌گری ارائه می‌دهد.

GainForest

GainForest پروژه قابل توجه بعدی NFT کاربردی است. این یک سازمان جهانی غیرانتفاعی است که در سوئیس واقع شده و هدف آن حفاظت از جنگل‌های بارانی با استفاده از فناوری بلاک چین است. اهداکنندگان GainForest می‌توانند NFT‌هایی را دریافت کنند که نشان دهنده سایت‌های جنگلی واقعی است. مالکان ممکن است از NFT‌ها برای برش توکن‌های حاکمیتی و نظارت بر وضعیت جنگل استفاده کنند.

نتیجه پایانی

توکن‌های غیرقابل تعویض کاربردی، هنوز در مراحل اولیه توسعه قرار دارند، بنابراین مدتی طول می‌کشد تا به نیروی قابل توجهی برای تغییر تبدیل شود. ‌ایده سودمندی در توکن‌های غیرقابل تعویض نشان می‌دهد این توکن‌ها چیزی بیش از آثار هنری یا کلکسیونی هستند. علاوه بر این، به جای ایجاد تغییرات در خود فناوری، ‌ایده‌های افزایش سودمندی NFT بر تغییر روش‌های به‌کارگیری توکن‌های غیرقابل تعویض متمرکز است.

سوالات متدوال

سؤالات متدوال

ان‌اف‌تی کاربرد‌ی (Utility NFT) چیست؟

یک NFT کاربردی به معنای توکن‌های غیرقابل تعویض با کاربرد‌هایی فراتر از نمایش دارایی‌های دیجیتال است.

NFT‌های کاربردی (Utility NFT) در کجا استفاده می‌شوند؟

NFT‌های کاربردی را می‌توان با صنعت‌های بازی‌، املاک مجازی، فضای اجتماعی و صنعت مد ترکیب کرد.

آیا نمونه‌هایی ازNFT‌های کاربردی ساخته شده است؟

بله – کریپتو باریستا‌ها (Crypto Baristas)، دوستان نامرئی (VeeFriends)، GainForest

نکته: این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با ارزهای دیجیتال ارائه شده است و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست