اوکی اکسچنج

کریپتو موزیک یا NFT موسیقی چیست؟

NFT موسیقی چیست؟

از زمان ظهور توکن‌های غیر قابل تعویض در دنیای دیفای (DeFi)، معادلات در این حوزه کمی دستخوش تغییر شده‌اند. یکی از گروه‌هایی که از اجتماع همزمان با گسترش NFTها سود بردند، جامعه‌ی هنرمندان بود. در این مقاله، قصد داریم به بررسی ارتباط دنیای موسیقی، بلاک چین و NFTها بپردازیم، همچنین به برخی از مهم‌ترین سؤالات پیرامون این موضوع مانند NFT موسیقی چیست؟ و بازار کریپتو موزیک چیست؟ پاسخ خواهیم داد.

به‌علاوه، برخی از محبوب‌ترین پروتکل‌های بازار موسیقی NFT و پلتفرم‌های توزیع توکن‌های غیر قابل تعویض را باهم بررسی کرده و قصد داریم مزایایی را که NFTها به هنرمندان و مخاطبان هنر ارائه می‌دهند را بیان کنیم. پلتفرم‌های موسیقی مبتنی بر بلاک چین، صنعت موسیقی سنتی را دستخوش تغییرات اساسی کرده‌اند. بنابراین اگر نمی‌دانید که NFT موسیقی چیست؟ در ادامه همراه ارزتودی باشید تا باهم به بررسی کامل این مفاهیم بپردازیم.

NFT موسیقی چیست؟

اجازه دهید ابتدا NFT را به طور گسترده مورد بحث قرار دهیم، توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT از برجسته‌ترین گرایش‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال هستند. NFTها دارایی‌های منحصر به فرد را با مالکیت شفاف نشان می‌دهند. دارایی‌هایی مانند بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH) و ارزهای فیات، دارایی‌های قابل تعویض هستند، زیرا یک بیت کوین در جیب شما به اندازه یک بیت کوین در جیب دیگران ارزش دارد.

اگر بخواهید مقداری از چنین دارایی‌های قابل تعویضی را قرض کنید، نیازی به پرداخت بدهی با استفاده از کوین‌ها یا توکن‌های مشابه ندارید. اما NFTها غیر قابل تعویض هستند، یعنی شما نمی‌توانید نصف یک NFT را به دوستتان قرض بدهید. علاوه بر این، یک NFT می‌تواند داده‌های منحصربه‌فردی را نشان دهد و به دارندگان خود ذخیره‌سازی تغییرناپذیر در بلاک چین را ارائه بدهد. این مسئله دارندگان NFT یا هر شخص دیگری را قادر می‌سازد تا یک دنباله شفاف از تاریخچه مالکیت آثار را ببینند. بر این اساس، هر کسی می‌تواند جزئیات هر تراکنش که در آن مالکیت NFT تغییر می‌کند را مشاهده کند.

استانداردهای این NFTها مشابه دستور العمل‌هایی برای ایجاد دارایی‌هایی هستند که در سراسر اکوسیستم یک بلاک چین خاص سازگار هستند.

شما می‌توانید تقریباً هر چیزی را در بلاک چین به عنوان NFT توکنیزه کنید. در میان برجسته‌ترین موارد استفاده می‌توان به هنر دیجیتال، کلکسیون‌ها و دارایی‌های درون بازی‌ها اشاره کرد. علاوه بر این، NFTها می‌توانند مالکیت مجوزها، گواهی‌ها، پست‌های شبکه‌های اجتماعی و حتی هشتگ‌ها را نشان دهند و در دنیای املاک، بازی، موسیقی و سرگرمی نیز پذیرفته شده‌اند.

توکن‌های غیر قابل تعویض روشی ایده‌آل برای ارائه مالکیت قابل تأیید دارایی‌های کمیاب یا منحصر به فرد هستند. به عنوان مثال، یک هنرمند می‌تواند یک دسته‌ی محدود از قطعات منحصر به فرد را در یک بلاک چین عمومی مانند اتریوم منتشر کند. هر قطعه روی شبکه قابل ردیابی است که باعث می‌شود احتمال جعل آن‌ها به حداقل برسد و به خریداران اطمینان می‌دهد که محصولی که خریداری می‌کنند قانونی است. همچنین، این مدل دارایی در طیف وسیعی از صنایع قابل اجرا است. به این ترتیب، هر دارایی فیزیکی یا دیجیتالی را می‌توان در بلاک چین به عنوان یک NFT توکن کرد.

استانداردهای کریپتو موزیک ان اف تی

استانداردهای این نوع توکن مشابه دستور العمل‌ ایجاد دارایی‌هایی است که در سراسر اکوسیستم یک بلاک چین خاص سازگار هستند؛ یعنی مجموعه‌ای از قوانین را ارائه می‌دهند که توسعه‌دهندگان باید از آن‌ها پیروی کنند. این استانداردها به طور کلی یکپارچگی و استفاده از NFTها را آسان‌تر می‌کند. یکی از مهم‌ترین موارد اختلاف بین کاربران در مراحل اولیه توسعه NFT، توانایی استانداردسازی این دارایی‌های منحصر به فرد است.

معرفی استاندارد اتریوم ERC-721 امکان مینت چندین توکن منحصر به فرد برای یک آدرس قرارداد را فراهم کرد. این موضوع به چندین NFT اجازه می‌دهد تا بسیاری از ویژگی‌های یکسان را داشته باشند و در عین حال ویژگی‌های کمیاب یا منحصربه‌فرد خود را حفظ کنند که آن‌ها را از بقیه متمایز می‌کند.

چگونه توزیع NFT موسیقی بر صنعت این هنر تأثیر می‌گذارد؟

استاندارد ERC-721 برای تولید دارایی‌های منحصر به فرد مفید است. با این حال، استاندارد ERC-1155  برای NFTها امکان فروش چندین دارایی منحصر به فرد را به صورت دسته‌ای فراهم می‌کند. نمونه‌ای از این مفهوم، بازی‌های بلاک چین است که در آن یک NFT می‌تواند مجموعه کاملی از زره‌ها را نشان دهد که شامل چندین آیتم سازگار در بازی است.

بسیاری از نوآوری‌ها و توسعه‌ها در فضای NFT در شبکه اتریوم به عنوان بلاک چین اصلی مبتنی بر قراردادهای هوشمند انجام شده است. با این حال، چندین نوع از استانداردهای توکن ذکر شده در بالا و در سایر بلاک چین‌ها نیز وجود دارد. به عنوان مثال استاندارد ERC-721 در شبکه هوشمند بایننس (BSC) به عنوان استاندارد BEP-721 تکرار شده است.

چگونه توزیع NFT موزیک بر هنر موسیقی تأثیر می‌گذارد؟

کالایی شدن موسیقی که در راستای معرفی خدمات پخش موسیقی و پلتفرم‌های اشتراک فایل رخ داده است، منجر به کاهش مداوم فروش آن شده و درآمد هنرمندان به طور سنتی توسط هزینه‌های مربوط به تولید و توزیع خورده شده است. این مسئله همراه با گسترش فناوری برای تسریع جعل و اشتراک‌گذاری غیرقانونی فایل‌ها، بیش از هر زمان دیگری به هنرمندان ضربه می‌زند. همچنین محدودیت‌های اجرای موسیقی زنده و تجمعات مردمی در ماه‌های اخیر که دنیا درگیر همه گیری کرونا بود مانع از جبران بخشی از این ضرر و زیان توسط هنرمندان شده است. به علاوه، این روزها تعامل با طرفداران تقریباً منحصراً آنلاین شده است.

توزیع NFT موسیقی هنرمندان را قادر می‌سازد تا سهم عادلانه‌ای از سود کار خود را دریافت کنند

با این حال، معرفی فناوری بلاک چین و NFT طیف گسترده‌ای از مزایا را برای هنرمندان و طرفداران فراهم آورد. توکنیزه کردن موسیقی در بلاک چین دارای چندین مزیت نسبت به فرمت‌های سنتی است. بر این اساس پلتفرم‌های توزیع NFT موسیقی به طور فزاینده‌ای محبوب می‌شوند زیرا بسیاری از هنرمندان مشهور برای مشارکت در آن‌ها اشتیاق دارند.

هنرمندان

توزیع NFT موسیقی هنرمندان را قادر می‌سازد تا سهم عادلانه‌ای از سود کار خود را دریافت کنند. پلتفرم‌های توزیع موسیقی سنتی این گونه عمل می‌کنند که چندین واسطه قبل از اینکه هنرمند سهم خود را بردارد، از آن محصول هنری سود می‌برند. با انتشار موسیقی به عنوان NFT، هنرمندان اغلب می‌توانند چندین واسطه غیر ضروری را حذف کنند که این مسئله به نوبه خود باعث می‌شود درآمد آن‌ها افزایش یابد. علاوه بر این، هنرمندانی که طرفداران پر شور و اشتیاقی دارند می‌توانند آثار برترشان را در بازه‌های زمانی محدود منتشر کنند.

چنین مفهومی می‌تواند کالاها، هنرهای بصری، تجربیات طرفداران و سایر مسائلی را که نمی‌توان بدون توکن‌سازی در بلاک چین منتشر و ردیابی کرد را با هم ترکیب کند. علاوه بر این، هنرمندان شفافیت لازم در پرداخت حق امتیاز خود را نیز پیدا می‌کنند. هنگامی که فروش موسیقی در بلاک چین انجام شود، هنرمندان می‌توانند پرداخت‌های بلادرنگ را برای استریم شدن آثارشان دریافت کنند.

طرفداران

طرفداران از وجود NFTهای موسیقی به طرق مختلفی سود می‌برند. به عنوان مثال، طرفداران می‌توانند تجربیات صمیمی‌تری را با هنرمندان مورد علاقه خود داشته باشند. همچنین، برخی از هنرهای دیجیتال منحصر به فرد و تجربه‌های تعاملی طرفداران که به عنوان NFT صادر شده‌اند، به سادگی نمی‌توانند در قالب دیگری تکرار شوند. علاوه بر این، NFTها می‌توانند به طرفداران این فرصت را بدهند که برای یک اثر هنری خاص از طریق جمع‌آوری سرمایه غیرمتمرکز نظر خود را بیان کنند.

بازار موسیقی NFT یک برنامه غیرمتمرکز (dApp) است که در آن هنرمندان و طرفداران می‌توانند NFT های موسیقی را خرید و فروش کنند.

این نه تنها به ایجاد پیوند بیشتر بین طرفداران و هنرمندان کمک می‌کند، بلکه روشی سودمند برای ایجاد موسیقی مستقل نیز ارائه می‌دهد. مزیت دیگر آن، سیستم‌های رتبه بندی طرفداران است. چنین مکانیزم‌هایی فرآیند درگیر شدن مخاطب برای تشویق هنرمندان محبوبشان را بازی‌سازی یا گیمیفای می‌کنند. داشتن دسترسی سطحی به انتشارات موسیقی نمونه‌ای از آن است. طرفدارانی که بیشتر با حساب‌های شبکه‌های اجتماعی هنرمندان مورد علاقه خود مراوده دارند، می‌توانند در تابلوهای امتیازات حضور داشته باشند و هر چه رتبه‌شان بالاتر باشد، به برتری‌های بیشتری دسترسی پیدا ‌کنند.

بازار موسیقی NFT چیست؟

اکنون که به این سؤال پرداختیم که NFT موسیقی چیست؟، بیایید نگاهی به بازارهای موسیقی NFT بیندازیم. بازار موسیقی NFT یک برنامه غیرمتمرکز (dApp) است که در آن هنرمندان و طرفداران می‌توانند NFTهای موسیقی را خرید و فروش کنند. هنرمندان می‌توانند آهنگ‌ها را در پلتفرم‌های موسیقی NFT آپلود کرده و آن‌ها را در بلاک چین توزیع کنند. همچنین، طرفداران می‌توانند به موارد انحصاری و کمیاب دسترسی پیدا کنند. به‌علاوه نسخه‌های محدود NFT گاهی اوقات می‌توانند با تجربیات واقعی مانند ملاقات و احوالپرسی هنرمند همراه شوند!

یک بازار موسیقی NFT، بازاری ثانویه برای کلکسیون‌های کمیاب و سایر محصولات موسیقی NFT را نیز فراهم می‌کند. اسنوپ داگ، هنرمند محبوب، مجموعه‌ای از NFTهای موسیقی از جمله آثار هنری کمیاب و ۱۰.۰۰۰ آواتار منحصر به فرد را برای پلتفرم بازی The Sandbox metaverse منتشر کرده است. طرفداران می‌توانند این NFTها را از یک بازار خرید و فروش NFT برای استفاده در بازی یا برای فروش مجدد خریداری کنند. بر این اساس، این بازارها نقش اساسی در توزیع موسیقی NFT دارند.

پروژه‌های برتر NFT موسیقی

می‌توانید NFT‌های موسیقی را در برخی از برجسته‌ترین بازارهای NFT، از جمله اوپن‌سی (OpenSea) و راریبل (Rarible) پیدا کنید. با این حال، این پلتفرم‌ها بیشتر از اینکه هنرمندان را قادر می‌سازند آثار خود را به صورت آنچین (Onchain) بفروشند از موزیسین‌ها پشتیبانی نمی‌کنند. بیایید باهم نگاهی به بزرگترین پروژه‌های موسیقی NFT بر اساس گزارشات CoinGecko بیاندازیم.

Audius یک سرویس پخش موسیقی غیرمتمرکز است که توسط جامعه‌ای از هنرمندان و طرفداران اداره می‌شود

۱. آدیوس (Audius)

آدیوس یک سرویس پخش موسیقی غیرمتمرکز است که توسط جامعه‌ای از هنرمندان و طرفداران اداره می‌شود. توکن بومی این پلتفرم یعنی AUDIO، توکن رایج مبادله در سراسر پلتفرم است. این توکن به طرفداران این امکان را می‌دهد که موسیقی را مستقیماً از هنرمندان خریداری کنند. علاوه بر این، هنرمندان تقریبا بدون هزینه‌ی اضافه‌ی واسطه‌ها، حق امتیاز خود را در آدیوس دریافت می‌کنند. استفاده از توکن AUDIO، دارندگان را قادر می‌سازد تا در توسعه آینده این پلتفرم نقش داشته باشند. علاوه بر این، دارندگان به محتوای برتر دسترسی انحصاری دارند.

کاربران می‌توانند به سادگی با تعامل با پلتفرم، درآمد غیرفعالی از توکن‌های AUDIO کسب کنند. همچنین، آودیوس دارای استیبل کوین‌های شخص ثالث، توکن‌های طرفداری و طیف وسیعی از ویژگی‌های رایج است که ممکن است انتظار نداشته باشید در پلتفرم‌های استریم سنتی مشاهده کنید. اگرچه NFTها در طیف محصولات اولیه آودیوس وجود نداشتند، این پلتفرم اکنون دارای مجموعه‌ای از کلکسیون‌های NFT است و قرار است از این توکن‌ها استفاده‌های بیشتری در مسیر راه خود بکند. علاوه بر این، Audius برجسته‌ترین پلتفرم توزیع موسیقی مبتنی بر بلاک چین است.

۲. اوپولوس (Opulous)

اوپولوس یک پلتفرم توزیع NFT موسیقی است که عناصر مالی غیرمتمرکز (DeFi) و جذب سرمایه غیرمتمرکز را برای ایجاد اولین NFTهای موسیقی تحت حمایت حق کپی رایت ترکیب می‌کند. این پروژه یک جریان درآمد پرسود را با استفاده از NFTهای دارای حق کپی رایت تسهیل می‌کند. همچنین، Opulous دارای صرافی NFT است که سرمایه‌گذاری در استعدادهای نوظهور را از همیشه آسان‌تر می‌کند.

Opulous یک پلتفرم توزیع NFT موسیقی است که عناصر مالی غیرمتمرکز (DeFi) و جذب سرمایه غیرمتمرکز را برای ایجاد اولین NFT های موسیقی تحت حمایت حق کپی رایت ترکیب می‌کند.

همچنین تمام حق امتیازها در بلاک چین قابل ردیابی هستند. به این ترتیب، طرفداران و سرمایه‌گذاران این اطمینان را دارند که منابع مالی آن‌ها به طور موثر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اوپولوس وام‌های دیفای منصفانه و شفاف را نیز برای هنرمندان آینده دار فراهم می‌کند.

۳. بیت‌سانگ (BitSong)

بیت‌سانگ یک بازار و شبکه توزیع NFT موسیقی بدون نیاز به اعتماد است که هنرمندان را قادر می‌سازد تا حق‌ امتیاز خود را کسب کنند. کاربران می‌توانند توکن‌های طرفداری را مینت و مبادله کنند یا با استفاده از توکن اصلی BTSG، ان اف تی موسیقی را بخرند و بفروشند. بر این اساس، بیت‌سانگ قصد دارد هنرمندان را متحد و صنعت موسیقی را قدرتمندتر از قبل کند. علاوه بر این، این پلتفرم یک جایگزین مناسب مبتنی بر بلاک چین برای خدمات توزیع موسیقی سنتی ارائه می‌کند.

BitSong یک بازار و شبکه توزیع  NFT موسیقی بدون نیاز به اعتماد است که هنرمندان را قادر می‌سازد تا حق‌ امتیاز خود را کسب کنند

۴. ریتم (Rhythm)

سرویس پخش موسیقی مبتنی بر بلاک چین ریتم (Rhythm)، میزبان بیش از ۱۰۰ میلیون آهنگ، ویدیو و پادکست است. در حال حاضر، پروتکل Rhythm متمرکز است و در آینده می‌توان انتظار داشت که یک برنامه غیرمتمرکز (dApp) با طیف وسیع‌تری از ویژگی‌ها و ابزارها را برای بهبود تجربه کاربر پیاده‌سازی کند.

HUSL یک شرکت پخش و تهیه کننده موسیقی Web3 است که در متاورس مستقر است.

این پلتفرم از NFT برای آلبوم‌ها، لیست‌های پخش و پین‌ها (Pin) استفاده می‌کند. هنرمندان و سازندگان تأیید شده می‌توانند پین‌های خود را در بازار Rhythm NFT بفروشند. همچنین آلبوم‌های کمیاب و محدود و NFTهای خاص در سراسر جامعه قابل معامله خواهند بود.

۵. هالس (HUSL)

شرکت HUSL در حوزه پخش و تهیه‌کنندگی موسیقی Web 3 که مستقر در متاورس است، فعالیت می‌کند. این پلتفرم تجربیات تعامل طرفداران، NFTها و بازی های رمزنگاری شده را برای تقویت رابطه بین هنرمند و مخاطب ترکیب کرده اس؛. علاوه بر این، هر کسی می‌تواند موسیقی خود را به صورت NFT منتشر کند.

این پلتفرم همچنین دارای سهامداری و استخراج نقدینگی است و کاربران می‌توانند زمین‌های مجازی را در HUSLverse خریداری کنند. در نظر داشته باشید که HUSL دارای مشارکت‌های استراتژیک عمده و مکانیسم‌های نوآورانه تئوری بازی است.

نتیجه گیری

NFTهای موسیقی صنعت موسیقی سنتی را دستخوش تغییر می‌کنند. NFTها به هنرمندان کمک می‌کنند تا حاکمیت خود را بر موسیقی و حرفه‌ی خود حفظ کنند. علاوه بر این، خدمات بازار موسیقی NFT به طرفداران امکان خرید و فروش موسیقی، کالا، تجربیات انحصاری و آثار کمیاب را می‌دهد. NFTها به نوازندگان این امکان را می‌دهند که هنرهای بصری، موسیقی، کلکسیون‌های کمیاب و تجربیات تعامل طرفداران را با هم ترکیب کنند. بدون بلاک چین و NFT، ترکیب چنین محصولات متنوعی در یک قالب تقریباً غیرممکن خواهد بود.

سوالات متدوال

سوالات متداول


NFT چیست؟

توکن‌های غیر قابل تعویض روشی ایده‌آل برای ارائه مالکیت قابل تأیید دارایی‌های کمیاب یا منحصر به فرد هستند.

بازار موسیقی NFT چیست؟

بازار موسیقی NFT یک برنامه غیرمتمرکز است که در آن هنرمندان و طرفداران می‌توانند NFTهای موسیقی را خرید و فروش کنند.

در چه پلتفرم‌هایی می‌توانیم NFT موسیقی خرید و فروش کنیم؟

هالس (HUSL)، ریتم (Rhythm)، بیت‌سانگ (BitSong)، اوپولوس (Opulous)، آدیوس (Audius)

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست