اوکی اکسچنج

آشنایی با دنیای متاورس (Metaverse)

آشنایی با دنیای متاورس (Metaverse)

متاورس یک محیط سه بعدی و آنلاین است که چندین فضای مجازی را در بر می‌گیرد، برای درک راحت‌تر می‌توانید متاورس را اینترنت آینده در نظر بگیرید. جهان متاورس امکان ملاقات، بازی، معاشرت و همکاری را برای کاربران در یک محیط سه بعدی فراهم می‌کند.

متاورس چیست؟

متاورس (metavers) یا واقعیت مجازی مفهومی است که می‌توان در ابعاد مختلف مانند؛ متاورس در دنیای کریپتو و دنیای ارزهای دیجیتال مورد بررسی قرار گیرد. متاورس در سال‌های اخیر به دنیای بازی های کریپتو راه پیدا کرده است. زاکر برگ آینده فیسبوک را در متاورس می‌بیند.

با وجود اینکه متاورس (Metaverse) هنوز به طور کامل ایجاد نشده است، اما جنبه‌های مشابه آن در چندین سیستم عامل یافت می‌شود. برای مثال، جالب است بدانید بازی‌های ویدئویی بیشترین شباهت را به متاورس دارند. توسعه‌دهندگان بازی‌ها با ایجاد تغییراتی در رویداد‌های درون بازی و ایجاد اقتصاد مجازی، بازی‌ها را به متاورس نزدیک کرده‌اند. در حال حاضر، دنیای ارز‌های دیجیتال نیز می‌تواند یک اتفاق جدید برای متاورس باشد. آن‌ها می‌توانند یک اقتصاد دیجیتالی را بر اساس نشانه‌های ابزار مختلف و ارزش‌های مجازی (NFT) ایجاد کنند. استفاده از کیف پول‌های رمز ارز مانند تراست ولت و متامسک نیز باعث بهبود متاورس می‌شود. علاوه بر این، ممکن است از فناوری بلاک چین برای ایجاد ساختار‌های حکومتی شفاف و قابل اعتماد استفاده شود.

برنامه‌های زیادی بر بستر بلاک چین وجود دارند که امکان کسب درآمد را به کاربران خود می‌دهند. برای مثال بازی آکسی اینفینیتی به عنوان یک بستر برای کسب در آمد شناخته می‌شود. سایر موارد موفق ترکیب بلاک چین با برنامه‌های واقعیت مجازی شامل SecondLive و Decentraland است. با نگاهی به آینده در می‌یابیم که غول‌های بزرگ فناوری در حال تلاش برای هموار کردن راه آیندگان هستند. از طرف دیگر، ماهیت غیر متمرکز بلاک چین، به هر کسی اجازه می‌دهد تا در رشد دنیای متاورس سهیم باشد.

متاورس یا جهان دیجیتال چیست؟

در حال حاضر زنجیره محکمی بین دنیای مالی، مجازی و فیزیکی ایجاد شده است، با فشردن یک دکمه به راحتی به فناوری‌های جدید دسترسی پیدا می‌کنیم. همین امر بر صنعت کریپتوکارنسی تأثیر گذاشته است. عواملی مانند NFT‌ها، پرداخت‌های دیجیتالی دیگر تنها به علاقه‌مندان ارز‌های دیجیتال بر نمی‌گردد. بلکه به عنوان بخشی از یک متاورس رو به رشد، اکنون همه آن‌ها به راحتی در دسترس هستند. در ادامه با دنیای متاورس از زبان جادی آشنا می‌شوید.


تعریف دقیق متاورس چیست؟

دنیای Metaverse‌ ایده‌ای برای دنیای آنلاین، سه بعدی و مجازی است که افراد را از هر قشری به یکدیگر متصل می‌کند، همچنین متاورس سیستم عامل‌های متعددی را بهم اتصال می‌دهد، درست مانند اتصال اینترنت با استفاده از یک مرورگر به چندین وبسایت. این‌ایده در رمان علمی تخیلی” تصادف برفی” نیل استفنسون ایجاد شد. در حالی که مفهوم متاورس قبلاً علمی تخیلی تلقی می‌شد، اکنون به نظر می‌رسد که ممکن است در آینده به واقعیت تبدیل شود.

واقعیت افزوده به متاورس قدرت می‌بخشد و هر کاربر یک شخصیت یا نماد را مدیریت می‌کند. به طوری که شما می‌توانید با استفاده یک هدست Oculus VR در یک جلسه کاری شرکت کنید، در یک بازی مبتنی بر بلاک چین فعالیت کنید و امور مالی خود را در داخل متاورس مدیریت کنید.

تعریف دقیق متاورس چیست؟

برخی از ویژگی‌های metaverse ممکن است در محیط‌های بازی‌های ویدیویی مجازی دیده شود. بازی‌هایی مانند Second Life و Fortnite و همچنین ابزار‌های اجتماعی کاری مانند Gather.town نمونه‌هایی از این موارد هستند. فراموش نکنید که دنیای متاورس در حال حاضر وجود ندارد، تنها بعضی از ویژگی‌های آن در حال حاضر مورد استفاده قرار گرفته است. متاورس نه تنها برای بازی‌ها و رسانه‌های اجتماعی بلکه برای اقتصاد، هویت دیجیتالی، حکمرانی غیرمتمرکز و سایر موارد مورد استفاده خواهد بود. حتی امروزه، کالا‌ها و ارز‌های با ارزش ایجاد شده توسط کاربر در توسعه یک متاورس واحد و متحد کمک می‌کند. تمام این ویژگی‌ها است که بلاک چین را به یک گزینه مناسب برای تقویت این فناوری در آینده تبدیل می‌کند.

بازی‌های ویدیویی چه ارتباطی به متاورس دارند؟

در حال حاضر بازی‌های ویدئویی به دلیل تأکید بر واقعیت مجازی سه بعدی، نزدیکترین تجربه متاورس را ارائه می‌دهند. البته نه تنها برای سه بعدی بودن آنها، بلکه برای این بازی‌ها به سایر زمینه‌های مختلف زندگی ما کمک خواهند کرد. برای مثال Roblox یک بازی ویدیویی است که رویداد‌های مجازی مانند کنسرت و جلسات را ارائه می‌دهد. کاربران همچنین از سایر قسمت‌های بازی به عنوان “فضای مجازی” استفاده می‌کنند. برای مثال در تور موسیقی مجازی تراویس اسکات ۱۲.۳، میلیون بازیکن را در بازی آنلاین Fortnite شرکت کردند.

کریپتوکارنسی چه ارتباطی به متاورس دارد؟

اگرچه که بازی‌های بلاک چینی با ویژگی سه بعدی بودن به نوعی متاورس را ارائه می‌دهند، اما همه فاکتورهای مورد نیاز در یک دنیای مجازی را پوشش نمی‌دهند. سایر اجزای ضروری، مانند شواهد دیجیتالی مالکیت، انتقال ارزش، حاکمیت و دسترسی، توسط ارزهای دیجیتال ارائه می‌شوند. اما این اصطلاحات دقیقاً به چه معناست؟ برای اینکه بتوانیم در متاورس تعامل داشته باشیم و یا حتی آیتم‌های مجازی در متاورس بخریم، به اثبات مالکیت نیاز داریم. برای اینکه در این فضا دارایی‌های خود را انتقال دهیم باید احساس اهمیت داشته باشیم. در نهایت، اگر متاورس به بخش مهمی از زندگی ما تبدیل شود، ما می‌خواهیم از آن برای تصمیم‌گیری‌ها استفاده کنیم.

کریپتوکارنسی چه ارتباطی به متاورس دارد؟

بسیاری از بازی‌ها راه حل‌های اساسی را ارائه کرده اند، با این حال برخی از توسعه‌دهندگان ترجیح می‌دهند از ارز‌های دیجیتال و بلاک چین برای حل این مشکل‌ها استفاده کنند. در حالی که توسعه بازی‌های ویدئویی بیشتر متمرکز است، بلاک چین روشی غیر متمرکز و شفاف برای برخورد با مسائل ارائه می‌دهد.

در امور مالی غیر متمرکز (DeFi) و GameFi، بازی‌سازی (gamification) است. به نظر می‌رسد در آینده اشتراکات کافی بین دو جهان وجود داشته باشد تا آن‌ها حتی بیشتر در هم تنیده شوند. موارد زیر مهمترین ویژگی‌های بلاک چین است که آن را برای متاورس مناسب می‌کند:

اثبات مالیکیت

با داشتن یک کیف پول و یا دسترسی به کلید‌های خصوصی می‌توانید مالکیت خود را به سرعت اثبات کنید. به عنوان مثال، ممکن است در حین انجام کار، نسخه‌ای از تراکنش‌های خود را در بلاک چین ارائه دهید. البته این مورد را هم فراموش نکنید که استفاده از کیف پول مطمئن‌ترین و ساده‌ترین روش برای اثبات مالکیت است.

جمع‌آوری دیجیتال

همانطور که می‌توان مالکیت را در بلاک چین و منحصر به فرد و اصل بودن یک شی را نیز می‌توان اثبات کرد. این ویژگی برای متاورس که در آینده فعالیت‌های بیشتری در آن اتفاق می‌افتد بسیار اهمیت دارد. ما می‌توانیم مواردی بسازیم که صددرصد منحصر به فرد هستند و هرگز نمی‌توان آن‌ها را با استفاده از توکن NFT‌ کپی کرد یا ساخت. همچنین می‌توان از بلاک چین برای نشان دادن مالکیت واقعی این‌ اشیا استفاده کرد.

انتقال دارایی‌ها

یک متاورس به یک روش مطمئن انتقال نیاز دارد که کاربران بتوانند به آن اعتماد کنند. ارز‌های درون بازی چند نفره از امنیت کمتری نسبت به ارز‌های دیجیتال در بلاک چین برخوردار هستند. کاربران برای آنکه بتوانند مدت زمانی را در متاورس بگذرانند و یا حتی در آن کسب درآمد کنند به یک ارز ثابت و قابل اعتماد نیاز خواهند داشت.

حکمرانی

کاربران برای اینکه بخواهند در متاورس با یکدیگر در تعامل باشند، باید قواعدی را تعیین کنند. در دنیای واقعی ما با رای دادن می‌توانیم رئیس جمهور خود را انتخاب کنیم. حاکمیت عادلانه در متاورس مورد نیاز خواهد بود که بلاک چین در حال حاضر یک روش اثبات شده برای این کار است.

دسترسی

هر کسی در جهان هستی با داشتن یک کیف پول دیجیتالی می‌تواند به دنیای بلاک چین‌ها متصل باشد. برخلاف حساب بانکی، نیاز به پرداخت هیچ گونه پول یا ارائه اطلاعات نخواهید داشت. به همین خاطر، بلاک چین یکی از ساده‌ترین محیط‌ها برای مدیریت وجوه و هویت دیجیتالی آنلاین است.

قابلیت همکاری

فناوری بلاک چین، انعطاف زیادی را برای مشارکت‌های سایر سیستم‌ها از خود نشان داده است. پولکادات (DOT) و آوالانچ (AVAX) دو پروژه هستند که به شما امکان می‌دهد بلاک چین‌های سفارشی ایجاد کنید که بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. همانطور که گفته شد، پروژه‌ها در متاورس باید به یک واحد یکسان متصل باشند؛ در این مورد هم فناوری بلاکچین راه حل‌هایی ارائه کرده است. در ادامه به چند پروژه مرتبط با Metaverse و کاربرد آن‌ها اشاره می‌کنیم.

نام پروژه کابرد
انجین (Enjin) پلتفرم خرید و فروش NFT
گالا (Gala) پلتفرم خرید و فروش NFT
بلاک توپیا (Blocktopia) بازی
شبکه تتا (Theta) پلتفرم استریمینگ ویدیو و پخش محتوا

وظیفه متاورس چیست؟

همانطور که قبلاً گفته شد، متاورس تمام عناصر وجود را در یک مکان گرد هم می‌آورد. یعنی زمانی را در نظر بگیرید که شما در خانه کار می‌کنید، اما می‌توانید به محل کار سه بعدی خود نیز بپیوندید و با همکار‌های خود در متاورس تعامل داشته باشید. کار شما ممکن است به طور بالقوه مربوط به متاورس باشد و به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید از پول خود در متاورس استفاده کنید.

همچنینی مدل‌های GameFi و بازی‌هایی که می‌توان در آن درآمد کسب کرد در حال حاضر، منبع درآمدی ثابتی را برای عموم مردم در جهان ارائه می‌دهند. این بازی‌ها علاقه و آمادگی مردم به گذراندن زندگی و کار در متاورس را نشان می‌دهند. Axie Infinity و بازی Gods Unchained دو نمونه از بازی‌های مهم برای کسب درآمد هستند که فاقد محیط سه بعدی و آواتار می‌باشند. با این حال این دو بازی با درآمدزایی که دارند می‌توانند بخشی از دنیای متاورس را به خود اختصاص دهند.

مثال‌هایی از دنیای متاورس در بازی‌ها

SecondLive

بازی SecondLive یک دنیای مجازی سه بعدی است که در آن کاربران می‌توانند با کنترل آواتار‌ها معاشرت کنند، بیاموزند و معامله کنند. این بازی همچنین دارای بازار NFT است. در جشن ۱ سالگی خود میزبان جشنواره BSC بود. نمایشگاه مجازی به کاربران اجازه می‌دهد تا پروژه‌های زیادی را در اکوسیستم BSC کاوش و با آن‌ها تعامل داشته باشند.

بازی SecondLive

آکسی اینفینیتی

بازی آکسی اینفینیتی یک بازی با ویژگی کسب درآمد است که به بازیکنان کشور‌های در حال توسعه امکان داشتن درآمد ثابت را می‌دهد. بازیکن می‌تواند با به دست آوردن یا دریافت سه موجود معروف به Axies، پرورش نماد Smooth Love Potion (SLP) را آغاز کند. اگر کاربری بلیط‌های خود را در بازار آزاد بفروشند، بسته به میزان بازی آن‌ها و قیمت بازار، ممکن است بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار (USD) سود ببرد. با وجود اینکه این بازی از فناوری سه بعدی پشتیبانی نمی‌کند، با این حال می‌توان آن را یکی از کاربرد‌های متاورس برشمرد.

اکسی اینفینیتی

دیسنترلند

پروژه دیسنترلند یکی بازی آنلاین است که عناصر اجتماعی را با ارز‌های دیجیتال، NFT‌ها و دارایی‌های مجازی ترکیب می‌کند. علاوه بر این، شرکت‌کنندگان به طور فعال در مدیریت پلتفرم مشارکت می‌کنند. از NFT‌های موجود در بازی برای خرید زمین استفاده می‌شود. همه این عوامل با هم ترکیب می‌شوند و یک اقتصاد رمزنگاری پیچیده را تشکیل می‌دهند.

دیسنترلند

آینده متاورس چگونه خواهد بود؟

در حال حاضر، فیسبوک پیشرو دنیای متاورس در جهان است. با توجه به پروژه استیبل کوین Diem فیس بوک، این امر به ویژه برای یک متاورس دارای کریپتو جذاب است. مارک زاکربرگ به صراحت اعلام کرده است که قصد دارد با یک ابتکار متاورس برای ایجاد اشتغال از راه دور و ایجاد چشم انداز‌های مالی برای افراد در کشور‌های توسعه نیافته ایجاد کند. مایکروسافت، اپل و گوگل از دیگر شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات هستند که در حال ساخت یک متاورس هستند.

ادغام بازار‌های NFT و واقعیت مجازی سه بعدی مرحله بعدی استفاده از متاورس کریپتو است. هولدر‌های NFT می‌توانند دارایی‌های خود را در بازار‌هایی مانند اوپن سی و BakerySwap بفروشند، اما در حال حاضر یک پلتفرم سه بعدی به طور گسترده برای این کار وجود ندارد.

نتیجه پایانی

در حالی که ایجاد یک متاورس واحد، بسیار دور از ذهن است، اما در حال حاضر نیز به طور نامحسوس شاهد تحولاتی بوده‌ایم که از نشانه‌های متاورس هستند. مشخص نیست که آیا واقعاً به یک دنیای مجازی خواهیم رسید یا نه. با این حال، ممکن است قبلاً هم از پروژه‌های مشابه متاورس استفاده کرده باشیم.

سوالات متدوال

سوالات متداول

متاورس چیست؟

متاورس یک جهان مجازی بر بستر بلاک چین با هدف ایجاد فضایی کاربردیست که این روزها به جنبه سرگرم کننده آن بیشتر پرداخته شده است.

برترین توکن‌های متاورس از کدام رمز ارزهاست؟

پروژه‌های آکسی انفینیتی، دیسنترالند، سندباکس، انجین، گالا و تتا نتورک از بهترین ارزهای دیجیتال متاورس است.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما با متاورس نوشته شده است و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۴.۴/۵ - (۸ امتیاز)
نظرات
۵ دیدگاه

۵ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • بیت کوین اهداف مهمی داشت تریدرهای فارکس روش کار میکردن تا تو اینده بتونن باهاش کار کنن اما همین مزخرفات بازی و متاورس….. باعث شد مردم فکر کنن بیت بازیه قمار خونه س / خرابش کردن میدونی چرا ؟ چون من خودمم به عنوان یه تریدر فارکس واقعا خجالت میکشم بگم بیت ترید میکنم / حتما خیلی از همکارامم بامن موافق هست/ من فکر میکنم متاروس و بازی و اگهی های مزخرف صرافی ها بخصوص ساختن توکن های مزخرف ورود افراد مشهور بخاطر کسب معروفیت و خیلی چیزا دیگه باعث شد کریپتو به تمسخر گرفته بشه و تریدرهای حرفه ای نسبت به کریپتو بی توجهی کنن همین موردم باعث عقب افتادگی هرچه تمام تر کریپتو بشه

  پاسخ
 • متاورس دنیا رو از اینی که الان هست عجیب تر و آشفته تر میکنه…

  پاسخ
 • خب قراره همش به بازی ختم بشه؟

  پاسخ
  • درود بر شما؛
   قطعا اینطور نخواهد شد. خیلی استفاده‌های کاربردی‌تر هم داره؛‌ برای مثال می‌تونین در آینده‌ای نزدیک برای خرید از متاورس استفاده کنین و کلی اتفاقات خوب دیگه قراره در آینده روی بلاک چین و متاورس رخ بده و تازه شروع ماجراست!

   پاسخ
 • واقعا مشتاقم که متاورس رو ببینم
  خدا کنه زود توی ایران هم بیاددددددددددددددد

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست