اوکی اکسچنج

ارز دیجیتال و بازی آکسی اینفینیتی (Axie Infinity) چیست؟

ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

آکسی اینفینیتی (Axie infinity) یکی از انواع خاص رمزارزهای بازار کریپتوکارنسی است و در اصل یک بازی مبتنی بر NFT می‌باشد که روی بلاک چین اتریوم قرار گرفته است. توکن AXS با استاندارد ERC20 کار می‌کند و جالب است بدانید که این بازی متعلق به یک استارتاپ در ویتنام بوده که در ابتدا به صورت یک پروژه کوچک‌تر و با نام Sky Mavis کار خود را پیش می‌برد و در نهایت و در سال ۲۰۲۰ نسخه نهایی بازی با نام axie infinity به دنیا ارائه شد. افراد مختلف در سراسر دنیا می‌توانند با استفاده از این بازی به خرید و فروش توکن های AXS بپردازند و حتی برخی از امکانات این بازی مثل معجون‌ های کوچک عشق (SLP) نیز با پرداخت درون برنامه و با توکن AXS  قابل خریداری است.

مشاهده: قیمت لحظه ای آکسی اینفینیتی

آکسی اینفینیتی چیست؟

همان طور که گفته شد، اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) یک بازی جهان آزاد شبیه پوکمون است که در سیستم عامل های مختلف ویندوز، مک، آی‌ او اس و اندروید قابل‌ اجرا می‌باشد. این توکن در چند ماه گذشته با توجه به انتشار خبر ثبت حق مالکیت NFT برای گیمرها، رشد قابل توجهی داشته است و در زمان ویرایش این مقاله با قیمت حدود ۶۰ دلار خرید و فروش می‌شود. داستان بازیِ Axie Infinity به این صورت است که کاربران می‌توانند هیولاهای کوچکی به نام آکسی را پرورش دهند و در نهایت آنها را وادار به مبارزه با یک دیگر کنند. این بازی آنلاین هم اکنون و به صورت روزانه بیش از ۲۵۰۰۰۰ کاربر فعال دارد.

ارز دیجیتال AXS

سازوکار بازی آکسی اینفینیتی (Axie infinity)

در بازی اکسی اینفینیتی یک سری هیولاهای جذاب و با نمک وجود دارند که هر کاربر می‌تواند با استفاده از توکن AXS آن‌ها را خریداری کند. این هیولاها که به اکسی معروف هستند، درواقع توکن های غیر مثلی هستند که به همراه نقشه زمین های بازی به صورت اختصاصی به کار می‌روند. وقتی صحبت از NFT می‌شود، یعنی از هر هیولا فقط یکی وجود دارد.

اگر وارد بازی شوید و یک هیولا را خریداری کنید، می‌توانید آنطور که می‌خواهید آن را پرورش دهید. درنهایت، این هیولاها باید با سایر اکسی ها در نبردی تن به تن بجنگند؛ این مبارزه ها می‌تواند با اکسی شخص حقیقی دیگری یا یک کامپیوتر باشد. یکی دیگر از ویژگی های این بازی، امکان تشکیل تیم است. شما می‌توانید اکسی‌های خودتان را پرورش دهید و با آن ها تیم قدرتمند بسازید و در نهایت، NFTهای بیشتری جذب کنید.

راه اندازی و نصب بازی Axie Infinity

این بازی در سیستم عامل های مختلف قابل راه اندازی و استفاده است؛ اما نکته مهمی که در رابطه با استفاده از Axie Infinity وجود دارد، این است که ورود و فعال سازی آن بسیار فرآیند پیچیده و سختی دارد و از همه مهم تر رایگان نیست! در واقع روند بازی برای ورود و تبدیل‌ شدن به مربی هیولاها به این صورت است که هر کاربر در همان ابتدای کار باید سه توکن غیرمثلی (NFT) اکسی را خریداری کند و قیمت خرید این ۳ توکن چندان ارزان نبوده و در زمان نگارش مقاله، حدود ۲۲۰ دلار می‌شود، همین موضوع باعث شده افراد کمی در سراسر دنیا از این بازی استفاده کنند؛ اما با تمام این تفاسیر، رشد قیمت این توکن غیر قابل انکار است.

توکن SLP در Axie Infinity چیست؟

زمانی که برای ورود به بازی و برای داشتن شخصیت های بازی هزینه می‌شود، بدیهی است انتظار داشته باشیم این هزینه ها در طول بازی به کاربر برگردد و موجب درآمد زایی شود. توکن معجون عشق (Small Love Potion) دقیقا به همین دلیل وجود دارد؛ می‌توانید علاوه بر پرورش و فروش اکسی، توکن‌های SLP را که در طول بازی به دست آورده‌اید بفروشید.

در ازای خرید آکسی و پرورش آن، این بازی بابت قدردانی از کاربران خود که برای آن وقت صرف کرده اند، توکن SLP پاداش می‌دهد. در جنوب شرقی آسیا، مخصوصا کشورهای اندونزی، فیلیپین و تایلند، بخش عمده‌ای از مردم از همین طریق کمک خرج خانواده می‌شوند.

تفاوت توکن AXS و SLP چیست؟

در آبان ۱۳۹۹ رمز ارز AXS به عنوان توکن حاکمیتی اکسی اینفینیتی معرفی شد. ارز دیجیتال SLP نیز از رمز ارزهای مربوط به همین بازی است؛‌ اما سوال اینجاست که چه شباهت ها و چه تفاوت هایی بین این دو توکن وجود دارد و کاربرد هریک از آنها چیست؟

توکن SLP و AXE

از شباهت این توکن ها می‌شود به این موارد اشاره کرد که هردو رمز ارز متعلق به اکوسیستم اکسی اینفینیتی و هردو توکن ERC20 هستند. تفاوت توکن AXS و SLP در کاربرد و جایگاه آنهاست؛ SLP همان توکنی است که در بازی استفاده می‌شود. برای معامله اکسی‌ها و زمین بازی و سایر امکانات باید از توکن SLP استفاده کنید.

توکن حاکمیتی (Governance Token) یعنی چه؟

از طرف دیگر، AXS یک «Governance Token» است که برای درک بهتر تفاوت AXS و SLP، ابتدا لازم است معنی توکن حاکمیتی را بدانید. دارندگان توکن حاکمیتی می‌توانند در تصمیمات مهم در مورد سیستم سهیم باشند؛‌ با این تفاسیر، دارندگان توکن AXS می‌توانند در مورد تغییراتی که در بازی قرار است اتفاق بیافتد نظر بدهند و حتی در در مورد اصلاح و بهبود بازی پیشنهاد بدهند و در صورت تایید سایر اعضا، عامل تغییر در بازی باشند. تعداد کل این توکن ها برابر با ۲۷۰ میلیون گزارش شده است. بدیهی است که هرچقد سهم بیشتری از این تعداد داشته باشید، قدرت شما در شبکه بیشتر و تصمیم شما در بازی، تاثیرگذارتر خواهد بود.

پرورش و تولید مثل در بازی آکسی اینفینیتی

شاید اگر روزی اعلام می‌شد که می‌شود از طریق بازی کردن به درآمدزایی میلیونی دست پیدا کرد، کسی باورش نمی‌شد. در حال حاضر، بازی هایی که بر بستر بلاک چین هستند می‌توانند برای شما درامدساز باشند. همانطور که متوجه شدید، با پرورش و فروش یک اکسی می‌توانید درآمد خوبی بدست بیاورید؛ اما این پایان ماجرا نیست.

اکسی چیست؟

دقیقا مانند دنیا واقعی، هر جفت اکسی بالغ می‌توانند با هم زاد و ولد کنند و جالب تر از آن، می‌توانید از فروش اکسی تازه متولد شده پول خوبی بدست بیاورید. قیمت هر Axie تازه متولد شده، متناسب با ژن والدینش متفاوت است. پس از تولد اکسی جدید، می‌توانید از آن در مارکت پلیس (Market Place) نگه داری کنید و در صورتی که مجاب به فروش آن شدید، Axie جوان خود را به اتریوم تبدیل کنید.

نژادهای مختلف Axie

مانند موجودات زنده، هر اکسی،‌ متعلق به یک نژاد خاص است که طبیعتا آن را از والدین خود به ارث می‌برند. این هیولاهای جذاب و بانمک دارای ۹ ژن هستند؛ ۶ نژاد خالص و ۳ ژن هیبریدی (میکس یا ترکیبی از ۶ نژاد خالص). نژادهای اکسی (Axie breeds) عبارتند از: Aquatic ، Reptile ،Dusk ،Bug ،Plant ،Beast ،Mech ،Dawn و Bird. همانطور که گفته شد،‌ برای ورود به بازی باید حداقل سه اکسی خریداری کنید و با آن ها یک تیم تشکیل دهید. قیمت یک اکسی معمولی که ارزش سرمایه گذاری داشته باشد،‌ از حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار است؛ بنابراین برای ورود به بازی،‌ حدود ۷۰۰ دلار سرمایه اولیه نیاز دارید!

چه ویژگی هایی از والدین در بازی آکسی اینفینیتی به ارث می‌رسد؟

علاوه بر نژاد، سایر ویژگی های ظاهری نیز از پدر و  مادر به فرزندان به ارث می‌رسد. به طور کلی هر اکسی از ۶ عضو تشکیل شده است: شاخ، چشم‌ها، گوش‌ها، کمر (پشت)، دم و دهان. تمام این اعضا به صورت رندوم از پدر یا مادر به کودک آن ها به ارث می‌رسد. منطق این بازی شبیه به دنیا واقعیست و همین امر به زیبایی و جذابیت آن افزوده است.

بازی اکسی اینفینیتی

سوال اینجاست، حال که ویژگی های ظاهری از پدر و مادر به ارث می‌رسد، نژاد آکسی‌ها چه چیزی را تعیین می‌کند؟ هر نژاد ویژگی های مخصوص به خودش را دارد؛ اکسی اینفینیتی برای این هیولاهای جسور کوچک، ویژگی هایی را خلق کرده است که متناسب با نژاد هر سگ متفاوت است. مشخصه های اکسی ها عبارتند از:

 • سرعت (Speed): اکسی که سرعت بیشتری داشته باشد، زودتر حمله خواهد کرد.
 • سلامت (Health): منظور از سلامت، همان جان هر هیولا است. هر اکسی متناسب با نژادی گه دارد، سطح سلامت متفاوتی دارد.
 • حمله (Morale): اکسی ها برای حمله به حریف، به آن ضربه می‌زنند. هرچقدر مهارت یک هیولا بالاتر باشد، قدرت ضربه تخریب آن بیشتر می شود.
 • مهارت (Skill): ترکیبی از قدرت دفاعی و تهاجمی هر اکسی است.

پیش بینی آینده توکن AXS چگونه است؟

آینده هیچ ارز دیجیتال و توکنی در بازار کریپتوکارنسی قابل پیش‌بینی نیست، ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی هم از این قائده مستثنی نیست؛ اما در رابطه با وضعیت فعلی و آینده این توکن خوب است بدانید که از ۲۷۰ میلیون توکن اکسی اینفینیتی که وجود دارد، تا کنون حدود ۴۲ میلیون توکن فعال وارد بازار ارزهای دیجیتال شده است. این توکن در حال حاضر ارزشی با حجم کل ۳ میلیارد و ۵۰۰ هزار دلار دارد.

اکسی اینفینیتی چیست؟

توجه داشته باشید که توکن AXS با موجودات و هیولاهای اکسی متفاوت است، زیرا اکسی‌ ها درواقع توکن‌ های غیرمثلی یا همان NFT هستند و این یعنی بیش از یک میلیون توکن غیرمثلی اکسی در این بازی وجود دارد که هر کدام منحصر به فرد هستند.

کیف پول رمز ارز آکسی اینفینیتی (AXS)

در صورتی که این توکن را از صرافی بایننس خریداری می‌کنید، می‌توانید آن را در کیف پول خود، در صرافی نگهداری کنید. از آنجایی که رمز ارز AXS توکنی با استاندارد ERC-20 است، به راحتی می‌توان آنرا در کیف پول هایی که از اتریوم پشتیبانی می‌کنند هم نگهداری کرد. تعدادی از کیف پول‌ های مورد تایید برای ذخیره رمز ارز AXS عبارت‌اند:

 • تراست والت (Trust Wallet)
 • کوینومی (Coinomi)
 • کیف پول صرافی پنکیک سواپ
 • کیف پول صرافی یونی سواپ
 • اکسودوس (Exodus)
 •  ترزور وان (Trezor One)
 • لجر نانو اس (Ledger Nano S)

خرید ارز دیجیتال و توکن AXS

خوشبختانه این توکن در حال حاضر در صرافی بایننس وجود داشته و کاربران مختلف می‌توانند به راحتی و صرفا با داشتن مقدار کمی دارایی تتر، این رمزارز را به کیف پول خود در بایننس اضافه کنند؛  این نکته را هم در نظر داشته باشید که توکن اکسی AXS مخفف سه عبارت انگلیسی «Axie Infinity Shards» به معنای «شاردهای اکسی اینفینیتی» است.

نمودار قیمت آکسی اینفینیتی (AXS)

axie-infinity Axie Infinity
$۰.۰۰

افرادی که از این بازی استفاده می‌کنند و مراحل ورود به آنرا طی کرده‌اند، می‌توانند توکن های خود را داخل بازی نگهداری کنند (استیکینگ) و پاداشی هم به‌ صورت توکن حاکمیتی دریافت کنند، به علاوه به آن‌ها حق تصمیم‌ گیری درباره نحوه اداره بازی نیز داده می‌شود. برای آن دسته از هموطنانی که داخل کشور هستند و امکان دسترسی به صرافی بایننس ندارند، پیشنهاد می‌کنیم از صرافی‌های جایگزین بایننس استفاده کنند. توکن اکسی در بسیاری از صرافی های حال حاضر لیست شده است.

سوالات متدوال

سوالات متداول

توکن های AXS را چطور می‌توان خریداری کرد؟

دو صرافی یونی سواپ و سوشی سواپ برای خرید این توکن پیشنهاد می‌شوند. در این صرافی های غیر متمرکز می‌توانید به راحتی رمز ارز AXS را معامله کنید.

چه کیف پول هایی برای ذخیره توکت های AXS و SLP پیشنهاد می‌شود؟

به دلیل اینکه هردو توکن AXS و SLP از توکن های ERC20 هستند،‌ برای اطمینان بیشتر،‌ پیشنهاد می‌کنیم که از کیف پول های اتریوم استفاده کنید.

 چگونه بازی Axie Infinity را نصب کنیم؟

ابتدا به وب سایت رسمی اکسی اینفینیتی مراجعه کنید و کیف پولتان را بسازید؛ سپس از سایت AxieMarketplace.com سه اکسی خریداری کنید و بازی را اجرا کنید.

۴.۶/۵ - (۲۳ امتیاز)
نظرات
۶ دیدگاه

۶ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • سلام واقعا مقاله عالی بود مرسی بابت اطلاعاتتون

  پاسخ
 • قیمتش هنوزم بالاتر میره؟

  پاسخ
  • تحریریه ارزتودی | ArzToday
   ۱۴شهریور ۱۴۰۰ ۸:۰۰ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز
   در حال حاضر در بالاترین قیمت قرار داره و نمیشه پیش بینی مطمئنی براش انجام داد.

   پاسخ
 • یه لحظه قیمت ورود به بازیو دیدم حالم گرفته شد😂

  پاسخ
  • علی رضا فروتنی
   ۳۱شهریور ۱۴۰۰ ۱۰:۵۷ ق٫ظ

   درود بر شما؛
   بله حق با شماست! البته راه حل دیگری وجود داره که کاملا رایگانه! کلی آدم وجود دارن که اکانت اکسیشون فعاله اما بازی نمیکنن. این افراد حسابشونو در اختیار افراد مطمئن قرار میدن تا اونا با اکانتشون وارد بازی بشن و متناسب با عملکردی که دارن به این افراد ماهانه مقداری SLP به عنوان دستمزد اهدا کنن؛ به این روش درآمد زایی اسکالر شیپ میکن. میتونین در شبکه های اجتماعی به دنبال افرادی باشید که اکانت دارن و بازی نمیکنن.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست