اوکی اکسچنج

کریپتوکیتیز (CryptoKitties)، پردرآمدترین بازی کریپتوکارنسی

کریپتوکیتیز (CryptoKitties)، پردرآمدترین بازی کریپتوکارنسی

کریپتوکیتیز (CryptoKitties) یک بازی مبتنی بر بلاکچین است که در آن شما گربه‌های مجازی را با پول واقعی خریداری می‌کنید، پرورش می‌دهید و حتی به فروش می‌رسانید. هر گربه در این بازی کاملاً منحصربه‌فرد است و کپی کردن آن نیز غیرممکن است. افراد به مالک این گربه‌ها تبدیل می‌شوند و هیچ‌کس نمی‌تواند آن‌ها را تصاحب کند، همچنین از بین بردن این بچه‌گربه‌های مجازی غیرممکن است. تمامی بچه‌گربه‌های بازی کریپتوکیتیز قابل معامله هستند و برخی از آنها حتی با پول واقعی فروخته می‌شوند. این بازی یک نوع «DApp» (اپلیکیشن غیرمتمرکز) محسوب می‌شود که بخش مهمی از حوزه دیفای است و این یعنی هیچ شخص یا نهاد واحدی مالک این برنامه نیست.

کریپتوکیتیز چیست؟

بازی CryptoKitties که از وبسایت رسمی به آدرس cryptokitties.co آن قابل استفاده و دانلود است، اولین اپلیکیشن غیرمتمرکزی است که برای بازی یا «اوقات فراغت» ساخته شده است. این بازی توسط یک تیم از ونکوور کانادا به نام Axiom Zen ساخته شده و این بازی بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می‌شود. کریپتوکیتیز اخیراً یک رشد انفجاری را تجربه کرده و حتی گزارش‌هایی مبنی بر درآمدهای هنگفت مردم از فروش این گربه‌های مجازی منتشر شده است. فروش این گربه‌ها بسیار افزایش یافته و طبق گزارش‌ها بیش از ۱۲ میلیون دلار برای خرید این گربه‌های مجازی هزینه شده است.

آموزش بازی CryptoKitties

شما بازی CryptoKitties را بدون داشتن گربه شروع می‌کنید و اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک گربه از فروشگاه خرید کنید. بازار آن کاربرپسند و شروع بازی آسان است. علاوه بر این، برای شروع تولیدمثل گربه‌ها، به حداقل دو گربه منحصربه‌فرد نیاز دارید (از آنجا که همه آنها منحصربه‌فرد هستند، این کار چندان سخت نخواهد بود). می‌توان با یک گربه شروع کرد، اما برای شروع تولیدمثل باید با شخص دیگری همکاری کنید.

مارکت پلیس (Market Place) سایت Crypto kitties و سایت OpenSea
پلتفرم بازی بلاک چین اتریوم
استاندارد توکن ERC-721
کیف پول توصیه شده Metamask Wallet

اگر دو گربه دارید، می‌توانید بلافاصله تولیدمثل را شروع کنید. این فرایند آسان است، فقط لازم است گربه‌هایی که می‌خواهید تولیدمثل کنند را انتخاب کرده و روی یک دکمه کلیک کنید. هنگامی که گربه‌های مجازی تولیدمثل کردند، یک تخم‌مرغ در موجودی شما ظاهر می‌شود. هنگامی که روی تخم‌مرغ کلیک کنید، یک بچه‌گربه به موجودی شما اضافه خواهد شد.

نحوه بازی CryptoKitties

گربه‌هایی که می‌توانید خریداری کنید می‌توانند از نسل‌های مختلفی باشند، نسل هر گربه درست زیر تعداد گربه‌ها قابل مشاهده است؛ فرض کنید ما دو گربه داریم که هر دو جزء نسل دوم هستند. اگر این دو گربه تولیدمثل کنند، بچه‌های آن‌ها نسل سومی محسوب خواهند شد. این گربه‌ها همچنین دارای دو جنسیت دیم (Dame) و سایر (Sire) هستند. این دیم است که باردار می‌شود، بنابراین جنسیت دیم ماده و جنسیت سایر نر است. هنگامی که دو گربه شما تولیدمثل کردند، «دوره نقاحت» آن‌ها آغاز می‌شود و در این دوره قادر به تولیدمثل نخواهند بود. با ادامه این تولیدمثل‌ها‌، نسل گربه‌ها نیز عوض شده و ترکیب ژن‌ها ادامه می‌یابد.

رابطه بلاک چین و کریپتوکیتیز چیست؟

بلاکچین فناوری پشت این بازی است و CryptoKitties بر اساس الگوریتمی با نام «الگوریتم ژنتیک» یا GA اجرا می‌شود، این الگوریتم سعی می‌کند ژنتیک واقعی را شبیه‌سازی کند. به عبارتی، اطلاعات ذخیره‌شده در یک بچه‌گربه مانند DNA موجودات زنده است. این اطلاعات شامل کدهایی از ویژگی‌های آن‌هاست.

در انسان‌ها، DNA شامل کد قد، رنگ مو و بسیاری موارد دیگر است، در کریپتوکیتیز، ژن‌هایی که بر ظاهر تأثیر می‌گذارند عبارت‌اند از: رنگ، الگوهای روی خز و حالات صورت. ژن‌ها می‌توانند بر رنگ پس‌زمینه هر بچه‌گربه نیز تأثیر بگذارند. DNA در بدن انسان (حیوانات/گیاهان) با پروتئین ساخته شده است. در بچه‌گربه‌های رمزنگاری شده، ژن‌ها با اعداد ساده ساخته می‌شوند. از آنجا که ژن‌ها ترکیبی از ژن هر دو والد هستند و این ترکیب هرگز نمی‌تواند یکسان باشد، هر کودک/حیوان دارای یک DNA منحصربه‌فرد خواهد بود. الگوریتم ژنتیک نیز دقیقاً به همین شکل است. کد منحصربه‌فرد یک بچه‌گربه با کد دیگری مخلوط می‌شود و اینگونه است که بچه‌گربه جدیدی ایجاد می‌شود. در این بازی حتی «خواهر و برادر» هم از نظر DNA و ظاهر یکسان نیستند.

الگوریتم‌های ژنتیک و اتریوم چگونه به هم وصل می‌شوند؟

اکنون سؤالی که مطرح می‌شود این است که از آنجا که الگوریتم ژنتیک گربه‌های مجازی را ایجاد می‌کند و همه آنها را منحصربه‌فرد نگه می‌دارد، پس نقش بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده در این معادله چیست؟ پاسخ این است که اتریوم از قراردادهای هوشمند برای ذخیره اطلاعات و استفاده از داده‌ها برای انجام محاسبات استفاده می‌کند.

قرارداد هوشمند چیست؟

هنگام انجام تراکنش با یک رمزارز مانند بیت‌کوین، از یک به اصطلاح حساب خارجی External) Account) استفاده می‌شود. و در بیت‌کوین، تنها همین نوع حساب است، ولی در اتریوم داستان متفاوت تر بوده و دو نوع حساب وجود دارد: حساب‌های خارجی و همچنین حساب‌های قراردادی (contract accounts).

قرارداد هوشمند چیست؟

حساب‌های قراردادی از این جهت خاص هستند که متعلق به یک شخص نیست. آنها درست مانند یک حساب خارجی، دارای یک آدرس هستند که هنگام انجام تراکنش‌ها ضروری است. حساب‌های قراردادی همچنین شامل کدهایی هستند که هر بار که یک تراکنش انجام شود، اجرا می‌شوند. این کد توسط یک ماینر اجرا شده تا تأیید کند که در واقع یک تراکنش به طور کامل انجام شده است. حساب‌های قراردادی مشابه همان قراردادهای هوشمند هستند و هم‌زمان با تأیید تراکنش‌ها دائما در حال محاسبه هستند.

قراردادهای هوشمند در کریپتوکیتیز چگونه عمل می‌کنند؟

  • KittyBase

این بلاکچین عمومی است و این بدان معناست که تمام کدهای متصل به DAPP به صورت عمومی در دسترس هستند. یعنی همه می‌توانند کدهای بچه‌گربه‌ها که در این قراردادهای هوشمند ذخیره می‌شوند را مشاهده کنند. به این محل ذخیره‌سازی KittyBase گفته می‌شود که یکی از قراردادهای هوشمند بازی کریپتوکیتیز است.

  • KittyOwnership

از آنجا که همه بچه‌گربه‌ها منحصربه‌فرد و غیرقابل جایگزین هستند، بنابراین یک گربه مجازی را نمی‌توان با یک گربه دیگر تعویض کرد مگر اینکه بخواهید ارزش موجودی خود را تغییر دهید. این قرارداد چیزی است که آنها آن را KittyOwnership می‌نامند و وظیفه آن این است که ارزش هر بچه‌گربه را منحصربه‌فرد نگاه دارد. گرچه ارزش هیچ دو گربه‌ای یکسان نیست. اما از طریق این قرارداد است که اگر یک گربه بخشی از یک تراکنش باشد، ارزش کل موجودی می‌تواند تغییر کند.

  • KittyBreeding

قرارداد هوشمند دیگر KittyBreeding است و این همان چیزی است که متقاطع را ممکن می‌سازد. کد موجود در قرارداد امکان ترکیب ژن‌های دو گربه مختلف را با یک گربه جدید فراهم می‌کند.

  • KittyAuction

KittyAuction یک قرارداد هوشمند دیگر است و به شما امکان می‌دهد بچه‌گربه‌های خود را به بازیکنان دیگر بفروشید؛ همچنین می‌توانید بچه‌گربه‌های خود را «قرض دهید» تا با گربه‌های دیگر بازیکنان تولیدمثل کنند.

  • KittyMinting

قرارداد هوشمند KittyMinting تابعی است که مشابه  عرضه اولیه کوین (ICO) عمل می‌کند و می‌توان کامیونیتی کریپتوکیتیز را به کمک آن‌ها تشویق کرد، با این قرارداد است که آنها نسل اول گربه‌ها را که به آنها ژن ۰ می‌گویند می‌سازند. این گربه‌ها به صورت رایگان واگذار می‌شوند تا کامیونیتی کار خود را از یک نقطه شروع کند.

نحوه کسب درآمد از بازی کریپتوکیتیز (CryptoKitties)

حال چگونه مردم از کریپتوکیتیز درآمد کسب می‌کنند؟ ارزش گربه‌ها بر اساس نادر بودن آن‌ها تعیین می‌شود، این کمیاب بودن گربه است که ارزش آن را افزایش می‌دهد که اصل اکثر بازی‌های کلکسیونی است؛ بازیکنان یا افرادی که بچه‌گربه‌های مجازی را جمع‌آوری می‌کنند بیشتر به نمونه‌های کمیاب علاقه دارند. اما از آنجا که همه بچه‌گربه‌ها منحصربه‌فرد هستند، آیا همه آنها نادر نیستند؟

نحوه کسب درآمد از بازی کریپتوکیتیز (CryptoKitties)

به گفته یکی از توسعه‌دهندگان، در واقع این کاربران هستند که تصمیم می‌گیرند چه چیزی نادر است و چه چیزی نادر نیست. اگر همه بازیکنان تصمیم بگیرند که گربه‌هایی با چشم سبز پرورش دهند، گربه‌های چشم سبز بیشتری ایجاد می‌شود و کمیابی آنها کمتر می‌شود و این ارزش آن‌ها را کاهش می‌دهد. این به دیدگاه کاربر در مورد ویژگی‌های مختلف یک بچه‌گربه برمی‌گردد.

یکی از نادرترین ویژگی‌های بچه‌گربه‌ها مربوط به نسل آن‌هاست، در سال اول، گربه‌های نسل صفر ایجاد می‌شوند. در قراردادهای هوشمند، بیان شده است که سازندگان فقط می‌توانند ۵۰۰۰۰ عدد از این بچه‌گربه‌ها را از نسل ۰ ایجاد کنند، از آنجا که این بچه‌گربه‌ها یک کلاه دارند، نادرتر از بقیه هستند و بنابراین ارزش بیشتری نسبت به یک گربه برای مثال، نسل یک دارند

گربه‌های جهش یافته (Mewtations)

یکی دیگر از عواملی که به گربه‌ها ارزش می بخشد، چیزی است که آنها به آن جهش (Mewtations) می‌گویند. برخی از ژن‌ها در نسل ۰ وجود ندارد و بنابراین تنها در صورت بروز جهش یا آنچه که آنها میوتیشن می‌نامند، ممکن است ظاهر شوند. اولین گربه‌ای که یک جهش خاص دریافت می‌کند یک الماس دریافت می‌کند و در حال حاضر تنها ۲۴۳ گربه‌ این الماس را دارند. قیمت یک بچه‌گربه با نگین الماس حدود ۳-۴ ETH است.

گربه‌های جهش یافته (Mewtations)

بچه‌گربه‌ای با نگین الماس که هنوز با هیج گربه‌ای تولیدمثل نکرده، می‌تواند حتی گران‌تر باشد. گربه‌های نسل دوم تا دهم به جای الماس یک نگین طلا دریافت می‌کند. این گربه‌ها نادر هستند اما نه به‌اندازه گربه اول. قیمت این بچه‌گربه‌ها حدود ۰.۵ ETH است. در سیستم الماس ۱۱ -۱۰۰ امین گربه یک گوهر آمتیست دریافت می‌کند و گربه‌های ۱۰۰ -۵۰۰ ام یک گوهر لاجوردی دریافت می‌کنند.

گربه‌های فاندر (Founder cats)

دیگر انواع ارزشمند بچه‌گربه‌ها گربه‌های بنیان‌گذار هستند و آنها ۱۰۰ گربه اولی هستند که روی این پلتفرم وجود داشته‌اند. ارزش آن‌ها متناسب با شماره شناسه آنهاست و هرچه شماره شناسنامه کمتر باشد، بهتر است.

گربه‌های اختصاصی (Exclusive cats)

این گربه‌ها توسط تیمی که روی CryptoKittens کار می‌کردند معرفی شدند. برخی از این گربه‌های اختصاصی به مبالغ هنگفتی فروخته ‌شده‌اند. یکی از نمونه‌ها گربه‌ای بود که ۱۴۰ هزار دلار فروخته شد و تمام این پول برای حمایت از هنرمندان به یک خیریه اختصاص یافت، ارزش این گربه‌ها از نادر بودن و سن گربه نشأت می گیرد و همان‌طور که در مثال‌های بالا نشان داده شد، ارزش آن‌ها می‌تواند به‌شدت متفاوت باشد.

جهش

گربه‌های Mewtated، Founder و Exclusive تنها چند نمونه از گربه‌های مختلف موجود در این بازی هستند. با نگاهی به گربه‌های مختلف و مبلغی که مردم آنها را به فروش می‌رسانند، واضح است که مردم می‌توانند از این بچه‌گربه‌های مجازی درآمد کسب کنند. یافتن گربه‌هایی که جهش پیدا کنند تا الماس دریافت کنند، فرصت کسب درآمد بزرگی است. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که چنین گربه‌ای دریافت کنید.

روش‌های مختلف درآمدزایی از کریپتوکیتیز

به طور کلی، حتی گربه‌های معمولی نیز قابل فروش هستند، اما با فروش گربه‌های معمولی پول کمتری به دست خواهید آورد و در فرآیند تولیدمثل، ممکن است خوش‌شانس باشید و بتوانید گربه‌ای با جواهر خاص دریافت کنید. همچنین الگوهای تولیدمثلی وجود دارد که به شما می‌گوید دقیقاً کدام گربه‌ها را برای ایجاد گربه‌های کمیاب‌تر با یکدیگر جفت‌گیری کنید. این نیز تا حدودی یک قمار است زیرا گربه‌های موردتقاضا دائماً تغییر می‌کنند. گربه‌ای که امروز بسیار ارزشمند است ممکن است فردا ارزش چندانی نداشته باشد.

اما تولیدمثل تنها یک راه برای کسب درآمد از بازی کریپتوکیتیز KryptoKittens است، راه دیگر خرید و سپس فروش است. گاهی اوقات ممکن است یک بچه‌گربه را با قیمت پایین خریداری کنید و سپس آن را با سود بفروشید. درنهایت، این امکان نیز وجود دارد که یکی از گربه‌های خود را واگذار کنید. این یعنی افراد دیگر می‌توانند گربه شما را به عنوان جفت گربه جدید خود انتخاب کنند. شما بخش اعظم سود آن را دریافت خواهید کرد و CryptoKitties مبلغ کمی را به عنوان کمیسیون دریافت می‌کند.

سوالات متدوال

سوالات متداول

بازی Crypto Kitties چیست؟

کریپتوکیتیز یک بازی مبتنی بر فناوری بلاک چین است که در آن،‌ کاربران به پرورش گربه های مجازی می‌پردازند از طریق خرید و فروش و تولید مثل به درآمد زایی می‌رسند.

توکن Crypto Kitties چیست؟

هر یک از گربه های داخل بازی، یک NFT با استاندارد ERC-721 هستند که نه قابل کپی برداری اند و نه می‌توانید آن ها را از بین ببرید؛ قیمت هر NFT مشخص و با یکدیگر متفاوت است.

برای بازی کردن به چه چیزی نیاز است؟

برای اجرای بازی و کسب درآمد از آن به یک سیستم کامپیوتری که از کروم یا فایرفاکس پشتیبانی کند، والت ارز دیجیتال که از شبکه اتریوم پشتیبانی کند و مقداری اتریوم برای پرداخت گس و خرید NFT نیاز دارید.

۳.۴/۵ - (۶۳ امتیاز)
نظرات
۳ دیدگاه

۳ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست