اوکی اکسچنج

پلتفرم بازی Yield Guild Games و آشنایی با ارز دیجیتال YGG

پلتفرم بازی Yield Guild Games و آشنایی با ارز دیجیتال YGG

بازی‌ها یک مدل سرمایه‌گذاری جدید، رو به رشد و هیجان‌انگیز در دنیای فناوری بلاک چین و برنامه‌های غیرمتمرکز هستند. علاوه بر این ثابت کرده‌اند که به یک اکوسیستم مورد توجه و جذاب در دنیای دارایی‌های دیجیتال تبدیل شده‌اند. وب‌سایت Accenture در گزارش اخیر خود تخمین زده است که ارزش کل صنعت بازی در حال حاضر بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار است که بدون شک عددی خیره کننده است. این شرکت علاوه بر این اشاره کرده است که جمعیت بازیکن‌های این بازی‌ها در طول سه سال گذشته نیم میلیارد افزایش داشته است.

صنعت بازی دارای ۲.۷ میلیارد بازیکن فعال در جهان بوده و انتظار می‌رود این رقم بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ با نرخ ۱۰ درصدی رشد کند. از سال ۲۰۱۸، بازیکنان بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را برای دارایی‌های مجازی درون بازی، مانند لباس‌های منحصر به فرد شخصیت‌ها، آیتم‌ها و محتوای انحصاری درون بازی‌ها خرج کرده‌اند. بنابراین طبیعی است که دیر یا زود شاهد توسعه رابطه هم‌زیستی و هم‌گرایی بین صنعت پر رونق و سودآور بازی‌سازی و زیرساخت‌های پیشرفته ارائه شده توسط فناوری بلاک چین باشیم. این موضوع در درجه‌ی اول به این دلیل است که بازی‌ها باید روی چارچوب‌های غیرمتمرکز ارائه شده توسط بلاک چین توسعه یابند.

بازی‌های مبتنی بر بلاک چین

این کار به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا از پیشرفته‌ترین ابزارهای کاربردی در هنگام استفاده از برنامه‌های دیفای (DeFi) و NFT، یا به طور خلاصه حوزه NFT-Fi استفاده کنند. در نهایت، هدف این است که یک جایگزین کامل از مجموعه‌ای از اصول اقتصادی و پارادایم‌های مالی بسازند. اکوسیستم بازی‌های مبتنی بر بلاک چین در طول سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، نه تنها به دلیل بازی‌وارسازی (گیمی‌فای) کردن عناصر DeFi، بلکه به دلیل ادغام با ماهیت هنری، اقتصادی و تغییر ناپذیر توکن‌های NFT رونق بیشتری پیدا کرده‌اند. این مسئله شاید یکی از هیجان انگیزترین حوزه‌های ارز دیجیتال در حال حاضر یعنی مدل بازی برای کسب درآمد (Play-To-Earn) را ایجاد می‌کند.

بازی Play-To-Earn: یک مدل نوآورانه

NFTها اخیراً درگیر پروژه‌ی بزرگ روی کار آمدنشان بودند و با ورود به حوزه بازی، به تدریج چارچوب‌های جدیدی را برای ارائه ارزش و موارد استفاده‌ی نوآورانه‌ی خود ساخته‌اند. اما این مجموعه‌ی ادغام شده از بازی و NFT واقعا مفهوم جدیدی نیست. یکی از اولین نمونه‌های ادغام بازی‌های بلاک چین و NFT به سال ۲۰۱۷ بازمی‌گردد، زمانی که بازی کلکسیونی گربه‌‌ای کریپتوکیتیز (CryptoKitties) به طرز خنده‌داری، بلاک چین اتریوم را به دلیل تقاضای بی‌سابقه و حجم معاملات به طور کامل متوقف کرد. از آن زمان، مجموعه‌ای از بازی‌های بلاک‌چین پیچیده‌تر دیگر راه‌اندازی شده‌اند که شاید دو مورد از نام آشناترین آن‌ها آکسی اینفینیتی (Axie Infinity) و سندباکس (The Sandbox) باشند.

بازی اکسی اینفینیتی از زمان آغاز به کار خود در سال ۲۰۱۸ به معماری یک ژانر جدید در بازی کمک کرده است و بر ایجاد زیرساخت‌های لازم برای بهره‌مندی بازیکنان از مزایای گیم پلی پیشرفته و مبتنی بر بلاک چین و در عین حال سودمند در این راه تمرکز کرده است. نیروی پیشگام اصلی این بازی به ساختار اقتصادی خرد کاملا منحصر به فرد، غنی و پر رونق متکی است که حول پلتفرم خود می‌چرخد. به این دلیل است که به موازات بازیکنان در حال مبارزه با یکدیگر، پرورش اکسی و خرید و فروش NFT، اکوسیستم Play-To-Earn اختصاصی و داخلی بازی به توسعه یک مدل اقتصادی بومی و مستقل Axie مبتنی بر فرصت‌های آربیتراژ دامن زده است.

Play-To-Earn: یک مدل بازی نوآورانه

اکنون، توانایی کسب درآمد در حین بازی منجر به شکل‌گیری چیزی شد که به آن بورسیه آکسی می‌گویند. سیستمی که اساساً بازیکنان باسابقه و دارندگان NFT درون بازی، تحت عنوان مدیران، دارایی‌های خود را به سایر بازیکنان کوچک‌تر یا جوامع بازیکنان در سراسر جهان برای تولید بازدهی از طرف آن‌ها در ازای کاهش سود بر اساس مدل تقسیم درآمد، به امانت می‌دهند. این به نوبه خود منجر به توسعه سایر اقتصادهای گسترده‌تر مبتنی بر جامعه و بازی‌محور شده است که به عنوان انجمن‌های بازی شناخته می‌شوند.

انجمن‌های بازی: جامعه، کسب سود و NFTها

در حالی که گیمرها برای سال‌ها دارایی‌های مجازی، از املاک و مستغلات سکند لایف (Second Life) و طلای ورلد آو وارکرفت (World of Warcraft) گرفته تا پوسته‌های شخصیت‌های دوتا (Dota) و فورتنایت (Fortnite) را معامله کرده‌اند، این اقتصادهای مجازی تاکنون تقریباً منحصرا در باغ‌های دیوارکشی شده یا بازارهای محصور و تحت کنترل اجرا شده‌اند که بازیکنان را از مبادله دارایی‌های درون بازی خود با ارزش اقتصادی دنیای واقعی، مانند ارزهای فیات یا کریپتو منع می‌کند. بازیکنان بارها و بارها سعی کرده‌اند این ساختارهای متمرکز را دور بزنند که معمولاً منجر به بازارهای غیرقابل اعتماد در معرض تقلب و شکست می‌شود.

با این حال، بازی‌های مبتنی بر بلاک چین می‌توانند این بازارها را کاملا باز کنند تا بازیکنان بتوانند دارایی‌ها را مبادله کرده و برای کار، تعهد و زمان صرف شده در بازی خود سود کسب کنند. بنابراین، گیمرهای بلاک چین می‌توانند با انجام یک بازی به صورت انفرادی یا همکاری با جامعه‌ای از بازیکنان همفکر که از نظر کسب درآمد از گیم پلی، نشان داده‌اند که یک راه حل خاص به طور تصاعدی سودآور است، سود کسب کنند. با ظهور بازی‌های آنلاین در دهه ۱۹۹۰، به‌ویژه بازی‌های MMO-RPG، گیمرها به سرعت ساختارهای اجتماعی و دموکراتیک را در این جهان‌های مجازی ایجاد کردند که “انجمن‌ها” نامیده می‌شوند و سایر جوامع بازی را برای هماهنگی پیرامون اهداف مشترک تشکیل داده‌اند و در غنائم پیروزی شریک می‌شوند.

انجمن‌های بازی: جامعه، کسب سود و NFTها

همان اصول اجتماعی زیربنایی را می‌توان برای بازی‌های بلاک چین و چارچوب Play-To-Earn آن نیز اعمال کرد؛ جایی که جوامع بازی در سراسر جهان با هم هماهنگ می‌شوند و گرد هم می‌آیند تا سهمی از غارت NFT را به دست آورند. برخلاف روال بازی‌های سنتی که بازیکنان به شکل گروه‌هایی با هم در یک بازی بر اساس مدل رایگان بازی می‌کنند، اصناف بازی‌های بلاک چین کل فرآیند درآمدزایی از طریق گیم‌پلی را دموکراتیزه می‌کنند و مفهوم سرگرمی آنلاین را به یک سطح کاملا جدید می‌رسانند. بنابراین، بدون هیچ مقدمه‌ای، بیایید به یکی از برترین انجمن‌های بازی‌های حوزه‌ی رمزارز را در دنیا در حال حاضر، یعنی پلتفرم Yield Guild Games یا انجمن بازی‌های درآمدزا که زین پس در این مقاله به اختصار YGG می‌خوانیم، ورود کنیم.

پلتفرم Yield Guild Games

پلتفرم Yield Guild Games یا به اختصار YGG خود را یک انجمن بازی برای کسب درآمد معرفی می‌کند که بازیکنان را برای کسب درآمد از طریق اقتصادهای مبتنی بر بلاک چین و به عنوان ساکنان جهان های جدید در متاورس گرد هم می‌آورد. مانند اکثر انجمن‌های بازی‌های کسب درآمد موجود، YGG به عنوان یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) برای سرمایه‌گذاری در NFT‌های مورد استفاده در جهان‌های مجازی، بازی‌های مبتنی بر بلاک چین و اکوسیستم‌های نوظهور متاورس ساختار یافته است.

پلتفرم Yield Guild Games

پلتفرم YGG بر این باور ساخته شده است که روزی اقتصادهای دیجیتال ارزشی بسیار بیشتر از اقتصادهای فیزیکی خواهند داشت و به عنوان یکی از موفق‌ترین انجمن‌ها در حال حاضر DeFi ،NFT و بازی را ترکیب می‌کند تا یک الگوی هیجان‌انگیز جدید ایجاد کند. شغلی که به طور کامل توسط شرکت کنندگان آن هدایت می شود.

تاریخچه شکل‌گیری Yield Guild Games

داستان شکل‌گیری پلتفرم Yield Guild Games و ایجاد اولیه مفهوم آن به سال ۲۰۱۸ بازمی‌گردد. زمانی که گبی دیزون، کهنه‌کار صنعت بازی، شروع به قرض دادن Axie NFT‌های خود به دیگر بازیکنانی کرد که توانایی خرید آن‌ها را نداشتند. تا اکتبر ۲۰۲۰، مشخص بود که بازی اکسی اینفینیتی یک مدل ابتکاری ایجاد کرده است که می‌تواند به بازیکنان فیلیپین کمک کند تا منابع درآمد بیشتری تولید کنند و در عین حال از گیم‌پلی نیز لذت ببرند. در نتیجه، YGG به آدرس yieldguild.io توسط گبی دیزون، بریل لی و اوول آف مویستنس در اکتبر ۲۰۲۰ تأسیس شد و هدف اصلی آن معرفی هرچه بیشتر مردم به انقلاب بازی برای کسب درآمد بود که توسط بازی Axie Infinity، به ویژه در منطقه جنوب شرق آسیا رهبری می‌شد. به عنوان بخشی از نقشه راه پروژه اولیه خود، پلتفرم Yield Guild Games اهداف نسبتاً ساده و واقعی را تعیین کرده است. از جمله:

  • تحقیق و سرمایه گذاری در سودآورترین و پربازده ترین NFTها در اکوسیستم متاورس
  • ایجاد یک اقتصاد جهانی و غیرمتمرکز از گیمرهای مدل بازی برای کسب درآمد (P2E)
  • تولید درآمد با استفاده از اجاره و لوریج NFT‌های ارزشمند درون بازی
  • تشویق توسعه جامعه جهانی بازی از طریق مشارکت فعال در انجمن

در حال حاضر، پس از گذشت کمی بیش از یک سال، انجمن YGG در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین انجمن‌ها در نوع خود است و تقریباً ۲۵۰٬۰۰۰ عضو در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی ثبت کرده و فعالیت‌های خود را در انواع بازی‌های P2E گسترش داده است.

مدیریت NFTها در انجمن YGG 

به عنوان بخشی از سبد سرمایه‌گذاری انجمن، پلتفرم Yield Guild Games مجموعه‌ای از NFT‌های مرتبط با بازی، دارایی‌های دیجیتال و زمین‌های مجازی را مدیریت می‌کند که می‌توانند از طریق یک مدل تقسیم درآمد، سود بسیاری را ایجاد کنند که در داخل بازی توسط اعضا پیاده‌سازی شوند. علاوه بر Axieها، دارایی‌های تحت مدیریت YGG شامل NFTهای بازی از تعداد زیادی از پروتکل های P2E از جمله لیگ آو کینگدامز (League of Kingdoms)، F1 Delta Time، ملنکل بال (Monkey Ball)، سندباکس (The Sandbox)، ایلوویوم (Illuvium)، اطلس استار (Star Atlas)، زد ران (Zed Run) و بسیاری دیگر است.

مدیریت NFTها در انجمن YGG 

با توجه به مسیر رشد مورد انتظار صنعت بازی در چشم انداز کوتاه مدت و میان مدت، همزمان با توسعه مداوم حوزه گیمی‌فای (GameFi)، این پلتفرم فعالانه به دنبال گسترش و به دست آوردن NFTهای بیشتری بعنوان مجموعه‌ای از برنامه‌های آینده خواهد بود.

همه چیز درباره ارز دیجیتال YGG

ارز دیجیتال YGG با عرضه ۶۹ میلیون توکن در گردش، یک توکن ERC-20 مدیریتی و کاربردی بر روی شبکه اتریوم برای اکوسیستم Yield Guild Games است. از توکن YGG برای استیکینگ، انجام رای‌گیری در پیشنهادات حکومتی، تامین مالی خزانه DAO، پاداش دادن به گیمرهای و همچنین پرداخت هزینه تیم مشاوره Yield Guild استفاده می‌شود. این ارز دیجیتال همچنین دارای حداکثر عرضه در گردش ۱ میلیارد توکن است که در مجموع توزیع آن در چندین فاز برنامه ریزی شده در تاریخ های مختلف و برای اهداف گوناگون انجام می‌شود. در حال حاضر، توکن YGG دارای ارزش بازار ۳۷۰ میلیون دلار و ارزش بازار هدف ۵.۳ میلیارد دلاری است.

نام توکن YGG
عرضه کل ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد YGG
عرضه در گردش ۱۱۶,۳۳۱,۱۵۹ واحد YGG
کاردبرپذیری استیکینگ، رای‌گیری در پیشنهادات جکومتی، تامین مالی خزانه DAO، پاداش دادن به گیمرها 
سایت رسمی yieldguild.io

توکن پلتفرم Yield Guild Games در حال در حدود قیمت ۵ دلار معامله می شود و نسبت به رکورد ۱۱.۵۰ دلاری خود که در نوامبر ۲۰۲۱ به آن رسیده بود، بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است. این توکن در حال حاضر در برخی از شناخته‌ شده‌ترین صرافی های ارز دیجیتال مانند بایننس، کوکوین، هیوبی و یونی‌سواپ لیست شده است.  ممکن است که توکن YGG پتانسیل خوبی برای رشد قیمت داشته باشد اما این اتفاق به عوامل مختلفی بستگی دارد. اولا، همکاری بیشتر با بازی‌ها و پروژه‌های قدرت‌مند می‌تواند واقعا امیدوارکننده به نظر می‌رسد. ثانیا، پیشنهادات مالی برای کسب سود که YGG ارائه می‌دهد منحصر به فرد هستند.

پیشنهاداتی برای کسب درآمد که بسیاری از پلتفرم‌های NFT یا بازی‌های ارائه نمی‌دهند. در کنار توسعه مداوم بخش YGG Vaults، ممکن است منجر به جذب دارایی‌های بازیکنان به Vaultهایی شوند تا اکوسیستم YGG به عنوان یک کل منسجم، پاداش های بیشتری کسب کنند. در واقع یک سناریوی برد-برد برای دارندگان NFTها و پلتفرم Yield Guild Games است. علاوه بر این، مهم است تأکید کنیم که با توجه به رشد بازار GameFi در سال ۲۰۲۱، انتظار می‌رود درآمد بازی‌های P2E در بلندمدت رشد کند. 

عرضه اولیه توکن YGG

ارز دیجیتال YGG عرضه اولیه خود را در ۲۷ جولای ۲۰۲۱ در پلتفرم MISO که توسط صرافی سوشی‌سواپ پشتیبانی می‌شود برگزار کرد. این پیشنهاد باعث شد با فروش ۲۵ میلیون توکن یا ۲.۵ درصد از عرضه ۱ میلیاردی اولیه توکن، پروژه از طریق یک حراجی هلندی با قیمت تقریباً ۰.۵۰ دلار برای هر توکن YGG، تقریباً ۱۲.۵ میلیون دلار جمع آوری کند. سرمایه‌گذاران ناامید پس از اینکه صاحبان ۳۲ کیف پول تنها در ۳۱ ثانیه حراجی را تمام کردند، از فروش انتقاد کردند.

عرضه اولیه توکن YGG

علاوه بر این، به نظر می‌رسد که یک آدرس واحد توانسته است تا ۴.۵ میلیون توکن YGG یا ۱۸ درصد از توکن‌های موجود در این پیشنهاد را جمع‌آوری کند. با این حال، ناظران حدس می‌زنند که این آدرس می‌تواند یک استخر نقدینگی باشد. در نتیجه این امر و به منظور رفع هرگونه سوء ظن در مورد فعالیت احتمالی نهنگ‌ها، گابی دیزون، یکی از بنیانگذاران YGG، علناً اعلام کرد که ۳۲ کیف پول متعلق به گروهی از نهنگ‌های منفرد نیست، بلکه متعلق به گروه دیگری از سرمایه گذاران است که خود را وقف چشم انداز بلند مدت این پروژه کرده‌اند.

سرمایه گذاران

ارز دیجیتال YGG حدود ۱.۳ میلیون دلار از طریق سرمایه‌گذاری خود در مارس ۲۰۲۱ به رهبری سرمایه‌گذارهای برزگ مانند Animoca Brands، Sparq، Delphi Digital و Scalar Capital جمع آوری کرد. سپس در ماه ژوئن، یک دوره سرمایه‌گذاری دیگربه رهبری BITKRAFT Ventures، ParaFi Capital و Animoca، توانست ۴ میلیون دلار دیگر جمع آوری کرد. سرانجام، در آگوست سال ۲۰۲۱، پلتفرم YGG با مشارکت کینگزوی کپیتال (Kingsway Capital) ، اینفینیتی ونچرز کریپتو (Infinity Ventures Crypto)، آتلیر ونچرز (Atelier Ventures) و گابریل لیدون، کارآفرین بازی، ۴.۶ میلیون دلار در یک مرحله دیگر جذب سرمایه به رهبری غول دارایی دیجیتال a16z جمع‌آوری کرد. این بودجه به این منظور طراحی شده است که به YGG اجازه دهد تا مجموعه دارایی‌های دیجیتال خود را افزایش داده و به گسترش و رشد جامعه گیمرها و اعضای انجمن خود برای کسب درآمد کمک کند.

تیم توسعه دهنده

 پلتفرم Yield Guild Games و ارز دیجیتال YGG یک تیم بنیان‌گذار فوق‌العاده قوی و با تجربه دارد که اعضای آن از کهنه‌کاران بازی‌های بلاک چین و همچنین خبره‌های دنیای کریپتو هستند. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، تیم توسعه دهنده YGG به توسعه مداوم اکوسیستم گیمی‌فای (GameFi) و تسهیل ورود کاربر به تجربه بازی برای کسب درآمد در یک طیف جهانی اختصاص دارد. تیم اصلی در YGG متشکل از:

  • گبی دیزن (Gabby Dizon)
  • بریل چاوز لی (Beryl Chavez Li)
  • Owl of Moistness 
سخن آخر

صنعت گیمیفای (GameFi) در حال حاضر یکی از پر سروصد و امیدوارکننده‌ترین راه‎‌های سرمایه‌گذاری‌ در حوزه دارایی‌های دیجیتال است و با توجه به مسیر رشد مورد انتظار آن در طول چند سال آینده، پتانسیل آن خیره کننده باقی خواهد ‌ماند. با توجه به همسویی و همزیستی بین حوزه DeFi، NFTs و بازی‌ها، به نظر می‌رسد پیشنهاد پروژه‌های بازی مبتنی بر بلاک چین، بازارها را در سال گذشته تحت تاثیر قرار داده است و پیرامون دنیای متاورس و گیم پلی تعاملی، مجموعه‌ای کاملاً جدید از پارادایم‌های مالی و تئوری‌های سرمایه گذاری را به‌وجود آورده است. با این حال، NFT‌های درون‌بازی برای مدتی طولانی است که به یک کالای داغ تبدیل شده‌اند و به همین دلیل، موانع ورود به برخی از بازی‌های بلاک چین زیاد بوده و ورود به آن‌ها مقرون‌به‌صرفه و گزینه‌ای عملی برای بسیاری از گیمرهای سراسر جهان نیست.

به عنوان مثال، انجمن‌های بازی مانند YGG، از طریق DAO پیچیده و مدل جذاب تقسیم درآمد، به بازیکنان این امکان را می‌دهند تا به برخی از داغ‌ترین و سطح بالا‌ترین NFT‌های درون بازی در حال حاضر دسترسی داشته باشند و به آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا ضمن لذت بردن از گیم پلی نوآورانه ارائه شده توسط GameFi و فناوری بلاک چین، بازدهی مالی داشته باشند. در حالی که بدون شک آینده حوزه GameFi هنوز نامشخص است، انجمن‌هایی مانند YGG می توانند ثابت کنند که راه حل نهایی و پیشرو برای جوامع بازی‌های اجتماعی در سراسر جهان بوده که به دنبال ایجاد جریان‌های درآمد اضافی هستند که این موضوع می‌تواند زندگی را به ویژه در مناطقی که دچار بی ثباتی سیاسی و اقتصادی شده‌اند، بهبود بخشیده و در نهایت تغییر دهد. بنابراین، در حالی که هنوز به طور کلی نامشخص است، به نظر می‌رسد آینده بازی‌های Yield Guild، توکن YGG و اکوسیستم منطقه‌ای در حال رشد SubDAO آن بسیار امیدوارکننده باشد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

پلتفرم Yield Guild Games چیست؟

پلتفرم Yield Guild Games یا به اختصار YGG یک انجمن بازی برای کسب درآمد است که بازیکنان از طریق اقتصادهای مبتنی بر بلاک چین و به عنوان ساکنان جهان های جدید در متاورس گرد هم می‌آیند.

کاربرد ارز دیجیتال YGG چیست؟

از توکن YGG برای استیکینگ، انجام رای‌گیری در پیشنهادات حکومتی، تامین مالی خزانه DAO، پاداش دادن به گیمرهای و همچنین پرداخت هزینه تیم مشاوره Yield Guild استفاده می‌شود.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست