بازی سندباکس (Sandbox) و توکن SAND چیست؟

در سال‌های اخیر، گیمینگ غیرمتمرکز به عنوان یک حوزه‌ جدید در اکوسیستم بلاکچین ظهور کرده است. با توجه به انواع کاربردهایی که الگوریتم بلاکچین به کاربران ارائه می‌دهد، جای تعجب نیست که استودیوهای بازیسازی بزرگی از جمله Animoca Brands و Pixowl از این فناوری برای بازی ویدئویی خود، به نام سندباکس (The Sandbox) استفاده کنند. سندباکس یک چشم‌انداز جدید از به‌کارگیری فناوری بلاکچین را ارائه می‌دهد، بازی سندباکس توانسته دنیای گیم و فایننس غیرمتمرکز (دیفای) را در اکوسیستم تعاملی خود با موفقیت ادغام کند.

مشاهده: قیمت لحظه ای SAND 

آشنایی با ارز دیجیتال و بازی سندباکس (Sandbox)

سندباکس در اصل یک بازی طراحی شده برای (sandbox.game) تلفن همراه است که برای اولین بار در ماه مه 2012 توسط استودیوی بازی‌سازی Pixowl بر روی سیستم‌ عامل‌های iOS و اندروید منتشر شد. در سال 2018، شرکت Animoca Brands این پروژه را به مبلغ 4.875 میلیون دلار خریداری کرد و یک الگوریتم بلاکچین سبک Voxel را در این بازی ادغام کرد. هدف این شرکت استفاده از کانسپت دیفای برای تسهیل خرید و فروش در بازی با استفاده از رمزارز مخصوص آن، توکن SAND بود.

این تیم تاکنون 4.51 میلیون دلار سرمایه برای این بازی مبتنی بر بلاکچین جمع‌آوری کرده است. از جمله سرمایه‌گذاران آن می‌توان به Square Enix، B Cryptos، True Global Ventures، Helix، Mind Fund، Blocore، ThunderCore و Alexis Bonte از eRepublik اشاره کرد. در حال حاضر، سندباکس بیش از 40 میلیون بار دانلود شده و یک میلیون کاربر فعال ماهانه دارد.

سندباکس چیست؟

سندباکس یک دنیای مجازی است که در آن بازیکنان می‌توانند به ساخت‌وساز بپردازند، آیتم‌های ساخته شده را به مالکیت خود درآورند و با خرید و فروش آن‌ به کمک توکن SAND کسب درآمد کنند. این پلتفرم گیمینگ بر مبنای سه قابلیت اصلی پایه‌گذاری شده است که یک اکوسیستم گیمینگ جامع و کاربرپسند را ارائه می‌دهد. این محصولات Voxel Editor، Marketplace و Game Maker هستند.

VOXEDIT – یک ابزار مدل‌سازی سه‌بعدی ووکسل است که بازیکنان‌ را قادر می‌سازد تا انسان‌، اشیاء، حیوانات و بوته و درخت بسازند و به آنها جان بدهند. سپس کاربران می‌توانند آیتم‌های ساخته شده را به یک بازار که در آن به اَست‌های بازی (ASSETS) تبدیل می‌شوند، ارسال کنند.

MARKETPLACE – این بازار مبتنی بر بلاکچین به کاربران این امکان را می‌دهد که آیتم‌ها یا دارایی‌های ساخته شده در VoxEdit را به عنوان توکن (دو توکن ERC-721 و ERC-1155) در معرض نمایش و فروش قرار دهند.

سندباکس چیست؟

GAME MAKER – به گفته تیم سندباکس، گیم میکر (Game Maker) مهمترین محصول این بازی است، در حالت گیم میکر، بازیکنان می‌توانند ASSET های خود را در قطعات LAND (سرزمین‌های دنیای مجازی بازی در قالب توکن ERC-721)، مستقر کنند. علاوه بر این، بازیکنان می‌توانند زمین‌های LAND خود را با اَست‌های مختلف تزیین کنند و همچنین با اختصاص ویژگی‌های پیش فرض به ASSETها، مکانیک‌های منحصربه‌فردی از گیم پلی را پیاده‌سازی کنند. سندباکس در تلاش است تا از مالکیت متمرکز و کنترل محتوای تولیدشده توسط کاربران که باعث محدود شدن حقوق و مالکیت بازیکنان می‌شود فاصله بگیرد. هدف بعدی سندباکس تسریع در پذیرش فناوری بلاکچین و رشد بخش بازی‌های بلاکچینی است.

توکن سندباکس (SAND)

توکن SAND که بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می‌شود، یک توکن کاربردی ERC-20 است که به عنوان مبنای تراکنش‌ها و معاملات در اکوسیستم The Sandbox به کار می‌رود. SAND ستون فقرات این بازی محسوب می‌شود که با آوردن قابلیت‌های دیفای به این بازی ارزش می‌بخشد.

در حال حاضر، مجموعاً 3،000،000،000 توکن SAND وجود دارد. تقریباً 680،266،194 توکن SAND در بازار در حال گردش است که 23 درصد از کل عرضه را تشکیل می‌دهد. علاوه بر این، %25.82 از توکن‌ها در خزانه شرکت، %17.18 برای فروش اولیه توکن، %10 برای مشاوران پروژه و %12 برای فروش Launchpad Binance ذخیره شده است.

بررسی مهم ترین ویژگی های توکن SAND

  • دسترسی – بازیکنان با هزینه کردن این توکن از قابلیت‌های داخل بازی بهره‌مند می‌شوند. کاربران می‌توانند با استفاده از توکن SAND تجهیزات خریداری کنند و کاراکتر آواتار خود را در بازی سفارشی‌سازی کنند. علاوه بر این، SAND خرید ASSETS و LAND را تسهیل می‌کند. با افزایش فروش زمین‌های LAND در بازی، تقاضا برای SAND افزایش می‌یابد و یک بازار غیرمتمرکز در محیط بازی ایجاد می‌کند. بازیکنان همچنین می‌توانند توکن SAND را برای ترید کردن ASSET های خود در بازار هزینه کنند.
  • استیکینگ – بازیکنان همچنین می‌توانند با استیک کردن این توکن، پاداش SAND دریافت کنند.
  • حاکمیت – توکن SAND به عنوان یک توکن حاکمیتی نیز عمل می‌کند. دارندگان SAND می‌توانند از طریق الگوی Data Access Object (DAO) در تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی این پلتفرم مشارکت کنند. علاوه بر این، هولدرهای این توکن دارای حق رأی در مورد جنبه‌های کلیدی این پروژه غیرمتمرکز، مانند تخصیص به سازندگان محتوا و سازندگان بازی و همچنین اولویت‌بندی قابلیت‌های پلتفرم هستند.

عملکرد توکن‌های داخل بازی

علاوه بر توکن SAND، این اکوسیستم از طیف گسترده‌ای از توکن‌های مبتنی بر اتریوم تشکیل شده است. اَست‌های (آیتم‌ها) داخل بازی با توکن‌های ERC-1155 و ERC-721 Assets برای ذخیره و ترید در بازی The Sandbox ارائه می‌شوند. یک قرارداد هوشمند نیز مالکیت این توکن‌ها را ردیابی کند.

عملکرد توکن‌های داخل بازی

علاوه بر این، همه ASSET ها دارای شناسه و ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود هستند که به عنوان فراداده (متادیتا) ذخیره می‌شوند. کیف پول‌هایی که از توکن‌های ERC-1155 و ERC-721 پشتیبانی می‌کنند قادر خواهند بود که از ASSET های بازی استفاده کنند. به‌طور کل، اکوسیستم سندباکس شامل 5 توکن NFT مهم است:

  • SAND (ERC-20)-ارز بازی
  • LANDS (ERC721) – محیط بازی که بازیکنان در آن ساخت‌وساز می‌کنند
  • ASSETS (ERC-1155 و ERC-721)-آیتم‌های ساخته شده توسط بازیکنان
  • GEMS (ERC20)- اختصاص ویژگی به ASSET ها 
  • CATALYSTS (ERC20)- به کاربران اجازه می‌دهد تا GEM ها را به یک ASSET تبدیل کنند

همه این قراردادهای توکن مسئول ردیابی آدرس ایجاد شده در هر توکن و همچنین مالکیت و نقل و انتقالات داخل بازی هستند. تیم سندباکس به شدت به NFT متکی است و آنها در تلاش‌اند تا از این طریق به بازیکنان قدرت بدهند، زیرا این رمزارزها غیرقابل تقسیم و غیرقابل معاوضه هستند.

The Functions of In-Game Tokens

نتیجه‌گیری

در یکسال گذشته گسترش فناوری های غیرمتمرکز تنها منحصر به بخش دیفای بوده است. اما اکنون وقت تغییر است. ظهور پلتفرم‌های بازی غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین، راهی جدید و منحصربه‌فرد را برای گسترش فناوری بلاکچین باز می‌کنند. بلاکچین می‌تواند با الگوریتم منحصربه‌فرد خود و با تقویت مفاهیم سنتی گیمینگ به‌واسطه پروتکل‌های غیرمتمرکز، بخش بازی‌های ویدئویی را دستخوش تغییر کند.

سندباکس کاربران را با یک تجربه مسحورکننده که توسط بلاکچین تقویت شده آشنا می‌کند. از طریق محتوای غیرمتمرکز تولیدشده توسط کاربر، بازیکنان و سازندگان قادر به فروش، ترید و به مالکیت درآوردن تمام آیتم‌های (ASSET) ساخته شده خود هستند. به‌طور کل، سندباکس موفق شده است گیمینگ و دیفای را به زیبایی با یکدیگر ادغام کند.

صنعت بازی‌های بلاکچینی به‌طور قطع در مسیر درستی قرار دارد و به نظر می‌رسد بلاکچین در هر حوزه‌ای که وارد می‌شود باعث بهتر شدن آن می‌شود. پروژه‌های گیمینگ مانند سندباکس گواه بر آن است که فناوری غیرمتمرکز می‌تواند انقلابی در بخش بازی‌های ویدئویی ایجاد کند.

4.2/5 - (6 امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام نظرات
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
فهرست
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال