اوکی اکسچنج

صرافی سوشی سواپ (SushiSwap) رقیب اصلی یونی سواپ

صرافی سوشی سواپ

سیستم دیفای، تنها مکانی است که در آن صرافی یونی سواپ و سوشی سواپ برای نقدینگی با هم رقابت می‌کنند؛ یونی سواپ جزو یکی از موفق‌ترین پروتکل‌های دیفای برای معامله توکن‌ها در بستر اتریوم است. این پروتکل به صورت متن باز توسط تیمی ایجاد شده که آن را در دسترس همگان قرار داده‌اند. یعنی همان کاری که صرافی سوشی سواپ هم انجام می‌دهد. سوشی سواپ یک فورک از یونی سواپ است که توکن SUSHI را ارائه می‌دهد؛ این پروتکل در ازای دریافت بخشی از پرداخت‌ها به دارندگان کنترل می‌دهد. در ادامه این مقاله کار با بخش  های مختلف SushiSwap را خواهیم آموخت.

مشاهده: قیمت لحظه ای توکن SUSHI

معرفی پروژه سوشی سواپ

با پیشرفت بازار مالی غیر متمرکز (دیفای)، بستر‌های مالی جدیدی پدید آمدند؛ برای مثال خیلی از ما شاهد استفاده سرمایه‌گذاران از روش‌های مختلف بوده‌ایم، مثل: وام‌های سریع و استخراج نقدینگی. از آنجایی که صرافی یونی سواپ بار‌ها خود را به سرمایه‌گذاران ثابت کرده، به عنوان پروتکل اصلی دیفای جای خود را محکم کرده است. با وجود خصلت غیر متمرکز و وابستگی شدید به قرارداد‌های هوشمند، مصرف‌کنندگان در زمینه رشد پروژه حرف چندانی تاکنون نداشتند.

سوشی سواپ، تازه واردِ بازار، ادعا کرده است که می‌تواند این وضعیت را تغییر دهد؛ در این راستا پروتکل این مجموعه تنها چند روز پس از معرفی، بیش از ۱ میلیارد دلار قفل گردید که این امر نشان می‌دهد که بسیاری از مردم به این تحول علاقه‌مند هستند. در این مقاله در مورد فورک یونی سواپ که باعث طوفانی شدن فضای ارز دیجیتال شده است صحبت می‌کنیم.

سوشی سواپ چیست؟

قبل از اینکه به سراغ سوشی سوآپ به آدرس sushi.com برویم باید توضیحاتی را در مورد صرافی یونی سوآپ بدانید، در غیر این صورت متوجه عملکرد بین این دو نخواهید شد. به طور مختصر، یونی سواپ یک صرافی با پروتکل غیر متمرکز است که بدون واسطه کار می‌کند. این مدل برخلاف سایر پروتکل‌ها که از یک دفتر سفارش استفاده می‌کنند، از مدلی به نام سازنده بازار خودکار (AMM) استفاده می‌کند. در این مدل ارائه‌دهندگان نقدینگی وجوهی را به مخازن نقدینگی خود اضافه می‌کنند.

در واقع سوشی سوآپ به عنوان فورک یونی سواپ ظهور کرده است، این دو تنها یک تفاوت کلیدی با یکدیگر دارند و آن هم در ارائه توکن SUSHI است؛ این توکن دو کار انجام می‌دهد:

 • به صاحبان آن حق حاکمیت و سهمی از درآمد‌های پروتکل اعطا می‌کند.
 • دارندگان SUSHI، به بیان دیگر،”مالک” پروتکل هستند.

چرا این موضوع اینقدر علاقه مردم را برانگیخته است؟ زیرا، اداره جامعه عمیقا با مفهوم DeFi آمیخته شده است، فارمینگ بهره یا ییلد فارمینگ (Yield farming) به عنوان یک تکنیک قابل توزیعِ توکن منجر به راه‌اندازی تعداد زیادی توکن جدید شده و هدف آن هم ایجاد شرایطی مساوی برای تمام افراد است. سپس توکن‌های توزیع شده از طریق این مشوق‌های نقدینگی به صاحبان توکن حق حاکمیت داده می‌شود. دارندگان توکن SUSHI هم از بخشی از هزینه‌های پرداخت شده توسط پروتکل مورد استفاده برای معامله‌گران برخوردار هستند.

سوشی سواپ چیست؟

حال شاید برایتان سوال باشد که از این حق حاکمیت چه استفاده‌هایی می‌توان کرد؟ هر کسی می‌تواند یک پیشنهاد بهبود برای سوشی سواپ یا (SIP) ارسال کند، که توسط دارندگان توکن SUSHI به آن رای داده می‌شود. به همین خاطر بر اساس این رای‌ها و نظرات، روند سوشی سواپ می‌تواند تغییرات کوچک و اساسی در راستای پیشرفت خود داشته باشد. به جای یک تیم سنتی‌تر مانند یونی سواپ، توسعه سوشی سواپ در دست دارندگان توکن SUSHI است. یک جامعه قوی می‌تواند دارایی قدرتمندی برای هر پروژه توکن باشد، اما این مورد فقط برای پروتکل دیفای صدق می‌کند.

تفاوت یونی سواپ و سوشی سواپ

همه می‌دانند که صنعت رمز ارزها با منابع متن باز سروکار دارد، بسیاری فکر می‌کنند که بیت کوین و سایر پروتکل‌های دیفای بدون مجوز و به به عنوان نوع جدیدی در قالب نرم‌افزار عمل می‌کنند. اما از آنجایی که این پروژه‌ها منبع باز هستند و به راحتی کپی شده و با تغییرات کوچک دوباره راه‌اندازی می‌شود، بنابریان کاملا نرمال است که شباهت و رقابت‌های زیادی بین این محصولات باشد. با این حال، ما می‌توانیم فرض کنیم که این امر در نهایت باید به بهترین محصولات برای کاربر نهایی تبدیل شود.

تفاوت یونی سواپ و سوشی سواپ

فضای دیفای پیشرفت‌های قابل توجه خود را مدیون تیم یونی سواپ است، اما ما می‌توانیم آینده‌ای را ببینیم که حتی یونی سواپ و سوشی سواپ (یا فورک‌های دیگر) ظهور کرده‌اند. یونی سواپ ممکن است در خط مقدم نوآوری در فضای AMM باقی بماند، در حالی که سوشی سواپ مانند پنکیک سواپ می‌تواند بر طبق سلایق و علایق جامعه جایگزین‌های دیگری ارائه دهد. با این حال، نقدینگی بین دو پروتکلِ مشابه‌ ایده آل نیست. AMM‌ ها بهترین عملکرد را به دلیل استخر نقدینگی دارند. تقسیم مقدار زیادی نقدینگی در دیفای بین پروتکل‌های AMM، برای کاربر نهایی مشکلات و تجربه بدی را ایجاد می‌کند.

پاداش SUSHI چگونه توزیع می‌شود؟

 توکن سوشی سوآپ با نماد اختصاری SUSHI از طریق استخراج در فارمینگ بهره (Yield farming) توزیع می‌شود. یعنی به کسانی که نقدینگی را به استخر یونی سواپ ارائه می‌دهند، سوشی توزیع می‌شود. سپس می‌توانند توکن های استخر نقدینگی یونی سواپ خود را به قرارداد‌های سوشی سواپ‌ واریز کنند تا بتوانند SUSHI را دریافت کنند.

استخر‌های یونی سواپ عبارت‌اند از:

 • USDT-ETH
 • USDC-ETH
 • DAI-ETH
 • sUSD-ETH
 • COMP-ETH
 • LEND-ETH
 • SNX-ETH
 • UMA-ETH
 • LINK-ETH
 • BAND-ETH
 • AMPL-ETH
 • YFI-ETH
 • SUSHI-ETH

استخر SUSHI-ETH برای تامین نقدینگی بازار، پاداش مضاعفی پرداخت می‌کند، بعد از راه‌اندازی، رای‌دهندگان SUSHI برای افزودن استخری مطلوب برای توزیع، رای دادند و این است قدرت حاکمیت جامعه!

لازم است بدانید که توزیع پاداش SUSHI در بلوک اتریوم  ۱۰,۷۵۰,۰۰۰ آغاز شده و پاداش‌ها بعد از رسیدن به ۱۰۰۰۰۰ بلوک (تقریبا دو هفته) کاهش یافت. بعد از آغاز توزیع پاداش، توکن‌های نقدینگی در قرارداد‌های استکینگ به قرارداد‌های سوشی سواپ منتقل می‌شوند. این بدین معنا است که تمام توکن‌های LP یونی سواپ که در سوشی سوآپ قرار دارند، در یونی سوآپ بازخرید می‌شوند تا توکن‌های دیگر نمایان شوند؛ سپس در سوشی سواپ با آن‌ها نقدینگی جدیدی ایجاد می‌شود. به طور خلاصه مبادله در صرافی سوشی سواپ به این صورت انجام می‌شود.

چگونه نقدینگی برای سوشی سواپ ایجاد کنیم؟

خرید ارز سوشی (SUSHI)

دریافت توکن‌های SUSHI

برای اینکه بتوانید در ازای یونی سواپ ارز SUSHI دریافت کنید؛ اولین قدم این است که توکن‌ها را دریافت کنید. در این قسمت ما قصد داریم نقدینگی جفت UMA-ETH برای شما ارائه دهیم. اما فراموش نکنید که شما می‌تواند هر جفت دیگری را برای انجام این کار انتخاب کنید (البته به شرطی که توکن‌های LP در SushiSwap قابل استفاده باشند).

 • وارد صرافی یونی سواپ app.uniswap.org شوید.
 • به روی تب استخر بروید.
 • روی افزودن نقدینگی کلیک کنید.
 • به طور پیشفرض باید ETH انتخاب شده باشد، اگر نیست آن را انتخاب کنید.
 • به روی انتخاب توکن کلیک کرده و UMA را پیدا کنید.
 • اکنون مقدار ETH و UMA را که قرار است به مخزن نقدینگی اضافه کنید وارد کنید.
 • قدم نهایی، نقدینگی را به استخر اضافه کنید و توکن‌های ETH-UMA UNI-V۲ LP را دریافت کنید.

نکته: با توجه به احتمال از دست دادن دائمی، ممکن است هنگام بازخرید توزیع توکن‌های متفاوتی نسبت به آنچه در ابتدا اضافه کرده‌اید، دریافت کنید.

خرید ارز سوشی (SUSHI)

حال که توکن ETH-UMA UNI-V۲ LP دریافت کردید به سراغ وبسایت صرافی سوشی سواپ بروید. 

وبسایت صرافی سوشی

شبیه اکثر نسخه‌های تحت وب باید کیف پول اتریوم خود را به آن متصل کنید. دو راه برای این کار وجود دارد:

 • کیف پول متامسک
 • کیف پول ولت کانکت

گزینه Unlock Wallet را در گوشه بالا سمت راست کلیک کرده و کیف پول مورد نظر خود را انتخاب کنید.

Unlock Wallet

زمان تماشای منو رسید است! دکمه منو بالای پنجره را بزنید تا موارد موجود را ببینید.

Umami Squid

هر گزینه، توکن متفاوتی را به شما ارائه می‌دهد. به نظر ما Umami Squid مورد مناسبی است پس آن را انتخاب می‌کنیم.

Umami Squid

اگر در مورد ERC-۲۰ خوانده باشید، باید بدانید که برای  برداشت باید اجاره دهید. برای این کار بر روی گزینه approve function کلیک کنید تا به شبکه بگویید که سوشی سواپ مجاز به گرفتن UMA-ETH UNI-V۲ LP از شما است.

 UMA-ETH UNI-V2 LP

بعد از آن، از طریق باکس باز شده می‌توانید مبلغ مورد نظر را وارد کنید. به همین سادگی! سرآشپز مشغول درست کردن سوشی شما می‌شود. با این کار در هر مرحله شما قادر خواهید بود سوشی خود را برداشت، توکن‌های LP خود را حذف و آن‌ها را به یونی سواپ ببرید تا ETH و UMA خود را دوباره به دست‌آورید.

سرآشپز مشغول درست کردن سوشی شما می‌شود

آیا سوشی سواپ امنیت دارد؟

از سپتامبر ۲۰۲۰، حساب‌های مالی پروژه سوشی به طور رسمی بررسی نشده است. اما‌ واریز وجوه به یک قرارداد هوشمند همیشه خطراتی را با خود به همراه دارد؛ حتی برای پروژه‌های معتبر و درست. به هر حال صرافی سوشی سواپ به وسیله تعدادی فرد ناشناس ایجاد شده است به همین‌ واریز وجوه به آن‌ها  خطرناک‌تر می‌شود.

با وجود اینکه سوشی سوآپ به عنوان فضای سرگرمی شناخته می‌شود، اما هیچ وقت مقدار زیاد سرمایه خود را در آن قرار ندهید. همچنین اینکه هزینه‌های گس اتریوم بسیار زیاد است؛ به همین خاطر سرمایه‌گذاری کمتر می‌تواند کشت (Farming) بیشتری با سود بهتر داشته باشد.

به همین خاطر، سوشی سواپ از تعدادی شرکت حسابرسی برای بررسی قرارداد‌های خود دعوت کرده است. با وجود اینکه حسابرسی امنیتی بسیار‌ گران هستند، بسیاری از ما شاهد آن بوده‌ایم که کاربران مشتاق به تامین بودجه حسابرسی برای طرح‌هایی که به اعتماد دارند، هستند.

نتیجه گیری

سوشی سواپ تنها یک پژوهش جالب است که پروتکل موفق یونی سواپ را به چالش می‌کشد؛ در واقع سوشی سواپ یک فورک از یونی سواپ است که تفاوت اصلی آن در حق حاکمیت می‌باشد، به یاد داشته باشید که سوشی سواپ پس از پایان دوره توزیع اولیه دو هفته‌ای، در آزمایش واقعی قرار می‌گیرد.

آیا SushiSwap، مشکل نقدینگی Uniswap را از بین می‌برد؟ آیا کاربران SUSHI فقط علاقه‌مند به کسب درآمد سریع هستند؟ در پاسخ به این سوالات باید گفت، مهم نیست که سوشی سواپ به چه سطحی از موفقیت دست پیدا می‌کند، زیرا به هر سطحی که برسد این نشان می‌دهد که هیچ محصول یا سرویسی مزیت غیرقابل انکاری در DeFi ندارد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

برای شروع معامله، اولین قدم پس از ثبت نام در سوشی سواپ چیست؟

برای شروع ترید و بهره مندی از امکانات سوشی سواپ، باید کیف پول اتریومی مانند متامسک را به این صرافی متصل کنید.

صرافی SushiSwap برای چه مواردی مناسب است؟

برای افرادی که قصد دارند توکن های ترند و با مارکت کپ نسبتا کم که بر بستر اتریوم فعالیت می‌کنند را به سرعت خرید و تبادل کنند، سوشی سواپ گزینه بسیار خوبی است.

۴.۷/۵ - (۶ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست