اوکی اکسچنج

صرافی پنکیک سواپ (PancakeSwap) چیست؟

آشنایی با صرافی پنکیک سوآپ (PancakeSwap)

صرافی پنکیک سواپ یک بستر مبادلاتی غیرمتمرکز (DEX) نسبتا جدید است که در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) ایجاد شده است. این بازارساز خودکار (AMM) چندین روش ابتکاری برای کسب درآمد از رمزارزهای خود را به کاربران ارائه می‌دهد. در ادامه جزئیات بیشتری در مورد نحوه کار با PancakeSwap توضیح خواهیم داد.

پنکیک سواپ چیست؟

پنکیک سواپ (وبسایت PancakeSwap) در ۲۰ سپتامبر سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد که یک DEX در بستر BSC است که با استفاده از الگوریتم‌هایی از استخرهای نقدینگی بدون نیاز به مجوز به طور خودکار استفاده می‌کند؛ استفاده از الگوریتم برای اجرای استخرها، پنکیک سواپ را به یک بازارساز خودکار بدل کرده است.

دلیل نامگذاری PancakeSwap

این بستر از روند فایننس غیرمتمرکز پیروی می‌کند که از توکن‌هایی با نام غذا بهره می‌برد. (ابتدا سوشی سوآپ، سپس بیکر سوآپ و اکنون PancakeSwap). بسیاری از پروژه‌ها و توکن‌های دیگر با موضوع غذا نیز در فضای DeFi وجود دارند؛ این پلتفرم از توکن CAKE استفاده می‌کند که یک توکن BEP-20 در BSC است و از استخرهای SYRUP (شربت یا محلول های غلیظ خوشمزه) استفاده می‌کنند. صرافی پنکیک‌ سواپ از تراکنش‌های سریع و کم هزینه‌تری نسبت به پروژه‌های DeFi در بستر اتریوم برخوردار است.

دلیل نامگذاری PancakeSwap

اگر هنوز از AMM استفاده نکرده‌اید، باید بگوییم که آنها صرافی‌هایی هستند که به کاربران امکان معامله دارایی‌های دیجیتال را با استخرهای نقدینگی و کسب سود از آنها می‌دهند. این بیشتر شبیه سهام حامل سود یا اوراق قرضه در یک صرافی سنتی است که در آن یک دفتر ثبت سفارش با خریداران و فروشندگان مطابقت داشته و کسب سود تنها با فروش دارایی شما حاصل می‌شود. در AMM یک کاربر دارایی‌های دیجیتالی خود را به استخرهای نقدینگی وام داده و در ازای آن توکن نقدینگی دریافت می‌کند. برای درک بهتر این موضوع پیشنهاد می‌کنیم، مقاله مقایسه استاندارد شبکه‌ BEP2 با BEP20 را مطالعه کنید.

در پنکیک‌ سواپ چه خدماتی ارائه می‌شود؟

همانطور که ممکن است بر اساس توضیحات بالا حدس زده باشید، این صرافی به کاربران امکان تبادل توکن‌های BEP-20 را می‌دهد؛ همچنین به آنها این امکان را می‌دهد تا با ارایه رمزارزهای خود در استخرهای نقدینگی، توکن پاداش بگیرند؛ همچنین می‌توان در PancakeSwap به استیک توکن خود پرداخت و از این طریق هم سود کسب نمود.

 پنکیک سواپ موارد زیر را امکان‌پذیر می‌کند:

 • معامله توکن‌های BEP20
 • تامین نقدینگی در صرافی‌ها و دریافت کارمزد
 • برای کسب توکن CAKE، توکن‌هایLP (تأمین کننده نقدینگی) خود را به اشتراک بگذارید
 • استیکینگ CAKE برای بدست آوردن CAKE بیشتر
 • استیکینگ CAKE برای بدست آوردن سایر توکن‌ها

مزایای استفاده از Pancake Swap برای خرید و فروش رمزارزها

مزایای استفاده از Pancake Swap برای خرید و فروش رمزارزها

توکن‌های بیشتری کسب کنید

 پنکیک سواپ مانند بسیاری از DEX ها، توکن اصلی خود به نام کیک را دارد که می‌توانید قیمت لحظه توکن CAKE را در ارزتودی ببینید. کاربران می‌توانند برای بدست آوردن CAKE بیشتر یا حتی توکن سایر پروژه‌ها در زنجیره هوشمند بایننس مانند DODO ، UST (Terra USD) یا LINA ، CAKE خود را استیک یا از آن در استخرهای SYRUP صرافی قرار دهند.

کارمزد کم و تراکنش‌های سریع

یکی از شکایات فزاینده در مورد پروژه‌های ساخته شده بر بستر اتریوم، کارمزدهای بالا و کندی تراکنش‌هاست. پنکیک سواپ از شبکه اتریوم استفاده نمی‌کند، بلکه از شبکه BSC و توکن‌های های BEP-20 بهره می‌برد؛ در نتیجه کارمزدهای آن بسیار کمتر از اتریوم است ( به طور معمول از ۰.۰۴ تا ۰.۲۰ دلار) و تراکنش‌ها به طور متوسط کمتر از ۵ ثانیه زمان می‌برند. این شرایط را با اتریوم مقایسه کنید، جایی که کارمزدهای آن بیشتر از ۲۰ دلار و تأیید تراکنش‌ها تا ۵ دقیقه طول می‌کشد.

بدون نیاز به KYC

هر صرافی متمرکزی که ما از آن مطلع هستیم، از شرایط لازم برای شناخت مشتریان و مبارزه با پولشویی (KYC / AML یا احراز هویت) پیروری می‌کند؛ پنکیک سواپ به عنوان یک بستر مبادلاتی غیرمتمرکز و تحت هیچ مقام نظارتی، کاربران را قادر به معامله با حریم خصوصی می‌کند. هر شخصی در هر جای دنیا قادر به تجارت صدها دارایی موجود در صرافی با بیش از ۶۰۰ میلیارد دلار نقدینگی است.

حسابرسی شده و ایمن

پنکیک سواپ همچنین به منظور برخورداری از امتیازات زیر با CertiK ادغام شده است:

 • اوراکل امنیتی
 • شیلد CertiK
 • DeepSEA
 • ماشین مجازی CertiK
 • معامله در PancakeSwap

همانطور که می‌دانید اکثر توکن‌های CAKE در PancakeSwap معامله می‌شوند؛ با این وجود CAKE حجم معاملاتی مناسبی در بایننس دارد و شما حتی می‌توانید آنها را مستقیما در این صرافی خریداری و سپس به کیف‌پولی که از CAKE و BEP-20 پشتیبانی کند منتقل نمایید.

کیف‌پول‌های پشتیبانی شده در PancakeSwap

این پلتفرم از تعدادی کیف پول معروف از جمله TokenPocket ،WalletConnect ،MathWallet، تراست ولت و متامسک پشتیبانی می‌کند؛ در حالی که MetaMask یک کیف ‌پول ERC-20 است؛ اما می‌تواند دارایی‌های BEP-20 را هم ذخیره کند.

کیف‌پول‌های پشتیبانی شده در PancakeSwap

توزیع توکن CAKE

توکن‌های CAKE را می‌توان به عنوان تأمین نقدینگی و استیکینگ، خریداری یا کسب نمود. میزان عرضه فعلی این توکن به شرح زیر است:

میزان انتشار

پاداش هر بلوک ۴۰ کیک است که ۱۵ عدد آن در هر بلاک سوزانده می‌شود؛ بنابراین پاداش موثر هر بلوک ۲۵ CAKE است. انتشار روزانه (بر اساس ۳۰ هزار بلاک در روز)، ۱.۲ میلیون CAKE است که با سوختن ۴۵۰ هزار عدد آنها، انتشار موثر روزانه ۷۵۰ هزار CAKE خواهد بود.

توزیع
 • فارمرها – ۶۰٪ پاداش هر بلاک (۱۵ CAKE)
 • هولدرها – ۴۰٪ پاداش هر بلاک (۱۰ CAKE)
 • فارمرهای روزانه –۰۰۰ CAKE (بر اساس ۳۰ هزار بلاک در روز)
 • هولدرهای روزانه –۰۰۰ CAKE (بر اساس ۳۰ هزار بلاک در روز)
اقدامات ضد تورمی اضافی
 • ۹۰% از CAKE برداشت شده از مزارع به آدرس توسعه‌دهندگان ارسال و سپس سوزانده می‌شود.
 • ۱۰% از CAKE خرج شده برای بلیط‌های قرعه‌کشی سوزانده می‌شود.
 • ۱۰۰% از CAKE تولید شده در IFO سوزانده می‌شود.

تمامی این نرخ ها از طریق پیشنهادات حکمیتی در آینده تغییر می‌کنند. هر هولدر CAKE می‌تواند با رأی دادن به پیشنهادهای موجود در حکمیت پنکیک سواپ شرکت کند.

کارمزدهای پنکیک سواپ چگونه محاسبه می‌شود؟

اگر با سایر AMMها مانند صرافی یونی سواپ Uniswap و Sushiswap آشنا باشید، سیستمی را می‌شناسید که به موجب آن کاربران نقدینگی استخرها را تأمین و در ازای آن توکن‌های LP دریافت می‌کنند. توکن‌های LP به دارندگان خود این حق را می‌دهند که بخشی از کارمزدهای ایجاد شده در پلتفرم خود را دریافت کنند. کارمزد تراکنش‌ها در PancakeSwap پایین است (۰.۲ درصد) که ۰.۱۷٪ به تأمین کنندگان نقدینگی و ۰.۰۳٪ باقیمانده به خزانه‌داری پنکیک سواپ پرداخت می‌شود.

کارمزدهای پنکیک‌سوآپ چگونه محسابه می‌شود؟

چگونه CAKE را استیک کنیم؟

برای استیکنگ برخی از توکنهای CAKE ابتدا باید توسط این توکن، مقداری ارز دیجیتال BNB خریداری و هر دو را به کیف‌پولی که از پنکیک‌ سوآپ پشتیبانی می‌کند منتقل نمود. BNB می‌تواند برای پرداخت کارمزدهای تراکنش شما به آدرس BEP-20 منتقل شود.

برای شروع استیکینگ ابتدا باید کیف‌پول خود را به پنکیک‌ سواپ متصل کنید. پس از انجام این کار می توانید به تب «استخرها» در سمت چپ سایت PancakeSwap رفته که استخرهای در دسترس را به شما ارائه می‌دهد. در اینجا می توانید CAKE خود را استیک و در ازای آن پاداش کسب کنید؛ یکی از ویژگی‌های عالی PancakeSwap کارمزد پایین تراکنش‌هاست، به این معنا که مجبور نیستید برای انتقال دارایی در زنجیره هوشمند بایننس، هزینه‌ای پرداخت کنید.

آموزش استفاده و کار با سایت PancakeSwap

کار کردن با پنکیک سواپ آسان است. مادامی که کیف پوتان را متصل نکرده‌اید، بسیاری از ویژگی‌ها برای شما غیر فعال هستند. در ادامه به توضیح برخی از امکانات این صرافی می‌پردازیم.

افزودن نقدینگی

اگر استفاده از AMM را تجربه کرده‌اید، به خوبی می‌دانید که این روش چگونه کار می‌کند. واقعاً دشوار نیست! اولین قدم برای استفاده از PancakeSwap، افزودن نقدینگی به این پلتفرم است. گزینه «ترید» را در نوار کناری سمت چپ پیدا و روی آن کلیک کنید تا منو کشویی شود. سپس بر روی «نقدینگی» و بعد «افزودن نقدینگی» کلیک کنید. در ادامه جفت توکن مورد نظر خود برای واریز را انتخاب کنید.

فارمینگ

 سود حاصل از فارمینگ در مقایسه با نرخ بهره سنتی بانک‌ها بسیار قابل توجه است؛ بنابراین شما که از مرحله قبل توکن‌های LP خود را دارید، اکنون وقت آن است که آنها را استیک و برای خود CAKE تهیه کنید. اولین کاری که باید انجام دهید رفتن به نوار «فارم‌ها» در نوار کناری سمت چپ است. در مرحله بعدی گزینه‌ای را که با توکن‌های LP شما مطابقت دارد انتخاب کنید.

روشهای مختلفی جهت کسب سود در پنکیک سواپ وجود دارد. از اواخر فوریه ۲۰۲۱، ۶۹ استخر نقدینگی مختلف ارایه شده که می‌توانید بهره سالانه ۲۳.۵۲ تا ۳۷۸.۱۹ درصدی را برای آنها در نظر بگیرید، جهت تامین نقدینگی این استخرها، می‌بایست توکن خود را به این استخرها منتقل کنید. تأیید شما همان چیزی است که به قرارداد هوشمند اجازه می‌دهد توکن‌ها را از طرف شما پس بگیرد. هنگامی که کیف‌پول خود را متصل می‌کنید، می‌توانید با کلیک روی «تأیید قرارداد» توکن‌های LP خود را استیک کنید. با کلیک بر روی این گزینه، پنجره‌ای باز می‌شود که از شما می‌خواهد تراکنش و کارمزد آن را تأیید کنید.

در این مرحله مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید. پس از آن می‌توانید از این صفحه خارج و هر زمان که برگردید خواهید دید که چه مقدار CAKE بدست آورده‌اید.

برخی از استخرهای موجود برای فارمینگ بهره عبارتند از:

 • CAKE-BNB LP
 • SUSHI-ETH LP
 • DODO-BNB LP
 • SWINGBY-BNB LP
 • BRY-BNB LP
 • ZEE-BNB LP
 • LTC-BNB LP
 • DAI-BUSD LP

تمامی پاداش LP در قالب توکن‌های CAKE است. شما همچنین می‌توانید برای آرا حکمیتی از CAKE استفاده کنید. این که شما نحوه کار این استخرهای AMM و فرصت‌های ارائه شده برای آربیتراژ را بفهمید، بسیار حایز اهمیت است؛ همچنین مهم است که توجه کنید LP شما در برخی شرایط در معرض خطر از دست دادن قرار می‌گیرد. این می‌تواند هنگام جمع‌آوری دارایی های غیرهمبسته و پر نوسان، بسیار پرریسک باشد.

بنابراین درک خطرات مرتبط با آن ضروری است، علاوه بر استفاده از توکن‌های LP برای تولید سود، توکن‌های CAKE را می‌توان در استخرهای SYRUP قرار داد. همچنین هنگام استیکینگ ارز دیجیتال می‌توانید از استخرهای SYRUP جهت بدست آوردن سایر کوین‌ها هم استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید UST، LINA ، SWINGBY و بسیاری از توکن‌های دیگر را بدست آورید.

بخت‌آزمایی

همانطور که در بالا ذکر شد یک قرعه‌کشی ضدتورمی در پنکیک سواپ برگزار می‌شود و هر کسی با حداقل ۱۰ CAKE می‌تواند در آن شرکت کند؛ هر قرعه‌کشی ۶ ساعت طول می‌کشد بنابراین روزانه ۴ قرعه‌کشی انجام می‌شود. بلیط هر قرعه‌کشی ۱۰ CAKE است و به صورت تصادفی ترکیبی از چهار رقم از ۱ تا ۱۴ را در اختیار خریدار قرار می‌دهد. به عنوان مثال ممکن است ۱۴ – ۸ – ۴ – ۱ را به عنوان چهار شماره خود دریافت کنید. برای برنده شدن تمام پول، که نیمی از مجموعه قرعه‌کشی است، چهار شماره شما باید با چهار شماره موجود در بلیط برنده مطابقت داشته باشد (از جمله ترتییب آنها).

اگر دو یا سه شماره شما مشابه بلیط برنده باشد، جایزه‌های کمتری کسب خواهید کرد. سه عدد ۲۰٪ و یک عدد ۱۰٪ از کل پول‌ها را برنده می‌شود. البته اگر بیش از یک برنده وجود داشته باشد، باید جایزه را بین آنها تقسیم کرد. بنابراین به عنوان مثال کل جایزه ۲۷۶ کیک است. این بدان معناست که شما می توانید به شرح زیر پیروز شوید:

 • ۴ عدد – CAKE 12139
 • ۳ عدد – CAKE 4855
 • ۲ عدد – CAKE 2428

توکن‌های غیرقابل تعویض

شما علاوه بر فارمینگ بهره، استیکینگ CAKE و خرید بلیط‌های قرعه‌کشی، کارهای بیشتری می‌توانید توسط PancakeSwap انجام دهید. همچنین می‌توانید توکن غیزقابل تعویض (NFT) ایجاد شده توسط این پلتفرم را بدست آورید؛ اگر موفق به کسب یکی از این NFTهای منحصر به فرد شوید، می توانید آن را به عنوان یک یادگاری در کیف‌پول خود نگه‌داری  یا بلافاصله آن را با معادل CAKE آن معامله کنید.

عرضه اولیه فارمینگ

عرضه اولیه فارمینگ (IFO) روشی است که توکن‌های تازه راه‌اندازی شده بین کاربران جدیدی که در پنکیک سواپ مشغول فارمینگ هستند توزیع می‌شود. کاربران می‌توانند با اختصاص توکن‌های LP خود در یکی از استخرهای پشتیبانی شده، به توکن های IFO دسترسی پیدا کنند، یک تب IFO در نوار کناری سمت چپ وب‌سایت PancakeSwap وجود دارد که می‌توانید IFOهای آتی و شرایط خرید آنها را بررسی کنید.

توکن CAKE

در نظر داشته باشید که توکن CAKE درست پس از راه‌اندازی پنکیک سواپ در ماه سپتامبر با قیمت نزدیک به ۱.۳۷ دلار عرضه شد و پس از نوسانات اولیه به ۰.۲۵ دلار سقوط کرد. پس از گذشت تقریبا دو ماه و تثبیت در این ناحیه، CAKE با رشد آلت‌کوین‌ها در سال ۲۰۲۱، روند صعودی خود را آغاز کرد.

توکن CAKE

پس از رسیدن بهای CAKE به بالاترین رقم ۲۱.۴۱ دلار در ۱۹ فوریه ۲۰۲۱، این توکن به همان سرعتی که رشد کرد دچار ریزش شد و یک هفته بعد تقریباً در قیمت ۱۱.۷۲ دلار معامله شد. ریزش‌های سریع بخشی از فشار فروش گسترده در بازار رمزارزها هستند. با این اوصاف، هیچ دورنمایی در مورد بهای این رمزارز در یک هفته، یک ماه یا یک سال دیگر وجود ندارد. با توجه به محبوبیت روزافزون پلتفرم‌های DeFi و فارمینگ بهره حدس می‌زنیم که بهای آن از این مقدار بالاتر رود.

نقشه راه پنکیک سواپ

این واقعاً یک نقشه راه نیست، بلکه بیشتر شبیه یک لیست از اقدامات آتی است. هرچه می‌خواهید آن را بنامید، تیم PancakeSwap در مدت فعالیت خود اقدامات بسیاری انجام داده که از فوریه ۲۰۲۱ موارد زیر باقی مانده است:

 • اعطا و دریافت وام: توکن‌های BSC و LP خود را وام دهید و وام بگیرید. (CAKE نرخ تخفیف فراهم می‌کند)
 • معاملات مارجین: توکن‌های BSC را با استفاده از لوریج درون زنجیره‌ای خریداری کنید. (خرید دوره‌ای CAKE و سوزاندن آن).
 • Gamification مبتنی بر NFT: برای بدست آوردن NFT، کارهای کامل، سطح بالا و … را انجام دهید.
 • آپشن‌های باینری
 • استیکینگ مدت‌دار
نتیجه‌گیری

پنکیک سواپ بزرگترین و پرمصرف‌ترین AMM در زنجیره هوشمند بایننس برای فارمینگ بهره و استیکینگ است. به طوری که با بیش از ۶۵۰ میلیون دلار حجم معاملات روزانه، بیش از دو برابر صرافی سوشی‌ سواپ و تقریباً برابر با Uniswap (v2) است. این بزرگترین پروژه در حال اجرا بر روی BSC است و با افزایش محبوبیت DeFi، دور از انتظار نیست که به رشد خود ادامه دهد.

افزودن یک DeFi dApp به BSC یک گام اساسی برای این شبکه محسوب می‌شود زیرا به کاربران این امکان را می‌دهد تا بدون تقبل کارمزدهای هنگفت شبکه اتریوم، در DeFi شرکت کنند؛ آنچه مشخص است DeFi به رشد خود در اتریوم و BSC ادامه می‌دهد و PancakeSwap در حال دست و پا کردن نامی برای خود به عنوان بستری جهت فارمینگ بهره است. این تیم در مدت زمان کوتاهی که از فعالیت آن می‌گذرد، اقدامات برجسته‌ای انجام داده و ما انتظار داریم که آنها سطح بالاتری از نوآوری را در فضای DeFi به وجود آورند.

پنکیک سواپ پروژه‌ای است که ارزش استفاده برای فارمینگ بهره را دارد و در ماه‌ها و سال‌های آتی تحولاتی جدید در آن ایجاد می‌شود.

سوالات متدوال

سوالات متداول

صرافی پنکیک سواپ چیست؟

صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ، مبتنی بر مدل AMM یا بازار ساز خودکار است که روی شبکه هوشمند بایننس کار می‌کند. در این صرافی می‌توانید به معامله توکن های BEP-20 بپردازید.

آیا پنکیک سواپ امن است؟

با اینکه نمی‌توان به طور کامل به پلتفرم های دیفای اعتماد کرد؛ اما صرافی پنکیک سواپ، جزو بهترین و امن ترین اکسچنج های غیرمتمرکز است؛ از طرف دیگر برخی از شرکت ها مانند Certik به بررسی امنیت صرافی ها می‌پردازند که Pancakeswap موفق شده است نمره ۹۳ از ۱۰۰ را از Certik دریافت کند.

۴.۴/۵ - (۱۱ امتیاز)
نظرات
۳ دیدگاه

۳ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • سلام وقتتون بخیر
  بنظرتون پنکیک برای استفاده ایرانی ها مناسبه؟ امکان بلاک شدن داراییمون چقدره؟

  پاسخ
  • علی رضا فروتنی
   ۱۴مهر ۱۴۰۰ ۱۲:۰۸ ب٫ظ

   درود بر شما؛

   قبل از این که به بررسی این سوال بپردازیم، باید ببینیم که آیا پنکیک سواپ برای استفاده کاربران مناسب هست یا نه؟ با توجه به حجم نقدینگی بالا، سرعت، امنیت و کارمزد قابل قبول باید بپذیریم که PancakeSwap یک صرافی مطمعن برای استفادست. در مورد سوال شما؛ با توجه به نداشتن مراحل احراز هویت سرسختانه و همچنین اجازه معامله با هویت ناشناس، پنکیک سواپ می‌تونه گزینه خوبی برای دور زدن تحریم ها باشه.

   پاسخ
 • بهترین صرافی غیرمتمرکزی هست که باهاش کار کردم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست