اوکی اکسچنج

آموزش گام به گام ارزیابی پروژه‌های ارز‌های دیجیتال

اموزش ارزیابی یک پروژه کریپتو

قبل از سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال، بررسی اهداف پروژه، توکنومیک، وایت پیپر (white paper)، موارد استفاده، نقشه راه و بسیاری از موارد دیگر ضروری است. بنابراین چه تازه‌کار باشید و چه می‌خواهید سبد سرمایه‌گذاری خود را گسترش دهید، داشتن یک چارچوب مشخص برای ارزیابی پروژه‌های ارز‌های دیجیتال بسیار مهم است. در این مقاله از آکادمی ارزتودی به شما آموزش می‌دهیم چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید.

چگونه می‌توان یک پروژه ارز دیجیتال را ارزیابی کرد؟

برای داشتن یک انتخاب سرمایه‌گذاری عاقلانه، بهتر است که تمام اجزای پروژه را در طول بررسی یک پروژه ارز دیجیتال در نظر بگیرید. اما به طور کلی، شما باید از تصمیم‌های عجولانه و احساسی در سرمایه‌گذاری خودداری کنید، زیر انجام این کار ممکن است منجر به از دست دادن سرمایه شما شود.

برای ارزیابی یک پروژه ارز دیجیتال بهتر است به دنبال جواب ۴ سؤال بگردید: ‌

  • این پروژه قرار است چه مشکلی را حل کند؟
  • پروژه چه نقشه راه و برنامه‌ای برای حل مشکلات برنامه‌ریزی کرده است؟
  • چه کسانی پشت پرده پروژه هستند؟ آیا داشن و اطلاعات کافی دارند؟
  • آیا تکنولوژی استفاده شده در پروژه ایمن است؟

به خاطر داشته باشید که دنیای ارز‌های دیجیتال کاملاً حدس و گمان است. بنابراین، قبل از شروع سرمایه‌گذاری، باید در مورد بازار تحقیق کنید.

چگونه می‌توانم درباره یک پروژه ارز دیجیتال جدید تحقیق کنم؟

با استفاده از چند پلتفرم مانند بایننس لانچ پد، استارتاپ Gate.io و OK Jumpstart می‌توان پروژه‌های مختلف را بررسی کرد. همه آن‌ها پلتفرم‌های عرضه اولیه مبادلات (IEO) هستند که به کاربران خود این شانس را می‌دهند تا برای استارت‌آپ‌های جدید بلاک چین سرمایه‌گذاری کنند.

عرضه اولیه کوین (ICO) که به عنوان وسیله‌ای برای تولید پول برای سرمایه‌گذاری‌های ارز‌های دیجیتال عمل می‌کنند، گزینه دیگری است. با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که معمولاً ICO‌ها ریسک‌پذیرتر از IEO در نظر گرفته می‌شوند. این به این دلیل است که ICO‌ها در وب سایت یک پروژه ارز‌های دیجیتال نگهداری می‌شوند و محیطی جذاب‌تر برای کلاهبرداری و کلاهبرداری به آن‌ها می‌دهند.

ارزیابی یک پروژه کریپتو

از سوی دیگر، IEO‌ها در پلتفرم‌های صرافی فوق الذکر معرفی می‌شوند. از آنجایی که اکثر شرکت‌هایی که‌ ایده‌های خود را به این پلتفرم‌ها ارسال می‌کنند، قبل از اینکه مجاز به شروع فروش توکن خود باشند، از یک مرحله حسابرسی عبور می‌کنند، اغلب از امنیت بیشتری برخوردار هستند.

با این حال، حتی زمانی که با استفاده از پلتفرم IEO پروژه را بررسی می‌کنید، باید به تحقیقات خود نیز ادامه دهید. با انجام این کار می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا یک پروژه سرمایه‌گذاری بلندمدت خوبی برای شما و فرصت مناسب سرمایه‌گذاری برای شما است یا خیر.

چگونه یک پروژه بلاک چین را ارزیابی کنیم؟

به طور کلی، هنگام بررسی جنبه‌های کلیدی پروژه کریپتو، موارد زیر را در نظر بگیرید:

اهداف پروژه

بررسی اینکه آیا یک پروژه ارز دیجیتال مفهومی متقاعد‌کننده و واقع بینانه دارد، بسیار مهم است. Vaporware اصطلاحی است که برای توصیف سرمایه‌گذاری‌هایی در فضای ارز‌های دیجیتال استفاده می‌شود که همه ویژگی‌ها برای شروع را دارند اما بعید به نظر می‌رسند که شروع به کار کنند.

هنگام ارزیابی یک پروژه ارز‌های دیجیتال، مراقب آن‌هایی باشید که بیش از حد از خود تعریف می‌کنند و بدون داشتن برنامه یا نقشه قوی برای حمایت از آن‌ها، وعده‌های گزاف می‌دهند. تنها تعداد معدودی از‌ ایده‌های پروژه پیشگامی که رویا پردازان صنعت به آن می‌پردازند، به اندازه کافی عملی یا مفید هستند.

تیم و تجربیات آن‌ها

یکی دیگر از فاکتور‌های ارزیابی پروژه، شناسایی افراد تیم و میزان دانش آن‌ها است. افرادی که روی یک پروژه کار می‌کنند، تعیین‌کننده موفقیت آن (یا نه) هستند. هنگام بررسی تیم به موارد زیر توجه کنید، با دانستن مؤلفه‌های زیر می‌توانید متوجه شوید که آیا یک تیم قادر است و احتمال دارد پروژه را با موفقیت به پایان برساند یا خیر.:

تجربه، پیشینه، درجه صلاحیت در زمینه کریپتو و انسجام تیم

وایت پیپر

هدف پروژه، موضوعی که به دنبال آن است، راه حل پیشنهادی، توکنومیک و سایر جزئیات مهم اغلب در وایت پیپر گنجانده شده است. یکی از فاکتور‌های وایت پیپر مناسب این است که حتی اگر تازه‌وار باشید، می‌توانید اطلاعات کافی را از آن دریافت کنید. اگر وقت یا حوصله ندارید چندین صفحه را بخوانید، می‌توانید از طریق مقالات معتبر پروژه‌ها نیز این کار را انجام دهید. این مقالات نسخه‌های خلاصه شده از وایت پیپر هستند که بیشتر جنبه آموزشی دارند.

برای درک بهتر نحوه درست برسی یک وایت پیپر مقاله آموزش نحوه خواندن و آنالیز یک وایت پیپر را مطالعه کنید.

وایت پیپر

موارد استفاده پروژه

شما باید به عنوان یک سرمایه‌گذار حرفه‌ایی، در مورد بازار آینده پروژه و همچنین اینکه آیا نیازی به پاسخی که می‌دهد یا خیر، بررسی کنید. به عنوان مثال، اگر یک پروژه سعی در حل مشکلی داشته باشد که وجود ندارد یا قبلاً توسط پروژه دیگری حل شده است، تأثیر زیادی بر فضای کریپتو نخواهد داشت و مشکوک به نظر می‌رسد.

در نظر گرفتن موارد استفاده یک پروژه نیز بسیار مهم است. به عنوان مثال، اگر هدف آن رسیدگی به موضوعی باشد که فقط بر تعداد کمی از افراد تأثیر می‌گذارد، بازار برای یک پروژه بسیار کوچک خواهد بود.

توکنومیک

اصطلاح توکنومیک (tokenomics) طرح تجاری پروژه و نحوه عملکرد توکن در داخل اکوسیستم را توصیف می‌کند. به عنوان مثال، اگر یک توکن در درجه اول برای پرداخت استفاده شود، ارزش آن احتمالاً همراه با بازار تغییر می‌کند.

با این حال اگر برای تأمین انرژی یک برنامه غیرمتمرکز (DApp) استفاده شو، توکنومیک پیچیده‌تر خواهد بود و ارزش آن ثابت‌تر خواهد بود. قبل از سرمایه‌گذاری، درک توکنومیک پروژه بسیار مهم است، زیرا می‌تواند بینشی در مورد ارزش احتمالی توکن ارائه دهد.

پتاسیل رشد

پتانسیل رشد موقعیتی است که یک پروژه در طول زمان ارزش پیدا کند. به عنوان مثال، این احتمال وجود دارد که یک پروژه در طول زمان ارزش آن افزایش یابد، اگر دارای یک تیم قوی، یک برنامه روشن و یک مدل توکنومیک مناسب باشد. انجام تحقیقات جامع قبل از سرمایه‌گذاری در یک پروژه بسیار مهم است زیرا عوامل مختلفی ممکن است بر پتانسیل رشد آن تأثیر بگذارد.

محصول

راه حل واقعی پروژه به عنوان “محصول” شناخته می‌شود. البته تأیید اینکه محصول واقعاً مورد نیاز است و نیاز واقعی را برطرف می‌کند بسیار مهم است. به عنوان مثال، اتریوم (ETH) را در نظر بگیرید، که در پاسخ به تقاضا برای پلتفرمی ایجاد شد که بتواند قرارداد‌های هوشمند را فعال کند و عملکرد فناوری بلاک چین را افزایش دهد.

از طرف دیگر، سولانا یک بلاک چین است که از اثبات تاریخ، یک روش متمایز اجماع استفاده می‌کند. سولانا با این‌ ایده طراحی شده است که یک «ساعت داخلی» ممکن است سرعت تراکنش را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و به یکی از بهترین بلاک چین‌ها از نظر تراکنش در ثانیه تبدیل شده است.

حمایت جامعه

میزان علاقه و مشارکتی که این پروژه در جامعه خود ایجاد کرده است، حمایت جامعه نامیده می‌شود. با شمارش تعداد پست‌های انجمن، مشترکین وبلاگ و دنبال‌کنندگان رسانه‌های اجتماعی، می‌توانید میزان محبوبیت جامعه را متوجه شوید. احتمال موفقیت پروژه با سطح مشارکت جامعه افزایش می‌یابد.

جامعه کریپتو

البته علاوه بر تعداد علاقه‌مندان، کیفیت علاقه آن‌ها نیز مهم است. به عنوان مثال، پروژه‌ای که تعداد زیادی فالوور در رسانه‌های اجتماعی دارد اما افراد پیگیر کمی دارد، احتمالاً به اندازه پروژه‌ای که فالوور‌های کمتری دارد اما کاربران پیگیر بیشتری دارد، قدرتمند نیست.

ارزش بازار

کل ارزش تمام توکن‌هایی که استخراج شده‌اند به عنوان ارزش بازار شناخته می‌شود. این یک روش مؤثر برای تخمین ارزش کل پروژه است. ارزش بازار همچنین می‌تواند به ارزش کل سهام یک شرکت در مورد ارز‌های دیجیتال استخراج نشده اشاره کند. با توجه به اینکه ارز‌های رمزنگاری شده می‌توانند نوسان داشته باشند، این نشانه قابل اعتمادی از ثبات یک دارایی است. ارز‌های دیجیتال با ارزش بازار بالاتر معمولاً ثبات بیشتری نسبت به ارز‌های دارای ارزش بازار پایین‌تر نشان می‌دهند.

شفافیت

میزان اطلاعاتی که تیم در اختیار جامعه خود قرار می‌دهد. نشانه شفافیت پروژه است. یک تیم شفاف جامعه خود را به طور منظم از پیشرفت‌های پروژه مطلع خواهد کرد. از طرف دیگر، تیمی که محرمانه عمل می‌کند و برخی از حقایق را از جامعه خود دور نگه می‌دارد، فاقد شفافیت و مشکوک است. سرمایه‌گذاری در پروژه‌های شفاف بسیار مهم است؛ زیرا نشان می‌دهد که تیم به تلاش متعهد است و مشتاق است تا در توسعه آن پیشرو باشد. علاوه بر این، از شما در برابر کلاهبرداری‌هایی مانند راگ پول محافظت می‌کند.

نقشه راه

طرح کسب و کار پروژه باید در نقشه راه توضیح داده شود و همچنین باید‌ایده‌ای از اینکه تیم چگونه قصد انجام هدف خود را دارد به شما ارائه دهد. یک نقشه راه خوب دارای اهداف برنامه‌ریزی شده و قابل دستیابی است که تیم قصد دارد به آن‌ها برسد. همچنین باید به طور دوره‌ای به روز شود تا آخرین وضعیت خود را نشان دهد. اگر نقشه راه قدیمی یا غیر واقعی باشد، بعید است پروژه‌ای موفق شود.

کلام آخر

انجام تمام مراحل برای درک و ارزیابی یک پروژه، مهم نیست. به یاد داشته باشید که در دنیای ارز‌های دیجیتال نمی‌تواند ریسک کرد و با تکیه بر دانش دیگران. در پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کرد. بهترین راه برای سود کردن از یک پروژه، بررسی و کسب اطلاعات کافی است که خودتان انجام می‌دهید.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست