اوکی اکسچنج

سرویس نام اتریوم (ENS) چیست؟

سرویس نام اتریوم چیست؟

سرویس نام اتریوم یا (ENS) مخفف عبارت (Ethereum Name Service) می‌باشد. پلتفرمی گسترده که برای نام‌گذاری متون باز بر اساس بلاک چین شکل گرفته است. سرویس نام اتریوم روشی ایمن و غیرمتمرکز برای تبدیل آدرس‌ها به نام‌هایی قابل فهم برای انسان‌ها در دنیای بلاک‌چین می‌باشد، حتی در این پلتفرم می‌توان از ایموجی‌های دلخواه برای نام‌گذاری استفاده کرد.

به تازگی اخباری مبنی بر عرضه توکن سرویس نام اتریوم منتشر شده است. مشتریان اولیه خدمات این رمز ارز، ایردراپ توکن ENS را به عنوان بخشی از راه‌اندازی توکن دریافت کردند. هدف اصلی ENS این است که به جای یک آدرس کیف پول با کاراکتر طولانی، یک نام دامنه Ethereum قابل خواندن به کاربران ارائه دهد. ENS معتقد است با جایگزینی نام‌های دامنه به جای رشته عدد‌های تصادفی، موانع فناوری را کاهش می‌دهد. اما سرویس نام اتریوم (ENS) چیست و چگونه کار می‌کند؟ نقش توکن ENS دقیقاً چیست؟ در این مقاله، سرویس نام اتریوم (ENS) را با جزئیات بررسی خواهیم کرد.

مشاهده: قیمت لحظه ای ENS

سرویس نام اتریوم (ENS) 

سرویس نام اتریوم (Ethereum Name Service) در واقع‌ یک نسخه غیرمتمرکز از سرویس نام دامنه معمولی است، با این تفاوت که ویژگی‌های پیشرفته‌تری دارد. این سرویس یک “سیستم نام توسعه پذیر” اوپن سورس و توزیع شده است که بر روی اتریوم، بزرگ‌ترین بلاک چین فعال با قرارداد‌های هوشمند، اجرا می‌شود. نام‌های دامنه اتریوم از نظر زیبایی‌شناختی دلپذیرتر و آدرس کیف پول به یاد ماندنی‌تر هستند. در واقع ENS، یک نام با خوانایی بالاست که کارکترهای آن با یک نقطه از یکدیگر جدا می‌شوند.

فرض کنید، آدرس یک کیف پول MetaMask Alice با “۰x۸e۹gf… ” شروع می‌شود. به جای یک رشته حروف و عدد ۴۰ کاراکتری آدرس با ENS به صورت “alice.eth” نوشته شود، به نظر شما این مدل از نوشتار آدرس کیف پول بهتر نیست؟ وظیفه اصلی سرویس نام اتریوم ترجمه نام‌های دامنه اتریوم با خوانایی آسان به “شناسه‌های قابل خواندن توسط ماشین” است. البته این مورد تنها برای آدرس‌های اتریوم نیست، بلکه شامل سایر ارز‌های دیجیتال، متادیتا، هش محتوا و سایر اطلاعات نیز می‌شود.

سرویس نام اتریوم (ENS) دقیقاً چیست؟

صاحبان نام‌های دامنه (ENS) کنترل کاملی بر آدرس ویژه خود دارند. به عبارت ساده تر می‌توان گفت که ENS از یک ساختار سلسله مراتبی برای نام‌های دامنه استفاده می‌کند و در شبکه اصلی اتریوم و شبکه‌های مختلف TESTNET در دسترس است. بر اساس مثال قبل، آلیس دارای استقلال کامل و مالکیت “alice.eth” است، یک زنجیره بلوکی که می‌تواند به صورت رمزنگاری تأیید شود. آلیس همچنین مالک تمام زیر دامنه‌های آدرس کیف پول خود مانند pay.alice.eth و iam.alice.eth است. در واقع آلیس گزینه ایجاد و تنظیم زیر دامنه‌ها را بر اساس ترجیحات خود انجام می‌دهد. کاربران هم می‌توانند نام‌های استاندارد سرویس نام دامنه اینترنتی (DNS) را برای استفاده از ENS وارد کنند.

سرویس نام اتریوم (ENS) یک سازمان مستقل غیرمتمرکز را مطابق با DAO ایجاد کرده است. شرکت ENS، از سوی دیگر، یک نهاد با سابقه مستقر در جزایر کیمن است که به طور قانونی نماینده ENS DAO است. ENS DAO رشد و دوام طولانی مدت پروژه را تضمین می‌کند و مدیریت آن به عهده توکن بومی ENS  بوده که به تازگی راه‌اندازی شده است. در ادامه مفصل در مورد این توکن صحبت می‌کنیم.

نحوه کار ENS چگونه است؟

سرویس نام اتریوم، با معرفی دو فاکتور مهم، غیرمتمرکز بودن خود را نشان می‌دهد. اولین فاکتور، رجیستری ENS است که یک قرارداد هوشمند با فهرستی از تمام نام‌های دامنه‌ای دارد. قرارداد ثبت‌کننده هم یک قرارداد هوشمند است که مالک یک دامنه است و زیر دامنه‌های آن دامنه را به کاربرانی که شرایط قرارداد را رعایت می‌کنند ارائه می‌دهد. رجیستری ENS همچنین مسئولیت ذخیره زمان‌های کش و حل‌کننده دامنه را برعهده دارد. فاکتور بعدی، Resolver است. در واقع Resolver (حل‌کننده‌)‌ها در کنار رجیستری ENS کار می‌کنند. حل‌کننده‌ها محاسبات ریاضی مورد نیاز برای تبدیل نام‌های قابل خواندن توسط انسان به آدرس‌های با کاراکتر طولانی پیچیده را انجام می‌دهند.

نام‌های دامنه اتریوم اولین نوع NFT در ماه می‌۲۰۱۷ بودند، اما استاندارد توکن غیرقابل تعویض ERC-۷۲۱ هشت ماه بعد ایجاد گردید. ENS قبلاً نام دامنه و خدمات خود را در این مرحله به استاندارد ERC-۷۲۱ تغییر داده بود. نام دامنه ENS ممکن است دقیقاً مانند هر NFT دیگری با استفاده از یک استاندارد توکن سازگار جهانی به عنوان یک الگو کار کند. صاحبان نام‌های دامنه اتریوم می‌توانند آن‌ها را بخرند، بفروشند، معامله کنند و در کیف پول Web۳ خود نگهداری کنند.

کاربران برای خرید نام دامنه اتریوم باید با MetaMask، محبوب‌ترین کیف پول Web۳ کار کنند. علاوه بر این، سرویس نام اتریوم (ENS) از تعدادی کیف پول محبوب دیگر Web۳ پشتیبانی می‌کند. اگرچه هزینه نام دامنه ثابت است، اما هزینه گس به طور قابل توجهی تغییر می‌کند. در هنگام خرید نام دامنه باید هزینه گس را در نظر بگیرید. کاربران بعد از خریداری ENS، در تنظیمات نمایه باید آدرس خود را به عنوان نام اصلی ENS انتخاب کرده و “تنظیم” کنند.

توکن ENS چیست؟

در نظر داشته باشید که ENS اولین توکن بومی خود را در ۸ نوامبر ۲۰۲۱ منتشر کرد. توکن‌های ENS از نام‌های دامنه اتریوم ERC-۷۲۱ متمایز هستند. هولدر‌های توکن ENS ممکن است به‌ ایده‌های حاکمیتی رأی دهند و بر رشد و جهت‌گیری برنامه تأثیر بگذارند. بنابراین ENS را می توان یک توکن حاکمیتی جهت رای‌گیری در نظر گرفت. علاوه بر این، توکن ENS آدرس قرارداد مخصوص خود را دارد:

token.ensdao.eth (یا به شکل طولانی: ۰xC۱۸۳۶۰۲۱۷D۸F۷Ab۵e۷c۵۱۶۵۶۶۷۶۱Ea۱۲Ce۷F۹D۷۲)

بعد از انتشار این توکن، اکثر صرافی‌های متمرکز معروف مانند بایننس، کوکوین، OKEx آن را لیست کردند؛ همچنین صرافی‌های غیر متمرکز مانند سوشی سوآپ، یونی سواپ و بای بیت نیز چند روز پس از عرضه، توکن ENS را پذیرفتند. این توکن در زمان انتشار این مقاله (۱۵ آذر ۱۴۰۰) با قیمت ۸۹ .۴۹ دلار آمریکا با حجم معاملات روزانه ۶۵۷، ۸۳۵ ،۲۰۹ دلار و اکنون در آپدیت مقاله (۲۵ مرداد ۱۴۰۱) با قیمت ۱۵.۴۷ دلار معامله می‌شود.

بنیان‌گذار تیم سرویس نام اتریوم
زمان عرضه نوامبر ۲۰۲۱
حداکثر عرضه ۱۰۰ میلیون واحد
صرافی‌ها بایننس، کوکوین، یونی سواپ
سایت رسمی ENS.Domains

نحوه توزیع توکن ENS به چه صورت است؟

مقدار کلِ توکن ENS حدود ۱۰۰ میلیون تعیین شده است. هولدر‌های دامنه .ETH سطح دوم، یک توزیع airdrop با یک چهارم درصد دریافت می‌کنند. ۵۰ درصد باقیمانده (۵۰ میلیون) به ENS DAO و ۲۵ درصد باقیمانده به مشارکت‌کنندگان ENS خواهد رسید. کاربران دامنه ETH بر اساس کل مدت زمان ثبت دامنه خود سود سهام دریافت می‌کنند که شامل ثبت نام‌های بعدی تا هشت سال می‌شود. افرادی که دارای حساب‌های فعال ETH هستند، سهم بیشتری از توزیع بدست خواهند آورد. کسانی که نام ENS اولیه خود را تنظیم کرده‌اند، ضریب ۲ برابری دریافت می‌کنند که نشان دهنده فعال بودن آن‌ها است.

نحوه توزیع توکن ENS به چه صورت است؟

علاوه بر این، برای شناسایی جامعه فعال و مشتاق سرویس نام اتریوم، ENS بخشی از پول نقد اهداکنندگان را به بیش از ۴۵۰ کاربر Discord، اختصاص داده است. وجوه مشارکت‌کنندگان باقی‌مانده مشمول یک دوره واگذاری چهار ساله است. از ابتدا، ۱۰٪ (۵ میلیون) از ۵۰ میلیون توکن ENS صادر شده برای ENS DAO قابل دسترس بود، باقی مانده وجوه در چهار قسط طی چهار سال آینده آزاد خواهد شد. ENS DAO قصد دارد توکن‌ها را به صورت استراتژیک به رشد و توسعه سرویس نام اتریوم (ENS) اختصاص دهد.

بررسی ENS DAO

در نظر داشته باشید که ENS به لطف سازمان خودکار غیرمتمرکز (DAO) از یک تیم متمرکز به یک برنامه حاکمیتی توزیع شده، تبدیل و تمرکززدایی اجزای اصلی توسط ENS تأکید شده است و به کاربران اطمینان می‌دهد که ENS DAO نمی‌تواند آدرسETH. را از دیگران بگیرد. اگرچه، برخی ویژگی‌های قابل تغییر، برای حفظ ثبات و اطمینان از رشد کاربر و جامعه‌محور به تنظیمات انسان متکی هستند.

پیشنهادات اولیه ENS DAO به هولدر‌های اصلی این قدرت را می‌دهد که پول را از خزانه داری جامعه به سمت مشوق‌های پروژه و تأمین مالی توسعه‌دهندگان منتقل کنند. این پیشنهاد همچنین حاوی درخواستی برای تنظیمات پروتکل، مانند قیمت‌گذاری نام دامنه قیمت و ETH است. برای تصویب هر طرح نیاز به موافقت حداقل ۱۰۰ هزار رای است. کاربرانی که قبلاً در سایت سرویس نامه اتریوم ثبت نام کرده بودند تا تاریخ ۴ می‌۲۰۲۲ می‌توانند توکن‌های رایگان خود را دریافت کنند. اگر هر توکنی پس از این تاریخ بدون مالک باقی بماند، به طور خودکار به ENS DAO تحویل داده می‌شود.

نحوه شرکت در ایردراپ توکن ENS

متاسفانه تنها کاربرانی که قبل از ۳۱ اکتبر ۲۰۲۱ در سایت ثبت نام کرده باشند، واجد شرایط دریافت ایردراپ هستند. این ایردراپ همچنین برای کاربرانی که نام دامنه ENS را خریداری کرده‌اند اما هنوز کیف پول خود را برای استفاده از آن‌ها تنظیم نکرده‌اند، امکان‌پذیر است.

اگر شما واجد شرایط درخواست ایردراپ هستید از مراحل زیر اقدام کنید. در مرحله اول به سایت https://claim.ens.domains مراجعه کنید. پس از آن، از کاربران درخواست می‌شود تا کیف پول خود را به سایت وصل کنند، سپس سرویس نام اتریوم جوایز ایردراپ توکن ENS را محاسبه خواهد کرد. عواملی مانند تعداد نام‌های دامنه ENS، فعال بودن آدرس‌ها، مدت زمان مالکیت نام‌های دامنه ENS و مدت زمانی که مالکیت برای آن‌ها باقی مانده است، همگی بر پاداش‌ها تأثیر می‌گذارند. کاربران باید ابتدا پیش از ادامه ادعای ایردراپ توکن رایگان ENS، قانون اساسی ENS را بررسی کرده و مطالعه کنند.

نحوه درخواست ایردراپ توکن ENS

قانون اساسی و مهم ENS شامل دستوراتی است که از طرف جامعه ENS ایجاد شده است. برای دریافت توکن‌های ENS، اعضای جامعه ابتدا باید به چهار پیشنهاد اساسی که ساختار حاکمیت ENS را ایجاد می‌کند، رأی دهند. برای تصویب، باید ۶۷ درصد از آرا در هفته اول پس از راه‌اندازی توکن را دریافت کنند. تغییرات در قانون اساسی ENS نیز می‌تواند با سطح تأیید ۶۷ درصد و حد نصاب ۵ درصد از کل توکن‌ها انجام شود. برای رای دادن به استفاده از امضای خارج از زنجیره نیاز است. در نتیجه شرکت در آن رایگان است. سپس کاربران باید آرای خود را به یکی از ۱۰۰ اعتبارسنجی شبکه واگذار کنند. بعد از مطالعه و تأیید این مرحله کاربران به صفحه تأیید نهایی فرستاده می‌شوند، جایی که می‌توانند تمایل خود را برای دریافت جوایز ایردراپ توکن ENS تأیید کنند!

کلام آخر

سرویس نام اتریوم (ENS) در توسعه نسل بعدی آدرس‌های کیف پول امور مالی غیرمتمرکز دیفای (DeFi) پیشرو است و انتقال ارز‌های دیجیتال را آسان‌تر از همیشه می‌کند. علاوه بر این، نام‌های دامنه ENS به عنوان ابزاری برای انواع آدرس‌های رمزنگاری از چندین زنجیره استفاده می‌کنند و در آن آدرس‌های اتریوم، بیت‌کوین، لایت‌کوین و دوج کوین همگی گنجانده شده‌ است. بنابراین کاربر ممکن است با استفاده از سرویس ENS مبتنی بر اتریوم، ۱ BTC را با کمترین اصطکاک به “alice. eth” ارسال کند!

سوالات متدوال

سوالات متداول

سرویس نام اتریوم چیست؟

یک “سیستم نام توسعه پذیر” اوپن سورس و توزیع شده است که بر روی اتریوم، بزرگ‌ترین بلاک چین فعال با قرارداد‌های هوشمند، اجرا می‌شود؛ در واقع ENS، یک نام با خوانایی بالاست که کارکترهای آن با یک نقطه از یکدیگر جدا می‌شوند.

توکن ENS چیست؟

توکن بومی این پلتفرم است که از نام‌های دامنه اتریوم ERC-۷۲۱ متمایز هستند.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله پیشنهاد مالی نیست و جهت آشنایی شما گردآوری شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی هیچگونه مسئولیتی در قبال تصمیمات مالی افراد ندارد.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست