اوکی اکسچنج

آشنایی با بهترین کیف پول ها برای سولانا

آشنایی با بهترین کیف پول برای سولانا

در این مقاله بهترین کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری سولانا برای مدیریت و نگهداری ارز دیجیتال SOL و استفاده از DApps (برنامه‌ های غیرمتمرکز) را معرفی خواهیم کرد. Solana یک بلاک چین است که از پروتکل اجماع اثبات سهام و همچنین دیگر نوآوری‌های خود استفاده کرده و اجرای تعداد زیادی تراکنش در ثانیه را با الگوریتمی به نام PoH یا اثبات تاریخچه امکان پذیر می‌کند. این بلاک چین در حالی که ۵۰,۰۰۰ tps (trade per /second تراکنش بر ثانیه) سرعت شبکه را افزایش می‌دهد، کارمزد بسیار کمی هم دارد.

مشارکت با سیستم‌های پرداخت مانند Circle (که با VISA همکاری میکند تا مردم بتوانند با استیبل کوین USDC در سراسر جهان پرداخت کنند)، Chainlink، پروژه‌ مبادلات ارزهای دیجیتال و دارایی‌های دیجیتال یا AG (سهام توکن شده در شبکه Solana) نشان می‌دهد که سولانا واقعاً در میان رقبا با جدیت کار می‌کند و آینده درخشانی را پیش رو دارد. به دلیل مقیاس‌پذیری و عملکرد این شبکه، DeFi ،Web3 و بازی‌های بلاک چین قصد دارند پروژه‌های خود را بر روی بلاک چین سولانا ایجاد کنند.

بهترین کیف پول سولانا (SOL) در سال ۲۰۲۱

در ادامه بهترین کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای ارز دیجیتال سولانا را معرفی می‌کنیم. شما می‌توانید توکن‌های سفارشی Solana را به نام توکن‌های SLP در این ولت‌ها نگه دارید. با توجه به اینکه از الگوریتم اثبات سهام برای این کار استفاده می‌شود، در نتیحه با استفاده از کیف پول‌های خاص می‌توان SOL را به اشتراک گذشته و درآمد غیرفعال کسب کنید؛ به علاوه کاربران می‌توانند به برنامه‌های کاربردی در بلاک چین Solana مانند پلتفرم‌های DeFi دسترسی پیدا کرده و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند.

کیف پول سخت افزاری Ledger Nano X بهترین گزینه برای ایمن نگه داشتن ارز SOL و همچنین ادغام با سایر کیف پول‌های Solana است. با استفاده از این ولت می‌توانید مستقیماً با تمام DAppهای ساخته شده بر روی Solana مانند پروتکل Raydium DeFi متصل شوید. تمام این پروژه‌ها از محیط امنی استفاده می‌کنند که فقط کیف پول سخت‌افزاری می‌تواند شرایط را برای آن‌ها فراهم کند.

پروتکل Raydium DeFi

برای مشاهده موجودی ارسال، دریافت و سپرده گذاری باید این ولت را با یکی از کیف پول‌هایی مانند SolFlare یا Phantom متصل کنید. آدرس عمومی Solana از کیف پول سخت‌افزاری ارائه می‌شود و مقداری ثابت است، در حالی که کلید خصوصی کیف پول سخت افزاری Solana به خوبی توسط این نوع والت و تراکنش‌ها با استفاده از آن به صورت داخلی امضا و محافظت می‌شود. این تنها راه برای حفظ امنیت کلید خصوصی شما و سکه‌ها و توکن‌های SOL است.

به عنوان مثال لجر متصل به کیف پول وب SolFlare به این صورت نمایش داده می‌شود:

لجر متصل به کیف پول وب SolFlare

همچنین لجر متصل به کیف پول افزونه مرورگر Phantom هم به صورت زیر است:

افزونه مرورگر Phantom

شما می‌توانید از کیف پول‌های نرم‌افزاری که در ادامه معرفی می‌کنیم به تنهایی استفاده کنید، اما خرید Ledger Nano X با قیمت فعلی Solana که در سال ۲۰۲۱، بیش از ۹۰۰ درصد افزایش پیدا کرده به صرفه نیست. یکی از کارشناسان کریپتو از InvestAnswers که معمولاً پیش‌بینی‌های محافظه‌کارانه انجام می‌دهد، برای Solana در سال ۲۰۲۲، قیمت ۵۱۲ دلار و  در سال ۲۰۲۶، قیمت ۹۸۰ دلار را پیش‌بینی می‌کند. این شخص همانند بسیاری از کارشناسان حرفه‌ای دیگر که صرفا در سبد خریدشان بیت‌کوین و اتریوم داشتند، در سال ۲۰۲۱ شروع به اضافه کردن رمز ارزهای SOL و ADA کردند، جالب است بدانید که هر دو این رمز ارزها به عنوان «قاتل اتریوم» شناخته می‌شوند.

کیف پول سخت افزاری Ledger Nano X + کیف پول SolFlare

استفاده از این ولت، راهی عالی برای نگه داشتن ایمن ارز دیجیتال Solana در کیف پول سخت افزاری، قرار دادن آن برای کسب پاداش و استفاده در DAppهای ساخته شده بر روی بلاک چین Solana است. تنظیم کیف پول سخت افزاری Ledger Nano X ( همینطور Nano S) و کیف پول وب SolFlare بسیار آسان است؛ برنامه Ledger Live و Ledger Nano X با استفاده از تب مدیر (Manager) با یک دیگر ارتباط برقرار می‌کنند، برنامه Solana را از کاتالوگ نصب کنید. در دستگاه سخت افزاری لجر خود، برنامه را باز کنید و در تنظیمات، Blind signing را روی Yes قرار دهید.

برای ایجاد کیف پول جدید در SolFlare، Ledger Nano X را انتخاب کنید و روی Access و تایید اتصال در دستگاه سخت افزاری خود کلیک کنید. اکنون می توانید SOL را دریافت، ارسال و ذخیره کنید. آدرس شما از کیف پول سخت افزاری مشتق شده است. با استفاده از سربرگ Staking می‌توانید فهرست کامل اعتبارسنجی‌هایی را که می‌توانید در آن‌ها سپرده گذاری کنید و اطلاعات دیگر مانند مبلغ کل سهام، تعداد سهامداران، بلوک‌های حذف شده، وب‌سایت‌های اعتبارسنجی و غیره را مشاهده کنید.

برخی از کیف‌پول‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، امکان استیکینگ سولانا را با فهرست کوتاهی از اعتبارسنجی‌ها، بازده سالانه ثابت و بدون ایمنی ۱۰۰ درصدی که کیف پول سخت‌افزاری ارائه می‌کند را فراهم می‌کنند. اگر قصد دارید روی ارز دیجیتال سولانا سرمایه گذاری کنید، این بهترین راه برای انجام این کار است.

با استفاده از SolFlare می توانید به برنامه های غیر متمرکز Solana دسترسی داشته باشید. شما می‌توانید کیف پول لجر را مستقیماً به همه پلتفرم های اکوسیستم سولانا متصل کنید. کیف پول‌های نرم‌افزاری مانند SolFlare یا Phantom فقط با استفاده از آدرس عمومی مشتق شده از کلید خصوصی کیف پول سخت افزاری لجر (که هرگز در معرض دید قرار نمی گیرد و SOL شما را ایمن نگه می دارد) در قسمت رابط کاربری (Front End) عمل می‌کنند.

لوازم جانبی ویژه ساخته شده برای کیف پول سخت افزاری لجر 

اگر قصد دارید روی یک لایه امنیتی اضافی برای عبارت بازیابی ۲۴ کلمه‌ای کیف پول سخت‌افزاری خود سرمایه‌گذاری کنید، لجر ۲ گزینه‌ای شگفت‌انگیز به شما ارائه می‌دهد: کپسول Cryptosteel یا The Billfodl. کپسول Cryptosteel از فولاد ضد زنگ درجه ۳۰۳ و ۳۰۴ ساخته شده که ضد ضربه، ضد حریق و ضد آب – تا فشار ۱۵۰۰۰۰ نیوتن – است. Billfodl با فولاد ضد زنگ دریایی درجه ۳۱۶ خود هرگز نمی‌تواند زنگ بزند و ساخته شده  تا بیش از دو برابر آتش خانه‌ای به اندازه‌ متوسطِ در حال سوختن را تحمل کند و تا ۱۰۰۰۰۰۰ ولت شوک می‌دهد و قیمت هر دو یکسان و برابر ۹۹ یورو است. 

قیمت Ledger Nano X  حدودا ۱۱۹ یورو بوده و از ویژگی‌های آن میتوان به امنیت بالا بعنوان کیف پول سخت‌افزاری، استیکینگ ایمن SOL، اتصال به اپلیکیشن‌های غیر متمرکز Solana و تعداد زیادی از ویژگی‌هایی که Ledger Live فراهم می‌کند اشاره کرد. 

کیف پول سخت افزاری Ledger Nano X + کیف پول Phantom

استفاده از کیف پول Ledger Nano X و Phantom یک راه عالی دیگر برای ایمن نگه داشتن دارایی سولانا شماست، دسترسی به اپلیکیشن‌های غیر متمرکز و سهام Solana و همچنین استفاده از تعداد زیادی از ویژگی‌های Ledger Live از امکانات این کیف پول است. درست مانند آموزش SolFlare، اپلیکیشن Solana را از کاتالوگ برنامه Ledger Live نصب کنید.

  • برنامه نصب شده در دستگاه Ledger شما نشان داده می شود؛ آن را باز کنید و در تنظیمات بخش Blind signing را روی Yes تنظیم کنید. 
  • افزونه کیف پول فانتوم در مرورگر Google Chrome را نصب کنید.
  • اکنون در نوار ابزار Google Chrome که در بالا سمت راست نشان داده می‌شود، روی افزونه جدید خود کلیک کنید. اگر به طور خودکار به نوار ابزار پین نشده است، روی علامت پازل کلیک کنید، آن را پیدا کرده و پین کنید.

کیف پول سخت افزاری Ledger Nano X + کیف پول Phantom

وقتی برای اولین بار ولت را باز می‌کنید، باید یک کیف پول جدید ایجاد کنید. این ولت معمولی و بدون هیچ گونه ویژگی ایمنی به جز عبارت بازیابی است که در رایانه/لپ تاپ شما نشان داده می‌شود. این اطلاعات برای هر کسی می‌تواند از طریق دستگاه یا اینترنت شما به دست بیاورد. رمز عبور را نیز تعیین کنید. رمز عبور را چون برای باز کردن قفل کیف پول فانتوم استفاده می‌شود و به خاطر بسپارید. اما حتی اگر آن را فراموش کردید مهم نیست. اگر به Ledger Nano X متصل شوید، میتوانید فانتوم را هزار بار دوباره نصب کنید تا همان آدرس برای شما ارسال شود. همچنین می‌توانید از آدرس‌های کیف پول سخت افزاری لجر خودتان استفاده کنید.

از نظر ایمنی، هیچ یک از کیف پول‌های نرم افزاری را نمی‌توان با کیف پول‌های سخت افزاری مقایسه کرد، مگر اینکه به آن متصل شوند. همچنین کیف پول‌های مجازی نمی‌توانند به کلید خصوصی کیف پول سخت افزاری دسترسی پیدا کنند. کیف پول‌های تحت وب و افزونه‌های مرورگر بسیارآسیب‌پذیر هستند و معمولا کدگذاری ضعیفی دارند.

اکنون کیف پول را مجدد باز کنید و روی دکمه‌ی دارای ۳ خط در سمت چپ کلیک کنید تا منو باز شود. روی تب Add/Connect Wallet کلیک کنید.Connect Hardware Wallet را انتخاب کنید. روی گزینه continue کلیک کنید. مطمئن شوید که برنامه Solana شما در دستگاه Ledger باز است. Nano X را انتخاب کرده و روی continue کلیک کنید؛ آدرس و مسیر کیف پول Ledger Solana به شما نمایش داده می‌شود و روی Add Account کلیک کنید.

روی Add Account کلیک کنید.

اکنون می‌توانید با خیال راحت SOL و همچنین توکن‌ها را دریافت، ارسال و ذخیره کنید. سپس آن‌ها را از فهرست خود مدیریت کرده و موارد سفارشی را اضافه کنید. همچنین خواهید توانست با انتخاب یک اعتباردهنده، سولانا را به اشتراک گذاشته، توکن‌ها را تعویض و NFTها را جمع‌آوری کنید. به علاوه تمام تراکنش‌ها را به صورت دستی در دستگاه فیزیکی کیف پول سخت افزاری خود تأیید می‌کنید. همچنین می‌توانید مانند پروتکل های DeFi، آن را به اپلیکیشن های غیر متمرکز Solana متصل کرده و از آن استفاده کنید. از ویژگی های آن می‌توان به امنیت بالا بعنوان کیف پول سخت افزاری، استیکینگ ایمن SOL (و همچنین تمام تراکنش‌های برنامه های غیرمتمرکز)، اتصال به اپلیکیشن‌های غیر متمرکز Solana و تعداد زیادی از ویژگی‌هایی که  Ledger Live فراهم می‌کند اشاره کرد.

D’CENT (کیف پول سخت افزاری)

D’CENT یک کیف پول سخت افزاری است که برای دستگاه های Android و iOS ساخته شده است و با برنامه D’CENT با استفاده از اتصالِ بلوتوثِ رمزگذاری شده کار می‌کند؛ این کیف پول دارای استانداردهای امنیتی بالا و گواهی EAL 5+ با طراحی عالی است. صفحه نمایش OLED 128×۱۲۸ پیکسل بسیار زیبا همراه با استفاده‌ بسیار آسان با ۴ دکمه که مربع احراز هویت اثر انگشت را احاطه کرده، همگی از مزیت‌های این والت سخت افزاری هستند. تمام این دستگاه در کف دست جای می‌گیرد و باتری بسیار بادوامی دارد. 

همچنین این والت سولانا در مقایسه با برخی دیگر از کیف پول‌های سخت افزاری با عملکرد بسیار ضعیف‌تر، قیمت مناسبی دارد که یک مزیت خوب برای آن محسوب میشود تا بخشی از بازار را از رهبرانی مانند لجر یا ترزور بگیرد. شما می‌توانید با خیال راحت ارز دیجیتال SOL را دریافت و در این کیف پول ذخیره و ارسال کنید.

سولانا و کد QR

تصاویر زیر، موجودی سولانا و کد QR و آدرس برای دریافت‎ هاست که در برنامه D’CENT نشان داده شده است:

کد QR

می‎‌توانید از آدرس کیف پول سخت افزاری D’CENT و کد QR بدون نیاز به برنامه‌ای برای دریافت ارز های خود استفاده کنید. نور آبی در بالا نشان می‌دهد که بلوتوث دستگاه سخت‌افزاری روشن است و لوگو سبز در سمت راست بالای برنامه  D’CENT نشان میدهد که دستگاه و تلفن همراه متصل هستند. (البته بلوتوث دستگاه تلفن همراه نیز باید روشن باشد).

نور آبی

به زودی D’CENT، پشتیبانی‌ای برای مدیریت دارایی‌های توکن و اپلیکیشن های غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین Solana اضافه خواهد کرد. ویژگی های مهم این دستگاه شامل امنیت بالا به دلیل کیف پول سخت افزاری بودن، طراحی عالی و سادگی استفاده با تلفن همراه است.  قیمت کیف پول سخت افزاری D’CENT چیزی حدود ۱۰۹ دلار است.

دارایی‌های توکن Solana

کیف پول Math (افزونه موبایل و مرورگر)

والت Math Wallet از دستگاه های iOS و Android پشتیبانی می‌کند و می‌تواند به عنوان کیف پول افزونه Google Chrome استفاده شود. اکستنشن Math Google Chrome در واقع یک کیف پول تحت وب است که به کیف پول سخت افزاری لجر اجازه ادغام می‌دهد.

کیف پول Math از بیش از ۲۰ بلاک چین پشتیبانی می‌کند که می‌توانید از این طریق بین آن‌ها جابجا شوید، به علاوه یک کاوشگر بسیار زیبا دارد که از طریق آن می‌توانید به Serum، Raydium با سرعت بالا، DEXها (صرافی‌های غیرمتمرکز)، جمع‌آوری سود SolFarm و سایر پروژه‌هایی که در شبکه Solana ساخته شده‌اند هم دسترسی داشته باشید و از آن‌ها استفاده کنید. از دیگر ویژگی‌های این والت این است که میتوانید به اپلیکیشن‌های غیر متمرکز Solana متصل شوید، افزونه Google Chrome امکان اتصال کیف پول سخت افزاری لجر را برای شما فراهم می‌کند و از تعداد زیادی شبکه پشتیبانی می‌کند.

کیف پول Exodus (رومیزی و موبایل)

در نظر داشته باشید Exodus یک کیف پول چند ارزی است که می‌تواند در ویندوز، لینوکس، مک و همچنین دستگاه های Android و  iOS استفاده شود. شما می‌توانید ارز دیجیتال Solana (SOL) را دریافت، ارسال، ذخیره کرده و نسخه دسکتاپ کیف پول Exodus را با کیف پول سخت افزاری Trezor Model T با استفاده از پل Trezor متصل کنید.

کیف پول Atomic (اتمیک) 

والت Atomic از بیش از ۳۰۰ ارز دیجیتال و تعداد زیادی سیستم عامل مثل ویندوز، مک، اوبونتو، فدورا، دبیان، iOS و Android پشتیبانی می‎‌کند. با استفاده از کیف پول اتمیک می‌توانید برای مدیریت Solana (SOL) استفاده کنید. به نظر می‌رسد نسخه اندروید از Solana staking با بازده سالانه ۷ درصدی پشتیبانی می‌کند. جالب است بدانید که Atomic یکی از اولین کیف پول‌های چند ارزی است و می‌توان از آن برای مدیریت و انتقال دسته‌ای از ارزها در بلاک چین‌های مختلف استفاده کرد.

Sollet (کیف پول تحت وب)

Sollet یک کیف پول تحت وب است که کار کردن با آن بسیار ساده بوده و به شما این امکان را می‌دهد که SOL و تمام توکن‌های SPL را مدیریت و مبادله کنید. همچنین می‌توانید آن را به کیف پول سخت افزاری Ledger Nano X متصل کنید. Sollet دارای یک افزونه مرورگر است، اما به نظر می رسد اشکالاتی در آن وجود دارد. بنابراین ما Ledger را با SolFlare یا Phantom برای دسترسی به اپلیکیش‌های غیر متمرکز Solana  توصیه می‌کنیم. ویژگی مهم این کیف پول، قابلیت ادغام آن با کیف پول سخت افزاری لجر است.

Coin98 (موبایل و افزونه مرورگر)

کیف پول Coin98 از دستگاه های iOS و Android پشتیبانی می‌کند، همچنین به عنوان یک کیف پول افزونه Google Chrome نیز کارایی دارد و می‌توانید از آن برای مدیریت ارز دیجیتال Solana استفاده کنید.

کیف پول سولونگ (برنامه افزودنی مرورگر)

سولونگ یک کیف پول بسیار ساده بصورت افزونه مرورگر (Google Chrome و Edge ) برای سولانا و توکن‌های این شبکه است که می‌توانید از این طریق آن‌ها را ارسال و دریافت کنید، همچنین به برخی از اپلیکیشن‌های غیر متمرکز Solana  متصل شوید. به طور کلی استفاده از آن آسان بوده اما در مقایسه با سایر کیف پول‌های سولانا، فاقد برخی عملکردهاست.

SimpleHold (افزونه مرورگر)

والت SimpleHold یک کیف پول افزونه مرورگر است که از مرورگرهای Chrome، Firefox، Brave و Opera پشتیبانی می‌کند. می‌توانید از آن برای ارسال، دریافت و ذخیره ارز دیجیتال SOL استفاده کنید. همچنین می‌توانید سولانا را با تعداد زیادی ارز دیجیتال دیگر با کارمزد بسیار کم مبادله کنید.

نتیجه‌گیری

همانطور که در این مقاله خواندید کیف پول‌های لجر، فنتوم، اکسودوس و… گزینه‌های مناسبی برای دریافت، ارسال و ذخیره کوین‌های سولانا هستند. علاوه بر موارد بالا گزینه‌های دیگری نیز وجود دارند که شما پیش از هر سرمایه‌گذاری بهتر است به خوبی درباره آن‌ها تحقیق کنید و سپس کیف پول مناسب را انتخاب کنید.

سوالات متدوال
سوالات متداول

ارز دیجیتال سولانا را روی چه کیف پول‌های می‌توانیم ذخیره کنیم؟

برای نگهداری، ارسال و دریافت سولانا می‌توانید از کیف پول‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و کیف پول‌های تحت وب استفاده کنید.

کدام کیف پول برای ذخیره سولانا مناسب‌تر است؟

در حقیقت با توجه به نیاز و هدف شما گزینه‌ها می‌توانند تغییر کنند؛ در نتیجه شما باید بر اساس نیازهای خود به دنبال بهترین گزینه باشید.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست