اوکی اکسچنج

بیت کوین، بیت کویین یا بیت کورن؟

بیت کوین یا بیت کویین؟

بیت کوین یا بیت کویین؟ بیت کوئین، بیت کویین، بیت کورن،‌ بیت کوئست و چندین نام دیگر از مواردیست که بعضی از ایرانیان به اشتباه برای ارز دیجیتال Bitcoin استفاده می‌کنند و هنوز خیلی‌ها تلفظ صحیح این عبارت را نمی‌دانند. تلفظ دست این واژه بیت کوین (بیت کُین) است. ریشه یابی این اشتباهات در چیست و چرا با گذشت این همه سال از حضور ارزهای دیجیتال،‌ همچنان برخی‌ها این کلمه را به اشتباه تلفظ می‌کنند؟

 بیت کوین یا بیت کویین؟ مسئله این است!

بیت کوین (/ˈbɪtkɔɪn/) با نماد BTC اولین ارز دیجیتال ثبت شده در تاریخ است. ارز دیجیتال مثل پول‌های داخل کارت بانکی، به صورت یک دارایی دیجیتال محسوب می‌شود؛‌ با این تفاوت که به راحتی قابل ردیابی نیست و کنترل آن به دست مردم است (هیچ بانک و نهاد متمرکزی بر آن کنترل ندارد).

نام بیت کوین چه معنایی دارد؟

ساتوشی ناکاموتو،‌ خالق ارز دیجیتال BTC، برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ بیت کوین را به جهانیان معرفی کرد. Bitcoin از دو کلمه Bit و Coin ساخته شده است. در رایانه‌ها، بی‌شمار اطلاعات گوناگون پردازش و منتقل می‌شوند که به کوچک‌ترین واحد برای شمارش این داده‌ها، بیت (Bit) می‌گویند و در فرهنگ واژگان انگلیسی به واژه سکه، کوین (Coin) گفته می‌شود.

چرا بیت کوین را اشتباه تلفظ می‌کنیم؟

ممکن است در تلفظ واژه‌هایی که بدون ترجمه‌ و به صورت قرضی وارد زبان دیگری می‌شود با مشکل مواجه شویم. با ورود تکنولوژی‌های جدید به کشور و نبود کلمات معادل، این مشکلات، مخصوصا برای قشرهای میان سال و کهن سال، بیشتر احساس می‌شود. در زبان فارسی متاسفانه از این دست اشتباهات کم نداریم؛ واژه‌هایی مانند تلْگِرام، اینِستاگرام، بی‌تالک، لب تاب و بسیاری از کلماتی که از زبان‌های بیگانه وارد فارسی شده‌اند و آن‌ها را به اشتباه تلفظ می‌کنیم؛‌ اما چرا؟

رسانه، عاملی برای معرفی اشتباه بیت کوین

بارها در رسانه‌های مجازی شاهد آموزش‌های اشتباه بوده‌ایم؛‌ اما مشکل زمانی جدی‌ می‌شود که گاهی این اشتباهات عجیب در رسانه ملی پخش شود! یکی از مشکلات در بحث بیت کوین یا بیت کویین، استفاده رسانه از کارشناسانی است که اطلاعاتشان در مورد ارزهای دیجیتال، بسیار سطحی است. مدتی پیش در یکی از برنامه‌های صداوسیما، مهمان برنامه که گویا کارشناس امور اقتصادی بود، از کلمه بیت کویین استفاده کرد و استنباط ایشان این بود که بیت کوین یعنی ملکه بیت‌ها!

کویین یا کوین

بیت کوین یا بیت کورن؟

دنیای ارزهای دیجیتال، پیچیدگی‌های خودش را دارد و انتظار می‌رود که مسئولان برای معرفی این حوزه نوین و مهم از کارشناسان خبره و دقیق‌تری استفاده کنند؛ البته که گاهی خود مسئولان نیز دچار این اشتباهات می‌شوند. در برنامه‌ای دیگر از صدا و سیما و در یکی از مصاحبه‌ها در مورد ارتباط دولت با بیت کوین، برای چند بار از واژه بیت کورن استفاده شد که این تلفظ هم برای این ارز دیجیتال کاملا اشتباه است!

بیت کوئست

سال‌ها پیش، قبل از مطرح شدن ارزهای دیجیتال در ایران، مسئله شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای بسیار مطرح شد و بخش زیادی از جامعه را درگیر خودش کرد. گلد کوئست که یکی از شرکت‌های هرمی فعال بود، مدت زمان زیادی در ایران فعالیت می‌کرد. به محض مطرح شدن Bitcoin و موضوع سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال،‌ بسیاری به جای استفاده از بیت کوین از عبارت بیت کوئست استفاده‌ ‌می‌کردند.

دانش کم زبان انگلیسی

عامل دیگری که باعث رخ دادن اشتباهات این چنینی می‌شود،‌ دانش عمومی نسبتا پایین زبان انگلیسی در بین مردم است. در حال حاضر،‌ علم و تکنولوژی نوین از خارج از کشور وارد می‌شود و اکثریت آن‌ها به زبان انگلیسی است. در صورتی که دانش انگلیسی خود را ارتقا ندهیم، نمی‌توانیم این کلمات را در درجه اول درست درک کنیم و در درجه دوم، درست تلفظ کنیم.

جمع بندی

تلفظ صحیح ارز دیجیتال Bitcoin به صورت بیت کوین است و هیچ یک از عبارت‌های دیگری که به این رمز ارز نسبت می دهند درست نیست. عباراتی مانند ملکه بیت‌ها و شبیه به این از القاب بیت کوین نیست و ساخته ذهن افراد کم اطلاع است که به اشتباه، دهن به دهن چرخیده است.

سوالات متدوال

سوالات متداول

کدام تلفظ برای ارز دیجیتال BTC درست است؟ بیت کوین یا بیت کویین؟

بیت کوین تلفظ صحیح واژه Bitcoin است.

ملکه بیت‌ها لقب چه ارز دیجیتالی است؟

ملکه بیت‌ها لقب هیچ رمز ارزی نیست و در ایران به اشتباه برای بیت کوین استفاده می‌شود. پادشاه رمز ارزها لقب اصلی BTC است و ملکه ارزهای دیجیتال، عبارتیست که برای اتریوم استفاده می‌شود.

 

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست