اوکی اکسچنج

بررسی هاوینگ‌‌های گذشته بیت کوین

بررسی هاوینگ‌های گذشته بیت کوین

نصف شدن پاداش بلاک بیت کوین (BTC) مدت‌هاست که به عنوان یک عامل خوش‌بینانه برای هدایت روند کوتاه مدت قیمت بیت کوین ۲۰۲۰ مطرح می‌شود. با این حال، داده‌های تاریخی نشان می‌دهد که هاوینگ (halving) لزوماً با یک افزایش قیمت بیت کوین به صورت فوری همراه نیست.

در شبکه بیت کوین، ماینرها بلاک‌هایی که تراکنش‌های بیت کوین را ضبط می‌کنند ایجاد کرده تا داده‌های پرداخت را با استفاده از قدرت محاسباتی تأیید کنند. ماینرها از طریق مراکز استخراج در مقیاس بزرگ که شامل دستگاه‌های استخراج ASIC و تجهیزات پیچیده است، مقدار زیادی برق مصرف می‌کنند و هزینه‌های نگهداری بالایی دارند. ماینرهای انفرادی یا کوچک می‌توانند بیت کوین را از طریق استخرها استخراج کنند. به عنوان مثال، شما می‌توانید عضو گروهی از ماینرها شوید که با مشارکت قدرت محاسباتی خود در استخراج بلاک‌های بیت کوین با یکدیگر همکاری می‌کنند.

هر چهار سال، پاداش ماینینگ بیت کوین نصف می‌شود و درآمد ماینرها را ۵۰ درصد کاهش می‌دهد. اغلب، ماینرها با ذخیره ۶ تا ۱۲ ماه نقدینگی به عنوان بافر برای اطمینان از اینکه حتی اگر قیمت بیت کوین پس از هاوینگ کاهش یابد، برای هاوینگ آماده می‌شوند. با این کار آن‌ها یک پایداری نسبی را برای زمانی که هاوینگ اتفاق بیفتد فراهم می‌کنند.

داده‌های تاریخی هاوینگ بیت کوین چه می‌گویند؟

اولین هاوینگ شبکه بیت کوین در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ رخ داد. در آن زمان، تنها تعداد انگشت شماری از صرافی‌های اصلی ارزهای دیجیتال وجود داشتند که معاملات بیت کوین را تسهیل می‌کردند. خرید بیت کوین در آن زمان هنوز نسبتاً دشوار بود. به همین دلیل، بسیاری از تحلیلگران این استدلال را مطرح کردند که داده‌های بازار قبل از سال ۲۰۱۶، زمانی که تعداد محدودی از معاملات وجود داشت، ممکن است قابل اعتماد نباشد.

هاوینگ بیت کوین

پس از هاوینگ اول در سال ۲۰۱۲، حدود ۱۱ ماه طول کشید تا قیمت بیت کوین وارد یک رالی صعودی شود و روند طولانی مدت خود را تضمین کند. در نوامبر ۲۰۱۲، قیمت بیت کوین در Bitstamp حدود ۱۲ دلار بود. در نوامبر ۲۰۱۳، بیت کوین به ۱۱۰۰ دلار رسید و ۷۵۶۲ درصد افزایش قیمت را ثبت کرد.

هاوینگ دوم شبکه بیت کوین در جولای ۲۰۱۶ اتفاق افتاد. پس از کاهش شدید قیمت از ۱۱۰۰ دلار، قیمت BTC در حدود ۶۰۰ دلار تثبیت شد. سپس قیمت در ماه می ۲۰۱۷، دقیقاً ۱۱ ماه پس از وقوع هاوینگ، شروع به افزایش شدید کرد. درست مانند سال ۲۰۱۲! بنابراین، دو هاوینگ گذشته نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین ۱۰ تا ۱۱ ماه پس از نصف شدن، تمایل به افزایش پیدا خواهد دارد.

آخرین هاوینگ بیت کوین در ۱۱ می ۲۰۲۰ رخ داد که آن زمان با قیمت ۸۸۲۱ دلار معامله می‌شد. در ۱۴ آوریل ۲۰۲۱ (۱۱ ماه بعد از هاوینگ)، قیمت بیت کوین به ۶۳,۲۳۳ دلار افزایش یافت که افزایشی ۶۱۷ درصدی و خیره‌کننده‌ای را نسبت به هاوینگ‌های قبلی ثبت کرد. اما یک ماه بعد در ۱۱ می ۲۰۲۱ قیمت بیت کوین به ۴۹,۵۰۴ دلار رسید که این افزایش قیمت با رفتار هاوینگ‌های گذشته سازگارتر بود.

چرا قیمت بیت کوین چندین ماه پس از نصف شدن افزایش می‌یابد؟

ماینرهای بزرگ تمایل دارند یک بافر نقدی را تا ۱۲ ماه قبل از نصف شدن پاداش بلاک پس انداز کنند. زیرا خطر کاهش قیمت بیت کوین پس از کاهش درآمد ماینینگ همیشه وجود دارد. اما ماینرهای کوچک امکانات مالی یا منابع لازم برای آماده شدن برای هاوینگ را از قبل ندارند.

نقاط مختلف داده، از جمله فهرست ۲۱ روزه ماینرهای دیجیتال، نشان می‌دهد که ماینرها در هفته‌های مورد بررسی در سال ۲۰۲۰، تعداد بیت ‌کوینی که فروخته‌اند بسیار بیشتر از تعدادی است که استخراج کرده‌اند. همانطور که توسط سرمایه‌گذاران بزرگی مانند Joe007، بزرگترین نهنگ در Bitfinex اشاره شده است، تاثیر بالقوه فروش BTC توسط ماینرها پس از مدتی در بازار منعکس می‌شود.

وقتی ماینرهای کوچک به فروش بیت کوین خود ادامه می‌دهند، فشار فروش فزاینده‌ای بر بازار مبادلات ارزهای دیجیتال اعمال می‌شود. برخی از ماینرها تمایل به فروش دارایی‌های دیجیتال خود از طریق بازار خارج از بورس را دارند. با گذشت زمان، داده‌های OTC نیز توسط بازار مبادلات ارزهای دیجیتال منعکس می‌شود.

در اواسط ماه مارس ۲۰۲۰، Joe007 هشدار داد که “ماینرهای دارای اهرم بیش از حد” تا زمان هاوینگ به طور باورنکردنی‌ای آسیب خواهند دید. این واقعه می‌تواند به صورت تسلیم شدن برخی از ماینرها و در نهایت فروش بیت کوین از طریق صرافی‌ها و پلتفرم‌های OTC شناخته شود.

چرا سرمایه گذاران انتظار دارند که قیمت بیت کوین پس از هاوینگ افزایش یابد؟

دلیل اصلی انتظار گسترده برای افزایش کوتاه مدت قیمت بیت کوین پس از هاوینگ، این است که قیمت سربه‌سر استخراج بیت کوین بین ۱۲,۰۰۰ تا ۱۵,۰۰۰ دلار افزایش می‌یابد. بسیاری از سرمایه‌گذاران این نظریه را مطرح کردند که از آنجایی که استخراج بیت کوین ۱۲,۰۰۰ دلار هزینه دارد، منطقی است که قیمت بیت کوین پس از نصف شدن بیش از ۱۲,۰۰۰ دلار باشد.

در حالی که بیت کوین در آینده می‌تواند به محدوده ۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار وارد شود، ماینرهای بزرگ بافرهای نقدی بزرگی را دقیقاً به عنوان یک اقدام متقابل در برابر کاهش احتمالی قیمت بیت کوین پس از نصف شدن آماده می‌کنند. جان تودارو، رئیس تحقیقات TradeBlock، در اوایل سال ۲۰۲۰ این مسئله را بیان کرد.

چرا سرمایه گذاران انتظار دارند که قیمت بیت کوین پس از هاوینگ افزایش یابد؟

تحقیقات تودارو همچنین نشان داد که تجهیزات استخراج جدیدتر به طور مداوم توسط شرکت‌های بزرگی مانند Bitmain و Canaan توسعه می‌یابد که آن را به متغیری در محاسبه قیمت سرسام‌آور استخراج تبدیل می‌کند. بر اساس تحقیقات TradeBlock، تجهیزات استخراج کارآمد، همراه با برق و منابع ارزان‌تر، می‌توانند به میزان قابل توجهی قیمت سربه‌سر ماینینگ را حتی پس از وقوع هاوینگ کاهش دهند.

برای ماینرهای بزرگی که دارای بافر نقدی و منابع لازم برای به دست آوردن سریع تجهیزات استخراج جدید هستند، این مسئله ساده‌تر است. کاهش نهایی در دشواری استخراج از طریق تنظیمات خودکار این امکان را فراهم می‌کند تا این ماینرها کسب و کار خود را در ماه‌های اولیه پس از هاوینگ حفظ کنند.

آینده BTC چیست؟

اگر روند قیمت بیت کوین از عملکرد تاریخی خود پیروی کند، همانطور که در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ مشاهده شد، بیت کوین باید در اواسط سال ۲۰۲۱ به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کرد، یعنی ۱۰ تا ۱۱ ماه پس از هاوینگ برنامه ریزی شده برای فعال شدن در ماه می ۲۰۲۰. البته همین اتفاق هم افتاد.

با این حال، این تئوری رایج مبنی بر اینکه نرخ هش شبکه بیت‌کوین می‌تواند منعکس‌کننده کاهش درآمدهای استخراج باشد و در نتیجه منجر به مارپیچ مرگ برای کاهش شدید امنیت شبکه بیت‌کوین شود، بر اساس داده‌های تاریخی ثابت نشده است

از آنجایی که نرخ هش شبکه به طور مداوم در طول ۴ سال گذشته به رکوردهای جدیدی دست یافته است، احتمال کمی وجود دارد که هاوینگ تاثیر منفی قابل توجهی بر نرخ هش داشته باشد.

مطالعه‌ای که توسط BitMEX انجام شد، سناریوهای مختلفی را نشان داد که می‌توانند اجرا شوند، از جمله:

هاوینگ تأثیر بسیار بیشتری بر هش ‌ریت شبکه دارد و باعث کاهش ۴۷ درصدی آن می‌شود  یا سناریوهایی که در آن “هاوینگ تنها باعث کاهش ۱۲ درصدی هش ریت شبکه می‌شود .

این بدان معناست که حتی اگر قیمت بیت کوین کمتر از هزینه استخراج بیت کوین باقی بماند، با توجه به اینکه ماینرهای بزرگ تمایل دارند از قبل آماده شوند و نرخ هش به ندرت با حاشیه زیادی کاهش می‌یابد، هش ریت شبکه بیت کوین احتمالاً تا زمانی که قیمت بیت کوین شروع به منعکس کردن هزینه استخراج کند، ثابت می‌ماند.

هاوینگ ممکن است در کوتاه مدت ماینرهای اضافه اهرمی و کوچک را از بین ببرد، همان طور که افت قیمت بیت کوین می‌تواند معامله گران دارای اهرم بیش از حد را دچار دردسر کند. زیرا به احتمال زیاد باعث افزایش فوری قیمت BTC نمی‌شود. اما انتظار می‌رود در میان‌مدت تا بلندمدت، پایه‌های شبکه بیت‌کوین و اکوسیستم ماینینگ قوی باقی بمانند.

خریدهای جزئی و عمده در بخش ماینینگ و آینده بیت کوین علیرغم افت بازار و رکود در بازار ارزهای دیجیتال ادامه دارند، همانطور که در خرید ۲.۸ میلیون دلاری یک مرکز استخراج بیت کوین در کبک، کانادا در ۳۰ مارس ۲۰۲۰ مشاهده شد. این نشان می‌دهد که ماینرها انتظار دارند افت کوتاه مدت در بخش استخراج ارزهای دیجیتال به صورت جهانی اتفاق بیافتد اما بهبود آن در بلندمدت مشاهده خواهد شد.

سوالات متدوال

سوالات متداول


هاوینگ‌های بیت کوین در چه تاریخی رخ داده‌اند؟

اولین هاوینگ در سال ۲۰۱۲،‌ دومین در تاریخ جولار ۲۰۱۶ و سومین هاوینگ در تاریخ ۱۱ می ۲۰۲ رخ دادند.

چرا قیمت بیت کوین پس از هر هاوینگ افزایش می‌یابد؟

زیرا ماینرهای بزرگ‌تر حدود یک سال قبل از رخ دادن هاوینگ، یک بافر نقدی را پس‌اندازکنند زیرا خطر کاهش قیمت بیت کوین پس از کاهش درآمد ماینینگ همیشه وجود دارد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۵/۵ - (۴ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست