اوکی اکسچنج

بیت کوین و ریپل چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

بیت کوین و ریپل چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

به نظر می‌رسد همه چیز در دنیای سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال به بیت کوین بر می‌گردد، بیت کوین، به عنوان شناخته شده‌ترین ارز دیجیتال، از نظر سرمایه بازار و علاقه سرمایه‌گذاران، رهبر این بازار است. البته ارز‌های دیجیتال دیگری وجود دارند که برای افرادی که به دنبال تنوع بخشیدن به سبد سهام خود هستند، عملکرد‌های متفاوتی را از خود نشان می‌دهند. یکی از آن‌ها ارز دیجیتال ریپل است. این رمز ارز از نظر ارزش کل در رتبه ششم بازار قرار دارد. در این مقاله از وبسایت ارزتودی به بررسی و مقایسه بیت کوین و ریپل می‌پردازیم.

آشنایی با بیت کوین

همان‌طور که می‌دانید بیت کوین یک ارز دیجیتال است که بر روی یک دفتر کل بلاک چین اجرا می‌شود و می‌توان از آن برای پرداخت محصولات و خدمات استفاده کرد. شبکه بیت کوین از فناوری بلاک چین، یک دفترکل توزیع‌شده که سوابق تراکنش‌های تأیید شده در آن ذخیره می‌شود به عنوان زیر بنای خود استفاده می‌کند.

آشنایی با بیت کوین

ماینر‌ها به طور منظم تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند و آن‌ها را به بلاک چین بیت کوین اضافه می‌کنند. در مقابل،‌ ماینرهایی که تراکنش‌ها را تایید می‌کنند در ازای زمان و قدرت محاسباتی که برای اعتبارسنجی دفتر کل هزینه کرده‌اند، بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

مشاهدهقیمت لحظه‌ای بیت کوین

آشنایی با ریپل

رپیل،‌ ارز دیجیتال بومی مورد استفاده در محصولات رپل لب (Ripple Lab) است. از این ارز دیجیتال به‌عنوان راه‌حل‌هایی برای سیستم‌های تسویه پرداخت، مبادله دارایی و حواله استفاده می‌شود که مشابه سوئیفت، یک سرویس انتقال پول و امنیت بین‌المللی است و توسط شبکه‌ای از بانک‌ها و واسطه‌های مالی ارائه می‌شود. در مقایسه با بیت کوین، ریپل از قبل استخراج شده است و از مکانیزم استخراج ساده‌تری استفاده می‌کند. بیشتر افراد XRP و Ripple به‌طور اشتباه و به‌جای یکدیگر استفاده می‌کنند، اما این دو با یکدیگر متفاوت هستند. در واقع ریپل نام شرکت و شبکه‌ای است که در پشت ارز دیجیتال XRP قرار دارد.

آشنایی با ریپل

این شرکت به عنوان یک شبکه اعتماد همتا‌به‌‌همتا که از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کند، ایجاد شده است. کاربران در این شبکه می‌توانند وام بدهند و خطوط اعتباری را بدون مراجعه به بانک‌ها باز کنند. با این حال، این شبکه نتوانست توجه کافی کاربران را به خود جلب کند. ریپل در سال ۲۰۱۲، سه سال پس از ورود بیت کوین به عصر ارز‌های دیجیتال، نام خود را به OpenCoin تغییر داد. در ابتدا شبکه‌ای برای انتقال پول بود که در آن شرکت‌های مهم و شرکت‌های خدمات مالی به عنوان طرف مقابل تراکنش‌ها عمل می‌کردند.

مشاهده: قیمت لحظه‌ای ریپل

ارز دیجیتال این شرکت، XRP نیز در همان سال معرفی شد، شرکت ۸۰ میلیارد توکن و بنیانگذاران ۲۰ میلیارد توکن دریافت کردند. در واقع هدف این توکن این بود که به عنوان یک ارز یا شبکه پل بین دو ارز یا شبکه عمل کند. در سپتامبر ۲۰۱۳، OpenCoin نام خود را به آزمایشگاه ریپل تغییر داد. ریپل خود را به عنوان یک شبکه پرداخت جهانی با مشتریانی از جمله بانک‌ها و مؤسسات مالی بزرگ معرفی می‌کند. XRP در محصولات این شرکت به کار می‌رود تا امکان تبدیل سریع ارز را فراهم کند.

اصلی‌ترین تفاوت‌های ریپل و بیت کوین

تفاوت اصلی بیت کوین (BTC) و ریپل (XRP) به شرح زیر است:

اعتبارسنجی با روشی متفاوت

شبکه ریپل به جای استفاده از استخراج بلاک چین، از مکانیزم اجماع توزیع شده منحصر‌به‌فرد برای اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می کند. در این نوع مکانیسم نودهای شرکت‌کننده اعتبارسنجی از یکدیگر نظرسنجی می‌کنند تا درستی تراکنش را تأیید کنند. از این رو، این مکانیسم امکان تأیید تقریباً فوری را بدون نیاز به یک مرجع مرکزی فراهم می‌کند. در نتیجه ریپل غیرمتمرکز و سریع‌تر و قابل اعتمادتر از بسیاری از رقبای خود باقی می‌ماند. علاوه بر این، مکانیسم استفاده شده در شبکه ریپل برای اعتبارسنجی، انرژی کمتری نسبت به استخراج بیت کوین مصرف می‌کند.

ریپل سریع‌تر و ارزان‌تر از بیت کوین 

ماهیت پیچیده و پرهزینه استخراج بیت کوین باعث می‌شود تأیید تراکنش بیت کوین معمولاً چند دقیقه طول بکشد. تراکنش‌های ریپل در چند ثانیه تأیید می‌شوند و کارمزد تراکنش‌های آن بسیاری ارزان است. هزینه تراکنش‌های ریپل به همان روشی که تراکنش‌های بیت کوین انجام می‌شود، محاسبه می‌شود. هر بار که تراکنش در شبکه ریپل (فرد یا سازمان) انجام می‌شود، مقدار کمی از این توکن‌ها از کاربر کسر می‌شود.

ریپل سریع‌تر و ارزانتر از بیت کوین 

ریپل کوین‌های بیشتری در بازار دارد

حدود ۱ میلیارد ریپل از قبل استخراج شده و به تدریج توسط سرمایه‌گذاران اصلی شرکت به بازار عرضه می‌شود. از طرفی دیگر، بیت کوین دارای محدودیت عرضه است؛ به این معنی است که تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. اگرچه عرضه محدود بیت‌کوین آن را به دارایی برای ذخیره ارزش مانند طلا تبدیل کرده است.

بیت کوین و ریپل سیستم گردش متفاوتی دارند

بیت کوین‌ها پس از استخراج توسط ماینر‌ها، آزاد و به شبکه اضافه می‌شوند. آن‌ها تاریخ انتشار مشخصی ندارند و عرضه آن‌ها تا حد زیادی با سرعت شبکه و دشواری الگوریتم مورد استفاده برای ایجاد کوین تعیین می‌شود. اما انتشار ریپل توسط یک قرارداد هوشمند کنترل می‌شود.

بیت کوین و ریپل سیستم گردش متفاوتی دارند

طبق یک قرارداد هوشمند داخلی، ریپل هر ماه حداکثر ۱ میلیارد توکن توزیع کند. تیراژ فعلی بیش از ۵۰ میلیارد است. مقدار ریپل‌های توزیع‌نشده در بازار دوباره به یک حساب سپرده بازگرداننده می‌شود. این سیستم تضمین می‌کند که ذخیره بیش از حد رمزارز‌های XRP منجر به سوء استفاده نخواهد شد و چندین سال طول می‌کشد تا همه توکن‌ها در دسترس باشند.

درک بهتر تفاوت ریپل (XRP) و بیت کوین (BTC)

برای درک بهتر تفاوت‌های این دو در دنیای واقعی، مثال زیر را در نظر بگیرید. پیتر شخصی است که در ایالت متحده زندگی می‌کند، او به والمارت می‌رود و هزینه‌های خود را به دلار آمریکا می‌پردازد. او همچنین می‌تواند از دلار آمریکا برای خرید ارز‌های دیجیتال دیگر مانند پوند یا ین استفاده کند، سپس آن‌ها را در برای سود یا جلوگیری از ضرر بفروشد. بیت کوین یک پول دیجیتالی است که عملکردی مشابه با دلار آمریکا در دنیای واقعی دارد. پیتر می‌تواند چیزی را با بیت‌کوین بخرد و هزینه آن را با بیت‌کوین بپردازد، یا می‌تواند بیت‌کوین‌ها را برای تجارت و سرمایه‌گذاری بخرد و سپس آن‌ها را برای سود یا زیان بفروشد.

اگر پیتر در ایالات متحده بخواهد ۱۰۰ دلار به پل در ایتالیا ارسال کند، می‌تواند با درخواست از بانک آمریکایی خود این کار را انجام دهد. پس از هزینه‌های مناسب، بانک آمریکایی پیتر دستورالعمل‌هایی را با استفاده از سیستم سوئیفت فعلی به بانک ایتالیایی پال ارسال می‌کند تا به حساب پل با یورو (یا دلار آمریکا) مساوی بپردازد. این فرایند می‌تواند با هزینه‌هایی قابل توجهی نیز همراه باشد و چند روز طول بکشد.

درک بهتر تفاوت ریپل و بیت کوین

حال ریپل وارد می‌شود، سیستمی برای پرداخت و تسویه حساب که از خود یک ارز دیجیتال به نام XRP نیز دارد. برای انتقال دارایی در شبکه ریپل، سیستم پرداخت ریپل از توکن‌های ریپل استفاده می‌کند. پیتر ممکن است به سرعت همان ۱۰۰ دلار را به توکن‌های XRP تبدیل کند، سپس می‌تواند آن را از طریق شبکه ریپل به حساب پال منتقل کند. زمانی که تراکنش توسط شبکه غیر متمرکز ریپل تأیید و احراز هویت شد، پال توکن‌های XRP را دریافت می‌کند. او می‌تواند آن را به USD یا هر ارز دیگری که می‌خواهد تبدیل کند یا آن را به عنوان توکن XRP نگه دارد. روند تأیید بسیار سریعتر از بیت کوین و سایر مکانیسم‌های سنتی انتقال پول است.

کلام آخر

به دلیل سرعت پردازش سریعتر و کاهش هزینه تراکنش، سیستم ریپل از شبکه بیت کوین بهتر عمل می‌کند، البته با روی کار آمدن شبکه لایتنینگ این موضوع تا حد زیادی کمرنگ شده است. از سوی دیگر، BTC بیشتر از XRP استفاده و شناخته می‌شود. بیت کوین یک سیستم منبع باز است که توسط هیچ شخص، سازمان یا دولتی کنترل نمی‌شود. اگرچه شبکه ریپل نیز یک سیستم غیرمتمرکز، اما تحت مالکیت و نگهداری یک شرکت خصوصی به همین نام است. علیرغم این واقعیت که هر دوی آن‌ها توکن‌های ارز دیجیتال خود را دارند، این دو پلتفرم برای اهداف متفاوتی طراحی شده‌اند.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست