اوکی اکسچنج

تاثیرات بیت کوین بر محیط زیست

تاثیر بیت‌‌کوین بر محیط زیست

با تغییر کاربرد بیت‌کوین از یک تکنولوژی نوظهور به یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری و ابزار مالی، نگرانی‌ها در مورد تأثیر آن بر محیط زیست افزایش یافته است. زمانی که ایلان ماسک گزینه پرداخت بیت کوین تسلا را به دلیل تأثیر منفی زیست محیطی بیت کوین حذف کرد، انتقادات به اوج بی‌سابقه‌ای رسید. از آنجایی که بیت کوین از انرژی زیادی استفاده می‌کند، تأثیر منفی بر محیط زیست می‌گذارد.

در واقع ۳ نظریه برای این موضوع وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

نظریه اول: بیت کوین برق زیادی مصرف می‌کند!

آیا می‌دانستید بیت‌کوین در حال حاضر سالانه حدود ۷۱.۸۶ تراوات ساعت برق مصرف می‌کند؟ مردم تنها با مقایسه میزان تفاوت اعداد را متوجه می‌شوند. از این رو، شبکه‌های خبری مانند بی‌بی‌سی با مقایسه‌های زیادی برای میزان برق مصرفی بیت‌کوین استفاده کرده‌اند.

مقاله بی‌بی سی (CBECI) از اطلاعات مربوط به شاخص مصرف برق بیت کوین کمبریج استفاده کرد. مقاله بی‌بی سی ادعا می‌کند که بیت کوین حدود ۰.۳۷ درصد از مصرف برق جهانی را به خود اختصاص می‌دهد طبق گزارش CBECI، تنها ۳۵ درصد از تلفات برق انتقال و توزیع در ایالات متحده می‌تواند کل شبکه بیت کوین را تأمین کند. به عبارت دیگر، بیت کوین در سطح بین‌المللی سه برابر انرژی‌ای که در شبکه برق ایالات متحده استفاده می‌شود، مصرف می‌کند.

ناگفته نماند اکثر مردم رشد چند برابری ارزش بیت‌کوین در سال‌های اخیر را به پتانسیل آن برای مصرف برق فراوان ربط می‌دهند. به عنوان مثال، عنوان یک مقاله نیوزویک در سال ۲۰۱۷ با عنوان «استخراج بیت کوین در مسیر مصرف تمام انرژی جهان تا سال ۲۰۲۰» مشهور شد. جالب است که همین توجیه برای استفاده از برق اینترنتی نیز وجود داشت، علی‌رغم اینکه نه بیت کوین و نه اینترنت تأثیر مخربی بر مصرف برق جهان نداشته‌اند. در عوض، منطقی است که عمده افزایش مصرف برق جهانی از سال ۱۹۹۰ به بعد از کشور‌های در حال ظهور بوده است.

تاثیرات بیت کوین

به دلایل مختلفی مانند پذیرش اینترنت و همچنین پیشرفت‌های قابل توجه آن، مصرف برق در سراسر جهان افزایش یافته است. این و چندین عامل دیگر در مورد بیت کوین نیز صدق می‌کند. به این معنی که نرخ مصرف برق آن در حال افزایش است ادامه نخواهد یافت. آیا این به این معنی است که بیت کوین از برق زیادی استفاده می‌کند یا خیر؟ آیا مصرف انرژی بیت کوین در آینده به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت؟ پاسخ به این سؤالات پیچیده است، در واقع پاسخ به نحوه دید شما بستگی دارد.

نظریه دوم: استفاده بیش از حد از انرژی به محیط زیست آسیب می‌رساند!

بسیاری از مردم در ابتدا به اشتباه مصرف انرژی را با مصرف برق یکی می‌دانستند. الکتریسیته یک جزء حیاتی در اندازه‌گیری مصرف انرژی است، اما تمرکز صرف بر روی الکتریسیته ممکن است سایر عوامل مهم را پنهان کند. به عنوان مثال، مصرف سوخت‌های فسیلی در بخش کشاورزی به طور قابل توجهی بیش از مصرف برق است. مقایسه سیب با پرتقال بین مصرف برق صنایع مختلف و فقط بیت کوین می‌تواند ناعادلانه باشد. نسبت به صنعت معدن طلا، بیت‌کوین برق بیشتری مصرف می‌کند، اما جالب است بدانید استخراج طلا بیش از دو برابر انرژی مصرف می‌کند و همچنین سهم عمده‌ای در سایر مسائل زیست محیطی مانند جنگل زدایی و آلودگی آب دارد.

برق مورد استفاده بیت کوین بیشتر توسط ماینر‌ها تولید می‌شود. می‌توانید مکان ماینر‌های بیت‌کوین را دنبال کنید و به نحوه تولید برق در مکان‌های خاص نگاه کنید تا ترکیب انرژی را تخمین بزنید. با این حال، بهترین تخمین‌ها هم نادرست هستند؛ زیرا فقط یک‌ایده جدید برای اندازه‌گیری ترکیب انرژی بیت کوین است. به عنوان مثال، آن‌ها همه استخر‌های معدن را شامل نمی‌شوند، یا تکیب انرژی مورد استفاده گاهی اوقات در سطح کشور است، که فاقد دانه‌بندی برای نشان دادن تفاوت‌های ترکیب انرژی در مناطق کشور‌های بزرگ مانند چین و آمریکا است.

در نتیجه، برآورد‌ها برای انرژی بیت کوین نوسانات زیادی دارد. به عنوان مثال، یک تحقیق نشان می‌دهد که ۷۳ درصد از انرژی مصرف شده توسط بیت کوین از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌شود، اما تنها پیش‌بینی می‌کند که ۳۹ درصد از انرژی مصرف شده توسط بیت کوین از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌شود. فکر می‌کنید کدام یک به واقعیت نزدیک‌تر است؟ به نظر شما استفاده ۷۰ درصد از انرژی تجدید‌پذیر تأمین می‌شود؟

بیت کوین و محیط زیست

نظریه ۳: هر چیزی که بر محیط زیست تأثیر مخرب بگذارد، بد است!

برای درک بهتر این نظریه، به مثال زیر دقت کنید. همانطور که می‌دانید، بیمارستان‌ها زباله‌های پزشکی زیادی تولید و برق زیادی مصرف می‌کنند. اقلام یکبار مصرف مانند بسته‌بندی پلاستیکی برای نیاز‌های استریل مانند سرنگ و سوزن، سواب الکلی، ماسک و کاغذ جاذب بخش بزرگی از زباله‌ها را تشکیل می‌دهند. حال با توجه به اثرات مخربی که بیمارستان و زباله‌های مربوط به آن بر محیط زیست می‌گذارند، به نظر شما بیمارستان بد یا بی‌ارزش است؟ با وجود آسیبی که آن‌ها به محیط زیست وارد می‌کنند، اکثر مردم موافق هستند که بیمارستان‌ها به طور کلی خوب هستند. این می‌تواند نشان دهنده این باشد برخی موارد چیز‌هایی که برای محیط زیست بد هستند، می‌توانند مفید باشند.

بیت‌کوین ارزش این اثرات مخرب بر محیط زیست را دارد؟

پاسخ این سؤال، به دید شما نسبت به ۳ نظریه مطرح شده بستگی دارد. علی‌رغم اندازه نسبی کوچکتر آن نسبت به آنچه دیگران ادعا می‌کنند، ما فکر می‌کنیم بیت کوین از انرژی زیادی استفاده می‌کند. ما پیش‌بینی می‌کنیم که مانند مصرف انرژی اینترنت، مصرف انرژی بیت‌کوین نیز در آینده افزایش خواهد یافت اما با سرعت بسیار کمتری نسبت به گذشته.

تأثیر زیست محیطی مصرف انرژی بیت‌کوین هنوز اثبات نشده است. اول از همه، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بیت‌کوین از منابعی استفاده می‌کند که در غیر این صورت به هدر ‌می‌روند، مانند برق آبی در برخی مناطق که تأمین انرژی به طور قابل توجهی بیشتر از نیاز است. مقدار انرژی هدر رفته توسط بیت کوین آسیب نسبتاً کمی به محیط زیست وارد می‌کند.

حتی هنوز، ما از روشی که بیت کوین در حال حاضر انرژی می‌گیرد، چه از انرژی اتلاف یا ۷۰ درصد از انرژی‌های تجدیدپذیر ناشی می‌شود، مطمئن نیستیم. ما فکر می‌کنیم که احتمالاً بیت کوین برای تأمین انرژی ترکیب انرژی نسل بعدی استفاده می‌شود.

در نهایت، ما فکر می‌کنیم بیت کوین تأثیر مثبتی دارد. بیت کوین زندگی افرادی را بهبود می‌بخشد که عمدتاً توسط سیستم مالی قدیمی نادیده گرفته شده‌اند، از کمک به ۱.۷ میلیارد انسان بدون بانک در دسترسی به ابزار‌های مالی ثروت آفرین مانند حساب‌های پس انداز و اعتبار گرفته تا رسیدگی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل (SDG ۱۰) کاهش کارمز‌های گزاف حواله بین‌المللی، همگی از مزایای بیت‌کوین هستند.

نتیجه پایانی

بیت کوین یک ارز‌ایده‌آل نیست. بیت کوین مانند هر صنت دیگری از نظر تأثیر زیست محیطی شایسته بررسی دقیق است. اگرچه ما متقاعد شده‌ایم که اوضاع برای محیط زیست در حال بهبود است، بیت کوین هنوز هم بسیار بیشتر از محیط زیست برای جامعه سود می‌برد.

نکته: توجه داشته باشید این متن صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیم‌ها یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست