اوکی اکسچنج

معرفی کامل بیت‌فارمز (bitfarms)

صنعت استخراج ارز‌های دیجیتال، برای کسانی که به برق ارزان دسترسی دارند، می‌تواند بسیار سودمند باشد. با این حال، موضوع اثرات زیست محیطی استخراج اثبات کار بسیاری از افراد فعال در این صنعت را نگران کرده است. بیت‌فارمز یک شرکت استخراج کانادایی است. قیمت سهام بیت‌فارمز از بالاترین رکورد خود در نوامبر ۲۰۲۱، به دنبال الگوی کاهش قیمت بیت کوین، روندی نزولی داشته است. از آنجایی که بیت فارمز با استفاده از انرژی سبز و تجدید‌پذیر، کمک بزرگی به کاهش هزینه‌های برقی می‌کند. در ادامه این مقاله قرار است به بررسی شرکت بیت‌فارمز بپردازیم و نحوه کار آن را مورد بررسی قرار دهیم.

بیت‌کوین ماینینگ چیست؟

اولین ارز دیجیتال، بیت کوین، در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو منتشر شد. ماینر‌های بیت کوین تنها با تأیید تراکنش‌های قانونی از یکپارچگی شبکه محافظت می‌کنند. ماینر‌ها این تراکنش‌ها را پس از تأیید به بلوک‌ها جمع‌آوری می‌کنند و سپس آن بلوک‌ها به بلاک چین اضافه می‌شوند. به عنوان پاداش برای «کار» خود، به ماینر‌های بیت کوین جوایز تازه ایجاد شده بیت کوین داده می‌شود.

هر نود در شبکه باید با یک چارچوب هماهنگ باشد تا تراکنش‌ها معتبر باشند.. ما از این سیستم به عنوان مکانیزم اجماع یاد می‌کنیم. تکنیک اجماع اثبات کار توسط شبکه بیت کوین (PoW) استفاده می‌شود. استخراج‌کنندگان بیت کوین باید از مقدار قابل توجهی از قدرت پردازشی برای ارزیابی اعتبار تراکنش‌ها استفاده کنند. ماینر‌ها برای حل یک مسائل چالش برانگیز ریاضی با یکدیگر رقابت می‌کنند. سهم گنجاندن آن تراکنش در بلاک خود و دریافت جوایز بلاک مربوطه متعلق به اولین ماینری که مسأله را حل کند تعلق می‌گیرد.

ماینر‌ها در استخراج اثبات کار وظیفه دارند تنها بلاک‌های قانونی را تأیید کنند. در صورتی که این کار را انجام ندهند، کل شبکه از این کار مطلع خواهند شد. دلیل آن هم این است که هر نود در شبکه به یک دفتر کل که هر تراکنش انجام شده در بلاک چین بیت کوین را ثبت می‌کند، دسترسی دارد. هر ماینری که شناسایی بلاک‌های اشتباه را تأیید می‌کند، پاداش‌های بلاک خود را از دست می‌دهد و ممکن است از شبکه حذف شود.

بیت‌کوین ماینینگ

در واقع واژه “ماینینگ یا استخراج” به فرآیند قدیمی استخراج فلزات گرانبها و وارد کردن آن‌ها به بازار اشاره دارد. چرا که بیت‌کوین نیز مانند طلا کمیاب است و قابل تعویض هم نیست. تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد.

استخراج بیت‌کوین اثبات کار (PoW)

همانطور که قبلاً توضیح دادیم استخراج PoW، کاربران شبکه را تشویق می‌کند که صادقانه رفتار کنند. با انجام این کار، شبکه بیت کوین می‌تواند یک محیط مالی غیرمتمرکز را بدون کمک یک سازمان متمرکز یا واسطه ایجاد کند. برای جلوگیری از “هزینه مضاعف”، که زمانی رخ می‌دهد که وجوه برای یک تراکنش بیش از یک بار استفاده می‌شود، هر یک از شرکت‌کنندگان شبکه مسئول حسابرسی کامل هر تراکنشی است که در دفتر کل ثبت می‌شود.

استخراج‌کنندگان اثبات کار بیت کوین (PoW) پول زیادی را صرف تجهیزات تخصصی می‌کنند و به طور مداوم از برق استفاده می‌کنند. ماینر‌های PoW برای ایجاد “هش” که اعداد هگزادسیمال ۶۴ رقمی هستند، رقابت می‌کنند. یک ماینر می‌تواند بلاکی از عملیات تأیید شده را به بلاک چین بیت کوین اضافه کند و پس از تولید هش که برابر با “هش هدف” است، پاداش‌های بلاکی را جمع‌آوری کند. از آنجایی که یافتن این هش به تلاش‌های پیاپی نیاز دارد، ماینر‌های بیت کوین باید مقدار زیادی برق مصرف کنند.

شایان ذکر است بلاک‌ها و تراکنش‌ها پس از افزوده شدن به شبکه قابل تغییر نیستند. یک هکر حداقل به ۵۱ درصد از کل قدرت پردازش شبکه نیاز دارد تا حتی سعی کند این تراکنش‌ها را تغییر دهد، که این کار را بسیار غیرممکن می‌کند. اگرچه از نظر تئوری امکان‌پذیر است، اما حمله ۵۱ درصدی به شبکه بیت کوین در برابر بلاک چین‌های کوچکتر PoW مانند اتریوم کلاسیک موفق بوده است.

بیت‌فارمز چیست؟

بیت‌فارمز یک شرکت استخراج و زیرساخت ارز دیجیتال، در کانادا مستقر است. این شرکت دارای “بازده قوی سرمایه” برای سرمایه‌گذارانی است که از ۹۹ درصد منابع انرژی سبز و تجدیدپذیر در مشارکت با پیمانکار برق ولتا الکتریک استفاده می‌کنند. در زمان نگارش این مقاله، بیت‌فارمز هفت مزرعه معدنی در کانادا، ایالات متحده و پاراگوئه دارد. البته این شرکت قصد دارد با اضافه کردن ۴ مزرعه دیگر، خود را گسترش دهد. علاوه بر این‌ها، این شرکت آزمایشگاه‌های نظارت و تعمیرات در محل نیز دارد.

بر خلاف برخی از شرکت‌های استخراج ارز دیجیتال، بیت‌ْارمز مالک تمام زیرساخت‌ها و سخت‌افزار استخراجی است که به کار می‌برد. کمیسیون اوراق بهادار انتاریو همچنین یک دفترچه جامع از Bitfarms، اولین شرکت استخراج بیت کوین (OSC) دریافت کرد. با ۵۲۴۳ بیت کوین تحت مدیریت، یا ۰۲۵ درصد از کل عرضه بیت کوین، بیت فارمز پس از ماراتون، دومین دارنده نهادی بیت کوین در میان شرکت‌های ماینینگ است.

اثرات زیست محیطی استخراج

علی‌رغم پیشرفت در استفاده از انرژی تجدید‌پذیر در صنعت کریپتو، استخراج اثبات کار (PoW) هنوز هم اثرات مضری بر محیط زیست دارد و ردپای کربن بالایی دارد. مجله علمی Joule گزارش می‌دهد که که بیت کوین دارای ردپای کربن تخمینی ۲۲ تا ۲۲.۹ متریک تن CO۲ است. این خروجی مشابه کشوری مانند اردن یا سریلانکا است.

اما چند راه برای کاهش ردپای کربن شبکه بیت کوین وجود دارد. اعتبار کربن یکی از این تکنیک‌ها است. اعتبارات کربن روشی کارآمد برای کاهش تأثیر مقادیر عظیم برق مصرفی استخراج‌کنندگان بیت‌کوین است. اعتبار کربن یک مجوز قابل معامله است که نشان دهنده حق انتشار مقدار معینی دی اکسید کربن یا گاز‌های گلخانه‌ای است. اعتبارات کربن ممکن است به طور قابل توجهی تأثیر زیست محیطی شبکه بیت کوین را در صورت استفاده همراه با کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی کاهش دهد.

با این وجود، به حداقل رساندن اثرات منفی استخراج بیت کوین بر محیط زیست تنها نیمی از کار است. علاوه بر این، بهینه‌سازی نحوه استفاده از برق در طول فرآیند استخراج بیت کوین بسیار مهم است. آینده این شبکه به شدت به کاهش ضایعات و توسعه منابع انرژی پایدار بستگی دارد.

تمایز بیت‌فارمز با سایر شرکت‌های استخراج بیت کوین

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، بعد از شرکت ماراتون، بیت‌فارمز برای دومین سهم درآمد بیت کوین استخراج شده توسط خود در بین سایر شرکت‌های استخراج بیت کوین است. یکی دیگر از رقیب‌های Bitfarms در آمریکای شمالی، هات ۸ است. بیت‌فارمز دارای ۱۳۷ مگاوات زیرساخت استخراج داخلی است در حالی که هات ۸ دارای ۱۲۱ مگاوات و ماراتون دیجیتال دارای ۱۰۵ مگاوات است.

علاوه بر این، بیت فارمز به طور متوسط ۰.۰۴ دلار در کیلووات ساعت برای انرژی پرداخت می‌کند، در حالی که این مقدار به ترتیب برای ماراتون و هات ۸ حدود ۰.۰۲۸ دلار در کیلووات ساعت و ۰. ۰۲۷ دلار در کیلووات ساعت است. بعلاوه، بیت‌فارمز نرخ هش ۳.۰ اگزاهش بر ثانیه، ماراتون ۳.۵ اگزاهش بر ثانیه و هاب ۸ حدود ۱.۳۷ اگزا هش بر ثانیه است. مقدار بیت‌کوین‌های ماراتون ۸۱۳۳، بیت‌فارمز ۵۲۴۳ و هات ۸ حدود ۵۲۴۲ بیت‌کوین است.

اصلی‌ترین مزیت بیت‌فارمز نسبت به سایر رقبا، مقرون به صرفه بودن و اثرات زیست محیطی کم است. این امکان را برای شرکت فراهم کرد که مقدار قابل توجهی از بیت کوین تازه ایجاد شده را تولید و نگهداری کند. بعلاوه، بیت‌فارمز قادر است در صورت مواجهه با بحران انرژی در سراسر جهان، سود قابل توجهی را در یک تجارت بی‌نظیر تولید کند، زیرا مالک تمام تجهیزات معدنی است که به کار می‌برد.

سرمایه‌گذاری در شرکت‌های استخراج بیت کوین

سرمایه‌گذاری در شرکت‌های استخراج بیت‌کوین به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا از سبد سرمایه‌گذاری معمولی خود با قیمت بیت‌کوین بهره‌مند شوند. به جای یادگیری نکات فنی کیف پول‌ها و صرافی‌های رمزنگاری، مردم می‌توانند در معماری زیربنایی که تولید بیت کوین را تسهیل می‌کند، سرمایه‌گذاری کنند.

استخراج بیت کوین می‌تواند در بسیاری از مناطق که هزینه‌های انرژی بالا است بسیار گران تمام شود و راه‌اندازی یک عملیات استخراج بیت کوین را دشوار کند. در نتیجه، کسب‌وکار‌های استخراج بیت‌کوین برای قرار دادن پایگاه‌های عملیات خود در مناطقی با منابع برق قابل تجدید و مقرون‌به‌صرفه مراقبت بیشتری می‌کنند.

استخراج بیت کوین چقدر سود دارد؟

اگر از به روزترین تجهیزات، منبع ثابت برق ارزان قیمت و درک کافی از بلاک چین داشته باشید، استخراج بیت‌کوین می‌توانید سودمند باشد. با این حال، در عمل، استخراج بیت کوین به سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه و همچنین هزینه‌های مستمر نیاز دارد. در گذشته، می‌توان از یک کامپیوتر بسیار رایج برای استخراج بیت کوین استفاده کرد. در گذشته، استخراج بیت کوین با استفاده از یک کامپیوتر نسبتاً استاندارد امکان‌پذیر بود. اما این روز‌ها، رقابت با شرکت‌هایی مانند ماراتون و هات ۸ کار را دشوار کرده است.

با این حال، بسیاری از ارز‌های دیجیتال به چنین فناوری گران قیمت یا قبض برق بالا نیاز ندارند. به ویژه در مورد ارز‌های دیجیتال، مکانیسم‌های اجماع اثبات سهام (PoS) به کاربران اجازه می‌دهد شبکه را کمترین امکانات ایمن کنند. بلاک چین‌های PoS به جای استفاده از برق زیاد برای رسیدن به اجماع، به نود‌ها نیاز دارند تا دارایی‌های ارز دیجیتال را قفل کنند (سپرده‌گذاری کنند). در نتیجه، دسترسی به این بلاک چین‌ها برای عملیات استخراج تنها آسان‌تر است.

آینده استخراج بیت کوین

با افزایش قیمت برق، عملیات استخراج بیت کوین باید انرژی پایدار و تجدیدپذیر را تأمین کند. به منظور استخراج بیت کوین، بسیاری از شرکت‌های گاز و نفت از انرژی اضافی استفاده می‌کنند که آن‌ها را قادر می‌سازد ضایعات و محصولات جانبی را به ارز دیجیتال تبدیل کنند. می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که در آینده عملیات‌های استخراج بیت‌کوین بیشتری از فناوری‌های انرژی سبز و تجدیدپذیر استفاده کنند. مشارکت با شرکت‌های انرژی به شرکت‌های معدنی کمک می‌کند تا هزینه‌های عملیاتی خود را کاهش دهند.

امتیاز به این مطلب post
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست