نقد و بررسی صرافی بیت پین

نقد و بررسی صرافی بیت پین

اینستاگرام

بیت پین (Bitpin) یکی از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی است که به واسطه داشتن کیف پول اختصاصی، کارمزدهای منطقی، احراز هویت دو مرحله‌ای، Cold Storage و مارکتنیگ قوی موفق شده است جزو صرافی‌های مطرح ایرانی به شمار بیاید. صرافی Bitpin متعلق به شرکت سنا ایمن مبادله است. طبق اطلاعات بدست آمده از سامانه روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران، متعلق به قوه قضاییه،‌ صرافی بیت پین در تاریخ ۳۰ فروردین ماه سال ۱۴۰۰، فعالیت خود را در منطقه آزاد انزلی به صورت رسمی شروع کرد و در مدت یک سال به جایگاه قابل قبولی رسیده است. در این مطلب به نقد و بررسی این صرافی خواهیم پرداخت.

آشنایی با صرافی بیت پین

بیت پین به آدرس Bitpin.ir، یک صرافی نسبتا تازه تاسیس است که با وجود تجربه کم موفق شده است بسیاری از رقبای قدیمی‌تر را کنار بزند و در کنار صرافی‌های موفق و مطرح ایرانی به رقابت بپردازد. ورود به بازار ارزهای دیجیتال با مبلغ کم (۹۰ هزار تومان) از مزیت‌های این صرافی است که امکان تجربه خرید و فروش رمز ارز را با مبلغ ناچیز فراهم کرده است. در ادامه به صورت کامل‌تر این پلتفرم خرید و فروش ارزهای دیجیتال را بررسی می‌کینم.

عمر صرافی یک سال و شش ماه (غیر رسمی)
حداقل فروش و خرید ۹۰ هزار تومان
کارمزد بازار ریالی ۰.۰۶% الی %۰.۳۲
کارمزد بازار تتری ۰.۰۵% الی %۰.۱
رتبه الکسا ۳۳۶ ایران
تعداد رمز ارزهای پشتیبانی شده بیش از ۹۰ رمز ارز

مزایا صرافی بیت پین

شاید مهم ترین مزیت این صرافی، رابط کاربری آسان باشد؛ به طوریکه هر کاربر با هر میزان از سواد و دانش می‌تواند در این پلتفرم رمز ارز خریداری کند یا بفروشد. در ادامه مزایای بیت پین لیست شده است. بسیاری از آنها را می‌توانیم در صرافی‌های مطرح دیگر مثل نوبیتکس نیز مشاهده کنیم و این مزیت‌ها فقط مختص به بیت پین نیست.

  • پشتیبانی از لایتنینگ
  • رابط کاربری ساده و روان برای استفاده همه‌ی کاربران
  • امنیت بالا برای خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال
  • سفارش گذاری با حد ضرر و سود و OCO برای مدیریت ریسک و کسب سود بیشتر
  • امکان ثبت سفارش فوری
  • پشتیبانی از نسخه وب، اندروید و IOS
  • پشتیبانی ۲۴ ساعته و مناسب

در بخش پشتیبانی، بیت پین کاربران خود را به استفاده از چت آنلاین تشویق می‌کند و پشتیبانی تلفنی را برای رسیدگی به مشکلات و امور اداری در نظر گرفته است. پشتیبانی Bitpin در قسمت چت آنلاین قابل قبول است و در این بخش می‌توان امتیاز خوبی به این صرافی داد.

معایب صرافی بیت پین

کمتر پلتفرمی در دنیای دیجیتال وجود دارد که بدون نقص باشد و بیت پین هم از این قاعده مستثنی نیست. با وجود تمام مزایایی که Bitpin دارد، تعداد رمز ارزهایی که این صرافی لیست کرده است نسبت به سایر رقبای ایرانی بسیار کمتر است. برای مثال؛ صرافی ایرانی اوکی اکسچنج از بیش از ۴۰۰ ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند، در حالیکه این عدد برای بیت پین به حدود ۱۰۰ عدد محدود می‌شود. در ادامه به معایب این صرافی اشاره می‌کنیم.

  • تاخیر نسبتا زیاد برای برداشت پول (طبق نظر کاربران)
  • پشتیبانی از رمز ارزهای محدود

سطح کاربری بیت پین چگونه تعیین می شود؟

صرافی‌های بزرگ ارزهای دیجیتال مانند بایننس از ساز و کار سطح کاربری (User Level) استفاده می‌کنند؛ این عبارت به زبان ساده یعنی تفویض اختیارات بیشتر به کاربران در ازای انجام برخی امور. ساز و کار سطح کاربری بیت پین و نحوه ارتقا User Level در این صرافی به صورت کامل در جدول زیر خلاصه شده است.

سطح کاربری سقف برداشت (تومان) سقف واریز (تومان) سقف واریز رمز ارزی (تومان) مدارک مورد نیاز برای احراز هویت
سطح اول صفر صفر ۵۰ میلیون بدون نیاز به ارائه مدارک
سطح دوم ۱ میلیون در ۲۴ ساعت
۳۰ میلیون در ماه
۱۰۰میلیون نامحدود ایمیل
شماره همراه به نام کاربر
شماره کارت بانکی و شماره شبا به نام کاربر
سطح سوم ۲۰۰ میلیون در ۲۴ ساعت
۳ میلیارد در ماه
نامحدود نامحدود ایمیل
شماره همراه به نام کاربر
شماره کارت بانکی و شماره شبا به نام کاربر
تصویر کارت ملی
عکس سلفی با تعهدنامه
سطح چهارم ۵۰۰ میلیون در ۲۴ ساعت
۱۰ میلیارد در ماه
نامحدود نامحدود حداقل یک ماه فعالیت در سطح ۳
سند محل سکونت منطبق با آدرس اعلام شده
احراز تلفن ثابت محل سکونت یا محل کار
سطح پنجم ۱ میلیارد در ۲۴ ساعت
۱۵ میلیارد در ماه
نامحدود نامحدود حداقل یک ماه فعالیت در سطح ۴
حداقل معادل ۲۰۰ میلیون تومان معامله در پلتفرم بیت پین
امضای قرارداد حضوری
سطح ششم (شرکتی) ۱ میلیارد در ۲۴ ساعت
۳۰ میلیارد در ماه
نامحدود نامحدود تصویر آگهی ثبتی شرکت
لیست اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل
تصویر کارت ملی نماینده
نامه معرفی نماینده با مهر و امضا
شماره حساب به نام شرکت

نحوه محاسبه کارمزد صرافی بیت پین

از مهم‌ترین بخش‌هایی که سرمایه‌گذاران برای انتخاب صرافی لحاظ می‌کنند،‌ کارمزد صرافی‌هاست. کارمزد یا Fee، به بخش کوچکی از دارایی می‌گویند که پلتفرم میزبان بابت ارائه خدمات از مشتریان دریافت می‌کند. با انتخاب یک صرافی با کارمزد کمتر می‌توانید در بلند مدت در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید؛ اما مراقب باشید که نباید تنها معیار ما برای انتخاب، کارمزد باشد.

کارمزد صرافی بیت پین

در تمام پلتفرم‌های مبادلاتی ارز دیجیتال، نحوه محاسبه کمیسیون بر اساس ساز و کار میکر و تیکر تعریف می‌شود. میکر یا سفارش گذار به کاربری می‌گویند که عجله‌ای برای انجام معامله ندارد و قیمت پیشنهادی خود را به صرافی اعلام می‌کند تا در زمانی که قیمت بازار به قیمت پیشنهادی او رسید،‌ معامله انجام شود. تیکر یا سفارش پذیر به کاربری می‌گویند که در همان قیمت بازار، معامله خود را انجام می‌دهد و ترجیحش این است که بدون فوت وقت، تراکنش خود را ثبت کند. در ادامه کارمزد صرافی بیت پین را در بازار ریالی مشاهده می‌کنید.

سطح کاربری حجم معاملات (تومان) کارمزد سفارش گذار (maker) کارمزد سفارش پذیر (taker)
سطح ۱ ۰ تا ۳۰ میلیون ۰.۳% ۰.۳۲%
سطح ۲ ۳۰ تا ۷۰ میلیون ۰.۲۴% ۰.۲۸%
سطح ۳ ۷۰ تا ۱۵۰ میلیون ۰.۱۹% ۰.۲۱%
سطح ۴ ۱۵۰ تا ۴۰۰ میلیون ۰.۱۵% ۰.۱۹%
سطح ۵ ۴۰۰ تا ۱ میلیارد ۰.۱% ۰.۱۴%
سطح ۶ بیش از یک میلیارد ۰.۰۶% ۰.۱%

بیت پین در فضای سوشال مدیا

از بهترین راهکارها برای بررسی عملکرد یک سیستم ارائه دهنده خدمات، وارسی فضای مجازی است. صرافی Bitpin به عنوان یک پلتفرم دیجیتال در فضای سوشال فعال است و در حال حاضر، حدود ۱۶۰ هزار دنبال‌کننده در اینستاگرام دارد و حدود ۵ هزار و دویست نفر، صفحه توییتر بیت پین را دنبال می‌کنند.

بررسی بیت پین

وقتی نظرات و انتقادات کاربران را زیر توییت‌ها و پست‌های این صرافی مطالعه می‌کنید، کفه ترازو به سمت نظرات مثبت سنگینی می‌کند؛ البته که همچنان ایرادات و انقادات منفی بر این صرافی وارد است که بیت پین برای باقی ماندن در دور رقابت با رقبای قدر خود باید آن‌ها را رفع کند.

سخن آخر

با در نظر گرفتن مدت زمان نسبتا کمی که از شروع فعالیت Bitpin گذشته است؛ با وجود ضعف‌ها و مشکلاتی که این صرافی دارد به صورت کلی می‌توان امتیاز خوبی به این صرافی داد. بیت پین نشان داده است که می‌تواند رقیب سرسختی برای سایر رقبای قدیمی‌تر باشد و می‌توان روی آن حساب باز کرد. پس از بررسی منابع مختلف و بدست آوردن اطلاعات و داده‌های بسیار، در نهایت یک چیز مهم است؛ نظر کاربران! رضایت نسبی کاربران از این صرافی، نشانگر کارآمد بودن این پلتفرم مبادلاتی است و در مجموع می‌توانیم امتیاز خوبی به این صرافی بدهیم.

سوالات متدوال

سوالات متداول

بیت پین چیست؟

بیت پین از صرافی‌های مطرح ارز دیجیتال در ایران است که در مدت زمان نسبتا کم توانسته جزو برترین پلتفرم‌های خرید و فروش رمز ارز قرار بگیرد.

کارمزد صرافی Bitpin چقدر است؟

کارمزد این صرافی در بازار ریالی بین ۰.۰۶ تا ۰.۳۲ درصد و برای بازار تتری بین ۰.۰۵ تا ۰.۱ است.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارز تودی بپیوندید.

فهرست