اوکی اکسچنج

کاربرد‌های شگفت انگیز فناوری بلاک چین در صنایع مختلف

کاربردهای بلاک‌چین

فناوری بلاک‌چین در کسب و کار‌های مختلفی استفاده می‌شود. طبق مطالعه اخیر CBInsights، ارزش سالانه فناوری بلاک چین تا سال ۲۰۲۳ از ۱۶ میلیارد دلار فراتر خواهد رفت و پذیرش این فناوری در حال افزایش است. در واقع، این فناوری به بسیاری از پذیرندگان کمک می‌کند تا از رقبای خود جلوتر باشند.. بدیهی است که تعداد زیادی از کسب و کار‌ها از این فناوری به دلیل مزایایی که برای عملیات تجاری ارائه می‌دهد، استفاده خواهند کرد. در این مقاله از وبسایت ارزتودی قرار است به بررسی کاربرد‌های بلاک‌چین بپردازیم.

کاربرد‌های بلاک چین

فناوری بلاک‌چین علاوه بر امکان تراکنش‌های فوری از طریق شبکه همتا به همتا و کاهش کارمزد واسطه‌ها، از احراز هویت برای ایمن‌سازی داده‌ها استفاده می‌کند. یکی از اصلی‌ترین کاربرد بلاک‌چین، ارز‌ دیجیتال است. بلاک چین برای بانک‌ها و سایر سازمان‌های مالی کاربردی است؛ زیرا آن‌ها را قادر می‌سازد تا تراکنش‌ها را با سرعت بیشتری و با هزینه کمتر انجام دهند، اما مزایای آن به همین جا ختم نمی‌شود.

ارز‌های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین را می‌توان به سرعت از هر کاربری در هر مکانی ارسال و دریافت کرد. در نتیجه از آنجایی که دیگر صحبتی از نهاده‌های واسطه‌ای نیست، هزینه‌های مبادله کاهش می‌یابد.

مانند پول‌های سنتی، ارز‌های دیجیتال نیز برای پرداخت محصولات و خدمات استفاده می‌شوند. آن‌ها ممکن است روزی جایگزین ارز‌های فیات مانند USD، EUR و.. شوند. از ارز‌های دیجیتال در معاملات سفته‌بازی نیز استفاده می‌شود. این امر در صرافی‌های ارز‌های دیجیتال اتفاق می‌افتد، که مشابه بازار‌های فارکس عمل می‌کنند و به کاربران اجازه می‌دهند تا از طریق معامله با آن‌ها درآمد کسب کنند.

کسب‌وکار‌ها برای مدیریت مالکیت معنوی، ایمن‌سازی داده‌هایشان و بهبود زنجیره تأمین و کارایی شبکه لجستیک شروع به استفاده از بلاک‌چین‌ها کردند. ایمنی مواد غذایی، مدیریت داده‌های مراقبت‌های بهداشتی، جمع‌آوری سرمایه و سرمایه‌گذاری از طریق ارائه توکن‌های امنیتی، و خدمات اسناد رسمی برخی از حوزه‌هایی هستند که بلاک چین در آن‌ها استفاده می‌شود.

کاربردهای بلاک‌چین

مثال‌هایی از بلاک‌چین

بلاک چین‌ها در مواردی مانند بیت کوین و اتریوم استفاده می‌شوند. هرکسی می‌تواند به بلاک چین متصل شود و تراکنش‌های آن را انجام دهد. هر کسی می‌تواند به یک نود تبدیل شود و یک نسخه از بیت‌کوین، اتریوم و سایر بلاک‌چین‌ها را بدون هیچ هزینه‌ای دانلود کند. در این شرایط، می‌توانید به‌عنوان تأییدکننده بلاک، که به عنوان ماینر نیز شناخته می‌شود، شرکت کنید و با تأیید تراکنش‌هایی که سایر کاربران در سراسر شبکه ارسال می‌کنند، درآمد کسب کنید.

برای انجام این کار، تنها به یک کامپیوتر، نرم‌افزار استخراج تخصصی برای اتصال به بلاک چین، یک اتصال اینترنتی و یک لینک به یک استخر استخراج نیاز دارید.

هر یک از این بلاک چین‌ها دارای یک پنجره زمانی از پیش تعیین شده هستند که در آن یک بلاک باید به زنجیره اضافه می‌شود. به عنوان مثال، متصل کردن یک بلاک معتبر با بلاک‌های قبلاً تأیید شده در بلاک چین بیت کوین ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. زمان تأخیر تراکنش به همین صورت است. یک بلاک و تراکنش‌های موجود در آن، به لطف پیشرفت‌های انجام شده توسط اتریوم و اکثر بلاک چین‌های فعلی، اکنون تنها در چند ثانیه تأیید می‌شوند.

علاوه بر این، هر بلاک چین با تعداد معینی ارز دیجیتال به تأییدکنندگان پاداش می‌دهد که به مرور زمان کاهش می‌یابد. به عنوان مثال، زمانی که بیت کوین در سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد، کاربران ۵۰ بیت کوین را برای تأیید سریع یک بلوک دریافت کردند. این در حال حاضر پس از کاهش در طول زمان به ۶. ۷۵ BTC است. این کاهش نتیجه پیوستن کاربران بیشتر به شبکه و استفاده بیشتر از ارز‌های دیجیتال است که عرضه اولیه مجموعه را کاهش می‌دهد. این نشان می‌دهد که انتشار ارز‌های دیجیتال کمتر باقی مانده زمان بیشتری می‌برد.

هر بلاک چین حاوی مقدار محدودی کوین است که در نهایت در بین عموم مردم توزیع می‌شود، اگرچه این عرضه به تدریج در طول زمان اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال، تنها ۲۱ میلیون بیت‌کوین وجود دارد، که تا حال ۸۰ درصد آن عرضه شده است.

استخراج منجر به انتشار بیشتر می‌شود. سختی تولید، تعداد افرادی که به شبکه می‌پیوندند و سن از پیش تعیین‌شده نصف کردن، همگی بر مقداری که باید در هر زمان عرضه شود، تأثیر می‌گذارند. هر چهار سال یکبار که پرداخت برای تأیید‌کننده‌ها، که به عنوان ماینر‌ها نیز شناخته می‌شوند، به نصف کاهش می‌یابد.

ارزهای دیجیتال

کیف‌پول بلاک‌چین

همانطور که از نام آن مشخص است، کاربران بلاک چین از کیف پول‌های ارز دیجیتال برای نگه‌داری از دارایی‌های خود در یک بلاک چین استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، اگر بیت کوین استخراج می‌کنید، آن را به کیف پولی که به عنوان گیرنده تعیین کرده‌اید، منتقل می‌شود.

اگر بیت کوین را از یک صرافی همتا به همتا یا یک ارز دیجیتال دیگر خریداری کنید، آن‌ها را به کیف پول ارسال می‌کنید. این کیف‌پول‌ها در سه نسخه دسکتاپ، موبایل و همچنین سایر دستگاه‌ها قابل نصب است.

کیف پول‌ها برنامه‌های مستقلی هستند که روی بلاک چین ایجاد می‌شوند و می‌توانند به طور جداگانه از بلاک چین دانلود شوند یا به عنوان سخت‌افزار مانند افزونه‌های مرورگر، افزونه‌ها یا سخت‌افزار استفاده شوند. در حالی که برخی از کیف پول‌ها به شما امکان ذخیره انواع ارز‌های دیجیتال را می‌دهند، برخی دیگر فقط به شما اجازه می‌دهند دارایی‌ها را برای یک بلاک چین خاص ذخیره کنید.

کیف پول‌های مای‌اتر ولت برای اتریوم و بیت‌کوین‌. کام نمونه‌هایی از کیف‌پول هستند. برای ارسال و ذخیره دارایی‌های دیجیتال خود، فقط این کیف پول‌ها را دانلود کرده، عضو شوید و یک آدرس کیف پول دریافت کنید. کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر و سایر محصولات مشابه، امضای تراکنش آفلاین را فعال می‌کنند.

ارز‌های دیجیتال بلاک چین

یک ارز دیجیتال و شکل پولی که توسط رمزنگاری ایمن شده است، به کاربران شبکه بلاک چین این امکان را می‌دهد که به صورت ناشناس دارایی، ذخیره، تجارت و مبادله ارزش باشند. بیت کوین، اتریوم و بیش از ۵۰۰۰ توکن و ارز دیجیتال دیگر برخلاف دلار، یورو و یوان که توسط دولت چاپ می‌شود، نمی‌توانند توسط یک نهاد واحد اداره شوند.

بلاک چین DAO

پیچیده‌ترین نوع قرارداد هوشمند، سازمان غیرمتمرکز خودمختار بلاک چین DAO است. این شرکتی است که بر روی شبکه توزیع بلاک چین فعالیت می‌کند و دارای قوانین برنامه‌ریزی شده کامپیوتری و گزارش تراکنش‌ها است. قوانین و قطعاً سازمان توسط سهامداران کنترل می‌شود و تحت تأثیر دولت مرکزی نیست.

اعضای گروه می‌توانند آشکارا و به آسانی ارزش‌ها را مبادله کنند، همچنین قوانین خود را تنظیم کرده و بر اساس آن‌ها تصمیم‌گیری کنند. صحبت کردن دستگاه‌ها با مردم، صحبت مردم با افراد دیگر و صحبت کردن دستگاه‌ها با دستگاه‌های دیگر می‌تواند پیچیده باشد.

کاربرد‌های فناوری بلاک چین

۱- کاهش هزینه نقض داده‌ها

با پذیرش بلاک چین، کسب و کار‌ها می‌توانند هزینه‌های مربوط به نقض داده‌ها را کاهش دهند. علاوه بر این، آن‌ها می‌توانند از هزینه‌های مرتبط با وقفه یا خرابی ناشی از نقض، دعوی قضایی، زیان و داده‌های مشتری جلوگیری کنند.

فراموش نکنید که شرکت‌ها بیش از ۲۰ درصد از بودجه فناوری اطلاعات خود را صرف حفاظت از داده‌ها و اطلاعات می‌کنند. شرکت‌ها سالانه حدود ۲. ۴ میلیون دلار برای بدافزار‌ها هزینه می‌کنند. علاوه بر جلوگیری از به روز مشکل، آن‌ها باید هزینه‌هایی برای تعمیر سیستم‌های آسیب دیده پرداخت کنند. بر اساس تجزیه و تحلیل اخیر IBM، هزینه سالانه نقض داده‌ها طی پنج سال گذشته ۱۲ درصد افزایش یافته و به ۳. ۲ میلیون دلار رسیده است.

۲- کاهش کارمزد تراکنش‌های بین‌المللی و حواله‌ها

کارمزد تراکنش‌های بین‌المللی و حواله‌ها در بانک‌ها و سایر سازمان‌ها بسیار زیاد است. علاوه بر هزینه، زمان‌بر نیز است. به عنوان مثال، تکمیل یک تراکنش ممکن است سه روز یا بیشتر طول بکشد. فناوری بلاک چین و ارز‌های دیجیتال در حال حاضر توسط سازمان‌هایی مانند ریپل برای غلبه بر این موانع استفاده می‌شود. شبکه ریپل در حال حاضر در بیش از ۴۰ کشور در شش قاره قابل دسترسی است. بلاک چین انجام تراکنش‌های بین‌المللی را تقریباً لحظه‌ای و کم هزینه امکان‌پذیر می‌کند.

زنجیره بلاک‌چین

 

۳- ر‌هایی از ناکارآمدی در زنجیره تأمین

تأیید اسناد و تکمیل تراکنش‌ها در زنجیره تأمین و تأمین مالی چندین روز طول می‌کشد. در این فرآیندها نرخ تقلب و هزینه‌های بالا و ناکارآمدی همیشه دیده می‌شوند. برای غلبه بر این مشکل، بسیاری از پلتفرم‌های بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها متشکل از پلتفرم مالی تجارت هنگ کنگ، زنجیره تجارت دیجیتال، مارکوپولو R۳ و Batavia IBM هستند که همگی توسط بانک‌های مختلف اداره می‌شوند. به عنوان مثال، آن‌ها این تراکنش‌ها را قادر می‌سازند که سریع و کم هزینه به پایان برسند.

۴- مراقبت‌های بهداشتی

در سراسر زنجیره تأمین، بلاک چین برای ردیابی دارو‌های تجویزی استفاده می‌شود. برنامه آزمایشی قابلیت همکاری قانون امنیت زنجیره تأمین دارو در ایالات متحده شواهدی از این موضوع ارائه کرده است. این ابزار فراخوانی دارو‌های خطرناک و بی‌اثر و همچنین جلوگیری و مدیریت توزیع دارو‌های تقلبی را ساده و سریع می‌کند.

مراقبت‌های بهداشتی تمرکز بالایی بر حفاظت از داده‌های بیمار و تشویق به اشتراک‌گذاری و انتشار آن در بین بیمارستان‌ها، دولت‌ها و سازمان‌های تحقیقاتی به منظور بهبود ارائه خدمات مراقبت‌های بهداشتی دارد. شرکت‌هایی مانند Amchart، ARNA Panacea، BlockRx و بسیاری از شرکت‌های دیگر از بلاک چین برای به اشتراک‌گذاری امن داده‌ها در این صنعت استفاده می‌کنند.

۵- محافظت از داده‌های هویت ملی توسط دولت‌ها

دولت‌ها از بلاک چین برای مدیریت هویت‌های دیجیتال استفاده می‌کنند. استونی نمونه خوبی از کشوری است که از هویت دیجیتال مبتنی بر بلاک چین برای دیجیتالی کردن سوابق هویت ملی، حفاظت از داده‌های شهروندان برای کاهش تقلب در هویت و رفع کاستی‌های پلتفرم‌های مدیریت‌شناسه دیجیتال قدیمی مانند قیمت‌های بالای آن‌ها استفاده می‌کند.

۷- کپی‌رایت

شرکت‌های زیادی از بلاک‌چین برای رعایت حقوق خود استفاده می‌کنند. کاربران می‌توانند پس از ثبت آثار هنری خود در سایت، از استفاده غیرقانونی و بدون رضایت آن‌ها جلوگیری کنند. در صورت وجود تخلف، مالکان نیز می‌توانند از گواهی ارائه شده در سایت‌ها برای درخواست دستور قضایی استفاده کنند.

به عنوان مثال، بلاک‌فای و Copyrobo از فناوری بلاک چین و هوش مصنوعی برای کمک به هنرمندان در محافظت از آثار آهن‌ها، استفاده می‌کنند. بسیاری از کسب‌وکار از بلاک‌چین برای ثبت اختراعات، طرح‌ها و.. نیز استفاده می‌کنند. به این ترتیب، کسب و کار‌ها می‌توانند از بلاک چین برای حفظ اسرار تجاری و سایر اطلاعات محضری خود استفاده کنند.

۸- خدمات اسناد رسمی

کاربران می‌توانند گواهی‌ها و اسناد دیجیتالی خود را آپلود کنند و با استفاده از خدمات اسناد رسمی آنلاین مبتنی بر بلاک چین، ظرف چند دقیقه آن‌ها را تأیید کنند. افراد دارای مجوز دولتی ممکن است از این خدمات برای تأیید امضا‌های روی اوراق استفاده کنند.

به عنوان مثال، سرویس اثبات وجود از بلاک چین به این روش استفاده می‌کند. بدون نیاز به واسطه، امکان انتقال ارز مجازی از رایانه به رایانه را نیز فراهم می‌کند و حریم خصوصی و ناشناس بودن مورد نیاز کاربران را فراهم می‌کند. سوابق به گونه‌ای محافظت می‌شوند که هکر‌ها یا عوامل دولتی غیرمجاز نتوانند آن‌ها را تغییر دهند.

۹– ثبت دقیق رای‌ها

مداخله برخی از عوامل در روند انتخابات و رای‌گیری‌ها مشکل جدیدی نیست و همیشه نگرانی‌هایی را در سطح جهان ایجاد کرده است. با این حال، مهم‌ترین مسأله این است که چگونه از رأی‌گیری دیجیتال محافظت کنیم.

رای‌دهی با بلاک‌چین

بلاک چین به روش مهم در مورد‌های مربوط به رای‌گیری ایمن تبدیل شده است. اگرچه اکثر مسائل مربوط به رای‌گیری دستی سنتی با رای‌گیری الکترونیکی حل می‌شود، اما همچنان مسائل مهمی در خصوص حریم خصوصی رای‌دهندگان، تقلب در رای‌دهندگان، هزینه‌های بالای مرتبط با پلت‌فرم‌های رای‌گیری دیجیتال قدیمی و عدم شفافیت وجود دارد.

فناوری بلاک چین می‌تواند با استفاده از قرارداد‌های هوشمند و رمزگذاری، امنیت، شفافیت و حریم خصوصی رأی‌دهندگان را افزایش دهد. به این ترتیب، GenVote از بلاک چین برای دستیابی به این اهداف استفاده می‌کند و علاوه بر این، سفارشی‌سازی فرآیند رای‌گیری را با استفاده از انواع مختلف رای‌گیری و رای‌گیری مبتنی بر منطق امکان‌پذیر می‌کند. انتخابات در مقیاس بزرگتر در دانشگاه‌ها از آن استفاده می‌کند.

استفاده از بلاک چین در زندگی روزمره

با ادغام بلاک چین، می‌توانید فعالیت‌های فعلی خود را بر روی بلاک چین ارائه دهید یا آن‌ها را به آنجا منتقل کنید.

هنگام پیاده‌سازی بلاک چین، سه عامل مهم مقیاس‌پذیری، امنیت و تمرکززدایی باید در نظر گرفته شوند. برای نتیجه کارآمدتر، همیشه بهتر است بین امنیت، عدم تمرکز و مقیاس‌پذیری تعادل ایجاد کنید.

فکر نکنید که بلاک‌چین می‌توانید معجزه کند. نتیجه گرفتن از بلاک‌چین ممکن است مدتی طول بکشد. از فناوری‌های آزموده شده استفاده کنید، زود نتیجه نگیرید، و برای استقرار بلاک چین با تأمین‌کنندگان و سایر مشاغل خود همکاری کنید.

کلام آخر

فناوری بلاک چین تقریباً در هر زمینه‌ای از تجارت، از جمله ارز‌های دیجیتال، تدارکات، زنجیره تأمین، و مدیریت مالکیت معنوی، ایمنی مواد غذایی و داده‌های مراقبت‌های بهداشتی استفاده می‌شود. از این فناوری جدید در دفاتر اسناد رسمی، جمع‌آوری سرمایه و سرمایه‌گذاری از طریق ارائه توکن امنیتی استفاده می‌شود.

علاوه بر این‌ها، قرارداد‌های هوشمند می‌توانند توسط مشاغل برای خودکارسازی برخی از اشکال قرارداد‌های پرداخت استفاده شوند. دفاتر دیجیتال برای افزایش شفافیت تراکنش، جلوگیری از از دست دادن سوابق، کلاهبرداری و تقلب در حسابداری می‌توانند پرداخت‌ها را به صورت خودکار انجام دهد و در عین حال هزینه انجام تجارت بین‌المللی را کاهش دهد.

نکته: این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با ارزهای دیجیتال ارائه شده است و ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

امتیاز به این مطلب post
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست