اوکی اکسچنج

هوش مصنوعی و بلاک‌چین چه رابطه‌ای با یکدیگر دارند؟

هوش مصنوعی و بلاک‌چین چه رابطه‌ای با یکدیگر دارند؟

هوش مصنوعی به کارشناسان علوم کامپیوتر و تحلیلگران داده اجازه انجام وظایفی که در گذشته به درک انسان متکی بود را می‌دهد. بلاک چین که به آن پایگاه داده غیر متمرکز یا دفتر کل توزیع شده نیز گفته می‌شود، به تضمین صحت و درستی داده‌ها کمک می‌کند؛ بنابراین، بلاک چین و هوش مصنوعی مکمل یکدیگر هستند. در حال حاضر، بسیاری از اپلیکیشن‌های جدید از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. همچنین برخی از بزرگترین زنجیره‌های تأمین جهانی از این فناوری برای افزایش کارایی و ایمنی خود استفاده می‌کنند. ناگفته نماند هوش مصنوعی نقش پر رنگی در توسعه بازی‌های بلاک‌چینی نیز داشته است. در این مقاله از ارزتودی به بررسی ارتباط و نقش هوش مصنوعی و بلاک‌چین می‌پردازیم.

بلاک‌چین چیست؟

بیایید یکبار برای همیشه، مفهوم بلاک‌چین را یاد بگیرید. بلاک‌چین پایه و اساس شبکه‌های ارز دیجیتال است. بلاک چین‌های عمومی مانند بیت کوین، یک رکورد شفاف از هر تراکنشی که تا به حال رخ داده است را نشان می‌دهد. از این رو، هر کسی می‌تواند از طریق بلاک‌چین‌های عمومی، با استفاده از یک مرورگر بلا‌ک‌چین، به تمام تراکنش‌ها دسترسی داشته باشد. برخلاف پایگاه داده‌های متمرکز، بلاک‌چین‌ها از شبکه توزیع شده‌ای از نود‌ها برای محافظت در برابر حملات استفاده می‌کنند.

با توجه به غیرمتمرکز بودن بلاک‌چین‌های عمومی، انتقال دارایی به خارج از سیستم مالی آسان‌تر می‌شود. با کسر تراکنش برای روش‌های پرداخت مرسوم، هر کسی که به اینترنت متصل باشد می‌تواند ارز‌های دیجیتال را به هر نقطه از جهان ارسال کند. در نتیجه، بلاک چین‌ها مانعی برای ورود ابزار‌های مالی، جایگزینی عادلانه و جهانی برای خدمات مالی هستند.

بلاک‌چین چیست؟

قدرت محاسباتی قوی شبکه‌هایی مانند بیت‌کوین امنیت شبکه را تأمین می‌کند. بزرگ‌ترین شبکه کامپیوتری جهان، شبکه بیت کوین، سالانه به اندازه سوئد از انرژی استفاده می‌کند. اگرچه این موضوع نگرانی‌هایی را برای محیط زیست ایجاد کرده است، اما نود‌های شبکه بلاک‌چین با استفاده از این انرژی دائماً در حال بررسی و تأیید صحت تراکنش‌ها برای جلوگیری از حملات هستند.

نود‌های اختصاصی به نام نود‌های استخراج برای تأیید تراکنش و اضافه کردن آن‌ها به بلاک‌های خود، پاداش‌هایی به صورت بیت‌کوین‌های تازه ایجاد شده دریافت می‌کنند. با این کار، زنجیره بلاک‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند و حمله به آن را سخت‌تر و سخت‌تر می‌کنند. علاوه بر این، برای اعتبارسنجی تراکنش‌های بیت کوین به قدرت زیادی نیاز است. از آنجایی که انجام یک کار اشتباه توسط نود‌ها یا ماینر‌ها منجر به از دست دادن کل سرمایه آن‌ها می‌شود، ماینر‌ها مجبورند بهترین و صادقانه‌ترین عملکرد را داشته باشند. شایان ذکر است هر نود در شبکه یک کپی دقیق از همان دفتر کل تراکنش‌ها دارد، هر گونه تلاش برای تقلب در شبکه بلافاصله توسط آن شناسایی می‌شود.

بلاک‌چین چه مزیتی دارد؟

همانطور که قبلاً توضیح داده شد، بلاک چین‌ها به صورت غیرمتمرکز، بدون یک مرجع مرکزی یا نقطه شکست واحد کار می‌کنند. در نتیجه، اکثر شبکه‌های بلاک چین در برابر دستکاری مقاوم هستند. بلاک چین همچنین این امکان را برای چندین طرف فراهم می‌کند که به طور ایمن، آشکار و اغلب به صورت ناشناس اطلاعات حساس را مبادله کنند. البته صنعت بلاک‌چین کاربرد‌های دیگری به جز ارز‌های دیجیتال دارند. به عنوان مثال، بلاک چین‌ها در صنایع مختلفی از جمله املاک، موسیقی، هنر، بازی‌ها، مراقبت‌های بهداشتی و مدیریت زنجیره تأمین استفاده می‌شوند.

بلاک‌چین‌ها به عنوان مکانی برای ذخیره و نگهداری اطلاعات مهم استفاده می‌شوند. یک شبکه غیرمتمرکز از اعتبارسنجی‌ها می‌تواند به اطمینان از درستی داده‌ها و بازدارندگی عوامل مخرب یا افراد با نفوذ از تغییر ورودی‌های پایگاه داده کمک کند. علاوه بر این، بلاک چین‌های ترکیبی، کسب‌وکار‌ها را قادر می‌سازد تا اجزای بلاک چین خصوصی و عمومی را برای توسعه سیستم‌های آماده سازمانی سفارشی‌سازی کنند.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی یکی از تکنولوژی‌های شکل گرفته در صنعت کامپیوتر است که به دانشمندان این امکان را می‌دهد ربات‌های هوشمندی بسازند تا کار‌های مشابه انسان‌ها را انجام دهند. این ربات‌ها برای حل مسائل و تصمیم‌گیری‌ها، معمولاً از هوش انسانی استفاده یا در واقع تقلید می‌کنند. همچنین، سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند خودبه‌سازی و بهینه‌سازی‌های تکراری را انجام دهند.

هوش مصنوعی چیست؟

به عنوان نمونه‌هایی از هوش مصنوعی می‌توان به سیری، الکسا، ماشین‌های خودران، ربات‌های چت، بازی‌های کامپیوتری و یا ربات‌های خدمات مشتری اشاره کرد. با این حال، پتانسیل هوش مصنوعی بیشتر از این کار‌ها است. اپلیکیشن‌های تجزیه و تحلیل داده‌های پیشرفته از هوش مصنوعی بهره می‌برند. هوش مصنوعی شامل رشته‌های یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق (Deep Learning) است. یادگیری عمیق بر ایجاد شبکه‌های عصبی مصنوعی متمرکز است، در حالی که یادگیری ماشینی به ساخت سیستم‌های محاسباتی خود کمک می‌کند. با این حال، همپوشانی‌ها و ارتباط‌هایی بین هر دوی این دسته‌های هوش مصنوعی وجود دارد.

تعدادی از شرکت‌های معروف در حال سرمایه‌گذاری بر روی متخصصان علوم داده و هوش مصنوعی هستند تا سیستم‌های داده‌ای خود را بهبود بخشند. در نتیجه، هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است. علاوه بر این، سازمان‌ها ممکن است بازار‌ها، رفتار کاربران و روند‌ها را با استفاده از هوش مصنوعی به طور مؤثرتری کشف کنند. این فناوری به متخصصان اجازه می‌دهد تا فرآیند‌های خسته‌کننده را خودکار کنند.

آلن تورینگ، ریاضیدان، ‌ایده هوش مصنوعی را پس از جنگ جهانی دوم توسعه داد. تورینگ در سال ۱۹۵۰ مقاله‌ای با عنوان “ماشین محاسباتی و هوش” نوشت. مقاله این سؤال را مطرح می‌کند که “آیا ماشین‌ها می‌توانند فکر کنند؟” و آنچه را که می‌تواند پایه و اساس هوش مصنوعی به عنوان توسعه علم کامپیوتر شود را در آن بیان می‌کند. هوش مصنوعی یک علم چند وجهی است که مجموعه مهارت‌های مختلفی را شامل می‌شود. با این حال، یادگیری ماشینی به سرعت در حال تبدیل شدن به یک ابزار حیاتی برای هر صنعت است.

انواع مختلف هوش مصنوعی

هوش مصنوعی محدود یا ضعیف که اغلب به عنوان هوش مصنوعی باریک شناخته می‌شود، معمولاً برای آموزش کار‌های خاص استفاده می‌شود. در واقع اکثر فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی که ما مرتباً از آن استفاده می‌کنیم، مانند اتومبیل‌های خودران و دستیار‌های شخصی هوشمند، از این نوع هوش مصنوعی پشتیبانی می‌کنند. از طرف دیگر، هوش مصنوعی قوی، ترکیب هوش عمومی مصنوعی (AGI) با ابر هوش مصنوعی (ASI) امکان انجام مسائل پیچیده را فراهم می‌کند. هرچند این نوع هوش مصنوعی بیشتر تئوری است، اما یکی از جذاب‌ترین حوزه‌های تحقیقاتی در این زمینه است.

انواع مختلف هوش مصنوعی

هوش مصنوعی همانطور که بالاتر نیز اشاره کردیم به دو زیر شاخه یادگیری ماشین و یادگیری عمیق تقسیم می‌شود. یادگیری عمیق شاخه‌ای از یادگیری ماشین است. یادگیری عمیق، به طور کلی، نیاز به رفتار انسان را در هنگام دسترسی به مجموعه داده‌های عظیم با افزایش مقیاس یادگیری ماشین از بین می‌برد. از سوی دیگر، یادگیری ماشینی کلاسیک به تعامل انسانی بیشتری در هنگام دسترسی به داده‌ها برای یادگیری نیاز دارد.

رابطه بلاک‌چین و هوش مصنوعی چیست؟

جواب ساده است. از آنجایی که داده‌های استفاده شده در هوش مصنوعی باید به صورت شفاف و بدون دستکاری نگهداری شوند، این تکنولوژی به صنعت بلاک‌چین نیاز دارد. شبکه‌های بلاک چین عمومی سوابق دیجیتالی غیرقابل تغییری تولید می‌کنند که به کاربران اجازه می‌دهد منشأ داده‌ها را بدون نیاز به اعتماد بین طرفین بررسی کنند. علاوه بر این، فناوری بلاک چین به متخصصان هوش مصنوعی کمک می‌کند تا امنیت داده‌ها را با ایجاد یک مسیر حسابرسی قابل دسترس، افزایش دهد.

رابطه بلاک‌چین و هوش مصنوعی چیست؟

بلاک‌چین یکی از روش‌های ترجیحی برای حفظ یکپارچگی داده‌ها در هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است. سیستم‌های هوش مصنوعی حجم عظیمی از داده‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنند، بنابراین امنیت و قابلیت اطمینان برای موفقیت آن‌ها بسیار مهم است. بلاک چین‌ها به دانشمندان هوش مصنوعی دسترسی به یک شبکه غیرمتمرکز تأیید‌کننده‌ها را می‌دهد که می‌توانند داده‌های اشتباه یا جعلی را دقیقاً تشخیص دهند. بلاک چین‌ها همچنین به طور چشمگیری احتمال نقض امنیت داده یا هک را کاهش می‌دهند. در نتیجه بلاک چین‌ها دانشمندان AI را قادر می‌سازند تا شبکه‌های اعتماد گسترده‌ای که شفافیت و همکاری را افزایش می‌دهد، ایجاد کنند.

یکی دیگر از مزایای ترکیب این دو تکنولوژی، مقیاس‌پذیری است؛ با تبادل امن داده‌ها و مدل‌ها، بلاک‌چین‌ها بسیاری از متخصصان را قادر می‌سازند تا با خیال راحت از داده‌ها استفاده کنند. دانشمندان هوش مصنوعی ممکن است بدون نگرانی در مورد افشای اطلاعات محرمانه، به راحتی با یکدیگر کار کنند. فناوری بلاک چین همچنین دانشمندان هوش مصنوعی را قادر می‌سازد تا انواع فرآیند‌های شرکتی را خودکار کنند. این روش‌های منسوخ شده را بهبود می‌بخشد و در عین حال باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه کسب و کار می‌شود.

امروزه از هوش مصنوعی و بلاک چین چگونه استفاده می‌شود؟

ترکیب دو فناوری قدرتمند مانند هوش مصنوعی و بلاک چین راه‌های زیادی را برای مشاغل در همه جا باز می‌کند. در حال حاضر، بخش مراقبت‌های بهداشتی یکی از بهترین کاربرد‌های بلاک چین و هوش مصنوعی است. بلاک چین و هوش مصنوعی به متخصصان پزشکی کمک می‌کنند تا اطلاعات بیمار را مدیریت کنند. علاوه بر این، هوش مصنوعی و بلاک چین از بهینه‌سازی زنجیره تأمین و حفاظت از حریم خصوصی برای داده‌های بیمار پشتیبانی می‌کنند.

همچنین، مدیریت زنجیره تأمین با استفاده از بلاک چین و AI، کسب و کار‌ها را قادر می‌سازد تا داده‌های حیاتی را به شیوه‌ای غیرقابل اعتماد ارتباط برقرار کنند. بلاک چین یک چارچوب غیرمتمرکز برای تبادل گزارش‌های آب و هوا و ترافیک ایجاد می‌کند.

امروزه از هوش مصنوعی و بلاک چین چگونه استفاده می‌شود؟

بلاک چین‌ها از دفتر کل غیرقابل اعتماد برای دیجیتالی کردن چندین فرآیند مبتنی بر کاغذ در ارتباط با هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. علاوه بر این، سازمان‌ها ممکن است به لطف هوش مصنوعی و بلاک چین، اتوماسیون و هوشمندی را برای برنامه‌های مختلف اضافه کنند.

هوش مصنوعی و بلاک چین به شرکت‌ها این امکان را می‌دهند تا ایجاد آیتم‌های جدید را خودکار کرده و بسته به داده‌های مشتری تنظیمات را انجام دهند. شرکت‌ها ممکن است با حذف بسیاری از موانع، سرعت سیستم مدیریت و تجزیه و تحلیل داده را افزایش دهند.

آینده هوش مصنوعی و بلاک‌چین

این دو فناوری احتمالاً در زمینه پزشکی بیشترین نقش را ایفا خواهند کرد. بلاک چین و هوش مصنوعی، به عقیده بسیاری از کارشناسان، ممکن است به افزایش دقت مطالعات بالینی و غربالگری کمک کنند. این فناوری می‌تواند به ایجاد یک چارچوب غیرمتمرکز برای مدیریت داده‌ها، نگهداری سوابق و زنجیره تأمین مراقبت‌های بهداشتی کمک کند. از نظر اتوماسیون، بلاک چین و هوش مصنوعی ممکن است تعدادی از بخش‌ها را به هم بزنند. زمینه‌هایی که امروزه به درک انسان نیاز دارند ممکن است به زودی منسوخ شوند. بنابراین، بلاک چین و AI می‌توانند شخصیت بازار کار را به کلی تغییر دهند.

امور مالی یکی دیگر از صنایعی است که هوش مصنوعی و بلاک چین در آن موفق هستند. کاربرد‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) در بلاک چین به خوبی شناخته شده است. با این حال، با خودکارسازی برنامه‌های وام و دیگر انواع تراکنش‌ها، هوش مصنوعی ممکن است به پر کردن شکاف بین DeFi و بخش مالی قدیمی کمک کند. علاوه بر این، با بهینه‌سازی کانال‌های پرداخت بین‌المللی برای انتخاب خودکار بهترین نرخ شارژ و سریع‌ترین سرعت تراکنش، هوش مصنوعی و بلاک چین ممکن است صنعت پرداخت را متحول کنند.

آینده هوش مصنوعی و بلاک‌چین

این دو فناوری حتی برا صنعت وب۳ نیز تأثیر‌گذار خواهند بود. توسعه‌دهندگان بازی Web۳ اکنون می‌توانند صحنه‌های سه بعدی را در لحظه برای بهبود گیم پلی به لطف فناوری هوش مصنوعی ایجاد کنند. علاوه بر این، پیشرفت‌های جدید زیادی در زمینه‌های ارتباطات، تولید، روزنامه‌نگاری، مهمان‌نوازی، دولت و امنیت سایبری وجود دارد. فناوری بلاک چین و هوش مصنوعی نیز برای رشد و مقیاس‌پذیری شهر‌های هوشمند ضروری خواهند بود. پیش‌بینی می‌شود فناوری بلاک چین و هوش مصنوعی (AI) با کمک به کشاورزان در پیش‌بینی آب و هوا و بیمه پیچیده محصولات کشاورزی از کشاورزی حمایت کند.

نتیجه گیری

جهان با ترکیب هوش مصنوعی و بلاک‌چین زیباتر یا از نظر دیگران ترسناک‌تر خواهد شد. ترکیب این دو فناوری پیشرفته به ایجاد ابزار‌های هیجان‌انگیز برای افزایش توانایی‌های انسانی و بهینه‌سازی فرآیند‌های تجاری بر خلاف هر چیزی که قبلاً دیده شده است، از توسعه سیستم‌های هشدار اولیه برای سرطان گرفته تا شناسایی فرصت‌های بازاریابی و ایجاد انیمیشن‌های بلادرنگ کمک می‌کند. ابزار‌های هوشمند مختلفی که داده‌ها را به بلاک‌چین‌ها ارسال می‌کنند ممکن است به زودی در خانه‌ها و محل کار دیده شوند. وقتی این اتفاق می‌افتد، بسیاری از کارشناسان انتظار دارند که هوش مصنوعی و بلاک چین به طور فزاینده‌ای در زندگی روزمره رایج شوند.

سوالات متدوال

سوالات متداول


بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده عمومی است که به صورت غیرمتمرکز، بدون یک مرجع مرکزی یا نقطه شکست واحد کار می‌کند.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی تکنولوژی جدید است که دانشمندان به وسیله آن ربات‌های هوشمندی می‌سازند تا با تقلید از هوش انسان، کار‌های مشابه انسان‌ها را انجام دهند.

رابطه بلاک‌چین و هوش مصنوعی چیست؟

از آنجا که داده‌های استفاده شده در هوش مصنوعی باید به صورت شفاف و بدون دستکاری نگهداری شوند، نتیجه می‌گیریم این تکنولوژی به صنعت بلاک‌چین نیاز دارد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

منبع

۴.۶/۵ - (۵ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست