اوکی اکسچنج

مسترنود(Masternode) چیست؟

مسترنود چیست؟

وارن بافت، سرمایه‌گذار افسانه‌ای یک جمله مشهور دارد: “ اگر راهی پیدا نکنید که در خواب پول دربیاورید، تا زمان مرگتان کار خواهید کرد.” در دنیای ارزهای دیجیتال، راه‌ندازی یک «مَسترنود» یکی از همان راه‌هایی است که می‌توانید در هنگام خواب نیز از آن کسب درآمد کنید. مسترنودها گونه‌ای از نودها در ساختار شبکه بلاک چین هستند که با عنوان راه‌حلی برای تشویق کابران به راه‌ندازی نود ایجاد شدند. این مدل از نودها اولین بار در ماه مارس سال ۲۰۱۴ در شبکه ارز دیجیتال دش معرفی شدند و با گذشت زمان شبکه‌های دیگر بلاک چین نیز آنها را پذیرفته‌اند. اگر به تازگی وارد این حوزه شده‌اید و قصد راه‌اندازی یک مسترنود را دارید؛ این مقاله به شما در انتخاب بهترین مسترنود برای کسب درآمد کمک می‌کند.

مفهوم نود در بلاک چین

پیش از شروع بحث درباره مسترنود (MasterNode) و روش کسب درآمد از آن، لازم است تا با مفهوم نود (Node) و نحوه عملکرد آن در ساختار شبکه آشنایی داشته باشید. نودها براساس کارکردی که در شبکه بلاک چین دارند به دو دسته نود کامل (Full Node) و نود سبک (Light Node) تقسیم می‌شوند. این نکته را در نظر داشته باشید که نقش و مسئولیت این نودها براساس شبکه‌ای که در آن هستند می‌تواند متفاوت باشد، زیرا ساختار هر بلاک چین با دیگر شبکه‌ها متفاوت است. البته یک تمامی این نودها در یک ویژگی با یکدیگر مشترک هستند. همگی آنها نرم افزاری را به نام پروتکل اجرا می‌کنند که نقش، ویژگی‌ها و عملکرد یک بلاک چین خاص را تعیین می کند.

نود سبک

نود سبک که به شکل خلاصه به آن نود یا گره می‌گویند، ساده‌ترین نوع دستگاه محاسباتی در ساختار شبکه بلاک چین است. در یک نگاه کلی، یک بلاک چین از شبکه‌ای غیرمتمرکز از تمامی نودهایی که آن را پشتیبانی می‌کنند، تشکیل شده است. در بلاک چین‌های مبتنی بر الگوریتم اثبات کار (PoW) مانند بیت کوین، نودها همان ماینرها هستند؛ در بلاک چین‌هایی که از الگوریتم اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند، نودها کاربرانی هستند که دارایی‌های خود را استیک می‌کنند. این الگوریتم‌ها، مکانسیم‌هایی هستند که به نودها اجازه می‌دهند تا در مورد تایید اعتبار تراکنش‌ها و وضعیت کل بلاک چین به توافق یا اجماع برسند.

بعد از اینکه مجموعه‌‌ای از تراکنش‌ها به یک بلاک جدید اضافه می‌شود، یکی از نودها این داده‌ها را به کل شبکه ارسال می‌کند تا نودهای دیگر اعتبار آنها را تایید کنند. پس از اینکه حداقل ۵۱ درصد از نودها اعتبار این تراکنش‌ها را تایید کردند، اجماع در شبکه اتفاق می‌افتد و این بلاک جدید به تمامی نسخه‌های بلاک چین اضافه می‌شود. معمولا گره‌های سبک آن مقدار از داده‎‌های کل بلاک چین را دانلود می‌کنند که برای پردازش و تایید تراکنش‌ها ضروری است، بنابراین کمترین کار محاسباتی را انجام می‌دهند. فراموش نکنید که حجم یک بلاک چین کامل بسیار زیاد است. برای مثال اجرای یک نود کامل بیت کوین به بیش از ۳۵۰ گیگابایت فضا نیاز دارد.  نودهای سبک با کاهش حجم داده‌های مورد، می‌توانند با کمترین میزان توان پردازشی به خوبی کار کنند.

نود کامل

نود کامل یا فول نود علاوه اینکه تمامی کارکردهای یک نود سبک را انجام می‌دهد، یک نسخه کامل از دفتر کل بلاک چین را نیز ذخیره می‌کند. تمامی تراکنش‌هایی که از ابتدا بر روی بلاک چین اتفاق افتاده است، درون این دفتر کلِ توزیع شده (Distributed Ledger) ذخیره می‌شود. زمانی که شبکه بلاک چین از کار بیفتد حتی یک نود با یک نسخه کامل از دفتر کل می‌تواند شبکه را به طور کامل بازیابی کند. در حقیقت، ساختار غیرمتمرکز و توزیع شده نودهای کامل در سراسر جهان باعث افزایش امنیت شبکه بلاک چین می‌شود. زیرا برای از بین رفتن شبکه‌ای مانند بیت کوین باید تمامی گره‌ها به شکل کامل از بین بروند.

ساختار نود در شبکه بلاک چین

با درک این مفاهیم می‌توانیم بحث را راجع به مسترنودها (MasterNodes)، چگونگی کارکرد و روش کسب درآمد از آنها شروع کنیم. مسترنودها گونه‌ای از نودها هستند که بلاک جدیدی به بلاک چین اضافه نمی‌کنند، بلکه صرفا تراکنش‌ها را تائید می‌کنند. همچنین، بسته به پروتکلی که بلاک چین از آن استفاده می‌کند، این نودها می‌توانند نقش‌های مدیریتی، حاکمیتی و نظارتی ویژه‌ای داشته باشند. دش (Dash) برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ مسترنود را که با نام مکانسیم اثبات سرویس (PoSe) شناخته می‌شود، به پروتکل خود اضافه کرد. اگرچه می‌توانیم از مسترنود در اکوسیستم‌های مبتنی بر اثبات کار (PoW) استفاده کنیم، اما این شکل نودها بیشتر در اکوسیستم‌های مبتنی بر اثبات سهام (PoS) یافت می‌شوند.

مسترنود چیست؟

مسترنود (MasterNode) سرورهایی هستند که یک نسخه از دفتر کل بلاک چین یک ارز دیجیتال را میزبانی می‌کنند. این نودها همان‌طور که از آنها پیداست، کارکردهایی دارند که نودهای معمولی قادر به انجام آن نیستند. مسترنودها به عنوان راه‌حلی برای کاهش هزینه‌ها و پیچیدگی فنی اجرای یک فول نود در شبکه بلاک چین، به‌ وجود آمدند. در حقیقت، هزینه‌های زیاد و چالش‌‌های فنی اجرای یک نود کامل باعث کاهش سودآوری و در نتیجه کاهش تعداد آنها در شبکه می‌شود. این اتفاق بر کارایی کل شبکه بلاک چین تاثیر می‌گذارد و می‌تواند منجر به شلوغی شبکه و افزایش زمان پردازش تراکنش‌ها شود.

مسترنودها به نوعی شبیه ستون فقرات شبکه‌های بلاک چین هستند؛ زیرا با استفاده از سیستم‌های مبتنی به وثیقه (Collateral-Based) راه حلی برای این مشکلات ارئه می‌‌دهند. افزایش قابلیت‌های باعث می‌شود تا مسترنودها برای راه اندازی نیاز به سرمایه‌گذاری قابل توجهی داشته باشند. انگیزه لازم برای انجام این سرمایه‌گذاری با پرداخت بخشی از هزینه دریافتی برای تایید تراکنش‌های هر بلاک به عنوان پاداش به مسترنودها ایجاد می‌شود.

مسترنودهای شبکه‌های مختلف کاملا شبیه یکدیگر نیستند، زیرا رویکرد هر بلاک چین در پردازش تراکنش‌ها متفاوت است. برخی از ارزهای دیجیتال در طول روز چندین بار به مسترنودها پاداش می‌هند، در حالی که پروژه‌های دیگر پاداش خود را به شکل روزانه پرداخت می‌کنند. مهم‌ترین مزیت این سازوکار این است که مسترنودها بدون نیاز به سرمایه‌گذاری در تجهیزات گران قیمت استخراج می‌توانند به شبکه خدمات ارائه دهند و کسب درآمد کنند.

مسترنود چگونه کار می‌کند؟

مسترنود (MasterNode) کارکردی مشابه یک سرور دارد و از شبکه غیر متمرکز بلاک چین پشتیبانی می‌کند. پیش‌تر گفتیم که بسته به ماهیت هر بلاک چین، مسترنودها می‌توانند مسئولیت‌های بیشتری مانند اجرای پروتکل‌ها یا اداره کردن رای‌گیری را برعهده بگیرند. برای مثال، در  شبکه دش (Dash) این گونه از نودها اختیارات بیشتری نسبت به نودهای سبک دارند و می‌توان از آنها برای انجام تراکنش‌های خصوصی (PrivateSend) یا تراکنش‌های سریع (InstandSend) استفاده کرد. مسترنودها بخشی کلیدی از اکوسیستم مبتنی بر الگوریتم اثبات سرویس (PoSe) دش هستند. همچین نقش حاکمیتی دارند، یعنی به هرکدام برای تصمیم‌گیری در مورد تایید یا رد پروتکل‌های جدید یک حق رای دارند.

کارکرد مسترنود در شبکه بلاک چین

مسترنودها براساس یک سیستم مبتنی بر وثیقه (Collateral-Based) کار می‌کنند که بسیار شبیه الگوریتم اثبات سهام (PoS) است. در این سیستم‌ها کاربران برای راه‌اندازی مسترنود به مقدار قابل توجهی از ارز دیجیتال بومی شبکه احتیاج دارند. البته در مقابل در ازای خدمات خود به شکل سالانه پاداش دریافت خواهند کرد. در حقیقت، اکوسیستم با تأمین کردن انگیزه مالی مهم‌ترین نودها ثبات و وفاداری آنها به شبکه را تضمین می‌کند. این سازوکار شبیه فرایند استیکینگ یا سهام‌گذاری در الگوریتم اثبات سهام (PoS) است.

مسترنود چقدر می تواند درآمد کسب کند؟

درآمدی که افراد با راه‌اندازی یک مسترنود (MasterNode) کسب می‌کنند، به چندین عامل بستگی دارد:

 • چه ارز دیجیتالی را انتخاب می‌کنید.
 • چگونگی پرداخت به اپراتورها.
 • موفقیت پروژه بلاک چینی که انتخاب کردید.
 • مقدار ارز دیجیتالی که هودل می‌کنید.
 • هزینه و پیچیدگی راه‌اندازی مسترنود برای آن ارز دیجیتال.
 • ارزش ارز دیجیتالی در طول زمان.

بنابراین هیچ پاسخ یکسانی برای میزان درآمد یک مسترنود وجود ندارد. هر اکوسیستم ویژگی‌های مختص به خود را دارد؛ سودآوری برخی از ارزهای دیجیتال بیشتر و برخی دیگر کمتر خواهد بود. البته اگر ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال به طور یکسان رشد کند، تمامی اپراتورها از راه‌اندازی این دسته از نودها خوشحال خواهند بود. در واقعیت اگر قیمت رمز ارزها در ۱۰ سال آینده به شکل قابل توجهی افزایش یابد، راه‌اندازی مسترنود فارغ از اینکه چه ارز دیجیتالی را انتخاب می‌کنید بسیار سودآور خواهد بود.

درآمد مسترنودها بسته به ارز دیجیتالی که انتخاب می‌کنند، معمولا چیزی بین ۵ تا ۲۰ درصد از پاداش پرداختی هر بلاک در شکبه است. این پاداش‌ها با دو هدف پرداخت می‌شوند؛ جبران بخشی از هزینه‌های اپراتورها در ازای خدمات آنها و تشویق دیگران برای اجرای مسترنودهای بیشتر در آینده. راه‌اندازی مسترنود به نوعی شبیه هولد کردن پیشرفته است؛ شما در ازای هودل (HODL) مقدار زیادی کوین از طریق فرایندی تخصصی درآمدی ثابت از پاداش بلاک دریافت خواهید کرد.

مزایای راه‌اندازی مسترنود

مسترنودها در کنار کمکی که به پایدار نگه‌داشتن اکوسیستم ارزهای دیجیتال می‌کنند، از مزایای دیگر نیز برخوردار هستند. درآمد پایدار، حق تصمیم‌گیری در حاکمیت بلاک چین و داشتن یک استراتژی سرمایه‌‌گذاری از دیگر مزیت‌هایی است که این دسته از نودها از آن بهره‌مند می‌شوند.

درآمد پایدار

راه‌اندازی یک مسترنود به افراد اجازه می‌دهد تا به شکل پایدار درآمد کسب کنند و سرمایه‌ خود را به صورت تصاعدی افزایش دهند. آنها می‌توانند با استفاده از یک کامپیوتر و تایید تراکنش‌های دفتر کل بلاک چین از داشتن یک درآمد غیرفعال لذت ببرند. همچین امکان ایجاد تراکنش‌های فوری و تراکنش‌های خصوصی برای این گروه از اپراتورها فراهم است.

حقوق حاکمیتی

اپراتورهای این نودها می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مربوط به شبکه، از جمله حاکمیت شبکه مشارکت کنند. داشتن حق رای به آنها اجازه می‌دهند تا در مورد تصمیمات و پیشنهادات مختلفی که درباره بلاک چین در جامعه مطرح می‌شود نقشی ایفا کنند.

استراتژی سرمایه‌گذاری

افراد با راه‌اندازی مسترنود می‌‌توانند درآمدی با بازدعی قابل پیش‌بینی کسب کنند. این ویژگی مهم‌ترین مزیتی است که اکوسیستم‌ها از آن برای ایجاد انگیزه در افراد استفاده می‌کنند. همچنین، اپراتورها با استفاده از این استراتژی می‌توانند ریسک سرمایه‌گذاری خود را در ارزهای دیجیتال کاهش دهند.

بهترین ارزهای دیجیتال مسترنود

اکوسیستم‌های متعددی وجود دارند که از مسترنودها در شبکه بلاک چین خود استفاده، اما بسیاری از پروژه‌ها کوچک هستند و در جامعه ارزهای دیجیتال شناخته شده نیستند. در اینجا برخی از شناخته شده‌ترین کوین‌هایی که از MasterNode استفاده می‎‎‌کنند را به شما معرفی می‌کنیم:

 • دش  (Dash)
 • پیو اکس (PIVX)
 • چین کوین (Chaincoin)
 • اسمارت کش (SmartCash)
 • سیس کوین (Syscoin)
 • زی کوین (Zcoin)
 • فور (Phore)
 • استیک نت (Stakenet)
 • بولوارک (Bulwark)
 • بلاک نت (Blucknet)

10 کوین برتر مسترنود در سال 2021

در جدول زیر می‌توانید ۴ رمز ارز برتر مسترنود در سال ۲۰۲۲ را مشاهده کنید:

Coin  ($)Price  (%) ROI  ($) MN worth Required # of nodes
Dash (DASH) ۷۰.۹۴ ۶.۰۵ ۷۰,۹۳۵.۸۱ ۱۰۰۰ ۴۷۶۷
Pive (PIVX) ۰.۱۳ ۴۸.۸۴ ۱,۳۲۱.۹۲ ۱۰,۰۰۰ ۱,۷۶۹
chaincoin (CHC) ۰.۳۴ ۶۴ ۳۳۹.۹۳ ۱۰۰۰ ۳۴۲

انتخاب بهترین مسترنود

اگر قصد راه‌اندازی یک مسترنود و کسب درآمد از آن را دارید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا پروژه‎‌های مختلف را بررسی کنید. برای اینکار می‌توانید از وب‌سایت‌هایی که داده‌های مربوط به کوین‌های مختلف را جمع‌آوری می‌کنند مانند masternodes.com یا masternodes.online استفاده کنید. در بررسی پروژه‌ها برای انتخاب مسترنود مناسب، ویژگی‎‌های زیر را درنظر بگیرید:

 • قیمت فعلی ارز دیجیتال در صرافی‌ها
 • درصد تغییرات قیمت کوین در ۲۴ ساعت گذشته
 • ارزش حجم معاملات کوین در ۲۴ ساعت گذشته
 • ارزش کل بازار ارز دیجیتال
 • نرخ بازگشت سالانه سرمایه یا RIO
 • تعداد کل نودهای فعال در هر شبکه بلاک چین
 • مقدار کوین مورد نیاز برای استیک کردن
 • حداقل سرمایه مورد نیاز برای اجرا یک مسترنود

در کنار بررسی این ویژگی‌ها، چند فاکتور اساسی دیگر نیز وجود دارد که باید در تصمیم‌گیری نهایی خود در نظر بگیرید. این عوامل عبارتند از میزان نقدشوندگی، تعداد نودهای شبکه، و تیم توسعه دهنده پروژه بلاک چین.

نقدشوندگی

نقدشوندگی (Liquidity) یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید در انتخاب مسترنود مناسب برای کسب درآمد درنظر بگیرید. به‌طور معمول هر قدرت نقدشوندگی بیشتر باشد، بازار قابل اعتمادتر خواهد بود، زیرا یک بازار با نقدشوندگی به راحتی به ثبات می‌شود. بنابراین حتما تعداد صرافی‌ها، حجم معاملات روزانه و قدرت نقدشوندگی ارز دیجیتالی را که برای مسترنود انتخاب می‌کنید، بررسی کنید.

تعداد نودها

تعداد نودهای موجود و فعال در یک شبکه بلاک چین می‌تواند نشانه‌ای مهم از طول عمر یک پروژه باشد. معمولا پروژه‌های بزرگتر که زمان طولانی‌تری ادامه می‌یابند به نودهای بیشتری نیز احتیاج دارند. البته این عامل به تنهایی نمی‌تواند معیار درستی باشد، زیرا در مواقعی اپراتورها درست از کار می‌کشند و گره‌ها غیرفعال می‌شوند.

تیم توسعه‌دهنده

بررسی تیم توسعه‌دهنده هر پروژه بلاک چین از دیگر عوامل مهمی است که می‌تواند به تصمیم‌گیری شما در انتخاب کوین مسترنود مناسب کمک کنید. همچین می‎‌توانید وب‌سایت، وایت پیپر و نقشه راه اکوسیستم را بررسی کنید و از نظر افراد فعال در جامعه استفاده کنید.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

سوالات متدوالسوالات متداول

مستر نود چیست؟

مسترنودها به عنوان پایه الگوریتم اثبات سهام مانند کامپیوترهایی هستند که پردازش تراکنش‌ها را در یک بلاک‌چین ممکن می‌سازند و در ازای آن پاداشی از بلاک‌های ایجادشده دریافت می‌کنند.

درآمد مستر نودها چقدر است؟

میزان درآمد یک نود کامل به فاکتورهای متعددی مانند ارزش رمز ارز، مقدار ارزی که هولد کرده است، میزان رشدی که پروژه داشته و بسیاری از موارد دیگر بستگی دارد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما با مسترنود نوشته شده است و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۴.۴/۵ - (۵ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • یه گزارشی پارسال میخوندم که گفته بود به ازای هر ۱۰۰۰ عدد دش که هودل کنی حدود ۶ درصد سود سالیانه بهت میده! خیلی کمه!!

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست