اوکی اکسچنج

کپی تریدینگ، روشی پرسود برای معامله‌گران جدید

کپی تریدینگ چیست؟

برخی افراد علاقه‌مند و تازه‌کار در حوزه ارزهای دیجیتال می‌پرسند آیا برای کسب درآمد از این حوزه نیاز به دانش گسترده، استراتژی‌های معاملاتی و تسلط بر بازار داریم؟ در پاسخ باید بگوییم خیر! برای شروع کار خود می‌توانید از کپی تریدینگ استفاده کنید.

کپی تریدینگ ابزاری است که به معامله‌گر تازه‌کار در شروع راه کمک می کند تا با استفاده از روش و استراتژی معامله‌گران حرفه‌ای سود کسب کند. در ادامه موضوع کپی تریدینگ دقیقا چیست و چگونه کار می‌کند را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

کپی تریدینگ چیست؟

کپی تریدینگ (Copy Trading) روشی است که یک معامله‌گر تازه‌کار در بازار کریپتو، استراتژی یک معامله‌گر حرفه‌ای را بدون هیچ تغییری کپی و استفاده می‌کند. در واقع به شما امکان تعیین مقدار سرمایه‌گذاری و انتخاب ترید اصلی را انجام دهید و به راحتی تمام فعالیت تریدر اصلی را به صورت خودکار در ازای پرداخت هزینه کپی کنید. 

بیایید این موضوع را به صورت ساده‌تر با یک مثال بررسی کنیم؛ عباس آقا به تازگی با ارزهای دیجیتال آشنا شده است و می‌خواهد اولین معاملات خود را انجام دهد. او دانش زیادی درباره استراتژی معاملاتی، اندیکاتورها، تغییر روند قیمت بیت کوین و… ندارد اما کسب سود از این بازار برای او بسیار هیجان‌انگیز است.

حال عباس آقا با انجام چه کاری می‌تواند از این بازار کسب سود کند؟! یکی از راه‌های پیش روی او این است که آموزش ارزهای دیجیتال را شروع کند تا با مفاهیم ترید و معامله‌گری آشنا شود؛ اما از آنجا که می‌خواهد در زمان کوتاه به سود برسد، قطعا باید راه دیگری را انتخاب کند.

کپی تریدینگ چیست؟

عباس آقا برای شروع از دوست خود که تریدری ماهر و حرفه‌ای است کمک می‌گیرد؛ زیرا می‌داند که برای انجام معاملات و رسیدن به حداکثر سود، بازار را تحلیل می‌کند و قطعا دلش نمی‌خواهد ضرر کند. بنابراین عباس آقا هر کاری که او انجام می‌دهد را تکرار می‌کند.

البته عباس آقا یادگیری را در کنار اینکار فراموش نکرده است و علاوه بر انجام معاملات به واسطه دوست خود، آموزش ارزهای دیجیتال را به طور جدی پیگیری می‌کند.

اگر شما هم به تازگی به دنیای ارزهای دیجیتال قدم گذاشته‌اید، احتمالا از روشی که عباس آقا برای انجام معامله و کسب سود استفاده کرده است، خوشتان آمده است! خبر خوب اینکه استفاده از این روش در بسیاری از صرافی‌ها امکان‌پذیر است و به آن کپی تریدینگ می‌گویند.

نکته: در ادامه مقاله برای معرفی فردی که کپی ترید انجام می‌دهد از معادل «معامله‌گر پیرو» و به شخصی که از کار او کپی می‌شود از واژه «معامله‌گر اصلی» استفاده می‌کنیم.

چرا کپی تریدینگ برای معامله‌گران جدید مناسب است؟

تا اینجا با مفهوم کپی تریدینگ آشنا شدیم، اما چرا Copy Trading برای تازه‌کاران و معامله‌گرانی که تازه با حوزه ارزهای دیجیتال آشنا شده‌اند جذاب تر و مناسب‌تر است؟ دنیای ارزهای دیجیتال علاوه بر هیجان‌انگیز بودن، ریسک‌پذیری زیادی هم می‌خواهد.

بنابراین فردی که تازه علاقه‌مند شده است نه تنها باید فرصت‌های معاملاتی مناسب را پیدا کند، بلکه باید آن را مدیریت کند که این نیازمند زمان، شناخت خوب از بازار و کنترل احساسات است. کپی تریدینگ این موانع را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و یک معامله‌گر پیرو می‌تواند معاملات یک معامله‌گر اصلی را کپی کند و به سود برسد.

استفاده از کپی تریدینگ برای معامله‌گران تازه‌کار

در نتیجه باید بگوییم که معامله‌گر پیرو با استفاده از روش کپی تریدینگ علاوه بر کاهش ضرر در معاملات اولیه، می‌تواند به سود خوبی برسد.

آموزش کپی تریدینگ

اگر یادتان باشد، عباس آقا برای شروع اولین معامله اقدامات و رفتار دوست خود را تکرار کرد و از استراتژی و دانش او اطلاعی نداشت؛ بنابراین می‌توان گفت در روش کپی ترید یک معامله گر پیرو نیاز به دانستن استراتژی و مقدار دانش معامله‌گر اصلی ندارد.

به عنوان مثال، در پلتفرم‌های کپی تریدینگ هنگامی که یک معامله‌گر اصلی را انتخاب می‌کنید، پرتفولیوهای شما به یکدیگر متصل خواهند شد و با ثبت هر پوزیشن معاملاتی از طرف معامله‌گر اصلی در حساب کاربری نیز ثبت و انجام می‌شود.

استفاده از پلتفرم‌های کپی تریدینگ آسان است و کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

۱. ایجاد حساب کاربری کپی ترید؛ ابدا باید یک پلتفرم کپی ترید انتخاب کنید و در آن حساب کاربری بسازید (در ادامه برخی از پلتفرم‌ها را معرفی کرده‌ایم).

۲. واریز مبلغ مورد نظر خود؛ اکنون مبلغی که می‌خواهید در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید را به حساب کاربری خود واریز کنید.

نکته: مبلغی را سرمایه‌گذاری کنید که به آن نیاز ندارید و اگر ضرر کردید دچار استرس شدید نشوید.

۳. انتخاب معامله‌گر اصلی؛ اکنون باید معامله گر اصلی که می‌خواهید معاملات آن را کپی کنید انتخاب کرده و آن را فالو کنید.

۴. اتمام کار شما؛ حال با توجه به اینکه حساب شما به معامله‌گر اصلی متصل شده است، هر پوزیشنی که او باز کند برای شما نیز انجام می‌شود.

مزایا و معایب کپی تریدینگ چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید که کپی ترید برای شما مناسب است یا نه بهتر با مزایا و معایب آن آشنا شوید تا بتوانید تصمیم‌گیری بهتری داشته باشید.

مزایای کپی تریدینگ  معایب کپی تریدینگ 
سهولت در انجام معاملات ارز دیجیتال پرداخت مبلغی جهت کمیسیون
متنوع سازی سبد معاملاتی برای معامله‌گران ماهرتر امکان انتخاب معامله‌گر اشتباه و متضرر شدن
معامله بر اساس آمار و کنترل احساسات تعلل زمانی نسبت به معامله‌گر اصلی در بازار پر نوسان امکان ضرر وجود دارد
زمان کمتری نسبت به سایر روش‌ها نیاز دارد

 

تقلید کورکورانه از معامله‌گران اصلی

مقایسه کپی تریدینگ و میرور تریدینگ

روش‌های Copy Trading و Mirror Trading تفاوتی جزئی با نتایج بزرگ دارند! یادتان هست که عباس آقا هر کاری که دوستش انجام می‌داد را کپی می‌کرد؟ بله به این روش کپی تریدینگ می‌گویند که کورکورانه تمام کارهای یک معامله‌گر اصلی را تقلید می‌کنند.

در میرور تریدینگ، تریدرها به استراتژی معالمه‌گران اصلی توجه می‌کنند و پس از بررسی به انتخاب خود استراتژی‌ها را اجرا می‌کنند. به عبارتی می‌توان گفت که Copy Trading از روش Mirror Trading متولد شده است.

مقایسه کپی تریدینگ و سوشال تریدینگ

سوشال ترید نیز تقریبا مانند میرور تریدینگ است، با این تفاوت که کاربران ایده‌ها و استراتژی‌های خود را در شبکه های اجتماعی منتشر می‌کنند و معامله‌گر پیرو باید آن‌ها را جمع‌آوری کند؛ پس از جمع‌آوری ایده‌ها یا آن‌ها را استفاده می‌کند یا توسعه می‌دهد و مجدد متشر می‌کند تا دیگران نیز بتوانند از استراتژی جدید استفاده کنند.

در این روش نیاز ندارید از پلتفرم خاصی استفاده کنید، البته فراموش نکنید که باید از دانش کریپتو برخوردار باشید؛ زیرا بدون دانش و آگاهی کافی نمی‌توانید استراتژی‌ها را کورکورانه استفاده کنید.

معرفی بهترین صرافی‌ها برای کپی تریدینگ

در حوزه کپی تریدینگ، چندین صرافی ارز دیجیتال وجود دارد که بهترین آنها به شرح زیر است:

۱. eToro: این صرافی به عنوان یکی از برترین صرافی‌های کپی تریدینگ شناخته می‌شود. eToro، پلتفرمی مبتنی بر شبکه اجتماعی برای تجارت ارزهای دیجیتال است که به کاربران اجازه می‌دهد تا با توجه به عملکرد تجاربی سایر کاربران، معاملات خود را کپی کنند.

۲. صرافی بینگ ایکس: این صرافی از جمله صرافی‌هایی است که امکان کپی تریدینگ را برای کاربران خود فراهم کرده است. با استفاده از قابلیت کپی تریدینگ در صرافی بینگ ایکس، کاربران می‌توانند به راحتی و با توجه به عملکرد تجاربی سرمایه‌گذاران حرفه‌ای، معاملات خود را کپی کنند. به عبارت دیگر، با انتخاب یک یا چند سرمایه‌گذار حرفه‌ای، معاملاتی که او انجام می‌دهد، به صورت خودکار بر روی حساب کاربر کپی می‌شود. این روش می‌تواند به کاربرانی که تازه وارد حوزه ارزهای دیجیتال هستند، کمک کند تا با معاملات حرفه‌ای آشنا شوند و به سهولت به سود خود برسند.

از آنجا که کپی ترید در صرافی‌های زیادی قابل دسترس است، می‌توان گفت انتخاب یک پلتفرم کپی ترید می‌تواند سخت باشد. انتخاب یک پلتفرم کپی تریدینگ به اهداف و معیارهای شما بستگی دارد و ما در ادامه برخی از پلتفرم‌ها را معرفی کرده‌ایم:

۱. پلتفرم ۳Commas – بهترین بستر برای ربات‌های معاملاتی

پلتفرم معاملاتی ۳Commas به مشتریان خود ربات‌های معامه‌گر ارزهای دیجیتال را به صورت plug-and-play ارائه می‌دهد. در این پلتفرم معامله‌گران حرفه‌ای استراتژی‌های خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند و جامعه‌ای از تریدرها را ایجاد می‌کنند.

پلتفرم 3Commas

با استفاده از این پلتفرم شما می توانید هر یک از استراتژی‌ها را کپی کنید و بقیه موارد را به ربات معامله‌گر بسپارید؛ قابل ذکر است که ربات‌های معاملاتی قادر به برداشت وجه نیستند زیرا دارایی در پلتفرم نگهداری نمی‌شود.

این پلتفرم معاملاتی از صرافی‌هایی مانند صرافی متمرکز بایننس، Binance DEX، کراکن (Kraken)، بیتفینکس (Bitfinex)، بیترکس (Bittrex)، بای‌بیت (Bybit)، گیت (Gate.io)، کوین‌بیس‌پرو (Coinbase Pro)، کوکوین (Kucoin)، بیتمکس (Bitmex) و هیوبی (Huobi) پشتیبانی می‌کند.

۲. پلتفرم Shrimpy – بهترین پلتفرم برای حفظ تعادل پورتفولیو

پلتفرم Shrimpy یک کپی تریدینگ و ابزار تعادل مجدد پورتفولیوی محبوب است؛ کاربران در این پلتفرم علاوه بر استفاده از استراتژی‌های سایر معامله‌گران می‌توانند از ابزار متعادل‌سازی مجدد پرتفوی استفاده کنند.

پلتفرم Shrimpy

این ابزار به طور خودکار با خرید و فروش تدریجی دارایی‌های رمزنگاری شده که مطابق با سطح ریسک و تخصیص دارایی شماست، سبد معاملاتی شما را مجدد متعادل کند. همچنین از صرافی‌های بسیاری مانند بایننس، بیتفینکس، بیترکس، بیترکس گلوبال، بیت‌مارت، بیت‌استمپ، کوین‌بیس‌پرو، هوبی گلوبال، کراکن، کوکوین و… پشتیبانی می‌کند.

۳. پلتفرم Coinmatics – بستری مناسب برای کپی تریدینگ

پلتفرم کپی تریدینگ Coinmatics در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد؛ این پلتفرم دو سرویس کپی تریدینگ دستی و خودکار را به کاربران خود ارائه می‌دهد که معامله‌گران پیرو می‌توانند با انتخاب استراتژی مناسب و سودده، کسب درآمد داشته باشند.

پلتفرم Coinmatics

قابل ذکر است که Coinmatics تنها از صرافی بایننس برای کپی ترید استفاده می‌کند و متاسفانه به دلیل تحریم‌ها کاربران ایرانی نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

۴. پلتفرم CopyMe – پلتفرم مناسب برای کپی مولتی تریدینگ

این پلتفرم می‌تواند یکی از بهترین بسترها برای افرادی باشد که می‌خواهند استراتژی‌های معاملاتی موفق را کپی کنند؛ زیرا CopyMe به کاربران خود اجازه می‌دهد معاملات چندین معامله‌گر اصلی را به صورت همزمان کپی کنید و تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد نچینید.

پلتفرم CopyMe

نکته‌ی قابل توجه این است که در مورد پروتکل‌های امنیتی و نگهداری دارایی اطلاعات زیادی در دسترس نیست؛ در نتیجه اگر این پلتفرم را انتخاب می‌کنید ابتدا خوب تحقیق کنید.

کلام آخر

به طور خلاصه بخواهیم بگوییم، کپی تریدینگ می‌تواند راهی آسان، موثر و کم دردسر برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال، آن هم بدون دانش و اطلاعات زیادی از این حوزه، باشد. کپی کردن معاملات سایر تریدرها به شما اجازه می‌دهد کسب درآمد کنید و در کنار آن برای یادگیری استراتژی‌ها و معاملات ارزهای دیجیتال وقت کافی بگذارید.

پلتفرم‌های کپی ترید زیادی وجود دارند که شما پس از تحقیق و بررسی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، البته پیش از هر چیزی اهداف و معیارهای خود را مشخص کنید و سپس معامله‌گر یا معامله گران اصلی که می‌خواهید دنبال کنید را بیابید و ادامه ترید را به پلتفرم کپی تریدینگ بسپارید.

نکته: این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با ارزهای دیجیتال ارائه شده است و ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

سوالات متداول

سوالات متداول

سوال ۱: آیا کپی تریدینگ در بازار ارزهای دیجیتال به صرفه است؟

پاسخ: بستگی به شرایط و تجربه شما دارد. کپی تریدینگ می‌تواند برای کاربرانی که تازه وارد حوزه ارزهای دیجیتال هستند، کمک کند تا با معاملات حرفه‌ای آشنا شوند و به سهولت به سود خود برسند. همچنین، این روش می‌تواند برای کاربرانی که به دلیل محدودیت‌های زمانی یا دیگر شرایط، نمی‌توانند به صورت کامل به بازار ارزهای دیجیتال توجه کنند، مناسب باشد.

سوال ۲: آیا کپی تریدینگ در بازار ارزهای دیجیتال قانونی است؟

پاسخ: به طور کلی، کپی تریدینگ در بازار ارزهای دیجیتال قانونی است.

۵/۵ - (۵ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست