اوکی اکسچنج

بررسی میزان موفقیت در پروژه متعادل سازی انتشار کربن توسط رمز ارزها

متعادل سازی انتشار کربن توسط رمز ارزها

شرکتهای ارز دیجیتال تلاش می‌کنند تا با متعادل سازی انتشار کربن توسط بیت کوین به شرکت‌هایی سبز تبدیل شوند، اما برآوردهای آنها چقدر دقیق است؟

صحبت های زیادی در مورد میزان انرژی مورد نیاز برای استخراج بیت کوین (BTC) شده است. در حالی که پیشگامان فناوری مانند ایلان ماسک به تازگی اشاره کرده اند که صنعت کریپتو به سمت آینده ای سبزتر می‌رود، برخی از محققان دانشگاهی خاطر نشان کرده اند که استخراج بیت کوین انرژی بیشتری نسبت به برخی کشورهای کوچک مصرف می‌کند!

در حالی که این استدلال ها هنوز به شدت مورد بحث قرار می گیرد، مشخص شده است که توجه به ابتکارات در زمینه رمز ارز سبز رو به افزایش بوده است. به عنوان مثال، برخی از استخراج کنندگان بیت کوین در حال حاضر به دنبال قدرت هسته‌ای به عنوان یک راه حل برای حذف انتشار کربن از برقی هستند که برای استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد.. در عین حال شرکت های کریپتو شروع به متعادل سازی انتشار کربن خود کرده اند تا از پایداری صنعت خود اطمینان حاصل کنند.

متعادل سازی انتشار کربن برای پذیرش رمز ارزها لازم است

فرانسیسکو بندیتو، مدیر عامل شرکت ClimateTrade که یک شرکت ارائه دهنده خدمات تکنولوژیک در حوزه مالی است و به سازمان ها کمک می کند تا با متعادل سازی انتشار CO2 به پایداری منابع دست یابند، به Cointelegraph گفت که بخش کریپتو در حال تجربه یک «چرخه اعتیاد به سبز بودن» است که پایداری صنعت را تحت فشار قرار می دهد. اگرچه بندیتو معتقد است که این موضوع به چند روش مختلف به نمایش گذاشته می شود، اما او توضیح داد که متعادل سازی انتشار کربن هم اکنون به یکی از مهم ترین ابتکارات تبدیل شده است.

این امر به ویژه در حالی صورت می گیرد که شرکت های کریپتو همچنان با فشار فزاینده سرمایه گذاران، وام دهندگان و رگولاتورها برای دکربونیز شدن در سال‌های آینده مواجه هستند. ویکی کومار، مدیر داده‌ها و فناوری آب و هوا در شرکت KPMG آمریکا، به Cointelegraph گفت که اکنون از سازمان های کریپتو انتظار می‌رود، ردپای کربن دارایی‌های دیجیتال هلدینگ‌های خود را تخمین بزنند: « کریپتو نیز مانند هر فناوری دیجیتالی دیگر ردپای کربنی دارد که بسته به ترکیب منابع انرژی موجود برای استفاده توسط اعتباردهنده‌های شبکه در نوسان است.»

متعادل سازی انتشار کربن برای پذیرش رمز ارزها لازم است

با این حال تخمین رد پای کربن یک شرکت تنها نیمی از نبرد است. به منظور اطمینان از پایداری و پذیرش رمز ارزها، بسیاری از سازمان ها انتشار کربن خود را متعادل می کنند تا با انرژی کربن ایجاد شده توسط آن‌ها مقابله کنند. به عنوان مثال، شرکت سرمایه گذاری جهانی اسکای بریج کپیتال به تازگی با ارائه دهنده استاندارد کربن MOSS Earth ، برای خرید و  بلافاصله بازنشسته کردن توکن‌هایی که حدود ۳۸۴۳۶ تن کربن را نمایندگی می کنند، شریک شده است. دانیل باریل، مدیر بخش سهام و شراکت در اسکای بریج به Cointelegraph گفت که این شرکت معتقد است این اقدام برای پذیرش بیت کوین خوب است:

“ما اذعان داریم که انتشار کربن مرتبط با استخراج بیت کوین یک نگرانی برای بسیاری از سرمایه گذاران فعلی و آینده بیت کوین است و بر این باوریم که ‘سبز کردن’ هلدینگ‌های بیت کوین در نهایت سرمایه گذاران بالقوه در این زمینه را افزایش می‌دهد. در یک برنامه طولانی مدت، پروژه ما این است که استخراج بیت کوین تا پایان دهه به طور کامل تجدید پذیر شود.”

باریل در ادامه اشاره کرد:

معامله اخیر این شرکت ردپای تاریخی کربن بیت کوین را که در حال حاضر در تمام خدمات این شرکت وجود دارد، از جمله در صندوق های چند استراتژی خود و صندوقاعتماد اول بیت کوین اسکای بریج” جبران میکند.

ابتکار اسکای بریج برای جبران انتشار گازهای گلخانه ای خود اندکی پس از آن صورت گرفت که شرکت “تبادل رمزارز عمده Gemini اعلام کرد با Climate Vault که یک سازمان غیرانتفاعی برای کمک به شرکت ها برای رسیدن به خنثی سازی تاثیرات کربن است، همکاری می‌کند. اشاره شده است که از طریق این مشارکت، جمینای مجوزی را برای تصفیه نزدیک به ۳۵۰۰۰۰ تن کربن به عنوان اولین گام برای جبران تاثیرات استفاده آنها از شبکه بیت کوین خریداری خواهد کرد. علاوه بر اسکای بریج و جمینای،  Ninepoint Partners LP، که یک صندوق مبادله بیت کوین کانادایی (ETF) است نیز طرح هایی را برای جبران ردپای کربن بیت کوین خود معرفی کرده است.

آیا متعادل سازی انتشار کربن پذیرش رمز ارزها را تحت تاثیر قرار خواهد داد؟

در حالی که به نظر می‌رسد متعادل سازی انتشار کربن به روندی برای شرکت های کریپتو که می خواهند سبز شوند و  روند پذیرش خود را تسریع کنند، تبدیل شده است، سوالاتی در مورد برآوردهای درست ردپای کربن بیت کوین باقی می ماند.

به گفته باریل، هدف نهایی اسکای بریج جبران ردپای تخمینی تاریخی کربن بیت کوین است که در حال حاضر در تمام محصولات مرتبطش وجود دارد. با این حال باریل با اشاره به اینکه انجام این کار با دقت کامل غیرممکن است، گفت:

« فرایند تخمین ردپای تاریخی کربن بیت کوین منوط به فرضیات و محدودیت های متعددی است.»

برای اینکه این موضوع را در یک چشم انداز قرار دهیم، آندریاس هومر، مدیر عامل Aerial (که یک پلت فرم پایدار است که با استفاده از یک ابزار انتشار کربن کریپتو را ردیابی می کند)، به Cointelegraph گفت که Aerial انتشار کربن کریپتو را با جستجو کردن آدرس کیف پول‌ها برای دیدن اینکه چه معاملاتی در زنجیره بلوکی مرتبط با یک حساب خاص صورت گرفته است، بررسی می‌کند. سپس آن معاملات با میزان انتشار تخمینی کربن در هر معامله مرتبط می شوند:

«یک بیت کوین معادل تقریباً ۱ تن انتشار، یا یک اعتبار کربنی است. با معاملات Ethereum، ما هزینه‌های سوخت را جستجو می‌کنیم. در مورد بیت کوین، ما تخمینی بر اساس تعداد معاملات داریم.» 

حتی با ابزارهایی که برای محاسبه انتشار کربن رمز ارزها طراحی شده‌اند، دقت این محاسبه کاملاً وابسته به داده‌ها است. کومار با توضیح در این مورد، اشاره کرد که کاربران چنین ابزارهایی باید بفهمند که دقت انتشار کربن تخمین زده شده توسط این محاسبات به احتمال زیاد وابسته به داده‌ها و اطلاعات ورودی است. علاوه بر این، چنین راه حل هایی به فرضیات هسته آنها که روش شناسی دنبال شده در توسعه این ابزارها را پیکربندی کرده است، بستگی دارد.

اگرچه کومار نکته مهمی را مطرح می کند، اما تعیین ردپای کربن بیت کوین ممکن است در مقایسه با سایر رمزارزها یا مراکز داده کامپیوتری آسان‌تر باشد. بیل تپسکات، مدیر عامل شرکت CarbonX (یک شرکت پروژه های نرم افزاری کاهش GHG ) به Cointelegraph گفت که دقت انجام این کار، بدون مقایسه نسبی است:

«در مقایسه با مراکز کامپیوتری، بیت کوین این مزیت را دارد که یک نرخ عمومی قابل مشاهده برای تجزیه و تحلیل دارد؛ یک سخت افزار بسیار تخصصی با دارا بودن فاکتورهای مشخص انتشار در زمان استفاده و پس از مصرف؛ و ساختارهای محرک واضح برای استخراج کنندگان، یعنی ارتباط مستقیم بین استخراج و پاداش که بهره وری را به حداکثر می‌رساند. در حالی که ، در یک مرکز داده ، سرورهای بیکار از چرخش خواهند استاد.” 

تاپسکات اظهار داشت که دقت ردپای کربن بیت کوین بسیار بهتر درک می شود زیرا در مقایسه با دیگر دارایی های دیجیتال و زنجیره های بلوکی “اثبات کار” یا “اثبات سهام” مورد مطالعه قرار گرفته است. قابل توجه است که کومار اضافه کرده است که چالش دیگری که صنعت کریپتو با آن مواجه است، تکامل بازار داوطلبانه اعتبارات کربنی است: “تشخیص ارزش زیست محیطی ناشی از سرمایه گذاری‌های انجام شده در جلوگیری از تخریب جنگلداری، احیای جنگل‌ها و ابتکارات دیگر زمان زیادی طول می‌برد.»

با وجود این، کومار گفت که کمپانی KPMG انتظار دارد شرکت ها همچنان استفاده از اعتبارات کربنی را برای جبران انتشار کربن ناشی از رمز ارزهای خود ادامه دهند و در نهایت به استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، مانند انرژی خورشیدی روی آورند، تا از سبز بودن صنعت رمز ارزها اطمینان حاصل کنند با این حال کومار با اشاره به اینکه ابتکارات نظارتی بیش از هر زمان دیگری برای تشویق کسب و کارها به افزایش سرعت انتقال آنها به منابع سبز مورد نیاز است، گفت: « این موضوع به احتمال زیاد متعادل سازی کربن های منتشر شده را تسریع خواهد کرد.»

۵/۵ - (۱ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست