اوکی اکسچنج

بیمه کریپتو چیست؟ و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد

بیمه داشتن در هر زمینه از ضرر‌های ناشی از شرایط پیش‌بینی نشده محافظت می‌کند و بیمه بیت‌کوین از این قاعده مستثنی نیست. ارز‌های دیجیتال با نوسانات بالا معمولاً مورد هدف هکر‌های قرار می‌گیرد و باعث می‌شود سرمایه‌گذاران میلیون دلار از دست بدهند. گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد جرایم مبتنی بر ارز‌های دیجیتال در سال ۲۰۲۱ به بالاترین حد خود رسیده است. ارز‌های دیجیتال بر خلاف پول‌های فیات مانند دلار آمریکا، یورو یا پزو مکزیک توسط دولت‌ها پشتیبانی نمی‌شوند و هیچ امنیتی داخلی برای جلوگیری از سرقت یا از دست دادن این پول‌ها وجود ندارد. شرکت سپرده بیمه فدرال (FDIC) ایالات متحده از بانک‌ها محافظت می‌کند و از ضرر‌های تا ۲۵۰۰۰۰ دلار صرفه‌جویی می‌کند. با این حال، ارز دیجیتال تحت پوشش این نوع بیمه نیست.

کلاهبرداری‌ها در ارز‌های دیجیتال

صرافی‌هایی مانند بایننس و کوین‌بیس ادعا می‌کنند که وجوه دیجیتال سرمایه‌گذارانی که قربانی هک شده‌اند را بیمه خواهند کرد تا با موج جرایم ارز‌های دیجیتال مبارزه کنند. با این حال، اگر مجبور شوید اطلاعات ورود خود را به عنوان بخشی از یک هک تحویل دهید، این بیمه به شما کمکی نخواهد کرد.

بخشی از دارایی‌های دیجیتال ذخیره شده در سیستم‌های ذخیره‌سازی کوین‌بیس تحت پوشش بیمه جرم و جنایت قرار می‌گیرد که از ضرر‌های مرتبط با سرقت و نقض امنیت سایبری محافظت می‌کند. با این حال، به دلیل نقض امنیتی یا از دست دادن اعتبار شما، هیچ گونه خسارت وارده را پوشش نمی‌دهد.

بیمه بیت کوین

بایننس به منظور حفاظت از پول نقد کاربران، صندوق دارایی امن برای کاربران (SAFU) را در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی کرد و برخی از وجوه تجاری خود را به SAFU کمک کرد. در یک هک که در سال ۲۰۱۹ ۴۰ میلیون دلار هزینه بایننس داشت، این تجارت ادعا کرد که سرمایه‌گذاران تحت تأثیر قرار نگرفته‌اند. این شرکت همچنین می‌گوید که SAFU آن ضرر را پوشش داده است.

البته ناگفته نماند صنعت نوپای شرکت‌های بیمه ارز‌های دیجیتال ممکن است برخی از خسارات مرتبط با نقض امنیت سایبری و سرقت را پوشش دهد تا مقداری از موجودی سرقت شده را جبران کند، اما سرمایه‌گذاران و صرافی‌ها تمام پول خود را پس نخواهند گرفت. ضرر‌های ناشی از تغییرات در بازار ارز‌ دیجیتال یا اگر یک سرمایه‌گذار در یک طرح پولدار شدن سریع شرکت کند که به نظر می‌رسد یک کلاهبرداری پانزی است، که در آن تمام یا بخشی از سرمایه‌گذاری از بین می‌رود، معمولاً توسط طرح‌های بیمه پوشش داده نمی‌شوند.

علاوه بر موارد بالا، از دست دادن سخت‌افزار، آسیب و یا انتقال ارز دیجیتال به شخص ثالث یا اختلال در بلاک چین‌، نیز تحت پوشش بیمه ارز‌های دیجیتال نیست.

نکته: در صورت ورشکستگی صرافی ارز‌های دیجیتال، بیمه تأثیری نخواهد داشت. مشتریانی که دارایی‌هایشان در جایگاه ضمانتی نگهداری می‌شود، آخرین پرداخت‌ها را دریافت می‌کنند. به منظور محافظت از پول خود، از یک کیف پول غیر حضانتی استفاده کنید که کلید‌های خصوصی آن را کنترل می‌کنید.

بیمه‌کننده‌های ارز‌های دیجیتال

بازار بیمه ارز‌های دیحیتال توسط شرکت‌هایی مانند لویدز (Lloyd\’s ) و Relm Insurance ایجاد شده است. از آنجایی که اکثر پول‌های کریپتوگرافی شده در صرافی‌ها نگهداری می‌شود، چندین شرکت بیمه فقط آن‌ها را پوشش می‌دهند.

شرکت دیگر، کوین‌اوور (Coincover)، یک راه‌حل فن‌آوری و نرم‌افزاری برای محافظت شخصی ارائه می‌کند که هدف آن محافظت از شرکت‌های ارز‌های دیجیتال در برابر از دست دادن پول به دلیل سرقت یا خطای انسانی است. دارایی‌های دیجیتال را در برابر حملات، بدافزار‌ها، سرقت دستگاه، فیشینگ، هک و سایر تهدیدات محافظت می‌کند. این شرکت مدعی است که به لطف فناوری خود، می‌تواند اشتباهات را جبران کند.

وبسایت کوین کاور

به گفته الیوت ماول، مدیر ارشد ارتباطات در لویدز:

تعداد کمی از سیاست‌ها در سال‌های اخیر برای ارز‌های دیجیتال ایجاد شده است. لویدز انتظار دارد که سندیکا‌ها با احتیاط و بررسی دقیق‌تر تعهدات خود را ادامه دهند، زیرا این بازار جدید و به سرعت در حال رشد است.

شرکت ارز دیجیتال BitGo از ۲۰ ژوئن ۲۰۲۲ یک بیمه نامه ۲۵۰ میلیون دلاری ارائه کرد که ارز‌های دیجیتال را در هر جایی که دارای کلید خصوصی است پوشش می‌دهد. بیمه بیت‌گو توسط Lloyd\’s Syndicate ارائه می‌شود.

علاوه بر این، به گفته ماول، لویدز یک طرح بیمه مسئولیت پیشگامانه با محدودیت‌های انعطاف‌پذیر حداقل ۱۰۰۰ پوند [۱۲۲۶ دلار] که توسط سندیکای Lloyd\’s Atrium با همکاری Coincover برای محافظت در برابر زیان‌های ناشی از سرقت ارز‌های دیجیتال کیف پول داغ آنلاین ایجاد شده است، رونمایی کرد. “

سیاست‌ها و قوانین بیمه‌گر‌ها

صنعت بیمه هنوز راه‌هایی در پیش دارد تا بتواند پوشش‌های مطمئن و مقرون‌به‌صرفه‌ای را در اختیار کاربران قرار دهد که جایگزین سرمایه‌گذاری‌های ارز‌های دیجیتال از دست رفته می‌شود. یک مقاله ZenGo ادعا می‌کند که “فقدان جامع بودن راه حل‌های بیمه بازار کریپتو مسأله اساسی است. صاحبان ارز‌های دیجیتال باید چندین برنامه مختلف را ترکیب کنند تا به طور کامل از تمام دارایی‌های دیجیتال خود محافظت کنند. آن‌ها به دو برنامه برای محافظت در برابر از دست دادن کلید‌های خصوصی و کلید‌های دیگر برای محافظت در برابر اشتباهات در قرارداد‌های هوشمند نیاز دارند. اگر شرکت کیف پول آن‌ها از کار بیفتد، ممکن است به شخص ثالثی برای محافظت از خود نیاز داشته باشند. “

خطرات سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال چیست؟

سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال به ریسک‌پذیری بالایی نیاز دارد. حتی شناخته‌شده‌ترین ارز‌های رمزنگاری شده، قیمت‌های غیرقابل پیش‌بینی‌تری نسبت به سایر انواع دارایی‌ها، مانند سهام دارند. تغییرات قانونی آتی ممکن است به طور بالقوه بر قیمت‌ ارز‌های دیجیتال تأثیر بگذارد و این احتمال وجود دارد که ارز‌های دیجیتال تمام ارزش خود را از دست بدهند. علاوه بر این، صندوق‌های ارز‌های دیجیتال در برابر نگرانی‌های امنیت سایبری مانند هک و سرقت آسیب‌پذیر هستند.

آیا حساب‌های ارز‌های دیجیتال توسط شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) محافظت می‌شوند؟

خیر. ارز دیجیتال تحت پوشش شرکت سپرده بیمه فدرال (FDIC) قرار نمی‌گیرد. حساب‌های چک و پس انداز معمولی را در برابر ضرر‌های تا سقف ۲۵۰۰۰۰ دلار توسط FDIC بیمه می‌شوند.

بیمه سپرده فدرال

آیا امکان خرید بیمه برای سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال وجود دارد؟

تنها برخی از شرکت‌های بیمه پوشش‌های محدودی را برای ارز‌های دیجیتال ارائه می‌دهند. با این حال، تنها در شرایط خاص، پول بیت کوین دزدیده شده توسط بیمه نامه‌هایی که در حال حاضر در بازار هستند، بازپرداخت می‌شوند. زیان‌های ناشی از نوسانات در بازار ارز‌های دیجیتال معمولاً تحت پوشش سیاست‌ها نیستند. اغلب، آن‌ها در محافظت در برابر سرقت و آسیب مستقیم سخت‌افزار، فروش بیت کوین به شخص ثالث، یا شکست یا قطع شدن بلاک چین که زیربنای دارایی است، بی‌اثر هستند. سرمایه‌گذاران کریپتو به احتمال زیاد نیاز به خرید بسیاری از طرح‌های بیمه برای دریافت پوشش جامع‌تر دارند.

نکته: این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با ارزهای دیجیتال ارائه شده است و ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

امتیاز به این مطلب post
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست