اوکی اکسچنج

ارز دیجیتال کاسپا (kaspa) چیست؟ قیمت لحظه‌ای و پیش‌بینی آینده KAS

ارز دیجیتال کاسپا، قیمت و پیش بینی آینده (kaspa)

ارز دیجیتال کاسپا (kaspa) یک پلتفرم بلاک چین است که برای رفع برخی از محدودیت‌ های فناوری‌ های بلاکچین موجود، مانند مقیاس‌پذیری و امنیت طراحی شده است. هدف Kaspa ارائه یک شبکه بلاک چین با توان عملیاتی بالا است که می‌تواند تعداد زیادی از تراکنش‌ها را با حفظ تمرکززدایی و امنیت انجام دهد.

Kaspa (KAS) قابلیت ‌های منحصربه‌فردی دارد و امکان تسهیل نرخ بلوک‌ های بالا را در کنار حفظ سطح امنیت توسط مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) فراهم می ‌کند. این امکان، زمان‌ های بلاک فوری در Kaspa، حفاظت از حریم خصوصی قبل از معامله و امکان انجام تراکنش ‌های ناشناس را تسهیل می ‌کند. هچنین در برابر تخریب و تغییرات غیرمجاز در ترتیب تراکنش ‌ها محافظت می ‌کند.

در این مقاله به بررسی Kaspa، روند قیمت آن، اکوسیستم، استفاده از کیف‌پول‌های کاسپا و نحوه‌ی خرید آن می پردازیم.

ارز دیجیتال کاسپا (kaspa) چیست؟

ارز دیجیتال کاسپا  (KAS) نوعی کریپتوکارنسی است که بر اساس فناوری بلاکچین و مکانیزم PoW (Proof-of-Work) عمل می ‌کند. این ارز، از پروتکل فانتوم (GHOSTDAG/PHANTOM) بهره می ‌برد و متفاوت از بلاک‌چین ‌های سنتی است. در GHOSTDAG، بلوک‌ های موازی که ایجاد می ‌شوند، به جای اینکه از بین برود، به آنها اجازه داده می ‌شود تا در کنار یکدیگر وجود داشته و با اجماع تایید شوند.

در واقع، بلاکچین کاسپا از نوع blockDAG است. این پروتکل اجماع جدید، امکان انجام تراکنش‌ ها با حفظ نرخ بلوک بسیار بالا (به عنوان مثال، هدف تولید ۱۰ بلوک در ثانیه و حتی رویای تولید ۱۰۰ بلوک در ثانیه) و زمان‌ های تأیید کوتاه را فراهم می‌ کند.

ارز دیجیتال کاسپا ویژگی ‌های زیادی دارد که از جمله آنها می ‌توان به قابلیت حذف داده‌های بلوک (با توجه به برنامه‌های آینده برای حذف اطلاعات غیرضروری)، اثبات کوتاه‌تر SPV (اثبات واکشی ساده) و حمایت از زیرشبکه‌ های بعدی که به اجرای راه‌حل ‌های لایه دوم پرداخته و امکانات آنها را بهبود می‌ بخشد، اشاره کرد. این ویژگی ‌ها باعث سهولت و کارایی بیشتر در استفاده از ارز دیجیتال کاسپا می ‌شوند.

رمز ارز Kaspa چگونه کار می کند؟

به طور کلی، ارز دیجیتال کاسپا (kaspa) یک لایه تراکنش اعتبارسنجی آنی است. یعنی این که ماینرها می ‌توانند به سرعت درخواست‌ های تراکنش را در بلاک‌چین جایگذاری کرده و از به‌روزرسانی ‌های غیرهمزمان پشتیبانی کنند. در اصل، Kaspa از پروتکل PHANTOM استفاده می ‌کند که یک ساده‌سازی از اجماع بیت‌کوین است و وضعیت‌ ها، تراکنش ‌ها و ارزش ‌های بیت‌کوین را تعریف می ‌کند.

همچنین، Kaspa از اثبات کار (PoW) بیت‌کوین، وضعیت ایزوله مبتنی بر UTXO، و سیاست مالی کاهش تورم بهره می ‌برد و هیچ حاکمیت مرکزی در پیش‌برد آن وجود ندارد. آنچه Kaspa را از سایر پروژه‌ های رمزارز متمایز می‌ک ند، قابلیت آن برای تسهیل نرخ بلاک ‌های بالا است. در حال حاضر، این پروتکل با نرخ یک بلوک در ثانیه عمل می ‌کند، اما توسعه‌دهندگان قصد دارند این ظرفیت را به ۱۰ یا حتی ۱۰۰ بلوک در ثانیه افزایش دهند.

بنیانگذاران و توسعه دهندگان ارز دیجیتال کاسپا (kaspa) چه کسانی هستند؟

پروژه “Kaspa” توسط R&D DAGLabs توسعه یافته و از طریق سرمایه گذاری توسط PolyChain تامین شده است. Kaspa به عنوان یک پروژه اجتماعی کاملاً متن باز، غیرمتمرکز و بدون مرجع مرکزی یا مدل تجاری توصیف می شود. بنیانگذار آن، Yonatan Sompolinsky، دارای مدرک فوق دکتری کامپیوتر از دانشگاه هاروارد است و بخشی از تیم تحقیقاتی MEV می باشد.

عملکرد و وظیفه Yonatan روی پروتکل Ghost در وایت پیپر مربوط به اتریوم در سال ۲۰۱۳ ذکر شده است. توسعه دهندگان و مشارکت کنندگان اصلی رمز ارز کاسپا شامل Shai Wyborski، دانشجوی دکترا در رمزنگاری، مایکل ساتون، استاد CS، Mike Zacks، با مدرک کارشناسی ارشد در مطالعات CS، Elchai Turkel، یک محقق رمزنگاری، و Uri Newman، یک توسعه دهنده است که سهم زیادی در پیاده سازی و تثبیت شبکه دارد.

بهترین و کلیدی ترین ویژگی های کاسپا

ویژگی های کلیدی رمز ارز کاسپا

همان طور که در مطالب بالا نیز گفته شد ارز دیجیتال کاسپا (kaspa) از ساختار گراف غیر چرخه ای جهت دار (DAG) برای بلاک چین خود استفاده می کند که برای بهبود مقیاس پذیری و امکان پردازش موازی تراکنش ها طراحی شده است. همچنین پروتکل کاسپا از نسخه اصلاح شده پروتکل Greedy Heaviest Observed Subtree (GHOST) برای تعیین زنجیره اصلی و دستیابی به زمان های تایید سریع تر برای تراکنش ها استفاده می کند.

علاوه بر این، کسپا از یک الگوریتم اجماع PoW مشابه بیت کوین استفاده می کند، جایی که ماینرها برای حل پازل های پیچیده ریاضی برای اضافه کردن بلوک های جدید به بلاک چین با هم رقابت می کنند. کسپا قصد دارد از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کرده و امکان اجرای توافق نامه ها و برنامه های کاربردی قابل برنامه ریزی را در پلت فرم بلاک چین خود فراهم کند.

هدف ارز دیجیتال کاسپا (kaspa) حفظ درجه بالایی از عدم تمرکز برای تضمین امنیت و یکپارچگی شبکه خود است. لازم به ذکر است که ارز رمزنگاری شده بومی بلاک چین کاسپا «کوین کاسپا» (KASP) نام دارد و می توان از آن برای معاملات و فعالیت های مختلف در اکوسیستم کاسپا استفاده کرد.

چه چیزی ارز دیجیتال کاسپا (kaspa) را منحصر بفرد می ‌کند؟

اصلی ترین ویژگی منحصر به‌فرد کاسپا، توانایی آن در نرخ بلوک‌های بالا، با حفظ سطح امنیتی است. همچنین رمز ارز کاسپا از یک سیاست پولی خاص و منحصر به‌فرد بهره می ‌برد که در طول زمان، کاهش تدریجی انتشار گازهای گلخانه‌ای را تضمین می ‌کند.

این سیاست به عنوان “فاز رنگی” شناخته می‌ شود و از تاریخ ۷ مه ۲۰۲۲ با پاداش بلوکی معادل ۴۴۰ KAS به کار گرفته شده است. پاداش بلوک هر سال یک بار نصف می ‌شود، اما به‌طور تدریجی در هر ماه، پاداش بلوک با ضریب (۱/۲)^(۱/۱۲) کاهش می ‌یابد.

لطفاً توجه داشته باشید که این سیاست تعیین می‌کند که در هر ثانیه چند سکه (KAS) بدون در نظر گرفتن نرخ بلوک تولید شود. اگر ارز دیجیتال کاسپا در آینده نرخ بلوک را تغییر دهد، پاداش نیز به منظور حفظ همان نرخ انتشار تنظیم خواهد شد.

قیمت لحظه‌ای کاسپا Kaspa

در حال حاضر قیمت ارز دیجیتال کاسپا (kaspa) حدود ۰.۰۴۱۲۳۴ دلار آمریکا (امروز ۲۸ مرداد ۱۴۰۲)  که با احتساب قیمت تتر ۴۹,۸۵۷.۵۰ تومان، معادل ۱,۹۷۳.۷۲ تومان در ایران است.

رتبه فعلی ارز دییجتال کاسپا در کوین مارکت کپ ۲۰۷ است و ارزش بازار واقعی آن ۸۳۳,۹۹۰,۴۱۲ دلار است. این رمز ارز دارای عرضه در گردش ۲۰,۲۲۵,۹۸۲,۷۸۴ سکه KAS و حداکثر عرضه ۲۸,۷۰۴,۰۲۶,۶۰۱ سکه است.

phantom ghostdog چیست؟

PHANTOM GHOSTDAG چیست؟

در سال ۲۰۰۸، خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، پایه و اساس فناوری بلاک چین را بنا نهاد. مفهوم اصلی این فناوری یک شبکه باز و ناشناس از کامپیوترها (ماینرها) است که تراکنش ها را ایمن می کند. این فناوری به شکل زنجیره ای از بلوک ها است که در آن هر بلوک، نشان دهنده مجموعه ای از تراکنش های جدید ارسال شده توسط کاربران شبکه است. یکی از اشکالات اصلی اختراع ساتوشی، مقیاس پذیری بسیار محدود آن است.

برای ایمن بودن پروتکل بیت کوین، اپراتورهای شبکه باید بلافاصله پس از ایجاد بلوک، بلوک های یکدیگر را بشناسند. به این ترتیب، پیش از استخراج کامل بلوک‌ های بعدی، توان عملیاتی شبکه، برای انتشار بلوک‌ها متوقف می‌ شود. در این صورت چند بلوک جدا شده که شبکه را منشعب می ‌کنند، خود به خود صادر می ‌شوند.

PHANTOM یک مکانیسم اجماع PoW برای یک بلاک چین بدون مجوز است که پروتکل بیت کوین را به یک نمودار زنجیره باز مستقیم از بلوک ها (blockDAG) تعمیم می دهد. این کار مشکل بهینه سازی در مورد blockDAG را حل می کند تا بلوک های درست را از بلوک های نادرست متمایز کند. این روند، یک مجموعه قابل اعتماد از دستورات را در blockDAG ایجاد می کند – سیستمی که مورد رضایت متقابل همه ماینرها است. پروتکل GHOSTDAG به عنوان فناوری اصلی پشت Kaspa عمل می کند.

برای شرکت در اکوسیستم کسپا، می توانید به یک اپراتور گره معدن تبدیل شوید. نرخ بلوک سریع پروتکل، استخراج توکن KAS را غیرمتمرکزتر می کند. در ۱ سپتامبر ۲۰۲۲، Kaspa با Flux، ارائه‌دهنده اصلی راه‌حل‌ های ابری توزیع‌شده، برای راه‌اندازی گره‌های بلاک چین Kaspa در پلتفرم ابری خود شریک شد. این مشارکت کسپا را قادر می سازد تا تمرکززدایی بیشتری داشته باشد و امنیت و مقیاس خود را افزایش دهد.

قبلاً تقریباً ۱۳۵۰۰ گره Flux در سراسر جهان توسط اپراتورهای گره Kaspa میزبانی می شد. مسیرهای متعددی بین گره ها وجود دارد، بنابراین اگر یک پیوند از کار بیفتد، همچنان مسیر دیگری برای شبکه وجود خواهد داشت.

پیش‌بینی قیمت آینده ارز دیجیتال کاسپا (kaspa)

برخی از منابع پیش‌بینی می‌ کنند که قیمت ارز دیجیتال KAS در زمان نگارش این مقاله یعنی ماه آگوست، تا ۰.۰۴۴۷۷ دلار کاهش یابد و در ماه سپتامبر به ۰.۰۴۶۶۷ دلار افزایش یابد. همچنین پیش‌بینی دیجیتال کوین پرایس نشان می ‌دهد که در سال ۲۰۲۳، قیمت KAS ممکن است به حداکثر ۰.۰۹۵۶ دلار برسد.

علاوه بر این، پرایس پردیکشن دات نت تخمین زده است که ارز ۰.۰۵۵ دلار خواهد داشت.ربر اساس محاسبات دیجیتال کوین پرایس، قیمت کاسپا تا سال ۲۰۲۵ ممکن است به ۰.۱۶ دلار ارتقا یابد، و پیش‌بینی بلندمدت نیز نشان می ‌دهد که تا سال ۲۰۳۰ ارزش این ارز به ۰.۷۴ دلار افزایش خواهد یافت.

نحوه راه اندازی و استفاده از کیف پول Kaspa

کیف پول کاسپا به دلیل کاربر پسند بودن و ویژگی های امنیتی سطح بالا مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است. این برنامه در شبکه Bitcore اجرا می شود و دارای چندین لایه امنیتی مانند multi-sig است. همچنین این کیف پول به دلیل رابط کاربری خود شناخته شده است که آن را حتی برای مبتدیان ایده آل می کند.

علاوه بر این، این یک کیف پول تمام عیار است که به کاربران امکان می دهد به طور ایمن تراکنش ها را مدیریت کنند. در حال حاضر، سه نوع کیف پول کسپا وجود دارد که شامل کیف پول وب کسپا، کیف پول دسکتاپ و کیف پول خط فرمان Kaspa می باشد.

مراحل ساخت کیف پول ارز دیجیتال کاسپا (kaspa) عبارتند از:

 • برای راه اندازی و استفاده از کیف پول کسپا، ابتدا باید به آن دسترسی داشته باشید. برای این کار باید وارد وب‌سایت اصلی کاسپا شوید.
 • سپس به عنوان یک کاربر جدید کیف پول Kaspa، روی گزینه «ایجاد کیف پول جدید» کلیک کنید. پنجره جدیدی باز می شود که در آن باید یک رمز عبور برای کیف پول خود ایجاد کنید.
 • پس از ایجاد و تایید رمز عبور، یک عبارت پشتیبان ۱۲ کلمه ای به شما اختصاص داده می شود. مجدداً از شما درخواست می شود که برخی از عبارات اساسی را تأیید کنید.
 • پس از انجام مراحل بالا، می توانید به صفحه اصلی کیف پول خود، دسترسی پیدا کنید.
 • به یاد داشته باشید که عبارت پشتیبان خود را ایمن نگه دارید.
 • در صفحه اصلی کیف پول، می‌ توانید پیوند «دریافت آدرس» را ببینید که باید آن را کپی کرده و با منبع وجوه خود به اشتراک بگذارید یا در آدرس دریافت‌کننده قرار دهید. علاوه بر این، می توانید کد QR ارائه شده را برای تنظیم آدرس دریافت کننده اسکن کنید.
 • در این مرحله می توانید با استفاده از کیف پول Kaspa وجه واریز کنید. ارسال توکن ها از کیف پول Kaspa یک فرآیند ساده است. برای دسترسی به آن بعدی کافیست روی برگه ارسال شده کلیک کنید.
 • در این قسمت از شما خواسته می شود که آدرس گیرنده، مبلغ را در KAS و یک یادداشت اختیاری وارد کنید. علاوه بر این، می ‌توانید قبل از کلیک بر روی دکمه «ارسال»، کارمزد معامله خود را مشخص کنید.

ویژگی های کلیدی کیف پول کاسپا

ویژگی های کلیدی کیف پول کاسپا Kaspa

ویژگی های اصلی کیف پول Kaspa است که آن را از سایر کیف پول ها متمایز می کند عبارتند از:

 • یک رابط کاربر پسند که حتی افراد مبتدی را قادر می سازد با کمترین مشکل از آن استفاده کنند.
 • قابلیت ترکیب خودکار که تراکنش های خودکار را تسهیل می کند.
 • عبارت Backup seed به کاربران این امکان را می دهد که با وارد کردن رمز عبور به عبارت seed خود دسترسی پیدا کنند.
 • قابلیت Recover from seed برای بازیابی کیف پول و وجوه شما وجود دارد. برای انجام این کار، باید عبارت پشتیبان ۱۲ کلمه ای درست را وارد کنید.

آیا ارز دیجیتال کاسپا (kaspa) ایمن است؟

به طور کلی بازار ارزهای دیجیتال و قیمت‌ های کریپتو در معرض ریسک و نوسانات بالایی هستند. علاوه بر این، سکه های با ارزش بازار پایین، مانند KAS، بیشتر مستعد نوسانات قیمت بالا می باشند. بنابراین، به یاد داشته باشید که قبل از سرمایه‌گذاری در این نوع ارزها، تحقیقات خود را انجام دهید. در حالی که پیش بینی دقیق آینده دشوار است، برخی از تحلیلگران معتقدند که احتمال موفقیت Kaspa و تبدیل شدن به قابل اعتمادترین پروتکل PoW در فضای رمزنگاری بسیار زیاد است.

کلام آخر

ارز دیجیتال کاسپا (kaspa) با تکنولوژی پیشرفته خود و اهدافی همچون تسهیل نرخ بلوک‌ های بالا و حفظ امنیت با استفاده از مکانیزم اثبات کار، یک پروژه جذاب و منحصر به فرد در دنیای ارزهای دیجیتال محسوب می‌ شود. این ارز با ویژگی ‌هایی همچون واحد پولی محلی شبکه Kaspa، سیاست پولی منحصر به فرد، و انتشار کنترل‌شده توکن‌ ها، توجه بسیاری از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده است.

تاکنون، کاسپا با عرضه کمتر از ۱۷.۷ میلیارد توکن و ارزش بازار بیش از ۶۵۸.۲ میلیون دلار، در صرافی‌ های مختلف معامله می ‌شود و از توسعه ‌هایی همچون افزایش نرخ بلوک‌ ها و بهبود امنیت برخوردار است. این پروژه با استفاده از الگوریتم k-Heavyhash، سازگاری با ماینرهای Photonic و توسعه‌ های برنامه‌ریزی شده، پتانسیلی برای ایجاد تغییرات قابل‌توجه در صنعت ارزهای دیجیتال دارد.

به‌طور کلی، ارز دیجیتال کاسپا با ویژگی ‌ها و اهداف منحصر به فرد خود، یک پروژه جذاب و با امکانات مناسب برای کسانی است که به دنبال شرکت در جامعه ارزهای دیجیتالی با توسعه پایدار و امنیت بالا هستند.

سوالات متداول

چند واحد از ارز دیجیتال کاسپا (KAS) در حال حاضر در دسترس است؟

تعداد کل توکن ‌های قابل دسترسی برای این ارز دیجیتال به ۲۸,۷۰۴,۰۲۶,۶۰۱ واحد می ‌رسد. در حال حاضر، در زمان نگارش این مقاله، میزان گردش توکن ‌ها به تعداد ۱۹,۲۹۰,۹۲۷,۳۸۸ واحد ( معادل ۶۷ درصد از کل تعداد عرضه) می ‌باشد.

چگونه امنیت شبکه کاسپا تضمین می ‌شود؟

شبکه کسپا از طریق اثبات کار (Proof of Work) توسط ماینرها ایمنی خود را تضمین کرده و از الگوبرداری به نام “k-Heavyhash” استفاده می ‌کند. الگوریتم Heavyhash به منظور سازگاری بهتر با ماینرهای Photonic در زمانی که در دسترس قرار می‌ گیرند، انتخاب شده است.

از کجا می ‌توان ارز دیجیتال کسپا (KAS) را خرید؟

در زمان نگارش این مطلب، ارز دیجیتال کسپا (KAS) در صرافی‌ هایی مانند CoinEx، MEXC، TxBit و TradeOgre قابل خریداری است.

ارز دیجیتال کاسپا چه ویژگی‌ هایی دارد؟

ارز دیجیتال کاسپا (kaspa) دارای ویژگی‌ هایی مانند توانایی تسهیل نرخ بلوک‌ های بالا، حفظ امنیت با استفاده از اثبات کار، و سیاست پولی منحصربه‌فردی است که به تدریج، انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش می ‌دهد.

در آینده چه توسعه ‌هایی برای کاسپا پیش‌بینی می‌ شود؟

توسعه‌دهندگان کاسپا قصد دارند توانایی شبکه را به تعداد بلوک‌ های بالاتر، به عنوان مثال ۱۰ یا حتی ۱۰۰ بلوک در ثانیه، افزایش دهند. همچنین، توسعه‌ های مرتبط با افزایش امنیت و بهبود ویژگی ‌ها نیز پیش‌بینی می ‌شود.

آیا کاسپا دارای کیف‌پول‌ های مخصوص خود است؟

بله، ارز دیجیتال کاسپا دارای کیف‌پول‌ های خود است که به شما امکان مدیریت و نگهداری امن از این ارز دیجیتال را می ‌دهد.

نکته: این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با ارزهای دیجیتال ارائه شده است و ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

امتیاز به این مطلب post
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست