اوکی اکسچنج

۱۲ کشور دوستدار ارز‌های دیجیتال

۱۲ کشور دوستدار ارز‌های دیجیتال

ارز‌های دیجیتال مانند نهنگی در دریای اقتصاد جهانی هستند که توجه ۳۰۰ میلیون نفر را به خود جلب کرده‌اند. از زمان ظهور تا به امروز نحوه ارسال و دریافت، کارمزد و سرعت پردازش تراکنش‌ها کاملاً بهبود یافته است. از این رو، این بازار به بسیاری از کاربران دسترسی به یک سبد سرمایه‌گذاری متنوع را می‌دهد. نمی‌توان رشد ارز‌های دیجیتال را نادیده گرفت. هرچند همه کشور‌های جهان واکنش خوبی نسبت به ارز‌های دیجیتال نشان نداده‌اند، اما برخی از آن‌ها زمینه‌های مناسبی را برای شکوفایی بازار کریپتو ایجاد کرده‌اند. در این مقاله از آکادمی ارزتودی ۱۲ کشور برتر و دوستدار ارز‌های دیجیتال که برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند را به شما معرفی می‌کنیم.

لیست کشورهای دوستدار ارزدیجیتال

۱. سوئیس

در سال ۲۰۱۸، بانک‌های سوئیسی اولین بانک‌هایی در جهان بودند که حساب‌های تجاری را برای استارت‌آپ‌های ارز‌های دیجیتال ارائه کردند. امروزه این کشور ارز‌های دیجیتال را به عنوان دارایی طبقه‌بندی می‌کند و در برخی مکان‌ها بیت کوین به عنوان پول نقد قانونی پذیرفته می‌شود.

صرافی‌های ارز‌های دیجیتال تا زمانی که مجوزی از سازمان نظارت بر بازار مالی فدرال (FINMA) دریافت کنند در سوئیس قانونی هستند. البته ناگفته نماند ارز‌های دیجیتال اغلب مشمول مالیات بر ثروت و مالیات بر درآمد سوئیس بر اساس مالیات بر درآمد جهانی و ارزش مالیات بر ثروت جهانی در سوئیس هستند.

 سوئیس

شهر کوچک کریپتو ولی (Crypto Valley) که بسیاری از پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های ارز‌های دیجیتال در آنجا انجام می‌شود یکی از شهرت‌های سوئیس است. کریپتو ولی اکنون دارای ۱۱ پروژه کریپتو با ارزش بیش از ۱ میلیارد دلار است که شامل اتریوم، کاردانو، پولکادات، آوه، کازماس، سولانا، تزوس، دیفینیتی، نیر، نکسو و دیم (لیبرا سابق) می‌شود.

۲. لوکزامبورگ

در سال ۲۰۱۶، لوکزامبورگ اولین کشور در اروپا بود که مجوزی را به صرافی Bitstamp به عنوان یک مؤسسه پرداخت اعطا کرد و مثبت بودن خود را نسبت به ارز‌های دیجیتال نشان داد. اگرچه این کشور به طور رسمی ارز‌های دیجیتال را به عنوان پول قانونی می‌پذیرد، اما هیچ قانون تعیین شده‌ای برای ارز‌های دیجیتال منتشر نکرده است. در هر صورت، دولت موضع حمایتی و مثبتی نسبت به ارز‌های دیجیتال دارد.

علاوه بر این، صرافی‌های ارز‌های دیجیتال خارجی در لوکزامبورگ توسط CSSF این کشور اداره می‌شوند و تابع قوانینی مانند سایر مؤسسات مالی هستند. در لوکزامبورگ، ارز‌های دیجیتالی مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و زی کش بیشترین محبوبیت را دارند.

۳. جبل الطارق

جبل الطارق، کشور کوچکی در جنوب اسپانیا است که به دلیل شهرتش به عنوان مکانی مناسب برای انجام تجارت، کسب و کار‌های مبتنی بر بلاک چین شناخته شده است. چارچوب نظارتی فناوری دفتر کل دیجیتال جبل الطارق (DLT) در سال ۲۰۱۸ پس از مشاوره قابل توجه با صنعت ارز‌های دیجیتال رونمایی شد.

صرافی‌ها باید در کمیسیون خدمات مالی جبل الطارق تحت چارچوب (GFSC) ثبت نام کنند. دولت سه ماه پیش دستورالعملی را در مورد تعهدات مشاغل خدمات دارایی دیجیتال که به دنبال مقررات هستند، منتشر کرد.

۴. ال سالوادور

قانونی شدن ارز‌های دیجیتال به عنوان واحد پولی، یکی از برجسته‌ترین اخبار در سال ۲۰۲۱ بود. دولت السالوادور مسئول تنظیم ارز‌های دیجیتال است و از آن زمان به طور کامل از بیت کوین حمایت کرده است. چارچوب نظارتی برای ارائه‌دهندگان خدمات بیت کوین (BSP)، از جمله طرح‌های ضد پولشویی، تحت مقررات قانون بیت‌کوین ارائه شده است.

ال سالوادور

همانطور که می‌دانید، بیت کوین پرکاربردترین ارز دیجیتال در کشور است. کشور آمریکای مرکزی به دلیل داشتن یکی از بزرگترین محیط‌های معاف از مالیات در جهان برای ارز‌های دیجیتال انتخاب بسیاری از کاربران است.

۵. سنگاپور

سنگاپور از جمله کشور‌هایی در جنوب شرقی آسیا است که بیشترین استقبال را از استفاده از ارز‌های دیجیتال کرده است. توسعه ارز‌های دیجیتال در سنگاپور به طور کامل توسط مقامات پولی سنگاپور (MAS) پشتیبانی می‌شود. با معرفی و تصویب قانون خدمات پرداخت (PSA) در ۲۸ ژانویه ۲۰۲۰، MAS توانست قوانینی را اتخاذ کند که به طور خاص بر تجارت ارز‌های دیجیتال و همچنین پرداخت‌های مبتنی بر توکن سنتی و دیجیتال حاکم است.

علاوه بر این، سود سرمایه بیت کوین در سنگاپور مشمول مالیات نمی‌شود. وجوهی که توسط افراد و مشاغل در ارز‌های دیجیتال نگهداری می‌شود مشمول مالیات نمی‌شوند. اما سازمانی که در سنگاپور دفتر مرکزی دارد و به تجارت ارز‌های دیجیتال می‌پردازد یا پرداخت‌های ارز دیجیتال را می‌پذیرد، مشمول مالیات بر درآمد است. شرکت‌هایی مانند زیلیکا، شبکه کایبر، Bluzelle و Qtum دفتر‌های مرکزی خود را در سنگاپور تأسیس کرده‌اند.

۶. استونی

یکی از معدود کشور‌های جهان که تراکنش‌های ارز‌های دیجیتال را در ابتدا قانونی کرده و با پیشرفت‌های تکنولوژیک همراه بوده است، استونی است. استونی در سال ۲۰۱۷ مقرراتی را برای صاحبان مشاغل برای دریافت مجوز ارائه کرد.

واحد اطلاعات مالی استونی، یک نهاد نظارتی، بیشتر مسئول مقررات ارز‌های دیجیتال (FIU) است. این قانون روند صدور مجوز برای ارز‌های رمزپایه و ضد شویی مرتبط با ارز‌های دیجیتال را تنظیم می‌کند. بیت کوین و سایر تراکنش‌های ارز‌های دیجیتال در استونی مانند سایر فعالیت‌های شرکتی مشمول مالیات می‌شوند. پروژه‌های رمزنگاری مانند Crypterium، Stex، Ironx و Coinsbit. io در استونی واقع شده‌اند.

۷. آلمان

وقتی صحبت از مالیات بر ارز‌های دیجیتال به میان می‌آید، آلمان از بهترین گزینه‌های برای سرمایه‌گذاران است. افراد از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه در آلمان برای دارایی‌های ارز دیجیتال که بیش از یک سال نگهداری می‌شوند، معاف هستند. سازمان نظارت بر مالی فدرال (همچنین با نام BaFin شناخته می‌شود)، که مسئول نظارت بر بانکداری سنتی و دارایی‌های مجازی است، مسئول تنظیم ارز‌های دیجیتال در کشور است.

آلمان یکی از سازگارترین کشور‌ها در نتیجه اجرای دستورالعمل‌های متعدد اتحادیه اروپا برای مبارزه با پولشویی (یعنی ۴، ۵، و ۶ AMLD) در مورد ارز‌های دیجیتال است. علاوه بر این، آلمان فناوری ایجاد کرده است که سرمایه‌گذاران را قادر می‌سازد تا در ازای دریافت ارز از بانک مرکزی، دارایی‌ها را در بلاک چین بخرند و بفروشند. این کشور اکنون به تعدادی ابتکار ارز دیجیتال از جمله Spielworks، LUKSO و MXC می‌بالد.

۸. پرتغال

پرتغال بدون شک یکی دیگر از کشور‌های دوستدار ارز‌های دیجیتال در جهان است. مقامات مالیاتی پرتغال (PTA) سود سرمایه حاصل از فروش ارز‌های دیجیتال را به عنوان درآمد مشمول مالیات نمی‌بینند. ارز‌های دیجیتال در این کشور غیرقانونی نیستند و سرمایه‌گذاران در خرید، نگهداری و فروش آن‌ها آزادند زیرا مشمول قوانین یا مقررات خاصی نیستند که مانع صدور آن‌ها شود.

بانک پرتغال (“BoP”) بر قانون مبارزه با پولشویی پرتغال نظارت می‌کند که در سال ۲۰۲۰ اصلاح شد تا ارز‌های دیجیتال را نیز در بر بگیرد. دو مورد از‌ایده‌های ارز‌های دیجیتال با حمایت پرتغال AppCoins و KimiaCoin هستند.

۹. هلند

دولت هلند نظرات مثبتی نسبت به ارز‌های دیجیتال دارد و فک می‌کند این صنعت به رونق اقتصاد ملی کمک می‌کند. استفاده از ارز‌های رمزنگاری شده در هلند بلامانع است زیرا هیچ قانون خاصی وجود ندارد که آن‌ها را منع کند. با این حال، ارز‌های دیجیتال هنوز به طور گسترده به عنوان نوعی پول دیجیتال در نظر گرفته نمی‌شوند. آن‌ها به الزامات تعیین شده توسط گروه ویژه اقدام مالی (FATF) پایبند هستند.

قانون تحریم‌ها در سال ۱۹۷۷ توسط بانک ملی هلند (DNB) برای انطباق توسط ارائه‌دهندگان خدمات ارز‌های دیجیتال نظارت می‌شود. از آنجایی که بازار ارز‌های دیجیتال از سال ۲۰۱۸ در پرتغال معاف از مالیات است، این کشور به عنوان بهشت مالیاتی تلقی می‌شود.

۱۰. کانادا

از آنجایی که قانون کانادا به طور رسمی ارز‌های دیجیتال را ممنوع نکرده است، بسیاری از مشاغل مبتنی بر ارز‌های دیجیتال می‌توانند در آنجا فعالیت کنند. به عنوان بخشی از مسئولیت تنظیم‌کننده اوراق بهادار برای محافظت از مردم در کانادا، قوانین اوراق بهادار عمدتاً برای تنظیم ارز‌های دیجیتال استفاده می‌شود.

کانادا با پذیرش ۱۴۶۴ دستگاه خودپرداز کریپتویی، به عنوان یکی از اصلی‌ترین کشور‌های دوستدار ارز‌های دیجیتال شناخته می‌شود. پروژه‌هایی مانند بیت‌بای، کوین‌بری و کوین اسمارت از جمله شرکت‌های موفق کریپتویی در این کشور هستند.

کانادا و ارزهای دیجیتال

۱۱. مالت

بسیاری از معامله‌گران علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال در مالت که به عنوان پیشرو در اتخاذ این اختراع انقلابی در نظر گرفته می‌شود، هستند. پارلمان مالت در ۴ ژوئیه سه قانون را تصویب کرد که به هر سرمایه‌گذار احتمالی تصویر واضحی از الزامات قانونی مورد نیاز برای ایجاد یک شرکت بیت‌کوین قابل اعتماد در مالت ارائه می‌کرد. آن‌ها عبارتند از:

  • قانون مرجع نوآوری دیجیتال مالت
  • قانون ترتیبات و خدمات فناوری نوآورانه
  • قانون دارایی‌های مالی مجازی

MFSA، بالاترین نهاد نظارتی مالت، مسئول نظارت مستمر و تأیید کسب و کار‌های فعال در بخش دیجیتال است. پروژه‌هایی مانند VAIOT و Xcoins از جمله پروژه‌های ارز‌های دیجیتال فعال در مالت، هستند.

۱۲. اسلوونی

افرادی که از معامله بیت کوین در اسلوونی سود می‌برند، به دلیل تغییرات در بازار ارز‌های دیجیتال مشمول مالیات بر درآمد نیستند. در اسلوونی، استخراج ارز‌های دیجیتال به عنوان یک تراکنش مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته نمی‌شود. اسلوونی همچنین با به روز‌رسانی قانون جلوگیری از پولشویی و تأمین مالی تروریسم برای انطباق با مقررات اتحادیه اروپا به دنبال حمایت از سرمایه‌گذاران بود.

علیرغم اینکه برخی از عملیات‌های کریپتو در این کشور مشمول مالیات هستند، اما اسلوونی یکی از دوستدارترین کشور‌ها از نظر مالیات بر کریپتو است. این به دلیل نرخ مالیات پایین و مقررات مطلوب اسلوونی است. این کشور اکنون ۷۲ کسب و کار و ۳۳ مکان ورزشی دارد که دارایی‌های دیجیتال را به عنوان نوعی پرداخت می‌پذیرند.

سوالات متدوال

سؤالات متدوال

کریپتو ولی (Crypto Valley) در کجا واقع شده و چه پروژه‌هایی را شامل می‌شود؟

کریپتو ولی یکی تز شهرهای سوئیس است که ۱۱ پروژه کریپتو با ارزش بیش از ۱ میلیارد دلار مانند پروژه‌های اتریوم، کاردانو، پولکادات، آوه، کازماس، سولانا، تزوس، دیفینیتی، نیر، نکسو و دیم (لیبرا سابق) در آنجا واقع شده‌اند.

کدام کشور بیت کوین را به عنوان واحد پولی پذیرفته است؟

ال‌سالوادور

نکته: این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با ارزهای دیجیتال ارائه شده است و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

  • کم کم اسم ایران هم باید جزو کشورهای دوستدار ارز دیجیتال باید بیاد با این اوضاع ریال :))))

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست