اوکی اکسچنج

همه چیز در مورد بازارساز خودکار Osmosis

ازموسیس یک بازارساز خودکار (AMM) مبتنی بر شبکه کازماس است که از ارتباطات بین بلاک چینی (IBC) برای فعال کردن تراکنش‌های زنجیره‌ای متقابل استفاده می‌کند. این یک پلتفرم امکان ترکیب‌پذیری و قابلیت همکاری به پروتکل اضافه می‌کند. ازموسیس، برخلاف اکثر AMM‌های دیگر که اکنون استفاده می‌شوند، به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا AMM‌های واقعاً منحصر به فردی بسازند که ممکن است با استفاده از طیف گسترده‌ای از پارامتر‌های متغیر، با اهداف نهایی مختلفی سازگار شوند. در پایان، ازموسیس به برنامه‌نویسان این توانایی را می‌دهد که AMM‌های منحصر به فردی را ایجاد و پیاده‌سازی کنند که می‌توانند به سرعت با شرایط در حال تغییر بازار سازگار شوند و به بازیگران بازار اجازه دهند انتخاب کنند که کدام تکرار بهترین نتایج را به جای تکیه بر خود پروتکل ایجاد کند. در ادامه این مقاله از ارزتودی قرار است این بازارساز خودکار حرفه‌ای را معرفی کنیم.

معرفی مفهوم بازارساز خودکار

اکثر AMM‌هایی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند، فقط بر روی بلاک چین بومی که برای آن طراحی شده‌اند، کار می‌کنند. در حالی که راه‌حل‌هایی وجود دارد، این محدودیت‌هایی را برای ایجاد یک AMM کاملاً زنجیره‌ای آگنوستیک ایجاد می‌کند که می‌تواند به سرعت و به طور مؤثر تراکنش‌ها را در بسیاری از شبکه‌ها اجرا کند.

علاوه بر این، اگرچه ویژگی‌های AMM ممکن است بسیار متفاوت باشد، اما اغلب در پروتکل کدگذاری می‌شوند و زیرساخت سختی را ایجاد می‌کنند که قادر به تطبیق سریع با نیاز‌های بازار دائماً در حال تغییر نیست. به ندرت توسعه‌دهندگان کنترل کاملی بر متغیر‌های اساسی مانند هزینه‌های مبادله یا وزن توکن دارند، چه برسد به متغیر‌های وابسته به زیرساخت مانند الگوریتم منحنی یا محاسبات TWAP.

به عنوان مثال، AMM‌های معروف مانند یونی‌سواپ نسخه سوم کاربران را قادر می‌سازد تا استخر‌های نقدینگی با دامنه‌های شارژ مختلف، به طور خاص بین ۰.۳٪ و ۱٪ ایجاد کنند. در نتیجه، کیفیت زندگی کاربران معمولی اندکی بهبود می‌یابد زیرا آن‌ها از صرف زمان برای پی بردن به عواقب مجموعه خاصی از هزینه‌های LP و توکنومیک‌های اساسی ر‌ها می‌شوند.

به‌علاوه، انعطاف‌پذیری خاصی را ارائه می‌دهد و در موقعیت‌هایی که شامل ترکیب‌های غیرمعمول توکن‌ها هستند، مفید است. با این حال، پارامترسازی اضافی می‌تواند برای کاربران آگاه‌تر برای واکنش بهتر به موقعیت‌های در حال تغییر بازار مفید باشد.

ازموسیس چیست؟

اینجاست که پلتفرم ازموسیس وارد می‌شود. این مسائل به روش‌های مختلفی از طریق ازموسیس حل می‌شود. این پروتکل در ابتدا با استفاده از Cosmos SDK ایجاد شد که عملیات زنجیره‌ای را امکان‌پذیر می‌کند. این بیش از ۱۰ میلیارد دلار در TVL برای Osmosis باز می‌کند و به هر زنجیره ساخته شده بر روی اکوسیستم کازماس دسترسی می‌دهد. اسمز با قابلیت ارتباط با زنجیره‌هایی که از IBC پشتیبانی نمی‌کنند، مانند اتریوم، قابلیت ترکیب و قابلیت همکاری بیشتری را به دست می‌آورد.

ازموسیس بر تجربه کاربر و درجه بالایی از سفارشی‌سازی از نقطه نظر طراحی تمرکز دارد. منحنی‌های پیوند، مبادله کارمزد پویا و استخر‌های نقدینگی چند نشانه‌ای تنها تعدادی از ویژگی‌های اضافی هستند که این پروتکل برای گسترش سودمندی AMM فراتر از مبادلات توکن ساده گنجانده است. بنابراین، توانایی ایجاد، طراحی و استقرار AMM خود را که به طور کامل با پارامتر‌های نوآورانه سفارشی شده و به طور کامل در اکوسیستم IBC و فراتر از آن ادغام شده است، در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌گیرد.

یکی از ویژگی‌های جذاب‌تر، در دسترس بودن استخر‌های نقدینگی با ترکیب‌های جفت توکن غیر از ۵۰-۵۰ است. در عوض، توسعه‌دهندگان آزادند تا طرح‌بندی‌های دیگر را مانند تقسیم ۶۰- ۴۰ آزمایش کنند.

به طور کلی‌تر، ازموسیس به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا تنظیمات مربوط به منحنی AMM، وزن توکن، هزینه‌های مبادله و سایر عوامل را انجام دهند تا ببینند کدام تکرار بهترین عملکرد را دارد.

علاوه بر این، آن‌ها قابلیت‌های لازم برای تغییر سریع این ویژگی‌ها را در پاسخ به شرایط تغییر بازار (تا یک هفته) دارند. سفارشی‌سازی عمیق بسیار مهم است زیرا یک چارچوب AMM غیرمتمرکز واقعی را امکان‌پذیر می‌کند و بازیگران بازار را از محدود شدن توسط تنظیمات پروتکل غیرقابل انعطاف که سعی در شناسایی بهترین تعادل بین کارمزد و نقدینگی دارند، ر‌ها می‌کند.

طراحی مکانیزم‌ها و توکنومیکس

کونی اصلی پروتکل، OSMO، در درجه اول برای سپرده‌گذاری و حاکمیت استفاده می‌شود. صاحبان توکن‌ها می‌توانند OSMO خود را در ازای استکینگ مشوق‌ها و امتیازات رای به اعتبارسنجی اختصاص دهند. پس از استکینگ، صاحبان توکن می‌توانند با ارائه‌ایده‌ها و رای دادن در مورد طیف وسیعی از مسائل، مانند به روز‌رسانی پروتکل، تصمیم‌گیری در مورد کارمزد مبادله پایه شبکه Osmosis، و تخصیص جوایز استخراج نقدینگی، در حکمرانی شرکت کنند. از آنجایی که حوزه حاکمیت در طول زمان گسترش می‌یابد، می‌توان کارکرد‌های بیشتری را به رای‌گیری اضافه کرد.

ارتباط بین حاکمیت ازموسیس و در دسترس بودن پاداش‌های استخر نقدینگی یکی از مؤلفه‌هایی است که بسیار جذاب است. پس دارندگان توکن که در حکمرانی شرکت می‌کنند، انتخاب می‌کنند که کدام استخر‌های نقدینگی واجد شرایط کسب مشوق‌های نقدینگی هستند.

این یک مفهوم قابل توجه است؛ زیرا سهامداران را قادر می‌سازد تا به صورت پویا تأمین نقدینگی را تشویق کنند و روش‌هایی را انتخاب کنند که در طول زمان تغییر می‌کنند تا شرایط تغییر بازار را در نظر بگیرند. این واقعیت به این معنی است که دارندگان توکن، که در موفقیت پروتکل سهم بلندمدتی دارند، از استراتژی‌های بهینه برای استفاده برای ایجاد انگیزه در استخر‌های نقدینگی آگاه هستند، بدیهی است که یک اشکال است. اگر دارندگان توکن برآورد اشتباهی انجام دهند، حجم نقدینگی عمومی ممکن است آسیب ببیند زیرا ارائه‌دهندگان نقدینگی به دنبال شرایط بهتر به AMM‌های دیگر ‌می‌روند. اما اگر آن‌ها به درستی حدس بزنند، ازموسیس احتمالاً می‌تواند با توجه به اینکه طرح تشویقی پاداش بومی آن‌ها نسبت به مدل‌های رقبا برتر است، ارائه‌دهندگان نقدینگی را از سایر AMM‌ها جستجو کند.

توکنومیکس

حداکثر عرضه توکن کازماس ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ با یک برنامه توزیع ۹ ساله محدود شده است. در حال حاضر، ۳۲۵،۰۰۰،۰۰۰ توکن در عرضه فعلی ذوب شده است که تقریباً ۲۸۰،۰۰۰،۰۰۰ (یا ۲۸ درصد حداکثر عرضه) در گردش است.

پاداش‌های سپرده‌گذاری و استخراج نقدینگی اکثریت توزیع توکن را تشکیل می‌دهند که ۷۰ درصد از پرداخت کلی را تشکیل می‌دهند. ازموسیس این انتخاب را عمداً انجام داد تا به راه‌اندازی و رشد شبکه کمک کند.

حجم معاملات و کل ارزش قفل شده در شبکه ازموسیس

در حال حاضر بیش از ۱.۶ میلیارد دلار TVL وجود دارد که تقریباً ۵۰ درصد از اوایل فوریه ۲۰۲۲ افزایش یافته است. ازموسیس پتانسیل تولید TVL اضافی را که در داخل و خارج از اکوسیستم کازماس توسعه یابد. دارد.

ازموسیس با حجم معاملات روزانه تقریباً ۷۰ میلیون دلار در میان ۱۵ صرافی غیرمتمرکز با بیشترین حجم قرار دارد. این بازارساز خودکار علاوه بر پایه زنجیر آگنوستیک، دارای تعدادی ویژگی جذاب است. یکی از این موارد این است که با ورود توسعه‌دهندگان مبتکر AMM به بازار و شروع آزمایش با طرح‌های واقعاً جدید، این امر می‌تواند شروع به جذب حجم معاملات بیشتری کند زیرا کاربران نهایی و ارائه‌دهندگان نقدینگی به دنبال سود هستند.

کلام آخر

ازموسیس یک صرافی غیرمتمرکز نسل بعد است که با طراحی چند زنجیره‌ای و ویژگی‌های عالی خود با برخی از مشکلات و محدودیت‌های بلاک چین‌های تک زنجیره‌ای قبلی مقابله می‌کند. Osmosis تجربه کاربری بسیاری از طرفداران کریپتو را با فرصت‌های معاملاتی بهتر، استخر‌های نقدینگی و موارد دیگر افزایش داده است.

نکته: این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با ارزهای دیجیتال ارائه شده است و ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

امتیاز به این مطلب post
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست