اوکی اکسچنج

پلن‌ بی (PlanB) کیست؟ تحلیل‍گر ناشناس ارزهای دیجیتال

پلن‌ بی (PlanB) کیست؟ خالق ناشناس مدل انباشت به جریان (S2F)

امروزه بسیاری از مردم ادعا می‌کنند که در زمینه ارزهای دیجیتال متخصص هستند، به‌ویژه کسانی که به اندازه کافی خوش شانس بودند که جزو سرمایه‌گذاران اولیه در این صنعت باشند. علیرغم وجود این متخصصان، قضاوت در مورد این‌که چه کسی می‌داند واقعا در مورد چه چیزی صحبت می‌کند و چه کسی فقط پیش‌بینی‌های تصادفی می‌کند بسیار دشوار است. پلن‌ بی (PlanB) یکی از سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گرانی است که تجربه زیادی در بازارهای مالی و به‌خصوص بلاک چین دارد.

برخی عقیده دارند مدل انباشت به جریان Plan B معتبر نیست.

این تحلیل‌گر ناشناس یکی از بزرگترین منابع اطلاعاتی در مورد بیت کوین است و از مدل اختصاصی خود به نام انباشت به جریان (Stock‌ to‌ Flow) استفاده می‌کند. این مدل به قدری کارآمد بوده که توسط سایر سرمایه‌گذاران و موسسات مالی در سراسر جهان پذیرفته شده و برای سایر دارایی‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. در حالی که بسیاری از افراد مطمئن هستند که ایدئولوژی های پلن‌ بی (PlanB) دقیق هستند، اما تاکنون هویت این شخص در جهان واقعی مشخص نشده است.

پلن‌ بی (PlanB) کیست؟

پلن‌ بی (PlanB) یک سرمایه‌گذار سازمانی سابق اهل هلند است که اطلاعات کمی در مورد زندگی شخصی او وجود دارد. او که همیشه با نام مستعارش شناخته می‌شود، یکی از محبوب‌ترین چهره‌های توییتر در حوزه‌ی تحلیل و سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال و بلاک چین است. نام او برگرفته از مبحث تسهیل کمی (Quantitative Easing) است، نام یک سیاست پولی که در آن بانک‌های مرکزی از راه حل‌های جایگزین برای برای افزایش عرضه پول وجود دارد. این سرمایه‌گذار هلندی ادعا می‌کند که در کنار بیش از ۲۵ سال تجربه در بازارهای مالی،‌ سابقه‌ای در زمینه تامین مالی قانونی و کمی نیز دارد.

اکانت توئیتر Plan B با آیدی 100trillionUSD

پلن‌ بی (PlanB) در سال ۲۰۱۹، مدل انباشت به جریان (Stock‌ to‌ Flow) شخصی خود را معرفی کرد. در این مدل موجودی در دسترس حال حاضر یک دارایی، در برابر نرخ تولید آن اندازه گیری می‌شود. بنابراین این مدل اساسا از کمیاب بودن بیت کوین (BTC) برای اندازه‌گیری ارزش آن استفاده می کند. او از این مدل در کنار دانش گسترده خود در ریاضیات و تجزیه و تحلیل استفاده می‌کند. مدل انباشت به جریان (S2F) در موارد مختلفی ثابت کرده که در مورد بیت کوین دقیق است و البته می‌تواند از آن برای پیش‌بینی ارزش انواع دیگر دارایی‌ها از جمله طلا، نقره، الماس و املاک استفاده کرد.

او دلیل نام مستعار خود و نام توییتری ۱۰۰trillionUSD را این‌گونه توضیح می‌دهد:

«پلن‌ بی (PlanB) به یک سیاست پولی جایگزین برای آزادسازی کمی (چاپ پول توسط بانک‌های مرکزی)، نرخ بهره منفی و به طور کلی کاهش ارزش پول اشاره دارد. نام کاربری ۱۰۰trillionUSD نیز اشاره‌ای به اسکناس ۱۰۰ تریلیون دلاری زیمبابوه در دوران ابرتورم این کشور در سال ۲۰۰۸ است.».

وب‌سایت کوین تلگراف در ماه می سال ۲۰۲۰ نوشت که PlanB قصد دارد تا در صورتی که پیش‌بینی‌های او از بیت‌کوین به حقیقت پیوست، برای مدتی طولانی فعالیت‌های خود را متوقف کند. خود او در جایی گفته بود:

اگر مدل مدل انباشت به جریان (S2F) موفق باشد، به تاریکی خواهم رفت؛ زیرا اگر این مدل موفق باشد، تصویری زیبا نخواهد داشت. این اتفاق بسیار بد خواهد بود، ممکن است جنگ رخ دهد – برخی از مردم بیت کوین دارند، برخی دیگر اما بیت کوین ندارند، برخی کشورها بیت کوین دارند، برخی بیت کوین نخواهند داشت. در این شرایط دلار آمریکا پشتوانه خود را از دست خواهد داد. تأثیر آن ژئوپلیتیک و نظامی خواهد بود.

پلن‌ بی (PlanB) همچنین گفته است که اگر مد‌ل‌ش درست کار نکند، به حضور آنلاین خود ادامه خواهد داد.

مدل انباشت به جریان (S2F) چیست؟

در ماه مارچ سال ۲۰۱۹، پلن‌ بی (PlanB) مدل انباشت به جریان (Stock-to-Flow) را معرفی کرد. S2F مدلی است که ارزش بیت کوین را پیش بینی می کند. این مدل از مفهوم کمیابیمحدود بودن منابع – برای پیش‌بینی‌ قیمت استفاده می‌کند، بر این اساس دارایی‌های کمیاب‌تر ارزشمندتر هستند. از این منظر، این مدل با بیت کوین (Bitcoin) شبیه منابع کمیاب دیگر مانند طلا یا نقره رفتار می کند. مدل انباشت به جریان بر اساس این فرضیه است که کمیابی باعث افزایش ارزش می‌شود. کمبود یا (SF) به عنوان نسبت موجودی فعلی یک دارایی (ذخایر) و جریان آن (تولید سالانه) تعریف می شود:

SF = سهام / جریان

مدل انباشت به جریان تا اواخر ژوئن ۲۰۲۱ بسیار دقیق بود. در آوریل ۲۰۲۱، فوربس S2F را یکی از دقیق‌ترین مدل‌های پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال نامید. در همان زمان، پلن‌ بی (PlanB) بیان کرد که کمبود بیت کوین و زمان‌بندی انتشار آن تنها دلیل افزایش ارزش آن نیست. فوربس می‌نویسد که PlanB این مدل را با ده‌ آلت‌کوین آزمایش کرد اما نتوانست به پیش‌‌بینی‌های دقیقی دست یابد.

نمودار «توزیع توانی» مدل انباشت به جریان بیت کوین

در ماه ژوئن سال ۲۰۲۱، راجر ور از وب‌سایت Bitcoin.com گزارش داد که PlanB بدترین و بهترین سناریوها را برای بیت کوین در سال ۲۰۲۱ منتشر کرده است. در این سناریو بیشترین قیمت بیت کوین ۱۳۵٬۰۰۰ دلار و کمترین قیمت آن ۴۵٬۰۰۰ دلار بود. پلن‌ بی (PlanB) همچنین در ماه آپریل سال ۲۰۲۰، مدل دارایی انباشت به جریان متقاطع (Stock-to-Flow Cross Asset) را معرفی کرد. مدل S2FX براساس مدل S2F و برای پیش‌بینی قیمت طلا، نقره، الماس و املاک طراحی شده است.

پیش‌بینی‌ آینده بیت کوین توسط پلن بی

پلن‌ بی (PlanB) عقیده دارد که قیمت بیت کوین باید دو برابر قیمت فعلی آن باشد؛ او همچنین پیش‌بینی می‌کند که کمبود عرضه برای این ارز دیجیتال در راه است، که می‌تواند به رسیدن آن به اهداف قیمت بالای او کمک کند.

پیش‌بینی مدل Stock-to-Flow از قیمت بیت کوین

PlanB در تحلیلی که در توییتر با استفاده از مدل دارایی انباشت به جریان متقاطع خود منتشر کرد، پیش‌بینی می‌کند که قیمت و آینده بیت کوین در سال ۲۰۲۴ به ۱ میلیون دلار و در سال ۲۰۲۵ به نزدیک به ۱۰ میلیون دلار خواهد رسید. این سرمایه‌گذار انتظارات بسیار بالایی از بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان دارد، زیرا می‌گوید که بیت کوین حداقل شش ماه دیگر شاهد یک روند صعودی خواهد بود.

ارزش دارایی‌های PlanB

ارزش خالص و دقیق دارایی‌های پلن‌ بی (PlanB) نامشخص است. در ماه مارس سال ۲۰۲۰، او در پادکست آنتونی پمپلیانو (Anthony Pompliano) حضور داشت و آن جا بیان کرد که بخشی از یک تیم سرمایه‌گذاری است که تقریباً ۱۰۰ میلیارد دلار دارایی را مدیریت می‌کند. او همچنین فاش می‌کند که چگونه مدل انباشت به جریان (S2F) را ابداع کرده است. او می‌گوید این مدل در طول زمان دقیق‌تر می‌شود. پلن‌ بی (PlanB) عقیده دارد:

حتی برای من، این موضوع که برای زمانی قیمت بیت کوین در پایین‌‌تر حد مدل انباشت به جریان باشد، همیشه کمی ناخوشایند است. از خود می‌پرسم آیا بیت کوین این قیمت را حفظ خواهد کرد؟ (مانند ماه مارچ سال ۲۰۱۹ زمانی که من مدل S2F را منتشر کردم، یا مارچ ۲۰۲۰ و شیوع کووید ۱۹، یا سپتامبر ۲۰۲۰ که قیمت بیت کوین در محدوده ۱۰ هزار دلاری گیر کرد) آیا این یک فرصت خرید دیگر است؟ یا در نهایت مدل انباشت به جریان از اعتبار خواهد افتاد؟

ارزش خالص دقیق PlanB ناشناخته است.

پلن‌ بی (PlanB) در پادکست تعدادی از کارآفرینان برجسته و سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال، از جمله پرستون پایش، اسکات ملکر، آنتونی پومپلیانو و رائول پال رئال‌ویژن حضور داشته است. کوین تلگراف این تحلیل‌گر و خالق مدل انباشت به جریان را به عنوان دهمین چهره برجسته در فضای بلاک چین در سال ۲۰۲۱ در کنار افرادی مانند چانگ پنگ ژائو، سرگئی نظروف، آندره کرونژ، بری سیلبرت، جسی پاول و گاوین وود معرفی کرد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

پلن‌ بی (PlanB) کیست؟

او یک سرمایه‌گذار سازمانی سابق اهل هلند است که همیشه با نام مستعارش شناخته می‌شود و یکی از محبوب‌ترین چهره‌های توییتر در حوزه‌ی تحلیل و سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال و بلاک چین شناخته می‌شود.

مدل انباشت به جریان (S2F) چیست؟

در ماه مارچ سال ۲۰۱۹، مدل انباشت به جریان (Stock-to-Flow) معرفی شد.این مدل از مفهوم کمیابی (محدود بودن منابع) برای پیش‌بینی‌ قیمت استفاده می‌کند، بر این اساس دارایی‌های کمیاب‌تر ارزشمندتر هستند.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست